تارخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۹
کد خبر : 148880
چاپ خبر

بهبود وضعیت سربازی در دستور کار ستاد نیروهای مسلح/«سربازی تخصصی» جدی تر می‌شود؟

۴۸۴۵۰۴۰_۲۷۵

بهبود وضعیت سربازی از دستورکارهایی است که با جدیت در اولویت دستگاه های ذیربط قرار دارد،امری که از مدت ها پیش کلید خورده و البته وقوع حوادث متعددی برای سربازان در طول یک ماهه گذشته،حساسیت های عمومی را در این خصوص تشدید کرده است

به گزارش گروه اجتماعی«کمال مهر»،‌هفته های گذشته برای سربازان نظام وظیفه عمومی با تلخی و حزن و اندوه فزاینده ای همراه شد.
حادثه واژگونی اتوبوس سربازان وظیفه پادگان۰۵ و سربازان نوشهر از رخدادهای نامیمونی بود که متاسفانه خاطره ناخوشایندی را بر اذهان سربازان نظام وظیفه و افکار عمومی بر جای گذاشت،حادثه ای که مجددا لزوم بهبود وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی را بر سر زبان ها انداخت.
البته در این خصوص سازمان نظام وظیفه عمومی کشور و در راس آن ستاد کل نیروهای مسلح در طول سالیان اخیر اقدامات متعددی را عملیاتی،تنظیم و طراحی کرده است،موضوعی که بر اساس اظهار نظر مقامات مربوطه،این رویه در آینده نیز استمرار خواهد داشت.
آنچنان که سردار موسی کمالی،جانشین اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح عنوان داشته،مجموعه مذکور از هر طرح سازنده ای که به بهبود وضعیت کیفی سربازی منتهی شود استقبال خواهد کرد.
البته وی تاکید می کند در ارائه طرح و پیشنهاد،موضوع منابع مالی آن نیز مد نظر قرار گیرد و به واقع باید طراحان و پیشنهاد کنندگان طرح،مولفه حائز اهمیت تامین منابع مالی آن را نیز مشخص کنند.
سردار کمالی می گوید:هر تغییری در خدمت وظیفه عمومی مستلزم هماهنگی و تامین نظر ستاد کل نیروهای مسلح است.
البته در طول سنوات اخیر تمهیدات و تدابیر متعددی برای ارتقای کیفی سربازی در نظر گرفته شده که طرح سرباز معلم،سرباز سازندگی،سرباز بهزیست،سرباز هیات علمی،سرباز پیام آور بهداشت،سرباز تعاون یار و…از نمونه های آن به شمار می رود.
در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای سربازان نخبه و استعدادبرتر،قهرمانان و مدال آوران ورزشی در حوزه جهانی و بین المللی و یا سربازان بسیجی از نمونه مواردی است که در راستای تسهیل و بهبود کیفی خدمت نظام وظیفه عمومی کشور عملیاتی شده است.
*بهبود کیفی خدمت سربازی به معنای کاهش آن نیست
بسیاری از افراد گمان می کنند بهبود کیفی خدمت سربازی،ضرورتا با کاهش سنوات و طول مدت زمان خدمت،میسر می شود اما نباید از نظر دور داشت که می توان با وجود حفظ مدت زمان تصویب شده برای خدمت سربازی، در جهت ارتقای کیفی آن گام برداشت.
البته تحقق این امر نیز با سهولت امکان پذیر نخواهد بود و مستلزم اتخاذ تدابیر و تمهیدات هوشمندانه از سوی کارشناسان و مسئولان ذیربط است،اما آنچه که به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر مطرح است،معطوف به این امر می شود که پاک کردن صورت مساله و اصل و اساس خدمت سربازی نه میسر و نه منطقی و عاقلانه است.
آنچنان که سردار کمالی عنوان کرده،بخشی از بدنه و نیروی مورد نیاز ارگان ها و یگان های نظامی از طریق سربازان نظام وظیفه عمومی و بخش دیگر آن توسط نیروهای پایور و پیمانی تامین می شود.
جانشین اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح عنوان می کند:برخی موضوع سربازی حرفه ای را مطرح می کنند اما ظاهرا از نحوه تامین نیرو بی خبر هستند.
وی می افزاید:سالهاست که موضوع تامین نیرویِ سربازی حرفه ای از طریق استخدام و جذب پایور و پیمانی در دستور کار قرار گرفته و بخش دیگر نیروی مورد نیاز نیز از طریق خدمت نظام وظیفه جذب می شود.
سردار کمالی معتقد است:ظاهرا برخی از افراد اطلاعی از قوانین و ضوابط ندارند و با عنایت به عدم اشراف به وضعیت و شرایط،موضوع مدل سربازی ترکیبی را مطرح می کنند و این در حالی است که سالهاست این روش اجرایی و عملیاتی می شود.
*عدم بهره وری تخصصی از نیروها،اصلی ترین معضل خدمت نظام وظیفه عمومی
 اظهارات مسئولان ذیربط در خصوص خدمت نظام وظیفه عمومی قابل درک است و به هر حال بخش قابل توجهی از نیاز نظامی و انتظامی کشور از طریق ساز وکار سربازی و نظام وظیفه عمومی تامین می شود.
ملاحظات و موقعیت خاص منطقه ای کشور،تهدیدات خارجی در منطقه خاورمیانه و اساسا وجود انبوهی از مسائل و مشکلات ایجاب می کند که برنامه ریزی ها به نحوی اجرایی شود که کشور در این حوزه کمبود و کاستی خاصی را احساس نکند.
اما با تمامی این اوصاف نباید از نظر دور داشت که باید تغییراتی جدی و گسترده و در دامنه ای وسیع تر از سوی دستگاه های ذیربط نظامی و انتظامی در جهت ارتقای کیفی خدمت سربازی اجرایی و عملیاتی شود.
به  واقع باید راهکاری اتخاذ شود تا علاوه بر تامین ملاحظات در خصوص جذب و بکارگیری نیروی مورد نیاز کشور در عرصه ها و ابعاد گوناگون،بهره وری حداکثری از دانش و تخصص سرمایه جوان این مزر و بوم حاصل شود.
کم نیستند سربازانی که بر خلاف تخصص و رشته تحصیلی خود در یگان و مرکزی غیر تخصصی مشغول به خدمت وظیفه هستند،کم نیستند سربازان وظیفه ای که کیلومترها دورتر از منطقه محل سکونت خود در حال پر کردن سنوات خدمت نظام وظیفه خویش هستند.
دغدغه های مالی و حقوق سربازان از دیگر موضوعات حائز اهمیتی است که باید با جدیت از سوی مجلس شورای اسلامی پیگیری شود،البته اقدامات و تدابیری در گذشته اجرایی و عملیاتی شده که نوید بخش بوده اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد.
یقینا با عنایت و توجه هر چه بیشتر به سه مولفه،تخصص گرایی،نزدیکی یگان خدمتی به محل سکونت و افزایش حقوق سربازان،می توان ایام خوش و جذابی را برای سربازان نظام وظیفه عمومی ساخت که رغبت و میل بیشتری برای گذراندن آن در اذهان و  افکار مشمولان نقش بندد،امری که در صورت تحقق به کاهش قابل توجه سربازان فراری و غایبان منتهی خواهد شد.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۳۳۸۹۸۰_۵۷۱
  آغاز اعزام زائران به پیاده روی اربعین از ۱۱ آبان/ بیش از صد هزار روادید صادر شده است
  ۵۳۳۵۷۵۱_۲۷۴
  تروریست‌ها، ۵۰ افسر سابق پلیس را در موصل اعدام کردند/ ورود نیروها به شهرک باطنایا/ آزادسازی ۵۴ روستا در محور جنوبی شهر
  ۱۹۱۴۲۰۴_۱۵۹
  فرار یک آقازاده‌ با کیف ۶۰ میلیون دلاری
  رقیب جدید رونالدو برای کسب توپ طلا +عکس
  عکس/ پیام تبریک فیفا پس از صعود تیم ملی جوانان
  عکس/ شادی و سجده شکر جوانان ایران در منامه
  بازبینی فیلم حضور وزیر پیشنهادی روحانی در فتنه ۸۸+ فیلم
  ۳۷۶۲۶۳_۵۳۴
  حجت الاسلام ابوترابی؛ سخنران راهپیمایی ۱۳ آبان‌ در کرج شد
  ۳۷۶۲۶۷_۹۳۵
  یادواره ۳۶ هزار شهید دانش آموز در کرج برگزار می شود
  ۱۰۱۴۶۴۸
  حق تقدم با عابر است!
  ۵۳۳۳۷۳۲_۴۱۹
  نقش بستن تصویر سردار سلیمانی بر لباس کارشناس روسی + فیلم
  ۵۳۳۴۰۷۰_۲۶۶
  همکاری با رسانه‌های معاند، قابل پیگرد است/ سخن نظارت آیت‌الله مهدوی‌کنی به مذاق بسیاری خوش نیامد/مختومه کردن پرونده‌ها توسط رئیس قوه قضائیه از دروغ‌های بزرگ است
  ۵۳۳۵۹۷۹_۱۵۲
  یک احترام آمریکایی دیگر به پاسپورت ایرانی
  ۵۳۳۳۴۹۳_۲۱۸
  ۷ راز برای خوابیدن سالم
  ۵۳۳۵۷۱۳_۹۲۶
  لحظه‌ی غافلگیری زورگیران بی رحم هنگام چاقو کشی + فیلم
  ۵۳۳۵۱۳۵_۱۲۸
  حضور صداپیشه «یانگوم» در یک سریال کره‌ای دیگر/ ۴۰ قسمت دوبله شد
  ۵۳۳۳۴۸۷_۳۹۹
  واکنش جالب خانم بازیگر نسبت به خبر طلاقش
  ۵۳۳۵۲۲۳_۶۵۸
  فهرست کامل نامزدهای کسب توپ طلای فرانس فوتبال اعلام شد
  چهار قلو زائی زن کاشمری در مشهد
  یک ایرانی تیتر اول اینستاگرام رئال مادرید شد+ عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net