تارخ انتشار: دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۹
کد خبر : 138449
چاپ خبر

ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر کمک ۷۰ هزار دلاری به حسین موسویان برای تبلیغ توافق هسته‌ای

گروهی از معاونان و مشاوران اوباما در درون کاخ سفید که اخیراً جنجال زیادی در مطبوعات و فضای کنگره به راه انداخته بودند، گزارشی از فعالیت‌های خود منتشر کرده‌اند که پرده از ابعاد اقدامات‌شان جهت ترویج و تبلیغ توافق هسته‌ای با ایران برمی‌دارد

به گزارش«کمال مهر»؛، روزنامه وطن امروز تیتر یک سه‌شنبه سوم خرداد خود را «حق التحربر» انتخاب کرد و به موضوع، ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر کمک ۷۰ هزار دلاری به حسین موسویان برای تبلیغ توافق هسته‌ای اختصاص داد، و نوشت:

براساس گزارشی که خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن منتشر کرده است، این گروه که ریاست آن را معاون مشاور امنیت ملی اوباما یعنی بن رودز بر عهده داشته است، نه‌تنها با برخی خبرنگاران برای تبلیغ توافق هسته‌ای با ایران در تماس بوده، بلکه حامی مالی بسیاری از مؤسسات رسانه‌ای و افراد مرتبط با این پرونده نیز بوده است؛ از رادیو عمومی ملی NPR گرفته تا رسانه‌های دیگر. البته در این گزارش نام یک ایرانی نیز مطرح شده است؛ کسی که طی ۱۲ سال اخیر نام او با پرونده مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران گره خورده است.

در این گزارش، نام حسین موسویان، سخنگوی سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران که هم‌اکنون در دانشگاه پرینستون آمریکا تدریس می‌کند؛ مطرح و ادعا شده از او در ازای حمایت از توافق هسته‌ای، حمایت مالی شده است. براساس این گزارش، این افراد و موسسات به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از حمایت‌های مالی کاخ سفید دراین‌باره بهره برده‌اند.

براساس این گزارش که پنجشنبه گذشته منتشرشده است، کاخ سفید مستقیماً اقدام به حمایت مالی از این افراد و مؤسسات رسانه‌ای نکرده اما با صندوقی به نام «پلاشرز» توافق کرده و همکاری مشترکی را آغاز کرده است که در نهایت هدف اصلی آن حمایت از سیاست‌های کنترل سلاح اوباما بوده است. هدف اصلی این صندوق، همان‌طور که در سایت آن نیز اشاره‌ شده است، «ایجاد دنیایی امن از طریق توسعه سرمایه‌گذاری در طرح‌هایی با هدف کاهش و درنهایت نابودی ذخایر هسته‌ای جهان است».

با این‌حال نقش پشت‌صحنه این صندوق، ایجاد تبلیغ برای توافق هسته‌ای با ایران بوده است و ارتباط نزدیکی نیز با بن رودز، فرد مورد وثوق اوباما داشته است. بن رودز نیز در گفت‌وگوی خود با نیویورک‌تایمز به ‌صورت مختصر به این همکاری اشاره و بیان کرده بود: «ما یک اتاق پژواک برای توافق هسته‌ای با ایران ایجاد کردیم و از گروه‌های خارج از کاخ سفید مانند پلاشرز نیز استفاده کردیم و این گروه کمک زیادی به ما کرد که پیام رئیس‌جمهور به ‌صورت مؤثری شنیده شود».

براساس گزارش سالانه موسسه پلاشرز، این گروه سال ۲۰۱۵ به رادیو عمومی ملی یعنی رادیو NPR به‌صورت مستقیم کمک کرده است تا گزارش‌هایی درباره امنیت ملی منتشر کند که در آن بر سیاست‌های سلاح هسته‌ای آمریکا و همچنین بودجه‌ها در این‌باره تأکید شود، به برنامه هسته‌ای ایران پرداخته شود و در عین‌حال به موضوعات مرتبط با امنیت هسته‌ای بین‌المللی نیز اشاره‌ شده و در راستای اهداف برنامه سلاح هسته‌ای دولت آمریکا باشد. در واقع به نظر می‌رسد این حمایت‌ها پوششی برای پیگیری هدف اصلی پلاشرز بوده است.

رئیس موسسه پلاشرز ۲ بار طی سال گذشته در برنامه‌های این رادیو حضور داشته و به حمایت از برنامه اوباما در قبال ایران پرداخته است. رادیو NPR تنها رسانه مهم آمریکا نیست که از حمایت‌های مالی‌ موسسه وابسته به کاخ سفید برخوردار شده است.

در گزارش ۳۳ صفحه‌ای این موسسه، نام تعداد دیگری از اندیشکده‌ها و موسسه‌های رسانه‌ای و افراد مختلف نیز برده شده که نام هرکدام از این موسسه‌ها با توجه به اقداماتی که انجام داده‌اند، جای تأمل دارد: انجمن کنترل تسلیحات ۲۸۲ هزار و ۵۰۰ دلار، اندیشکده بروکینگز ۲۲۵ هزار دلار و اندیشکده شورای آتلانتیک ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ دلار کمک مالی از این موسسه دریافت کرده‌اند.

آنها این منابع مالی را برای برگزاری جلساتی درباره تجزیه ‌و تحلیل مباحث ایران و همچنین جلسه با رسانه‌ها و انتشار گزارش‌های کارشناسی هزینه کرده‌اند. گروه پلاشرز همچنین تعداد دیگری از رسانه‌ها را نیز حمایت مالی می‌کند که از جمله آنها می‌توان به هافینگتون‌پست، نشریه سالن، گاردین و پرو پابلیک اشاره کرد.

گروه‌های دیگری که کمتر به خاطر فعالیت‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای شناخته‌ شده‌اند هم با دریافت این کمک‌های مالی به میدان آمده و از برنامه اوباما حمایت کرده‌اند. لابی صهیونیستی جی استریت حدود ۵۷۶ هزار و ۵۰۰ دلار دریافت کرده تا از معامله هسته‌ای با ایران حمایت کند و بیشتر از ۲۸۱ هزار دلار نیز به شورای ملی ایرانیان آمریکا با مدیریت تریتا پارسی تعلق ‌گرفته است.

اما آنچه مربوط به حسین موسویان است، یک رقم ۷۰ هزار دلاری است به گونه‌ای که این موسسه به دانشگاه پرینستون ۷۰ هزار دلار کمک مالی کرده است تا با این مبلغ از حسین موسویان، سخنگوی تیم مذاکره‌کننده حسن روحانی در دولت اصلاحات که هم‌اینک در این دانشگاه تدریس می‌کند، حمایت کند تا «تحلیل‌ها، انتشارات و مدیریت سیاست‌گذاری را در ارتباط با دیگر عناصر درگیر در مذاکره با ایران داشته باشد». در واقع این کمک مالی برای حمایت موسویان از توافق هسته‌ای اختصاص داده شده است.

حسین موسویان از دیپلمات‌هایی است که طی ۱۲ سال گذشته نام او با پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران گره خورده است. او در دوران دولت اصلاحات، سخنگوی تیم مذاکره‌کننده حسن روحانی بود. او ارتباط گسترده‌ای با رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

پس از شکست مذاکرات هسته‌ای و تغییر دولت شائبه‌های فراوانی درباره برخی عملکرد‌های تیم مذاکره‌کننده سابق مطرح شد. سال ۸۶ حسین موسویان توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد. همان زمان برخی رسانه‌ها خبر دادند برخی اسناد محرمانه نظام از وی کشف شد و این ماجرا یک روال غیرمعمول بوده است. رئیس‌جمهور وقت و وزیر اطلاعات صراحتا از جاسوسی موسویان سخن گفتند اما در نهایت حسین موسویان به جرم «اخلال در امنیت ملی» محکوم شد. دادگاه موسویان را به ۲ سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از خدمات دولتی محکوم کرد.

از ابتدای شروع به کار دولت آقای روحانی نیز نام حسن موسویان در برهه‌های زمانی مختلف مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ مطرح بوده است. او که در حال گذراندن یک دوره مطالعاتی در دانشگاه پرینستون آمریکاست؛ از حامیان اصلی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ بوده است. او هم در درون ایران و هم در خارج از ایران درباره ضرورت توافق هسته‌ای با ۱+۵ مصاحبه‌هایی انجام داده است. به دلیل ارتباطات بسیار نزدیک حسین موسویان با رئیس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده، برخی گفت‌وگوهای او در برهه‌های مختلف مذاکرات هسته‌ای را به عنوان مواضع دولت تلقی می‌کردند.

اکنون با ادعایی که خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح کرده است؛ باز هم نام حسین موسویان به عنوان یک چهره جنجالی در مذاکرات هسته‌ای مطرح شده است. ادعای کمک مالی ۷۰ هزار دلاری آمریکا به حسین موسویان از جهات مختلفی قابل تامل است. بویژه اینکه در صورت صحت این ادعا، او از کشوری کمک مالی دریافت کرده است که یک سابقه مخاصمه طولانی‌مدت با ایران داشته و در موضوع پرونده هسته‌ای نیز این خصومت بارها دیده شده است.

البته این ادعای خبرگزاری آسوشیتدپرس برای شخص رئیس‌جمهور ایران می‌تواند دردسرساز شود، چراکه در روزهایی که مراودات بانکی ایران با دلار، تقریبا منتفی شده است؛ ادعاهایی درباره کمک‌های چندده هزار دلاری آمریکا به نزدیکان آقای روحانی مطرح شده است!

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • آتش سوزی «پلاسکو» فاجعه ای بدتر از «یازده سپتامبر»/ هرزگی رسانه و پرده هایی که هوشمندانه می دریم!
  سازنده میلیاردر یهودی برج های پلاسکو و آلومینیوم تهران
  ⭕️ هفته ای برفی همراه با کاهش محسوس دما پیش روی البرزی ها
  عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net