تارخ انتشار: سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۹
کد خبر : 151013
چاپ خبر

کشورهای جهان هر کدام چند نیروی نظامی در عراق دارند؟ +آمار

میزان و کیفیت حضور مستشاران خارجی در عراق نشان می‌دهد که بیشترین تعداد نیروی خارجی با ۶۵۰۰ نیرو متعلق به آمریکاست

به گزارش گروه وبگردی«کمال مهر»؛عراق در مبارزه با داعش وارد مرحله سرنوشت ساز نبرد آزاد سازی موصل شده است. طی دو سال گذشته داعش شهرهای زیادی را از دست داده که این مهم با تلاش ارتش این کشور و نیز نیروهای حشد شعبی میسر شد.

در این بین و پس از اشغال عراق توسط آمریکا و نیز پس از حمله داعش و تشکیل ائتلاف مبارزه با داعش شاهد حضور نظامیان خارجی در این کشور بوده‌ایم که برخی از آنها با دعوت رسمی دولت بغداد و برخی نیز بدون دعوت آمده‌اند. بخشی از گزارش زیر از سوی سایت «شفق نیوز» استخراج شده که به تعداد و کیفیت حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق می‌پردازد. البته باید گفت که تعداد آنها و نحوه حضورشان از سوی مقامات مسئول عراقی تایید یا تکذیب نشده است.

کشورهای جهان هر کدام چند نیروی نظامی در عراق دارند؟ +آمار

پس از ورود داعش و کمبود امکانات عراق در همه زمینه‌ها جهت مقابله با این گروه تروریستی، مسئولان کشور عراق از هرگونه کمک جهت مبارزه با داعش استقبال کردند. براساس پژوهش‌ها و تحقیقات میدانی به نظر می‌رسد نیروهای ۱۴ کشور با قالب‌های مختلف نظامی و مشاوره‌ای در حال فعالیت در کشور عراق هستند. این کشورها عبارتند از: آمریکا، انگلیس، ایران، استرالیا، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، روسیه و ترکیه.

۱ – آمریکا: گفته می‌شود که نیروهای نظامی ایالات‌ متحده با عنوان‌های مختلف در ۶ پایگاه حضور فعال دارند این پایگاه‌ها عبارتند از: الأسد، الحبانیه (غرب عراق)، عین کاوه، دهوک در اقلیم کردستان، الرستمیه و المطار در بغداد. پیش بینی می‌شود تعداد نیروهای نظامی آمریکا با حضور ۵۶۰ نیرویی که به زودی به عراق اعزام می‌شوند به ۶۵۰۰ نفر برسد که در دو قالب مستشاری و نیروهای جنگی در حال فعالیت هستند. آمریکا در این حضور از تسلیحات سنگین نیز بهره می‌برد. ۸۰ جنگنده اف ۱۶ و اف ۱۸، چند هلی کوپتر آپاچی و ۴ هلی کوپتر شینوک بخشی از این تسلیحات به شمار می‌روند.

براساس گزارش‌های منتشر شده در عملیات هلی برن آمریکا و نیروهای کردی در منطقه الحویجه که چند ماه پیش انجام گرفت یک نیروی نظامی آمریکا کشته شد. وظیفه اصلی این نیروها حفاظت از اماکن مهم بغداد از جمله فرودگاه و منطقه سبز و نیز سفارتخانه این کشور اعلام شده که بزرگترین سفارتخانه آمریکا در دنیا می‌باشد.

۲ –جمهوری اسلامی ایران: در این گزارش مستشاران ایرانی حاضر در عراق حدود ۱۰۰ نفر عنوان شده که البته نیروهای داوطلب ایرانی (مدافعان حرم) در مبارزه با داعش را نیز در بر می‌گیرد. در این گزارش تعداد ۵۰ ایرانی در عراق به شهادت رسیده‌اند. گفته می‌شود نیروهای ایرانی بیشتر در بغداد، دیالی و صلاح‌الدین حضور دارند. ایران در جنگ از سلاح‌های نیمه سنگین و موشک‌های کوتاه و میان برد استفاده می‌کند. موشک‌های حرارتی میثاق و انواع پهپادهای ایرانی از جمله تسلیحات به کار گرفته شده در جنگ علیه داعش است.

۳ – انگلستان: نیروهای انگلستانی با ۱۴۰ مشاور و نیروی تخصصی در مناطق اربیل و اقلیم کردستان حضور دارند. گفته می‌شود مأموریت این اشخاص آموزش نظامی به نیروهای نظامی اقلیم کردستان است. انگلیس در این حضور از ۸ جنگنده تورنادو و تعدادی هواپیمای جاسوسی استفاده می‌کند.

۴ –استرالیا: نیروهای کشور استرالیا با تعداد ۲۰۰ نفر در اقلیم کردستان حضور دارند و مهم‌ترین فعالیت این نیروها رصد الکترونیکی تحرکات داعش و آموزش نیروهای نظامی اقلیم کردستان است. دولت کانبرا ۶ جنگنده اف ۱۸ در این جنگ استفاده می‌کند.

۵ – بلژیک : کشور بلژیک با ۱۲۰ نیرو در مناطق مرزی عراق و اردن و همچنین در مناطق اقلیم کردستان مأمور رصد تحرکات داعش و فعالیت‌های اطلاعاتی می‌باشد. این کشور از ۶ جنگنده اف ۱۶ در عراق بهره می‌برد.

۶ – کانادا: کشور کانادا با ۷۰۰ نیرو در حال فعالیت‌های مشاوره نظامی، رصد، پشتیبانی اطلاعات سری و تحلیل عکس‌های هوایی از داعش است.

۷ – دانمارک: کشور دانمارک با ۲۵۰ نیرو در حال فعالیت‌های مشاوره‌ای و آموزش در منطقه جنوب غرب استان اربیل است. دانمارک از ۷ جنگنده اف ۱۶ در این جنگ استفاده می‌کند.

۸ – فرانسه: کشور فرانسه با ۴۰ نیرو در حال فعالیت‌های مشاوره نظامی، رصد، پشتیبانی اطلاعات سری و تحلیل عکس‌های هوایی از داعش است. فرانسه از ۱۵ جنگنده رافائل و میراژ در این کشور استفاده می‌کند.

۹ – آلمان : کشور آلمان با ۷۱ نیروی نظامی در مناطق بغداد و اقلیم کردستان حضور دارد. مهم‌ترین فعالیت این نیروها آموزش نیروهای کردی و عراقی در حوزه نظامی و چگونگی استفاده از سلاح‌های خارجی می‌باشد.

۱۰ – ایتالیا: کشور ایتالیا با ۲۵۰ نیروی نظامی در ۳۰ کیلومتری موصل مستقر است. فعالیت و مأموریت این نیروها متنوع است، اما گفته می‌شود مهم‌ترین مأموریت آن‌ها محافظت از سد موصل است.

۱۱ – هلند: کشور هلند با ۳۸۰ نیروی نظامی در مناطق بغداد و شمال عراق حضور دارد که مهم‌ترین فعالیت این افراد آموزش نیروهای نظامی است. هلند از ۶ جنگنده اف ۱۶ و سیستم موشکی پاتریوت در این جنگ استفاده می‌کند.

۱۲ – اسپانیا با ۳۰۰ نیروی نظامی در مناطق بغداد و شمال عراق حضور دارد و مستشاران اسپانیایی که از زمان اشغال عراق توسط آمریکا در این کشور حضور دارند آموزش نیروهای نظامی را در دستور کار دارند.

۱۳ – کشور روسیه با ۱۰۰ نیروی نظامی در مناطق المثنی و بغداد حضور دارد و مهم‌ترین فعالیت مستشاران روسی مشاوره و مسائل اطلاعاتی جهت پشتیبانی حشد الشعبی می‌باشد. گفته می‌شود مقر اصلی آن‌ها در منطقه الخضراء است و البته ساختمانی مستقل نیز در فرودگاه مثنی در اختیار دارند. روسیه یک سیستم راداری نیز در عراق به کار گرفته است. مدتی پیش اتاق اطلاعات مشترک بین ایران، روسیه، سوریه و عراق تشکیل شد که این موضوع در جهت هماهنگی و تبادل اطلاعاتی بین این ۴ کشور در مبارزه با داعش بوده است. قرار بر این بود که مسئولیت این اتاق اطلاعاتی به سطح عملیاتی نیز ارتقا یابد.

۱۴ – کشور ترکیه با ۳۰۰ نیروی نظامی در مناطق اقلیم کردستان حضور دارد و مهم‌ترین فعالیت نیروهای ترک، آموزش نیروهای اقلیم کردستان و عشایر موصل است. ترکیه ۱۰۰ نفربر زرهی و ۲۲ تانک در این کشور وارد کرده است. هر چند این حضور با اعتراض دولت بغداد روبرو شده و مقامات بغداد بارها اعلام کرده‌اند که ترکیه باید نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کند اما مقامات ترکیه مدعی هستند که این حضور با درخواست اقلیم کردستان انجام گرفته و حاضر به ترک شمال عراق نشدند.

کشورهای جهان هر کدام چند نیروی نظامی در عراق دارند؟ +آمار

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • فتوطنز/ آبستراکسیون شورای شهر کرج
  پیدا شدن حفره ای به سمت طبقات زیرین ساختمان پلاسکو
  عکس/ بوسه بر قرآن پیدا شده در پلاسکو
  تصاویر منتشرنشده از اولین شهید حادثه پلاسکو
  اتفاق عجیبی که منصوریان در فوتبال جهان رقم زد
  ابطحی: مالامیری از امارات با من تماس گرفت/ درخواست بدهکار فراری از بانک مرکزی برای انتشار اسناد وام ها
  عکس یادگاری کار دست نماینده رشت داد!
  از بالای نردبان گرفتار شدن همکارانم را دیدم / تلخ ترین لحظه +عکس
  خداحافظی ناگهانی بازیکن آبی پوش
  جواب آزمایش قبل از ازدواج راز سیاه دختر ۱۷ ساله را لو داد
  تن دادن زن ۴۶ ساله به خواسته مرد ایرانی برای سفر خارجی ۲ دخترش
  عکس هنری نرگس محمدی با چادر در حرم امام رضا (ع)
  کنسرت اروپایی خواننده زن با کشف حجاب +عکس
  اسرار جدید از اعدام «صدام» را لو دادند! + تصویر
  هنرپیشه ای که شوخی شوخی جان سپرد
  کدام بازیگران کارت اهدا عضو دارند؟
  هشدار «محله گل و بلبل ۲» درباره حضور کودکان در فضای مجازی
  قوچان‌نژاد: زیاد به فکر خودم نیستم/ دومین صعود پیاپی را خواهیم داشت
  اتحادیه فوتبال آفریقای جنوبی مذاکره با کی‌روش را تکذیب کرد
  نفرات حاضر در رقابت های جام جهانی کشتی معرفی شدند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net