تارخ انتشار: دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷
کد خبر : 152542
چاپ خبر

روحانی در همایش پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز:

برجام برای ما عزت آورد!!!

رئیس جمهور گفت: عزت ما در سایه اراده ملت بوده، اراده ما در سایه سیاست درست و سیاست درست در سایه خردورزی است؛ نه شعار دهی

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی«کمال مهر»؛حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در همایش پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز که صبح امروز دوشنبه (۱۱مرداد ماه) در پژوهشکده نفت برگزار شد، گفت: همواره برای مردم ما موضوع نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای داشته و این مسئله‎ای صرفا اقتصادی نبوده و در حال حاضر هم نیست.

وی با بیان اینکه سرآمد تولید نفت در ایران پس از پیروزی انقلاب مشروطه بود افزود: موضوع نفت با سیاست همراه بوده و در حال حاضر هم با سیاست خارجی و داخلی گره خورده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: پیش از پیروزی انقلاب قدم‌هایی در اعتصاب نفت برداشته شد که گام‌های تأثیرگذار برای پیروزی انقلاب بود. نفت در چارچوب اوپک و فعالیت‌های آن در روابط صادرات، واردات و سیاست خارجی حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: گاز پس از نفت در اولویت قرار دارد و تاثیرات آن از یک دیدگاه حائز اهمیت بوده و آن از دید انرژی پاک است.

روحانی با تاکید بر اینکه گاز عامل روابط با کشورهای مختلف خصوصا همسایگان است یادآور شد: بر اساس اظهارات وزیر نفت برنامه دولت صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز برای کشورهای عمدتا همسایه بوده که از طریق LNG صورت می‌گیرد.
وی در ادامه افزود: اساسا در دنیای امروز مسئله توسعه به انرژی متصل است و در بخش انرژی نفت و گاز نقش اساسی را بر عهده دارد.
رئیس جمهور مسئله قدرت کشورها را وابسته به انرژی و گاز دانست و خاطرنشان کرد: قدرت هر کشوری وابسته به خودکفایی و خود اتکایی در زمینه مسئله انرژی بوده خصوصا که آن کشور بتواند به عنوان صادرکننده نفت و گاز نقش مهمی داشته باشد، موضوع انرژی، نفت و گاز با قدرت، توسعه و سیاست رابطه نزدیک دارد.
وی با بیان اینکه خودکفایی در زمینه بنزین و فرآورده های نفتی حائز اهمیت است یادآور شد: در سال های اخیر در فصل زمستان نیاز به واردات گاز داشتیم بنابراین رفتارهای خاص را برای قیمت، تحویل و زمان تحمل می کردیم.
رئیس جمهور گفت: استقلال یک کشور در ابعاد مختلف و خوداتکایی در نیازهای اساسی مردم خصوصا نفت و گاز بسیار حائز اهمیت است بنابراین اگر می گوییم انقلابی باشیم یعنی استقلال و آزادی در راس انقلاب قرار گیرد.
روحانی با تشریح ابعاد مختلف انقلاب بیان داشت: انقلاب به معنای مستقل بودن، دست نیاز به سوی کسی دراز نکردن، با اراده خود تصمیم گرفتن، به رای مردم متکی بودن و سر در برابر مردم فرو آوردن است.
وی با بیان اینکه انقلابی بودن به معنای داشتن ملت آزاد و آزادی اندیشه است متذکر شد: انقلاب به معنای آزادی بیان، آزادی نقد است، همان طور که می دانید مردم در فضای مجازی سلیقه، اراده و نظر خود را نسبت به دولت و حاکمیت ابراز می کنند بنابراین این موضوع زیبایی انقلاب و آزادی بوده که نه تنها در فضای حقیقی بلکه در فضای مجازی هم آن را مشاهده می کنیم.
رئیس جمهور افزود: به اصرار دولت، امکان استفاده از فضای مجازی در اختیار مردم قرار داده شد و قوه مجریه در این راستا مشکلات بسیاری را تحمل کرد تا شبکه های آزاد با پهنای باند مناسب در اختیار ملت ایران قرار بگیرد و می‌توان گفت که این یکی از اقدامات بسیار مهم دولت یازدهم بود تا مردم بتوانند مطلع و نظاره گر باشند و اظهار نظر و انتقاد کنند.
روحانی با بیان اینکه برای انقلابی ماندن باید مسئله انرژی، نفت و گاز را مورد توجه قرار داد خاطرنشان کرد: امروز از دست اندرکاران نفت و انرژی از وزیر، مدیران، مهندسان، پژوهشگران کارکنان و کارگران و کسانی روی سکوها در هوای گرم مشغول تلاش بودند تا مردم در رفاه باشند تشکر می کنم.
وی با تاکید بر اینکه بار سنگین انرژی بر دوش نفت و گاز است تصریح کرد: وزارتخانه های مربوطه همگی مسئولیتهای بزرگ را در این زمینه بر دوش دارند، چنانچه که آمار سیر تحول را نشان می دهد. در سال ۵۷ اعلام شد تولید و مصرف گاز سالانه ۲٫۵ میلیارد متر مکعب بود و برای سال آینده، برآورد ۲۸۴ میلیارد متر مکعب در نظر گرفته شده است مقایسه این دو رقم نشان می دهد مسیر تحول چگونه بوده و چه میزان جمعیت زیر پوشش گاز قرار گرفتند.
رئیس جمهور افزود: در سال ۵۷ جمعیت زیر پوشش گاز یک درصد بود اما امروز این میزان به بیش از ۹۰ درصد رسیده در حالی که قصد داریم در سال آینده این میزان را به ۹۵ درصد برسانیم تا همه جمعیت کشور را زیر پوشش گاز قرار دهیم.
روحانی تصریح کرد: طی یک سال ۲۸۰۰ روستا زیر پوشش گاز قرار گرفت و در سال جاری تعدادی از روستاها و بخشی از شهرها در پوشش گاز قرار گرفت و استان سیستان و بلوچستان هم زیر این پوشش گاز قرار خواهد گرفت، باید توجه داشت که صنعت گاز حرکت بزرگی برای رفاه و آسایش و آرامش مردم است.
رئیس قوه مجریه افزود: یکی از راههای مقابله موضوع آلودگی هوا این است که سوخت اغلب بنگاه های اقتصادی از مازوت و نفت به گاز تبدیل شود. اینکه مصرف سوخت مایع در نیروگاهها در سال ۹۲، ۴۳درصد و سال گذشته به ۱۸ درصد کاهش یافت و امسال نیز به ۹ درصد می‌‍رسد به معنای آرامش و امنیت است و اینکه مردم احساس می‌کنند نیروگاهای نزدیک خانه و شهر آنها دیگر موجب آلودگی نیستند، انرژی پاک برای ما سلامت، امنیت و آرامش می آورد.وی با یادآوری هشدارهای شرکت گاز در زمستان مبنی بر احتمال قطع شدن گاز به دلیل افزایش مصرف، ادامه داد: اینکه برای نخستین بار به مردم گفته شد نگران قطعی گاز نباشید، بسیار مهم است. امنیت به مفهوم تیر وتفنگ نیست بلکه به معنای آسایش و آرامش مردم است. هنگامی که می‌گوییم در مصرف گاز دست ما باز است، تولید خوب است و نیروگاه‌ها می‌توانند به جای سوخت مایع از گاز استفاده کنند، آرامشی در مردم ایجاد می شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در معامله با کشورها و طرف‌های مختلف اینکه ما در وضعیت فشار و نیاز باشیم و یا در موضع قدرت، اقدام به معامله کنیم، در نحوه برخورد طرف مقابله با ما تاثیر گذار خواهد بود، در فضایی که تحریم وجود داشت، همواره دستمان به سوی دیگران دراز بود و تحریم برای ما عزت نداشت اما اولین چیزی که برجام برای ما آورد عزت بود.

وی ادامه داد: برجام یعنی شما آزادید به جای دولت دو کشور از میان دهها کشور برای خرید، انتخاب کنید و آثار برجام فضایی برای حق انتخاب را برای مردم ما به وجود آورد.

رئیس قوه مجریه با اشاره به کارشکنی‌های برخی کشورها برای جلوگیری از فروش بشکه‌های نفت ایران اظهار داشت: اینکه یک قدرت به ما بگوید شما حق فروش یک میلیون و ۱۰ بشکه نفت ندارید و فقط اجازه فروش یک میلیون بشکه نفت دارید بر خلاف عزت و زورگویی علیه ملت است درحالی که برجام به معنای برداشتن زور و تحریم، و آزاد کردن اراده یک ملت بود.

روحانی تأکید کرد: عزت ما در سایه اراده ماست و اراده ما در سایه سیاست درست است و سیاست درست در سایه خردورزی است.

وی افزود: تشکر ما از دست اندرکاران نفت و گاز مربوط به امروز نیست، بلکه آنها از دوران انقلاب به جنگ تحمیلی نقش آفرینی کردند و پایه کار بودن آنها قابل تقدیر است.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به استفاده از فناوری‌های جدید در فضای پسابرجام گفت: خوشبختانه در صنعت نفت و گاز پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم به همین جهت جذب فناوری‌های نو برای مهندسین ما بسیار آسان است به ویژه در بحث بازیافت؛ اگر امروز به فکر آن نباشیم فردا بسیار دیر خواهد بود.

روحانی به اهمیت توجه به منابع مشترک نفتی و گازی کشور اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم از نفت خود در منابع مشترک بهره برداری کنیم و در این راستا سال گذشته پارس جنوبی ، فاز ۱۵،۱۶ و ۱۷ به مدار آمد و حدود ۱۴۰ میلیون متر مکعب گاز اضافه شد. امسال نیز ان‌شاء الله فاز ۱۸،۱۹، ۲۰ و ۲۱ به مدار می‌آید و تا پایان سال حدود ۱۴۰ میلیون متر مکعب گاز اضافه خواهد شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ‌امروز ۵۰ درصد گاز کشور از پارس جنوبی تامین می‌شود در حالی که سال ۹۲، ۳۸٫۷ گاز کشور از پارس جنوبی تهیه می‌شد.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • با این صدا هم بگیر!+کارتون
  مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده‌/این سهام در دست ۲۵۰ نفر است
  علاقه دارم که همه نیروهای انقلاب در یک جا جمع شوند/ از وحدت نیروهای انقلاب در هر شکلی حمایت می‌کنم
  سلفی زنی با پای بریده خود +تصاویر
  لحظه عکس العمل شهروندان به شلیک ممتد ضدهوایی! + فیلم
  توهین بزگترین فروشگاه اینترنتی جهان به پرچم کشور ایران +تصاویر
  پسر بچه عجیبی که به کودک ماسک دار معروف شده است +تصاویر
  تصویر ستاره ایرانی روی جلد مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا
  پلارک؛ شهید عطریِ قطعه ۲۶
  دور جدید حذف یارانه‌ها آغاز شد
  شیطان با این پنج نفر مشکل دارد
  لحظات دلهره آور سرقت مسلحانه از مغازه میوه فروشی! + فیلم
  دلایل عربستان برای حمله به یمن چیست؟
  رفت و آمد آزادانه سگ‌های ولگرد در بیمارستان + تصاویر
  ارزشمندترین فوتبالیست جهان مشخص شد/ ستاره‌ای که بالاتر از مسی و رونالدو قرار گرفت!
  حضور خواننده سلطنت طلب در قاب تلویزیون + فیلم
  خانه‌ی این ستاره‌ی فوتبال، ۱۹۵ میلیارد تومان می‌ارزد!/ از تماشای همچین خانه‌ای متعجب می‌شوید! +تصاویر
  خوردن این معجون به صورت ناشتا باعث لاغری می شود
  طراح ایرانی معروفترین خودروی مرسدس بنز کیست؟ +تصاویر
  گریه مجری و کارشناس شبکه العالم حین پخش زنده + فیلم
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net