تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
کد خبر : 141550
چاپ خبر

گِل‌درمانی به روش بوعلی سینا!

۸۷۵۲۷۶_۳۰۷

 
گل ‌سر از مواد طبیعی است که در بسیاری از عطاری‌ها موجود است و بسیاری از قدیمی‌ها استفاده از آن را توصیه می‌کنند. در کتاب‌ها و متون طب سنتی هم خواص زیادی برای آن درنظر گرفته شده است.درمانگران طب سنتی می‌گویند گل سرشوی خاصیت ترمیم‌کنندگی دارد

«کمال مهر»؛: گل ‌سر از مواد طبیعی است که در بسیاری از عطاری‌ها موجود است و بسیاری از قدیمی‌ها استفاده از آن را توصیه می‌کنند. در کتاب‌ها و متون طب سنتی هم خواص زیادی برای آن درنظر گرفته شده است.درمانگران طب سنتی می‌گویند  گل سرشوی خاصیت ترمیم‌کنندگی دارد. اگر ساقه مو آسیب ببیند، می‌توانید از آن استفاده کنید و دوباره ساقه‌ موهای خود را ترمیم کنید و زیبایی را به موهای خود بازگردانید.حتی برای درمان بعضی جوش‌ها و کهیرها هم می‌توانید از آن استفاده کنید. البته استفاده از این محصول هم فوت و فن خودش را دارد و استفاده نابجا و غیراصولی آن می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

همه اختلال‌هایی که با کمک گل‌سرشوی برطرف می‌شود

اگر شما هم طرفدار استفاده از مواد طبیعی هستید و دوست دارید با استفاده از مواد طبیعی به طراوت و زیبایی موهای خود کمک کنید، این مطلب را بخوانید تا بیشتر درباره خواص و نحوه استفاده صحیح گل سر بدانید.

گل سرشوی چیست؟

گل سرشور یکی از گل‌هایی است که در طب سنتی از آن برای درمان و بهبود برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود و در متون طب سنتی از آن با عنوان طین یاد می‌شود. طین همان خاک است که در گروه داروهای با منشاء معدنی قرار می‌گیرد و خواص و جنبه‌های درمانی متعددی دارد. یکی از انواع این خاک‌ها، گل سرشوی است که یکی از معروف‌ترین کاربردهایش  حفظ بهداشت مو و پوست سر است.

به باور درمانگران و متخصصان طب سنتی استفاده از این مواد طبیعی که منشاء طبیعی دارند، مثل خاک‌ها که منشاء معدنی دارند یا حنا و صدر که منشاء گیاهی دارند مناسب‌ترین انتخاب برای حفظ سلامت و نشاط و شادابی موهاست زیرا این مواد طبیعی هستند و با طبیعت انسان تناسب و سازگاری بیشتری دارند و در مقایسه با مواد شست‌وشودهنده شیمیایی مفیدتر و کم‌عارضه‌ترند.

دوای درمان موخوره شما

شست‌وشوی سر با گل‌سرشوی علاوه بر آنکه می‌تواند به تقویت مو و افزایش سرعت رشد تارهای مو کمک کند، اثر ترمیم‌کنندگی نیز دارد و می‌تواند بسیاری از آسیب‌های وارد شده به ساقه مو را نیز برطرف کند و نیز خاصیت ترمیم‌کنندگی مو دارد. در کتاب‌ها و متون طب سنتی نسخه‌های طبیعی مختلفی در مورد خواص درمانی گل‌سرشوی مطرح شده که از میان آنها می‌توان به خاصیت تقویت‌کنندگی مو، ترمیم‌کنندگی موها و زخم‌ها، درمان جوش‌ها و برخی از کهیرها و خاصیت ضدموخوره، ضد جوش و  نرم‌کننده گل سرشوی اشاره کرد.

همه اختلال‌هایی که با کمک گل‌سرشوی برطرف می‌شود

شاید کچل شوید!

در صورتی که گل سرشوی بیش از اندازه لازم روی سر قرار گیرد با خیس شدن موها و جذب آب سنگین و سنگین‌تر می‌شود و این حالت موجب کشش تارهای مو شده و با سستی ریشه مو احتمال ریزش موها زیاد می‌شود. این عارضه در شرایطی که موها بلند باشد، زیادتر است به همین دلیل درمانگران به افرادی که موهای بلند دارند به هیچ وجه استفاده از گل‌سرشوی را توصیه نمی‌کنند. افراد باید به میزان کافی گل سرشوی را برای شست و شو انتخاب کنند و خیلی آرام و آهسته گل را با کمک آب از روی سر بشویند، زیرا شست و شوی سریع موها احتمال کشش و سستی ریشه مو را افزایش می‌دهد و فرد با هر بار شستن سر با گل سرشوی بخشی از تارهای موی خود را از دست می‌دهد.

یکی دیگر از عواملی که موجب ریزش مو بعد از شستن سر با گل سرشوی می‌شود، افزودن مواد دیگر مانند سدر، کتیرا، حنا و دیگر گیاهان دارویی برای تقویت سر است. به گفته درمانگران بهتر است گل سرشوی به تنهایی برای شست‌و‌شوی موها استفاده شود و استفاده از ترکیب‌های گیاهی مثل کتیرا یا سدر برای تقویت موها بعد از شست‌وشوی یا در زمان دیگری انجام شود.

چگونه مصرف کنید؟

یکی از بهترین روش‌های شست‌وشوی موی سر با گل سرشوی آن است که ۲ تا ۳ قاشق از این خاک را درون ظرفی بریزید و به تدریج به آن آب اضافه کنید و آن را به آرامی مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و به صورت گل در آید. غلظت این گل باید به گونه‌ای باشد که وقتی آن را روی سر می‌گذارید جاری نشود و نریزد. مدت زمان مناسب برای استفاده از این گل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است و سپس آن را به آرامی بشویید.

اگرچه شست‌وشوی سر با گل سرشوی آلودگی‌ها و چربی‌ها را از مو و پوست سر می‌شوید و از بین می‌برد اما می‌توانید  بعد از شست‌وشو با گل سرشو، موهای‌تان را با شامپو به‌خصوص شامپوهایی که منشا گیاهی دارند، بشویید.

همه اختلال‌هایی که با کمک گل‌سرشوی برطرف می‌شود

نکات ایمنی را فراموش نکنید

از آنجا که شست و شوی موها با گل سرشوی و قرار دادن آن روی سر عارضه‌ای به همراه ندارد و موجب جذب مواد معدنی به واسطه پوست نمی‌شود، منع مصرف خاصی ندارد اما دانستن نکات زیر به استفاده بهتر از این گل کمک می‌کند.

• از آنجا که ماده موثره گل‌سرشوی در خون بالا نمی‌رود و این خاک از طریق پوست جذب نمی‌شود بنابراین خطری برای مصرف‌کننده ندارد اما توصیه شده زنان در دوره بارداری از آن استفاده نکنند.

• برای تهیه گل‌سرشوی حتما باید از علایق افراد و مراکز معتمد و مطمئن اقدام کرد. گاهی دیده شده افراد سودجو هر نوع خاکی را به عنوان گل‌سرشوی به مردم ارائه می‌کنند؛ خاک‌هایی که احتمال آلودگی آنها زیاد است و ممکن است عوارض نامطلوبی را بر پوست، مو و سلامت مصرف‌کننده به همراه داشته باشد.

• خاک سرخ یا گل ارمنی از جمله خاک‌هایی است که در طب سنتی برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از پرکاربردترین خاصیت‌های این خاک خاصیت ضدخونریزی آن است.

•  علاوه بر خاصیت درمانی خاک‌ها برای شست‌وشوی مو و پوست برخی از درمانگران ازبرخی از گل‌ها مثل گل ارمنی برای درمان واریس و کاهش دردهای آن استفاده می‌کنند.

چند وقت یک‌بار استفاده کنیم؟

درمانگران طب سنتی توصیه می‌کنند افرادی که دچار ریزش مو هستند بهتر است هر ۱۰ روز یا هر دو هفته یک بار از گل سرشوی استفاده کنند. به علاوه موها با خیس شدن سنگین می‌شوند و ممکن است که به راحتی کنده شوند و بریزند. حتی اگر ریزش مو هم ندارید باید حواس‌تان باشد که برای پاک‌ کردن موها از گل شست‌وشو، به آرامی آنها را شست‌وشو دهید. می‌توانید برای کاهش عوارض استفاده از گل شست‌وشو از از مخلوط آب و گلاب استفاده کنید.

همه اختلال‌هایی که با کمک گل‌سرشوی برطرف می‌شود

استفاده از گل شست‌وشو ممکن است در برخی از افراد عوارضی مانند، خشکی پوست یا حتی زخم و ضایعات پوستی ایجاد کند. برای پیشگیری بهتر است ابتدا مقداری از گل شست‌وشو سر را روی موهای خود امتحان کنید و سپس در اندازه وسیع استفاده کنید. بعد از دیدن اولین عارضه هم بهتر است سریعا استفاده از گل را قطع کنید.

نسخه های طبیعی برای گل سرشوی

در متون طب سنتی نسخه‌های طبیعی متنوعی درباره گل سرشوی و خواص درمانی آن مطرح شده که برخی از کاربردی‌ترین آنها را با هم مرور می‌کنیم:

• تهیه خمیری از گل سرشوی با ماست و آب و ماسک کردن آن بر پوست به افراد مبتلا به جوش سر، خارش پوست سر و افراد مبتلا به کهیر پیشنهاد می‌شده است. برای تهیه این خمیر گل سرشوی و ماست را ترکیب می‌کردند و برای آماده شدن آن به تدریج آب را اضافه می‌کردند تا خمیری یک دست و مناسب به دست آید.

• درمانگران طب سنتی برای درمان موخره و افزایش نرمی پوست ترکیب گل سرشوی و آب خیسانده گل ختمی تجویز می‌کردند. برای این منظور آنها گل ختمی را به مدت یک روز در آب خیس می‌کردند و بعد از صاف کردن این آب را با خاک سرشوی مخلوط کرده و از آن برای شست‌وشوی سر استفاده می‌کردند یا آن را روی پوست ماسک می‌کردند.

• یکی دیگر از نسخه‌های درمانگران طبیعی برای بسته شدن منافذ پوست استفاده از ترکیب گل‌سرشوی با گلاب است. ماسک کردن این گل روی پوست به بسته شدن منافذ آن کمک می‌کند.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • زندگی زناشویی تان اگر این نشانه ها را دارد، در لبه پرتگاه است!!
  ۶۳۶۷۴۷۹۳۵
  ماجرای دستگیری بازیگر زن معروف از زبان خودش !+عکس
  تعرض و گرفتن فیلم از دختر برهنه در پارتی مختلط باغ
  ۶۳۶۱۲۹۸۲۳۹۹۷۸۴۷۶۶۱
  خواهر آرایشگر برادرانش را به وسوسه انداخت+عکس
  ۷۸۲۱e97d-3e52-4ee7-8a3f-4918b2c1221a
  برای همیشه از شر شوره سر خلاص شوید!
  پگاه آهنگرانی هم کشف حجاب کرد+عکس
  عکس/ جایزه ملکه!
  ۱۹۱۵۷۲۱_۹۶۷
  پرشورترین تیم ایران با هزینه میلیاردی در اندیشه شکستن طلسم ۱۶ ساله
  ۱۳۹۵۰۲۰۷۰۰۰۸۱۷_photoa
  آمار نادرست بودجه‌ای معاون اول به مردم/ رشد هزینه‌ جاری با وجود منع استخدام و عدم تسویه بدهی‌های دولت
  ۱۳۹۵۰۲۲۱۰۰۱۰۸۸_photoa
  تعرفه مکالمه اربعین ۵۵۰ تومان تعیین شد/مکالمه ارزان شد
  ۱۳۹۵۰۷۱۱۰۰۰۳۹۲_photoa
  کروس، کراماریچ و ریبری، ۳ پاسور گل برتر قاره سبز
  ۱۳۹۵۰۸۰۳۰۰۰۴۳۵_photoa
  قوی‌ترین صاعقه دو برابر سطح خورشید گرما دارد
  ۳۷۶۶۰۴_۱۱۸
  خداداد عزیزی به سیاه جامگان رفت
  ۳۷۶۵۳۸_۶۶۵
  انتقاد شدید کی روش به فدراسیون/مدیریت خارج از زمین تیم ملی، بار دیگر شکست خورد
  اقدامات ایرانسل برای زائران اربعین چیست
  ۳۷۶۶۵۹_۷۲۶
  بلک بری یک گوشی دیگر هم معرفی کرد
  he3144
  خوراکی هایی که برای سرماخوردگی شما خوب است
  ۱۹۱۵۸۴۰_۷۳۲
  با تدبیر ۸ هزار میلیارد از ۳ هزار میلیارد کوچک‌تر می‌شود!
  ۳۷۴۶۰۴_۸۲۱
  کودکان سر راهی ره آورد اعتیاد و بارداری های نامشروع هستند/ ساماندهی ۲۵ کودک سر راهی البرزی در نیمه نخست سال
  ۵۳۳۵۳۳۵_۶۸۸
  عجیب‌ترین عملیات نجات در سطل زباله +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net