تارخ انتشار: جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۲
کد خبر : 151715
چاپ خبر

بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

۴۹۰۸۲۰۳_۸۳۵

تنها چند روز به شروع مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو در برزیل باقی مانده و هزاران ورزشکار از صدها کشور در سر تا سر کره خاکی، حداکثر تلاش خود را به کار گرفته اند تا بتوانند سکوی قهرمانی را از آن خود کنند

گروه وبگردی«کمال مهر»؛- بزرگ ترین رویداد ورزشی بین المللی جهان محسوب می‌شود و هر چهار سال یک بار همه ورزشکاران تمام تلاش خود را برای کسب مدال در این بازیها به کار می گیرند.

تنها چند روز به شروع مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو در برزیل باقی مانده و  هزاران ورزشکار از صدها کشور در سر تا سر کره خاکی، حداکثر تلاش خود را به کار گرفته اند تا بتوانند سکوی قهرمانی را از آن خود کنند.

بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

از زمان آغاز این بازی ها در اواخر قرن ۱۹ میلادی، ورزشکاران زیادی نام خود را به عنوان بهترین های هر دوره در این رقابت بزرگ ثبت کرده اند، ولی برخی از آنان به رکوردها و افتخاراتی دست یافته اند که نام آن ها را برای همیشه ماندگار کرده است.

در ادامه به معرفی بزرگ ترین ورزشکاران مرد و زن المپیک از ابتدا تا کنون می پردازیم.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

جیمی تورپ ۲ طلا

جیمی یکی از عجیب ترین ورزشکاران قرن بیستم بود. استعداد منحصر به فرد او در ورزش های حرفه ای مختلف باعث شد، در نظرسنجی ABC Sports و در رقابت با بزرگانی مثل باب روث، مایکل جردن و محمد علی کلی، بتواند عنوان بزرگ ترین ورزشکار قرن بیستم را کسب کند. او نه تنها در فوتبال آمریکایی و بیسبال موفق ظاهر شده بود، بلکه حتی در بسکتبال هم دستی داشت و در رشته های مختلف المپیک شرکت می کرد.

البته شاید موفقیت در رشته های مختلف عمدتا به علت سطح پایین تری از مسابقات در آن سال ها باشد. در سال ۱۹۱۲ بود که جیمی توانست دو مدال طلا را در دو رشته دو و میدانی آن زمان کسب کند. با آن که او دیگر موفق به کسب مدال های بیشتر در المپیک نشد، در رشته های دیگر هم چنان به پیشرفت ادامه داد و نام خود را در تالارهای مشاهیر رشته های مختلفی به ثبت رساند.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

جسی اون ۴ مدال طلا

جسی اون (Jesse Owen) را می توان یکی از بهترین های تاریخ در رشته دو و میدانی دانست. اون یک دونده آمریکایی تبار بود که در المپیک تابستانی سال ۱۹۳۶ در برلین آلمان حضور پیدا کرد و توانست ۴ مدال را از آن خود کند. این ۴ مدال مهم ترین افتخارات ورزشی جسی اون بودند ولی اهمیت واقعی برد او در آن سال ها بیشتر از ۴ مدال المپیک بود. اون که یک سیاه پوست آمریکایی بود، در حالی در المپیک برلین حضور یافت که آلمان ها این بازی های المپیک را به نوعی تبلیغی برای نژاد برتر آریایی توسط محسوب می کردند و هیتلر و مقامات دیگر امید زیادی داشتند که بتوانند با برتری قاطعانه در المپیک، برتری خود را به رخ دیگر کشور های جهان بکشند.

در این میان جسی اونز کسی بود که با کسب مدال طلا در رشته های دوی ۱۰۰ متر، پرش طول، دوی ۲۰۰ متر و دوی ۴ در ۱۰۰ متر، تمام امید های آلمان نازی را بر باد داد. دست ندادن هیتلر با جسی اون هم یکی از مسائلی بود که روز اول مسابقات توجه همه را به خود جلب کرد. البته نظرات مختلفی در این کار، مطرح شده است.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

اوسین بولت ۶ طلا

اوسین بولت مردی است که نام خود را در تاریخ دو و میدانی جهان جاودانه کرده است. او شهرت خود را به خاطر کسب مدال های رنگارنگ و ثبت رکورد های مختلف به دست آورده است. عملکرد این ورزشکار چنان قابل ستایش است که به او «سریع ترین مرد جهان» می گویند.

بولت، سریع ترین مرد جهان، رکورد دوی ۱۰۰ متر جهان را با زمان ۹٫۵۸ ثانیه در اختیار خود دارد. او اولین افتخار المپیکی خود را در المپیک ۲۰۰۸ پکن با به دست آوردن ۳ مدال طلا تجربه کرد. در آن مسابقات اوسین بولت علاوه بر کسب سه مدال طلا، رکورد هر سه ماده (دوی ۱۰۰ متر، دوی ۲۰۰ متر و دوی امدادی ۱۰۰ متر) را هم جا به جا کرد. البته این تازه شروع کار دونده افسانه ای جامائیکایی بود، زیرا در ادامه او بارها رکوردهای مختلف را شکست. او در المپیک سال ۲۰۱۲ لندن باز هم توانست ۳ مدال طلای دیگر را از آن خودش کند. افتخارات مهم دیگر بولت شامل ۸ مدال طلا و ۲ مدال نقره در جام است.

نکته جالب توجه آن است که اوسین بولت در میان پولدارترین ورزشکاران تاریخ قرار دارد و البته در رشته دو میدانی از این نظر بی رقیب است.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

نادیا کومانچی ۵ طلا

باید قبول کنیم که ژیمناستیک جزو آن رشته های ورزشی نیست که بتواند مخاطبان زیادی را پای تلویزیون بنشاند (حداقل نه در ایران!). بنابراین اگر نام نادیا کومانچی تا کنون به گوشتان نخورده است، هیچ تعجبی ندارد. نادیا ورزشکار ژیمناست اهل رومانی بود که به خاطر کارنامه بی همتایش در رشته ورزشی خود، به عنوان بهترین و بی نقص ترین ژیمناست در تاریخ شناخته می شود. بیشتر ژیمناست ها کار خود را در دوران نو جوانی آغاز می کنند. استعداد خارق العاده نادیا هم در همین دوران کشف شد. او در المپیک تابستانی ۱۹۷۶ مونترال در حالی که چهارده سال داشت، توانست برای اولین بار امتیاز کامل ۱۰ را از داوران کسب کند.

در واقع تا پیش از نمایش خیره کننده نادیا در آن سال، هیچ کسی حتی فکرش را هم نمی کرد که کسب امتیاز کامل ۱۰ امکان پذیر باشد! در آن مسابقات نادیا موفق به کسب سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز شد. در المپیک بعدی هم نادیا موفق ظاهر شد و توانست دو مدال طلا و دو نقره دیگر را به کارنامه موفقیت های المپیکی خود اضافه کند.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

نیکولای آندریانوف ۷ طلا

نیکولای آندریانوف ژیمناست روسی بود که موفق ترین ژیمناست تاریخ تا کنون به حساب می آید. او در دوران حرفه ای ورزش خود توانست ۱۵ مدال المپیک را به دست آورد و با این حساب در جایگاه سوم در رده بندی ورزشکاران پر مدال المپیک قرار گیرد.

وی نخستین بار در سال ۱۹۷۲ مدال المپیک خود را کسب کرد که یک طلا و یک برنز بود. در المپیک بعدی ولی با تمام قوا ظاهر شد و توانست چهار مدال طلا و دو نقره و یک برنز را به خانه ببرد و این اوج دوران ورزشی او بود. در المپیک ۱۹۸۰ او دو مدال طلا، دو نقره و یک برنز دیگر را هم به کارنامه اش اضافه کرد تا جمع مدال هایش را به پانزده برساند. البته در جام جهانی هم چهار مدال طلا و شش نقره به نام او به ثبت رسیده است.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

مارک اسپیتز ۹ طلا

مارک اسپیتز اعجوبه شنا در جهان بود. خارق العاده ترین کار او این بود که توانست در المپیک ۱۹۷۲ در مونیخ هر هفت مدال این رشته ورزشی را تصاحب کند و رکوردی باور نکردنی بر جای گذارد. این رکورد تا سال ۲۰۰۸ که مایکل فلپس دیگر اسطوره شنای جهان در آن شرکت داشت، هم چنان پا بر جا بود. مارک در ابتدا در المپیک ۱۹۶۸ نیومکزیکو ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز آورد و در المپیک بعدی به اوج خود رسید که توانست هفت مدال طلا کسب کند. اسپتز در جمع توانست ۳۳ رکورد مختلف جهانی را جا به جا و به نام خود ثبت کند که بی نظیر است.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

کارل لوئیس ۹ طلا

کارل لوئیس ورزشکار سابق رشته دو میدانی آمریکایی تبار است. او از سال ۱۹۸۱ تا اواسط دهه ۱۹۹۰ برنده بی چون و چرای ماده پرش طول، دوی ۱۰۰ متر و دوی ۲۰۰ متر بود. در این مدت او توانست رکورد تمام ماده های مذکور به اضافه دوی امدادی ۱۰۰ متر را بشکند. بیش از یک دهه پادشاهی او بر ورزش دو و میدانی جهان به واسطه ۶۵ پیروزی پیاپی حاصل شد که طولانی ترین زنجیره پیروزی در دنیای ورزش در تاریخ است. در واقع او در تمام این مدت با خودش مسابقه می داد که نتیجه آن ۱۵ بار شکستن رکورد دوی ۱۰۰ متر آن هم با زمان زیر ده ثانیه و ده بار شکست رکورد دوی ۲۰۰ متر با زمان کمتر از ۲۰ ثانیه بود.

حاصل تلاش او در المپیک ۱۹۸۴ ۴ مدال طلا، در المپیک ۱۹۸۸ ۲ طلا و یک نقره، ۱۹۹۲ دو طلا و در سال ۱۹۹۶ یک مدال طلا بود.  پیروزی های مداوم و چشمگیر لوئیس، نام او را در بسیاری از تالار های افتخار و رتبه بندی بهترین ورزشکاران تاریخ قرار دارد.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

بیرگیت فیشر ۸ طلا

بیرگیت فیشر اهل آلمان که در رشته کایاک فعالیت دارد، توانسته با حضور در شش المپیک، نام خود را در رکودداران شرکت در المپیک ثبت کند. او همچنین رکورد جوان ترین و مسن ترین پارو زن تاریخ المپیک را هم در دست دارد. فیشر اولین بار در هجده سالگی و آخرین بار در ۴۲ سالگی در این رقابت شرکت کرد. البته تعداد دفعات شرکت در المپیک تنها افتخار او نیست، بلکه فیشر توانست در طول این دفعات متعدد هشت مدال طلا و چهار نقره کسب کند. در المپیک ۱۹۸۰ او فقط یک مدال طلا برد. در المپیک بعدی عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت و سه طلا و یک نقره را از آن خود کرد. در المپیک های بعدی هم به ترتیب یک طلا و یک نقره ( ۱۹۹۲)، یک طلا  و یک نقره (۱۹۹۶)، دو طلا (۲۰۰۰) و یک طلا و یک نقره (۲۰۰۴) به دست آورد.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

لاریسا لاتینینا ۹ طلا

ورزشکار زن اهل روسیه که به عنوان یکی بهترین ژیمناست جهان شناخته می شود، ولی عملکرد ورزشی او ارزشی بیشتر از رکوردهایش داشت، زیرا توانست یک تنه با پیروزی ها و موفقیت هایش اتحاد جماهیر شوروی را به عنوان غول رقابت های المپیک مطرح کند. او که در المپیک سال ۱۹۵۶ و در ادامه تنش های میان شوروی سابق و آمریکا، توانست چهار مدال طلا، یک نقره و یک برنز کسب کند. او در مجموع در دوران ورزشی خود توانست هجده مدال المپیکی را به نام خود به ثبت برساند. در المپیک های بعدی به ترتیب سه طلا، دو نقره و یک برنز (۱۹۶۰) و دو طلا دو نقره (۱۹۶۴) و دو برنز (۱۹۶۸) حاصل کار این ژیمناست افسانه ای بود. او در جام جهانی هم مدال های بسیار به دست آورد که شامل ۹ مدال طلا، چهار نقره و یک برنز می شوند.


بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ المپیک+تصاویر

مایکل فلپس ۱۸ طلا

ماهی پرنده نامی است که به مایکل فلپس نسبت داده شده چرا که این قهرمان بی رقیب المپیک بهتر از هر شناگر دیگر می توانست در آب حرکت کند. مارک اسپیتز که خود سابقه طولانی در شکستن رکورد های مختلف در رشته شنا دارد گفته است که: «مایکل فلپس نه تنها بهترین شناگر تاریخ و بهترین ورزشکار المپیکی جهان است، بلکه به نظر من او بهترین ورزشکار تاریخ هم هست».

فلپس از نظر تعداد مدال هایی که برده است، در صدر جدول تمام ورزشکاران المپیک قرار دارد و با ۲۲ مدال بدون تردید توانسته به خوبی برتری خود بر دیگر ورزشکاران را اثبات کند. او در سال ۲۰۰۴ با کسب شش مدال طلا، دو برنز توانست دو رکورد از خود به جای بگذارد. در المپیک بعدی او حتی عملکرد بهتری را از خود نشان داد و توانست هشت مدال طلا در هشت ماده مختلف را کسب کند و فقط از کسب مدال در ۱۰۰ متر پروانه باز ماند. در المپیک ۲۰۱۲ نیز او هم چنان به عملکرد خوب خود ادامه داد ولی حاصل کارش چهار مدال طلا و دو نقره بود.

منبع: تابناک

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۲۶۶۵۳
  بعد از پخش زوایای فتنه ۸۸ تهدیدمان کردند/ میرحسین موسوی آگاهانه در مسیر فتنه حرکت می‌کرد
  ۵۹۶۷۲۳
  دولت برای رفع کسری بودجه خود سراغ جیب مردم رفت/ ۹۰۰ میلیارد پول مشترکین ثابت در جیب مخابرات/ تنها یک رقم از هزینه های قبض تلفن باز می گردد!
  ۵۳۱۷۰۹۲_۶۳۲
  خاطره رضا رشیدپور از همسفر شدن با علی شمخانی + فیلم
  اعدام اولین شاهزادۀ سعودی به‌خاطر قتل در ملاء عام + فیلم
  چین ۱۴۰ سال قبل + تصاویر
  مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست
  عکس دیده نشده از ترامپ و دخترش تیفانی
  ۵۳۱۸۷۰۶_۹۵۷
  عشق شما از چه نوعی است، دلبستگی یا وابستگی؟ + علامت‌های تشخیص
  ۵۳۱۸۶۲۰_۸۰۴
  مدافعین حرم تا تحقق اهداف، دفاع مسلحانه را ادامه می‌دهند
  عکس/ سلفی یک هوادار در بدترین شرایط با رضاییان
  ۵۳۱۷۶۶۷_۷۶۰
  اشتباه مخابرات، یک جوان را تا پای چوبه دار برد!
  ستاره‌های ثروتمندی که از فقر مطلق آمده‌اند
  ۳۷۵۱۴۲_۶۵۷
  همکاری دیرینه دو فتنه گر/گلشیفته در آغوش نامجو
  ۳۷۵۱۳۲_۹۲۱
  شکست ناپذیری پرسپولیس به ۱۱ مسابقه متوالی رسید
  اهدا منحصر بفردترین جوایز ورزشی کشور به ورزشکاران محمدشهر
  ۶۰۰_۴۰۲_-%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%b1%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%a2%d8%a8%db%8c
  سرسره های غیر استاندارد مشهد حادثه آفرید
  ۳۷۵۱۴۸_۹۵۱
  عالیشاه از درد نمی توانست پایش را روی زمین بگذارد
  ۱۹۰۸۵۵۶_۷۶۰
  چرا تروریست‌ها از حلب خارج نمی‌شوند؟
  ۱۹۰۸۶۴۴_۳۹۷
  یاشار سلطانی واقعا چه کرده است؟
  ۱۹۰۸۵۰۱_۷۷۰
  مربی‌استقلال در آستانه بازی با سایپا داغدار شد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net