تارخ انتشار: جمعه ۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
کد خبر : 156751
چاپ خبر

آخرین اخبار شوک قیمتی در بازار خودرو

بازار خودروی کشور هنوز کم رونق است اما برخی از خودروسازان در اقدامی ناگهانی، قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند. برخی خودروسازان طی این هفته قیمت محصولات شان را افزایش داده‌اند تا در پی آن، بازار با شوک روبه‌رو شود.

آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، بازار ماشین به خودی خود با کمبود تقاضا مواجه است و وقتی خودروسازان قیمت محصولات خود را ناگهان افزایش می‌دهند، این موضوع نیز به رکود هرچه بیشتر خرید و فروش خودرو دامن می‌زد. در این مورد یکی از فعالان بازار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: افزایش قیمت از سوی خودروسازان سبب شده بازار به اصطلاح کپ کند. وی با بیان اینکه این افزایش قیمت، در بازار نیز اثر خود را می‌گذارد، می‌افزاید: در حال حاضر خرید و فروش خودرو به دلایلی مانند کاهش قدرت خرید مشتریان و قیمت بالای خودروها، چندان تعریفی ندارد و طبعا وقتی قیمت‌ها از سوی خودروسازان بالا می‌رود، باید انتظار کاهش تقاضا را در بازار داشته باشیم.
به نقل از دنیای اقتصاد، وی با اشاره به افزایش قیمت خودروها در بازار طی هفته‌های اخیر، تاکید می‌کند: خودروسازان با کاهش عرضه محصول به بازار، عملا سبب افزایش قیمت شدند تا به واسطه زیاد شدن فاصله میان نرخ کارخانه و بازار خودروها، برنامه افزایش قیمت شان را پیاده کنند. به گفته این فعال بازار، وقتی فاصله قیمت خودروها در بازار و نسبت به نرخ کارخانه‌ای زیاد شود، خودروسازان توجیه لازم را برای گران کردن محصولات شان پیدا می‌کنند.
اظهارات این فعال بازار در شرایطی است که ظاهرا خودروسازان با استفاده از مجوزهای قبلی شورای رقابت، اقدام به افزایش قیمت محصولات شان کرده‌اند. هرچند به فرض چنین موضوعی، خودروسازان خلاف قانون عمل نکرده‌اند، اما پرسشی که باید پرسید این است که چرا خودروسازان در شرایط رکودی بازار، چنین اقدامی را انجام داده‌اند. البته از نظر خودروسازان، بازار خودرو در رکود نیست، زیرا آنها روالی عادی را در فروش محصولات شان دارند، با این حال نمایشگاهداران خودرو پایتخت روایتی متفاوت از اوضاع بازار آزاد داشته و از تداوم رکود در آن می‌گویند. به گفته آنها، تابستان باید فصل افزایش قابل توجه تقاضا در بازار خودرو باشد، با این حال تا به امروز که بیش از دو ماه از این فصل داغ گذشته، هنوز فروش چندان دندانگیری نصیب بازار آزاد نشده است.
در باب چرایی رکود در بازار خودرو، همچنان همان دلایل قبلی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود، چه آنکه به گفته آنها، «کاهش قدرت خرید مشتریان»، «بالا بودن قیمت خودروها» و همچنین «انتظار برای ورود محصولات جدید»، اصلی‌ترین علل کمبود تقاضا در بازار آزاد است. در این بین، اگرچه خودروهای جدید قرار است به‌تدریج از اواخر امسال وارد بازار کشور شوند، با این حال کف قیمتی آنها ۵۰ میلیون تومان است و با این حساب، نزدیک به ۸۰ درصد از مشتریان عملا توان خرید این خودروها را نخواهند داشت. از سوی دیگر، خودروسازان نشان داده‌اند به دلیل وجود تورم (هر چند میزان آن بسیار کاهش یافته) قادر به کاهش قیمت محصولات خود نیستند. با این شرایط، مشتریان چاره‌ای جز کنار آمدن با قیمت‌های فعلی ندارند و رویای آنها برای کاهش قیمت خودرو (رویایی که پس از توافق هسته‌ای و برجام شکل گرفت)، به احتمال فراوان تعبیر نخواهد شد. با این اوضاع و احوال، بهبود توان خرید مشتریان است که می‌تواند آنها را به بازار خودرو وصل کند و این «بهبود» گاهی با وام و تسهیلات بانکی و گاهی نیز با در نظر گرفتن شرایط فروش مناسب و جذاب، رخ خواهد داد. آن طور که یکی از کارشناسان بازار خودرو به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: اینکه در حال حاضر فروش خودروسازان در شرایط مناسبی قرار دارد، بیشتر ناشی از در نظر گرفتن شرایط جذاب از جمله سود مشارکت و انصراف بالا و همچنین فروش چکی خودروها است.
اما چرخی در بازار خودرو بزنیم و ببینیم در این روزهای همچنان داغ تابستان، اوضاع و احوال قیمت‌ها چگونه است. ابتدا از پراید شروع کنیم، محصولی که با وجود کیفیت نه چندان مناسب، اما به‌دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به سایر همتایانش، همچنان پر‌فروش‌ترین خودرو کشور به شمار می‌رود و رقیبی نیز به خود نمی‌بیند. به گفته فعالان بازار، این محصول در حال حاضر در مدل ۱۱۱ که همان هاچ بک است، ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که نشان از افزایش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی آن دارد. مدل۱۱۱ در حال حاضر گران‌ترین مدل پراید به حساب می‌آید، چه آنکه مدل ۱۳۱ این محصول هم‌اکنون ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این خودرو نیز طی هفته جاری ۱۰۰هزار تومان افزایش قیمت داشته است؛ اما تیبا نیز که طی هفته‌های اخیر طعم گرانی را چشیده، این هفته نیز با افزایش قیمت روبه‌رو شد، هم در نمایندگی‌ها و هم در بازار. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا با توجه به افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی‌اش، در حال حاضر ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
از پراید و تیبا که بگذریم، فعالان بازار خبر از افزایش قیمت پژو ۴۰۵ نیز می‌دهند. به گفته آنها، این محصول در هفته جاری ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر برای خرید آن باید ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه کرد. این در شرایطی است که سمند بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر ۳۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و رانا هم همچنان ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. تمامی این خودروها دارای مدل دوگانه سوز هستند و این در شرایطی است که در حال حاضر شماره‌گذاری آنها متوقف است. با این حال، یکی از فعالان بازار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: توقف شماره‌گذاری خودروهای گازسوز تغییر چندانی در قیمت این محصولات ایجاد نکرده است. به گفته وی، گازسوزها مشتریان خاصی داشته و تقاضا برای آنها بالا نیست، از همین رو چندان تحت تاثیر توقف شماره‌گذاری قرار نگرفته‌اند، هرچند در حالت عادی حدود ۲ میلیون تومان از مدل‌های بنزین سوز خود گران‌تر هستند.
اما سری هم به بازار پژو ۲۰۶‌ها و تندر-۹۰‌ها بزنیم که اتفاقا طی هفته جاری با تغییرات قیمتی مواجه شده‌اند. در این بین، ۲۰۶ تیپ ۵ در حال حاضر ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی آن دارد. با این حال مدل صندوقدار آن بدون تغییر قیمتی خاص، ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. فعالان بازار اما از کاهش قیمت تندر-۹۰ اتومات صحبت به میان می‌آورند.به گفته آنها، این مدل از تندر طی هفته جاری ۴۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرده و در حال حاضر ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر مدل تندر به نام پارس‌تندر اما بدون تغییر قیمتی خاص، ۴۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد و تندر هاچ بک یا همان ساندرو نیز ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین تندر پارس خودرو در مدل E2 نیز هم‌اکنون ۴۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • همکاری دانشگاه خوارزمی با دانشمندان و متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور
  تجلیل از دانشجویان نمونه ی کشوری دانشگاه خوارزمی
  شهدای شاخص سال ۹۶ بسیج معرفی شدند
  علی دایی و همسرش در کنار انوشیروان روحانی +عکس
  سومین نمایشگاه کودک درون در کرج برگزار شد+عکس
  سلسله نشست انجمن نویسندگان دفاع مقدس “ناورد ” در کرج برگزار می شود
  حاسب کرجی؛ مهندس گمنام البرزی در هزار سال پیش
  از اجرای ترانه خسرو شکیبایی تا قول جالب برزو ارجمند به رامبد جوان
  وحشت ارتش آمریکا از «صاعقه» جدید سپاه/ سرباز همیشه بیدار ایرانی آماده انهدام بالگردهای متجاوز شد +عکس
  زمانی که اشیای پرنده ناشناس به تهران آمدند + فیلم
  کدام کشورها ترسناک‌ترین زندان‌های دنیا را دارند؟ + تصاویر
  دختری که مجوز انتشار صدایش را از رهبر انقلاب گرفت + فیلم
  داعش یک کودک تروریست دیگر به دنیا آورد + فیلم
  تردد پراید در بزرگراه با وضعیتی عجیب و غریب + فیلم
  شهیدی که با ذکر یاعلی سرش را به تیغ داعش داد +فیلم
  دستورالعمل‌هایی ساده برای خداحافظی با کبد چرب
  ۲۱ کاندیدای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی معرفی شدند/ ۱۰ نامزد برتر عصر امروز انتخاب می‌شوند
  هشت سنت غلط ازدواج‌ از نگاه رهبر معظم انقلاب
  دلایل خیانت زوجین
  اسیدپاشی که با قربانی خود ازدواج کرد!
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net