تارخ انتشار: سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۷
کد خبر : 151101
چاپ خبر

احمدی نژاد چه برنامه ای برای جلیلی دارد؟

متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به گزارش«کمال مهر»؛در کنار دعوای دو تیم احمدی‌نژاد و کیهان که از لایه‌های پنهانی رفته رفته به سطح عمومی و کانال‌های تلگرامی کشیده شده است، شنیده‌ها و شواهد نشان می‌دهد احمدی‌نژاد برای جلیلی برنامه خاصی را تدارک دیده است.

دعوای کیهان و احمدی‌نژادی‌ها از ۱۳ خرداد ۹۵ و جلسه‌ای در دانشگاه امام صادق آغاز شد. جایی که احمدی‌نژاد رسما و علناً «نوفرقانیسم» نامیده شد و خطر آن گوشزد شد. خطری که گوشزد می کرد احمدی‌نژادیسیم به تفکر «شیخیه» نزدیک است که از درونش «بابیت» و نهایتا «بهائیت» خارج شد.

از سمت و سوی کیهان، یک عضو موسسه «کیهان» به مصاف عبدالرضا داوری رفت تا پاسخگوی شبهات باشند. اما براساس یک طرح نانوشته هیچ کدام در این مورد حرف نزدند و ماجرا به همان حرفهای تکراری علیه یکدیگر بدل شد.

این روزها از تیم کیهان یک نفر دیگر علم مخالفت را به دست گرفته و به سیبل هدف گروه‌های احمدی‌نژادی تبدیل شده است. محمد ایمانی در کانال تلگرامی خودش مخالفت با احمدی‌نژاد را آغاز کرده و حجم مخالفت‌ها با او رفته رفته می‌رود تا او را نیز از دور خارج کند. ظاهرا «فشارها» و «مصلحت‌سنجی» در آینده‌ای نزدیک او را نیز وادار خواهد کرد در مقابل حجم مخالفانش سکوت کند.

ایمانی در مطلبی نوشته بود: “برای عبور از بنی امیه نباید به منحرفینی دیگر پناه برد با همه سختی شرایط”! او معتقد بود “این جریان با عبور از علماء به حامیان خود فرمان داده که بچسبید به مرشد کل طایفه ی مشائیون”. این همان تفکر «فرقان» و همچنین شیخیه بود. لازم به توضیح نیست که فرقان مسئولیت ترور سرمایه‌های انقلاب از جمله آیت‌الله مطهری را برعهده داشت و همچنین دست به ترور آیت‌الله خامنه‌ای زد که در آن ناکام ماند. ایمانی سپس افزوده می‌کند “امروز کدام آیت‌الله حسابی از این جماعت حمایت می کند؟” در آخر هم خواسته که “۵ نفر از این آیت‌الله ها را اسم ببرند”.

با شروع این درگیری‌ها کانال عبدالرضا داوری که مدتی بود در تعطیلی خودخواسته قرار داشت بار دیگر فعال شد. اما این همه ماجرای پشت پرده اتفاقات درون تیم احمدی‌نژاد نیست. براساس اخبار و شواهد، اتاق فکر احمدی‌نژاد خط مشی جدیدی را برای ورود به انتخابات سال ۹۶ ترسیم کرده است. این خط مشی شامل دوبخش است. اول: استفاده بهینه از فضای مخالفت‌ها علیه تیم احمدی‌نژاد و پررنگ کردن فضا برای مظلوم‌نمایی بیشتر. دوم: عبور بدون هزینه و البته پر فایده از سعید جلیلی

اول: اتاق فکر احمدی‌نژاد تصمیم گرفته تا از ظرفیت مخالفان به نفع خودش استفاده کند. بنابر تحلیلی که به آن رسیده‌اند هر کس که کیهان و منتسبان به این جریان مورد نقد و انتقاد (حتی بی‌رحمانه) قرار بگیرد در نزد بخشی از طبقه متوسط جامعه دچار محبوبیت می شود. به این معناست که آنها تلاش کردند تا مخالفت‌های وابستگان به روزنامه کیهان را علیه خود پررنگ کرده و در بوق‌کرنا کنند. پیامی که تیم احمدی‌نژاد قصد دارد طی این فرآیند به مردم و جامعه منتقل کند این است: «ببینید کیهان چگونه بی رحمانه ما را نقد می کنند پس به خوبی‌ ما اعتماد کنید.»

دوم: تیم احمدی‌نژاد مهمترین رقیب خود در جریان اصولگرایی را سعید جلیلی می‌داند. براساس تحلیل درست و اخباری که به دستشان رسیده، آنها تنها با هواداران سعید جلیلی دارای اشتراک هستند. از همین رو طبق یک دستور به فعالان رسانه‌ای و تشکیلات هما (هواداران محمود احمدی نژاد) از آنها خواسته شده تا به سعید جلیلی انتقاد نکنند و حتی فضای همدلی را ایجاد کنند. براساس یک تحلیل دیگر قاضی‌زاده هاشمی نیز یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند بخشی از بدنه رای مشترک را به خود جذب کند. دستور اما در مورد قاضی‌زاده هاشمی متفاوت است و انتقادات تند به او در دستور کار قرار دارد. نگرانی‌ آنها از ویژگی‌های مردمگرایانه وزیر بهداشت و سوابق رزمندگی اوست که می‌تواند طیفی از نیروهای حزب‌اللهی را به سوی خود جذب کند.

تحلیل درونی احمدی‌نژادی‌ها که به هواداران منتقل شده این است: بخشی از حاکمیت قصد دارد تا با معرفی قاضی‌زاده هاشمی یک رقیب از درون دولت علیه روحانی مهیا کند. اتفاقی که در سال ۸۰ و کاندیدا شدن شمخانی نیز شاهد آن بودیم. لذا باید قاضی‌زاده هاشمی را از همین حالا از دور خارج کرد.

در مورد جلیلی اما ماجرا فرق می‌کند. اتاق فکر احمدی‌نژاد به این جمع‌بندی رسیده است که جلیلی توانسته همچنان با انتقاد بهدولت و مذاکرات هسته‌ای خود را در فضای سیاسی سرپا نگه دارد. از طرف دیگر او توانسته ارتباطش را با بدنه هوادار تا حد زیادی حفظ کند. برخی از علما در قم نیز از او حمایت خواهند کرد. با همین تحلیل دستور سازمانی برای تیم هوادار احمدی‌نژاد این استکه نباید با جلیلی وارد رقابت زودهنگام شد.

البته برخی از عوامل نزدیک به جلیلی نیز به این موضوع پی برده و از همین رو بود که شایعه حرفهای احمدی‌نژاد را منتشر کردند که در او در دیداری که اخیر انجام شده گفته است: «اگر وارد انتخابات شوم نه ردصلاحیت می شوم و نه به نفع کسی کنار می‌روم.» تولید و انتشار این شایعه به منظور مقابله با استراتژی جدید اتاق فکر احمدی‌نژاد طراحی شده است. اما اخبار به دست آمده توسط انتخاب نشان می‌دهد تیم احمدی‌نژاد قصد دارد این مسائل را ندید گرفته و همچنان به تنش‌زدایی با جلیلی بپردازد. در این رابطه احتمال دیدار میان جلیلی و احمدی‌نژاد هم دور از ذهن نیست.

شاه بیت استراتژی تیم احمدی‌نژاد در این است که می خواهند تا نزدیک انتخابات از ظرفیت‌های جلیلی استفاده کرده و در آخرین مرحله با تطمیع، فشار و حتی افشاگری او را کنار بزنند. سئوال این است که آیا جلیلی قصد دارد سکوی بالا رفتن احمدی‌نژاد شود یا نه؟

منبع: انتخاب

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • با این صدا هم بگیر!+کارتون
  مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده‌/این سهام در دست ۲۵۰ نفر است
  علاقه دارم که همه نیروهای انقلاب در یک جا جمع شوند/ از وحدت نیروهای انقلاب در هر شکلی حمایت می‌کنم
  سلفی زنی با پای بریده خود +تصاویر
  لحظه عکس العمل شهروندان به شلیک ممتد ضدهوایی! + فیلم
  توهین بزگترین فروشگاه اینترنتی جهان به پرچم کشور ایران +تصاویر
  پسر بچه عجیبی که به کودک ماسک دار معروف شده است +تصاویر
  تصویر ستاره ایرانی روی جلد مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا
  پلارک؛ شهید عطریِ قطعه ۲۶
  دور جدید حذف یارانه‌ها آغاز شد
  شیطان با این پنج نفر مشکل دارد
  لحظات دلهره آور سرقت مسلحانه از مغازه میوه فروشی! + فیلم
  دلایل عربستان برای حمله به یمن چیست؟
  رفت و آمد آزادانه سگ‌های ولگرد در بیمارستان + تصاویر
  ارزشمندترین فوتبالیست جهان مشخص شد/ ستاره‌ای که بالاتر از مسی و رونالدو قرار گرفت!
  حضور خواننده سلطنت طلب در قاب تلویزیون + فیلم
  خانه‌ی این ستاره‌ی فوتبال، ۱۹۵ میلیارد تومان می‌ارزد!/ از تماشای همچین خانه‌ای متعجب می‌شوید! +تصاویر
  خوردن این معجون به صورت ناشتا باعث لاغری می شود
  طراح ایرانی معروفترین خودروی مرسدس بنز کیست؟ +تصاویر
  گریه مجری و کارشناس شبکه العالم حین پخش زنده + فیلم
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net