تارخ انتشار: سه شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۷
کد خبر : 144009
چاپ خبر

کابوس “آل خلیفه” کیست؟ + تصاویر

۴۷۲۱۴۶۰_۲۴۶

پادشاهی بحرین در سال ۲۰۱۱ میلادی مدعی بود که در این کشور مخالفان اندکی وجود دارند که با فراخوان “کابوس آل خلیفه” ، جمعیت انبوهی ضد رژیم به پا خواستند

به گزارش  «کمال مهر»؛؛ رژیم آل خلیفه  در یک دهه اخیر و به ویژه از سال ۲۰۱۱ میلادی دست به سرکوب گسترده اعتراضات مردمی بحرین زده است.

در سال مذکور و پس از آنکه رژیم آل خلیفه نتوانست به تنهایی معترضان را سرکوب کند؛ از ماشین جنگی رژیم سعودی در ماه مارچ سال ۲۰۱۱ میلادی کمک گرفت و ده ها خودروی زرهی ارتش پادشاهی عربستان راهی “منامه” شدند.

اما این تنها بخشی از اقدامات مخرب رژیم آل خلیفه بوده و بخش دیگر آن تلاش برای از بین بردن یا بی نام و نشان کردن رهبران شیعیان این کشور بوده که با اعتراضات مردمی مواجه شده است.

دو رهبر سرشناس اعتراضات مردمی بحرین “شیخ عیسی قاسم” و “شیخ علی سلمان” هستند که به صورت جدی مورد غضب رژیم “آل خلیفه” قرار گرفته اند؛ چرا که اعتراضات آن ها به کابوسی برای حاکمیت بحرین تبدیل شده است.

کابوس

جدای از اتفاقاتی که در یکسال اخیر برای “شیخ علی سلمان” افتاده ؛ اخیرا هم رژیم آل خلیفه تصمیم گرفته تا “شیخ عیسی قاسم” را در فشار قرار دهد و حکم به سلب تابععیت وی داده است.  روحانیون و جنبش های انقلابی بحرین نیز با هشدار به مقامات آل خلیفه، تأکید کردند تعرض به آیت الله “شیخ عیسی قاسم”، تعرض به شیعیان، تاریخ و مرجعیت آنهاست.

“علامه سید عبدالله الغریفی” در بیانیه ای تأکید کرد: “هدف قرار دادن “آیت الله عیسی قاسم” –بزرگترین عالم شیعیان در بحرین، حمله به شیعیان، مرجعیت، تاریخ، تمدن و آینده آنهاست.”

**”شیخ عیسی قاسم ” کیست؟

“شیخ عیسی قاسم” متولد سال ۱۹۳۷ میلادی است که در یکی از روستاهای اطراف “منامه” ، پایتخت بحرین به دنیا آمده است. وی در دوران تحصیل به عنوان یک دانش آموز و دانشجوی نمونه شناخته می شد و توانست به سرعت مدارج تحصیلی را طی کند.

کابوس

وی در سال ۱۹۶۲ میلادی به  “نجف”  رفت و نزد کسانی چون  “سید محمدباقر صدر”  تحصیل کرد. چهار سال دیگر از نجف به بحرین بازگشت و در خمیس در مدرسه‌ای راهنمایی به آموزش پرداخت. پس از دو سال به نجف بازگشت و با شخصیت هایی همچون «عبدالله غریفی»، «عباس ریس»، «عبدالله مدنی»، «عبدالامیر جمری» آشنا شد.

با آغاز فعالیت برای تأسیس پارلمان بحرین که قصد داشت پس از شکل‌گیری کشور، کار تدوین قانونی اساسی بحرین را به انجام برساند؛ مردم بحرین از شیخ قاسم خواستند با بازگشت به این کشور خود را برای حضور در این پارلمان کاندیدا نماید و در عمل شیخ عیسی موفق شد با بالاترین رأی به پارلمان بحرین راه یابد و در کنار جریان اسلامگرای پارلمان، نقش مهمی در تدوین مواد و بندهای اسلامی در قانون اساسی این کشور ایفا کند.

“شیخ عیسی قاسم” از سال ۱۹۷۱ به صورت رسمی و جدی فعالیت های سیاسی و مدنی خود را آغاز کرد و در این سال ها نمایندگی مجلس، دبیر کلی جمعیت بیداری اسلامی، امام جمعه مسجد امام صادق (ع) و ….  را تجربه کرده است.

کابوس

وی همچنین از سال ۱۳۸۹ رسما به عنوان رهبر انقلاب بحرین شناخته می شود که توانسته با رژیم آل خلیفه و آل سعود مقابله کند و یکی از مهمترین رهنمودهایش مقابله با اقدام رژیم آل خلیفه در تعرض به زنان بود.

پادشاهی بحرین در سال ۲۰۱۱ میلادی مدعی بود که در این کشور مخالفان اندکی علیه حاکمیت  وجود دارند که با فراخوان “شیخ عیسی قاسم” جمعیت انبوهی برای مقابله با رژیم آل خلیفه به پا خواستند.

**خصوصیات اخلاقی  “شیخ عیسی قاسم”

پرهیزگاری، تسلط بر مسائل و جریانات روز کشور و جهان، در کنار مهربانی و مردمداری و علم فراوان و تسلط بر مسائل فقهی، موجب شده تا  “شیخ عیسی قاسم”، جایگاه بسیار والایی در میان مردم بحرین بیابد .

او از میان مردم برخاست و این مردم بودند که به وی این جایگاه رفیع را بخشیدند. شهرت و معروفیت خود را از طریق رسانه‌ها و راضی و خشنود کردن آنها به دست نیاورده و به همین دلیل، شیعیان بحرین، همواره مطیع و فرمانبر اوامر و دستورات و اشارات او هستند.

کسانی که سخنرانی‌های وی را دنبال یا استماع کرده باشند؛ بخوبی می‌دانند، زبان وی، زبان حال مردم است و هیچ‌گاه کسی موفق نشده،‌ او را از گفتن حق یا حقیقت یا دفاع از آن بازدارد.

از جمله ویژگی های “شیخ عیسی قاسم” ، حمایت دائمی او از مسلمانان و مظلومان جهان، بویژه حمایت قاطع از جریانات مقاومت در منطقه از جمله حزب الله لبنان بوده و به همین دلیل، مردم لبنان نیز علاقه زیادی به “شیخ عیسی قاسم”  دارند.

کابوس

**اقدام رژیم آل خلیفه در سال ۲۰۱۳ علیه “شیخ عیسی قاسم”

در سال ۲۰۱۳ ، ده‌ها نظامی مسلح رژیم آل‌خلیفه با همراهی افراد لباس شخصی با حمله به منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رئیس شورای اسلامی علمای بحرین و رهبر معنوی شیعیان این کشور، در شهر “الدراز” در غرب “منامه”، در نبود صاحبخانه، خانواده او را که در خواب به سر می‌بردند وحشت‌زده بیدار کرده و علاوه بر ایجاد رعب، خسارتهایی را به منزل وی وارد کردند. علمای بزرگ بحرین نیز حمله به خانه این روحانی را اقدامی زشت و نشانه‌ای بسیار خطرناک دانستند.

اقدام اخیر رژیم آل خلیفه (سلب تابعیت “شیخ عیسی قاسم”)  باعث شده تا اعتراضات شدیدی در “منامه” شکل بگیرد و مردم بحرین شدیدا به رفتار حاکمیت معترضند.

ساعتی پس از انتشار خبر سلب تابعیت “شیخ عیسی قاسم”، مردم روستای محل اقامت وی مقابل منزل او به نشانه اعتراض به دولت تجمع کردند.  نیروهای امنیتی میدان «سار» را بسته‌اند تا مردم دیگر نقاط نتوانند خود را به تحصن مقابل منزل شیخ عیسی قاسم در روستای  “الدراز” برسانند.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۹۱۲۷۶۱_۴۹۳
  فساد ۸۰۰۰ میلیاردی در مجموعه‌ای که مدیرش مدیر نمونه سال ۹۵ شد
  عکس/ غواصی یک ببر
  عکس/ نبرد موصل به روایت عکاس ایرانی
  تمسخر مورینیو توسط شاگرد سابقش
  حرکت عجیب رونالدو هنگام گلزنی موراتا +تصاویر
  ۱۹۱۲۴۰۰_۲۰۷
  توافق عجیب زن و شوهر برای جدایی
  آخرین اخبار از تحولات موصل +عکس
  ۱۹۱۲۸۴۹_۷۵۶
    «مشتریان خاص» بانک‌ چقدر سود می‌گیرند؟
  شلیک موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل
  ۱۹۱۲۷۹۵_۲۷۷
  جواب دایی به کنایه یک بازیکن به چاق شدنش
  ۱۹۱۲۴۸۰_۵۰۰
  پنج روز از زندگی یک وزیر ۴٠ ساله کار بلد!
  ۳۷۶۱۲۴_۸۵۶
  کمبود فضا در شهرک صنعتی نظرآباد علت اصلی نبود سرمایه گذاران جدید است
  ۳۷۶۱۱۴_۱۳۳
  بی توجهی دولت به بحث واردات بدترین ضربه را به تولید داخلی وارد می کند/ جمعیت روستاها ۳۰ درصد کاهش یافته
  ۳۷۵۸۱۷_۴۳۴
  سرعت و دقت در دادرسی پرونده فساد فی‌الارض جهانگیر ادامه دارد/ جلسه تجدید نظر طولانی نخواهد بود
  ce6604f0-cd79-40fe-ada0-fea78db657ea
  کشف تونل‌های داعش در اطراف موصل
  ۱۰۱۳۹۰۹
  کمپین “اربعین بدون دلار” راه اندازی شد/ زائران اربعین از “ریال ایران” و “دینار عراق” در سفر خود استفاده کنند
  ۱۰۱۲۸۳۳
  حکم جهاد از طرف مقام معظم رهبری صادر شده است
  ۱۰۱۳۵۶۷
  هر دم از باغ برجام “سیب و گلابی ” می رسد!
  رنگ گذرنامه شما بیانگر چیست؟
  تصاویری که نشان می دهد انسان های اولیه راست دست بوده اند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net