تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۴
کد خبر : 157813
چاپ خبر

حکایت کودکانی که ناخواسته به ایدز مبتلا می‌شوند

۵۰۸۹۵۰۲_۵۳۵

این گزارش روایت کودکانی است که هر روز می‌بینیم و ناخواسته با خطراتی همچون ایدز دست و پنجه نرم می‌کنند

به گزارش گروه اجتماعی«کمال مهر»؛،این روزها صحبت های بسیاری در مورد کودکان کار می شود و آمار و آرقام عجیبی در ارتباط با آنها اعلام می شود.
در اخبار آمده که ۴٫۵ درصد آنها ایدز و انواع دیگر بیماری ها را دارند و ۶۰ درصدشان نیز ایرانی نیستند.
* ۹۵ درصد کودکان کار دارای خانواده هستند
فرزاد هوشیار پارسیان مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران اظهار داشت: ۳ هزار کودک کار و خیابانی در ۱۸مرکز پرتو در سطح شهر تهران در حال توانمندسازی هستند، بررسی ها نشان می دهد که۶۰ درصد این کودکان از اتباع خارجی و ۹۵ درصد آن ها صاحب خانواده هستند و مراکزی که این افراد در آن هستند بیشتر در  دره فرحزاد، کن و قسمت هایی از مناطق۱۸ و ۱۹ است.
وی تصریح کرد: در راستای توانمندسازی این کودکان نیز مرکز تخصصی کامپیوتر و آموزش مهارت با ظرفیت۱۵۰ نفر راه اندازی می شود تا پس از ترک تحصیل به جای دست فروشی در خیابان ها و چهارراه ها به این مراکز معرفی تا از آموزش و مهارت های خود استفاده کنند.
*۴٫۵ درصد کودکان کار ایدز دارند
حبیب‌الله فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مطالعه‌ای نشان می‌دهد که ۴٫۵ درصد از کودکان خیابانی مبتلا به بیماری ایدز هستند، گفت: و در مطالعه دیگری روی رفتارهای پرخطر این کودکان نشان می‌دهد که در معرض خطر و سوءاستفاده قرار می گیرند.
فرید گفت: بسیاری از کودکان کار و خیابان از شهرهای مختلف به تهران مهاجرت می‌کنند و خیلی‌ها هم که در خیابان می‌بینیم بی‌سرپرست نیستند و پدر و مادر دارند.
وی در پاسخ به اینکه آیا این کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص و ایدز هستند گفت: این کودکان در معرض خطرند کودکانی که سر چهارراه‌ها کار می‌کنند انواع خطرها تهدیدشان می‌کند،‌ممکن است تصادف کنند،‌ مورد آزار قرار گیرند یا از آنها سوء استفاده شود.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: مطالعه‌ای که قبلا انجام شده نشان می‌دهد که ۴٫۵ درصد از کودکان خیابانی مبتلا به بیماری ایدز باشند. البته ما در این زمینه مطالعه‌ای انجام نداده‌ایم و مطالعه‌ای که دو سال پیش انجام داده‌ایم بر روی رفتارهای پرخطر این کودکان است که نشان می‌دهد در معرض خطر هستند.
وی گفت: در حوزه کودکان خیابانی باید روی جذب آنها کار کنیم و اعتمادشان را جلب کنیم. تنها نگرانی ما برای نگهداری قهرآمیز و جمع‌آوری با زور این کودکان این است که ممکن است پدر و مادر آنها این کودکان را به سمت کارگاه‌های زیرزمینی ببرند. کارگاه‌های کاری که مجوز ندارند و قابل رویت هم نیستند. مثلا زیرزمین یک خانه مسکونی را تبدیل به کارگاه کرده‌اند که اصلا فضای مناسبی ندارد.
فرید ادامه داد: همین کودکان کار خودشان می‌گویند که خیابان از کارگاه برایشان بهتر است چون ممکن است در این کارگاه‌ها کتک بخورند و رفتارهای بدی با آنها بشود.
وی درمورد شناسایی این کارگاه‌های زیرزمینی گفت: شناسایی آنها خیلی سخت است چون تابلو ندارند مثلا در زیرزمین خانه، ترشی و مربا تهیه می‌کنند یا کفش می‌دوزند و از این موارد خیلی زیاد است البته این مشکل مربوط به همه دنیاست و در آن کشورها هم در شناسایی این کارگاه‌ها مشکل دارند و معتقدند مردم باید اطلاع بدهند.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: متاسفانه برخی از این کودکان در کارگاه‌های خانوادگی کار می‌کنند مثلا مواردی بوده که کودکی ۱۲ سال در خانه قالی‌بافی می‌کرده و کارهای سنگین انجام می‌داده است، بنابراین آگاه‌سازی خانواده‌ها و اطلاع دادن مردم بسیار مهم است.
وی با تاکید بر اینکه با افزایش اعتبارات نهادهای حمایتی می‌توان حمایت بیشتری از این کودکان کرد گفت: باید کاری کنیم که نیازی به کارکردن این کودکان نباشد و اگر در جایی که لازم است می‌بینیم که خانواده‌ها صلاحیت ندارند کودک به بهزیستی داده شود. با رویکرد کارشناسی باید با خانواده‌ها در ارتباط باشیم و نمی‌توان یک نسخه را برای همه پیچید.
فرید ادامه داد: در تهران سالانه حدود ۱۳۰۰ کودک خیابانی از خدمات ما بهره می‌گیرند که ممکن است به مدت چند شبانه‌روز یا چند ماه در مراکز اقامتی ما نگهداری شوند.
*۶۰ درصد این کودکان از اتباع خارجی هستند
اصغر باقری، مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: طی ۶ماه گذشته هزار و ۴۰۸ کودک خیابانی از سوی موسسات آموزشی و حمایتی ساماندهی شدند.
مدیر کل بهزیستی استان تهران در مراسم افتتاحیه طرح حمایتی آموزشی کودک و خانواده که امروز (سه شنبه) در سازمان بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: کودکان جزء دسته گروه های در معرض خطر و آسیب در دنیا قرار گرفته اند، زیرا ۷۰ تا ۸۰ درصد شخصیت در دوران کودکی شکل می گیرد.
وی افزود: بخشی از کودکان به لحاظ فقدان سرپرست جز گروه های پر خطر قرار گرفته اند و متاسفانه به لحاظ فقدان برنامه های موثر و عدم استفاده از ظرفیت های ملی و فرا ملی در کشور نتوانسته ایم از ظرفیت های مناسب موجود در جامعه استفاده کنیم.
مدیر کل بهزیستی استان تهران بیان داشت: گاهی با اجبار خانواده ها پای کودکان به خیابان ها باز می شود و از آنها به عنوان حامل مواد مخدر استفاده می شود، در صورتی که جای کودک در کانون خانواده است.
باقری تصریح کرد: طی ۶ ماه گذشته هزار و ۴۰۸ کودک از سوی ۱۷ موسسه آموزشی و حمایتی خانواده ساماندهی شده اند که ۶۰ درصد آنها جز اتباع خارجی بودند.
وی تاکید کرد: کشور ما پذیرنده کودکانی از کشور های افغانستان، پاکستان و بنگلادش است که این کودکان جز ضعیف ترین افراد جامعه خود بودند، لازم است دستگاه های دولتی ذیربط در ساماندهی این کودکان در کنار بهزیستی قرار بگیرند تا دیگر کودکی را در خیابان ها مشاهده نکنیم.
مدیر کل بهزیستی استان تهران بیان داشت: طرحی که امروز با عنوان طرح مراکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده افنتاح می شود، طرحی نو در کشور محسوب می شود، اما باید توجه داشت که در اجرای این طرح ها آموزش نقش موثری دارد، زیرا بیشتر افراد به علت نا آگاهی دست به اشتباه می زنند و در این زمینه نقش صدا و سیما بسیار موثر است.
باقری افزود: در قوانین جمهوری اسلامی ایران بحث جمع آوری کودکان وجود ندارد، بلکه به شناسایی و جذب آنها اشاره شده است و این موضوع دارای بحث های حقوقی ظریفی است.
وی گفت: باید کاری کنیم که قبل از ورود کودکان به خیابان ها، ما به سراغ آنها برویم و خانواده هایی که کودکان آنها مستعد خیابانی شدن هستند مورد آموزش قرار بگیرند که این موضوع جز اهداف طرح حمایتی و آموزشی کودک و خانواده است.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • زندگی زناشویی تان اگر این نشانه ها را دارد، در لبه پرتگاه است!!
  ۶۳۶۷۴۷۹۳۵
  ماجرای دستگیری بازیگر زن معروف از زبان خودش !+عکس
  تعرض و گرفتن فیلم از دختر برهنه در پارتی مختلط باغ
  ۶۳۶۱۲۹۸۲۳۹۹۷۸۴۷۶۶۱
  خواهر آرایشگر برادرانش را به وسوسه انداخت+عکس
  ۷۸۲۱e97d-3e52-4ee7-8a3f-4918b2c1221a
  برای همیشه از شر شوره سر خلاص شوید!
  پگاه آهنگرانی هم کشف حجاب کرد+عکس
  عکس/ جایزه ملکه!
  ۱۹۱۵۷۲۱_۹۶۷
  پرشورترین تیم ایران با هزینه میلیاردی در اندیشه شکستن طلسم ۱۶ ساله
  ۱۳۹۵۰۲۰۷۰۰۰۸۱۷_photoa
  آمار نادرست بودجه‌ای معاون اول به مردم/ رشد هزینه‌ جاری با وجود منع استخدام و عدم تسویه بدهی‌های دولت
  ۱۳۹۵۰۲۲۱۰۰۱۰۸۸_photoa
  تعرفه مکالمه اربعین ۵۵۰ تومان تعیین شد/مکالمه ارزان شد
  ۱۳۹۵۰۷۱۱۰۰۰۳۹۲_photoa
  کروس، کراماریچ و ریبری، ۳ پاسور گل برتر قاره سبز
  ۱۳۹۵۰۸۰۳۰۰۰۴۳۵_photoa
  قوی‌ترین صاعقه دو برابر سطح خورشید گرما دارد
  ۳۷۶۶۰۴_۱۱۸
  خداداد عزیزی به سیاه جامگان رفت
  ۳۷۶۵۳۸_۶۶۵
  انتقاد شدید کی روش به فدراسیون/مدیریت خارج از زمین تیم ملی، بار دیگر شکست خورد
  اقدامات ایرانسل برای زائران اربعین چیست
  ۳۷۶۶۵۹_۷۲۶
  بلک بری یک گوشی دیگر هم معرفی کرد
  he3144
  خوراکی هایی که برای سرماخوردگی شما خوب است
  ۱۹۱۵۸۴۰_۷۳۲
  با تدبیر ۸ هزار میلیارد از ۳ هزار میلیارد کوچک‌تر می‌شود!
  ۳۷۴۶۰۴_۸۲۱
  کودکان سر راهی ره آورد اعتیاد و بارداری های نامشروع هستند/ ساماندهی ۲۵ کودک سر راهی البرزی در نیمه نخست سال
  ۵۳۳۵۳۳۵_۶۸۸
  عجیب‌ترین عملیات نجات در سطل زباله +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net