تارخ انتشار: پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
کد خبر : 148550
چاپ خبر

پیام رأی معنادار و برتری حقوق‌دان انقلابی در خانه ملت

انتخاب حقوق‌دان‌های شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی رأی تأثیرگذار و البته معناداری بود. کدخدایی به‌عنوان یک حقوق‌دان انقلابی آراء قاطبه نمایندگان مجلس را کسب کرد تا نمایندگان این دوره نیز نشان دهند دل‌خوشی از فتنه و فتنه‌گران ندارد

«کمال مهر»؛ – سه حقوق‌دان شورای نگهبان که بایستی از طریق رأی‌گیری در مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شدند، با آرای نمایندگان مشخص شدند.

بر اساس شمارش آرا عباسعلی کدخدایی با ۲۰۶ رأی، محمدرضا علیزاده با ۱۸۱ رأی و سید فضل‌الله موسوی با ۱۵۲ رأی حائز اکثریت آرا شده و به‌عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند.

انتخاب حقوق‌دان‌های شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی رأی تأثیرگذار و البته معناداری بود. فراکسیون ولایت یا همان فراگیر که اکثریت نسبی مجلس را بر عهده دارد در این میان از عباسعلی کدخدایی، محمدهادی صادقی، سید فضل‌الله موسوی حمایت کردند و توانستند کدخدایی و موسوی را با آرای بالا به شورای نگهبان هدایت کنند.

کدخدایی به‌عنوان یک حقوق‌دان انقلابی آرای قاطبه نمایندگان مجلس را کسب کرد تا مجلس نیز نشان دهد دل‌خوشی از فتنه و فتنه‌گران ندارد و خواهان گذر از بحران‌هایی است که اصحاب و رسانه‌های فتنه به وجود آوردند. فتنه‌گران از کدخدایی دل‌خوشی نداشتند و بعدازاینکه رئیس قوه قضائیه دگربار به کدخدایی اعتماد کرده و وی را به‌عنوان نامزد به مجلس معرفی کرد، با خبرپراکنی نسبت به این اقدام گلایه کردند.

رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی/ مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخداییروزنامه زنجیره‌ای شرق در مطلبی از کدخدایی به‌عنوان حقوق‌دان محبوب آیت‌الله جنتی یاد می‌کند و می‌نویسد:

«حالا و در پایان دوره شش‌ساله سه حقوق‌دان دیگر شورای نگهبان، بار دیگر این حقوق‌دان محبوب آیت‌الله جنتی (کدخدایی) از سوی ریاست قوه قضائیه به مجلس معرفی‌شده تا در صورت جلب آرای نمایندگان به شورای نگهبان بازگردد. او در آخرین دوره حضور خود در شورای نگهبان و پس از رفتن غلامحسین الهام از این شورا، مسئولیت سخنگویی شورای نگهبان را بر عهده گرفت. مسئولیتی که پس از او به نجات الله ابراهیمیان رسید و تفاوت‌های ابراهیمیان با کدخدایی آن‌قدر زیاد بود که در سه سال گذشته، خبرنگاران و اهالی سیاست به‌شدت از سخنگویی ابراهیمیان استقبال می‌کردند.»[۱]

پس از انتخاب کدخدایی نیز کانال‌ها مجمع اصلاح‌طلبان وی را حقوق‌دان افراطی نامید و اعلام کرد که نمایندگان فراکسیون امید دکمه‌های موافق و مخالف را اشتباهی می‌زنند.

 رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی/ مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخدایی

همچنین محمدجواد حق‌شناس فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی آرای مجلس به کدخدایی را عجیب خواند و این سئوال را مطرح کرد که چگونه وی در مجلسی که اصلاح‌طلبان حضور نسبی دارند اول شده است. این درحالی است که رسانه‌هایی همچون شرق به مانند پروژه «تکرار می‌کنم» گرای رأی ندادن به وی را با تیتر «همکاران آیت‌الله جنتی»‌ منتشر کرده بود اما این ماجرا نیز به‌مانند انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری با رأی دهی به انقلابیون به پایان رسید.

 رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی/ مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخدایی

مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخدایی

این درحالی است که عدم دل‌خوشی رسانه‌های حامی فتنه از کدخدایی به این دلیل بود که وی کارنامه مشخصی علیه فتنه سال ۸۸ دارد. او در این دوره عملکرد بسیار روشنی در حمایت از نظام اسلامی دارد و به‌واسطه مسئولیتش از آرای مردم که همان حق‌الناس است، صیانت کرد.

کدخدایی درباره فتنه سال ۸۸ و حضور حماسی مردم در حماسه ۹ دی‌ماه بیان داشت: «مردم ما مردمانی بصیر هستند، انتخابات ۸۸ و حوادث بعدازآن و فتنه‌ای که توسط دشمنان و توطئه گران داخلی رقم‌زده شد، این احساس را در مردم ایجاد کرد که باید درصحنه حاضر باشند و از شجره طیبه نظام اسلامی حراست کنند.»[۲]

این حقوق‌دان شورای نگهبان یادآور شد: «پیشنهادشان این بود که جمعی خارج از شورای نگهبان تشکیل شود؛ درحالی‌که این موضوع خلاف صریح قانون اساسی است، ما هم که در شورای نگهبان بودیم و اعضای شورای نگهبان نمی‌توانند از این مسؤولیت شانه خالی کنند.

وی افزود: «البته ما پیشنهاد کردیم در چارچوب شورای نگهبان می‌تواند این سازوکار نیز دنبال شود، یک نفر از نامزدها همان روز قبول کرد اما بعدازظهر گفت من به دنبال ابطال انتخابات هستم؛ اما نفر دیگر از همان اول می‌گفت انتخابات باید ابطال شود.»

این حقوقدان اضافه می‌کند: «مسیری که دو نامزد دنبال کردند عدم تمکین به قانون بود. برای مردم مسجل شد این افراد به دنبال اجرای قانون نیستند، بلکه به دنبال آشوب و انجام توطئه‌ای هستند که دشمنان برای نظام در نظر گرفته‌اند.»

رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی

اعتماد اکثریت نمایندگان ملت به عباسعلی کدخدایی که مشخصه اصلی وی قانون‌مداری صریح و انقلابی و زاویه داشتن با فتنه است در چند حوزه قابل‌تأمل است. اقداماتی صورت گرفت تا کدخدایی در این حوزه رأی نیاورد یا اینکه در جایگاه سوم قرار گیرد اما همه این موارد کوفتن به در بسته بود.

مجلس فراتر از رأی فراکسیونی از سوی نمایندگان همه طیف‌های فکری، به کدخدایی رأی اعتماد داد. این اولین رخداد و آزمایش جدی بود که مجلسی‌ها از آن سربلند بیرون آمدند؛ این موضوع نشان می‌دهد که مجلس و نمایندگان ضد فتنه هستند و با کاراکترها و تحرکات گذشته جریان فتنه نمی‌تواند وارد صحنه سیاسی کشور شود و اکثریت مجلس نیز فعالیت‌ها و انتخاب‌های خود را با یک المان مهم یعنی زاویه داشتن با فتنه انجام می‌دهد.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • سازنده میلیاردر یهودی برج های پلاسکو و آلومینیوم تهران
  ⭕️ هفته ای برفی همراه با کاهش محسوس دما پیش روی البرزی ها
  عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  امکانات باید درتمام شهرها عادلانه تقسیم شود/ مشکلات مردم شهرستان فردیس مطرح شد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net