تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۵
کد خبر : 136218
چاپ خبر

توسط یك شركت دانش بنیان محقق شد:

تصویربرداری از سلول در مایع توسط دستگاه بایو ای اف ام ایرانی

۸۲۰۶۸۸۷۹-۷۰۷۱۳۷۲۷-۳۰۰x199

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق شد با ساخت دستگاه بایو ای اف ام( BIO-AFM) در کشور، تصویربرداری از سلول در مایع را با محصول داخلی محقق کند

 

 

گروه علمی پزشکی«کمال مهر»؛حمید اکبری کارشناس شرکت آرا پژوهش فناوری نانو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: دستگاه بایو ای اف ام در واقع ترکیب ای اف ام (میکروسکوپ نیروی اتمی) و اینورتدماکروسکوپ ( میکروسکوپ نوری وارون) است که برای محققین علوم پزشکی و علوم بایولوژی کاربرد دارد.

وی بیان کرد: در واقع در علوم بایولوژی، محققان برای این که بافت ها و سلول ها را در اوردر (مقیاس) میکرومتر شناسایی و تصویرگیری کنند، به طور روتین از میکروسکوپ استفاده می کنند، این دستگاه در واقع به صورتی است که همزمان با این که با میکروسکوپ شما می توانید بافت های مختلف را با اوردر(مقیاس)میکرون پیدا کنید، از یک نقطه بخصوص آن، با دقت نانومتری با دستگاه ای اف ام تصویر بگیرید.
اکبری افزود: این محصول به پژوهشگران زیستی و علوم پزشکی و دارویی امکان تصویربرداری از نمونه های زنده مانند (باکتری ، ویروس ، DNA و …) را می دهد ، این دستگاه همچنین می تواند در مایع تصویر بگیرد، بعضی از بافت ها و سلول ها هستند که اگر از محیط کشتشان خارج شوند، آسیب می بینند. در مدل های ای اف ام معمولی تاکنون اینطور بوده است که نمونه باید خشک می شد تا بتوان از آن تصویر گرفت اما در این دستگاه انجام این حالت لزومی ندارد، البته تصویربرداری در مایع ظرافت های خاص خود را دارد اما قابل انجام است.
وی یادآور شد: این شرکت سابقه ۱۴ ساله در زمینه ساخت ای اف ام ( میکروسکوپ های نیروی اتمی) دارد و از بدو تاسیس مدل های مختلف ای اف ام را تولید و عرضه کرده است و درمدت چهارسال گذشته شرکت حدود ۶۰ دستگاه از مدل های مختلف ای اف ام را فروخته است، در واقع این تعداد فروش بیانگر کیفیت دستگاه و رضایت کاربران از محصول ایرانی است.
اکبری بیان کرد: این دستگاه جزء سه دستگاه جدید شرکت است و در اسفند ماه سال گذشته رتبه یک جشنواره علم تا عمل در سطح کشور را کسب کرده است.
به گفته اکبری، از این نوع دستگاه در دنیا وجود دارد، اما دستگاه ساخته شرکت یاد شده کاملا با قطعات داخلی ساخته شده و به دلیل تجربه تولید دستگاه های معمول ای اف ام، امکان ساخت دستگاه های ترکیبی ای ام اف و رفع نیاز داخل حاصل شده است.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net