تارخ انتشار: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۶
کد خبر : 135973
چاپ خبر

ویروس زیکا، چه بلایی سر جنین می آورد؟

ویروس زیکا موجب نابودی سلول های مغز جنین می شود

طبق یک گزارش جدید مطالعاتی، نقایص وحشتناک ناشی از ویروس زیکا در هنگام تولد نتیجه واکنش سیستم ایمنی است که موجب مرگ سلول های مغز پیش از تولد شده و مانع از رشد مغز جنین می شود.

طبق یافته محققان دانشگاه کالیفرنیا ظاهرا ویروس موجب فعال شدن گیرنده ایمنی موسوم به TLR۳ که بدن برای شناسایی و دفاع در مقابل ویروس های مهاجم استفاده می کند می شود.

طاریق رانا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «گیرنده بسیار فعال TLR۳ آنچنان پیش می رود که موجب خاموشی ژن های می شود که سلول های بنیادی مغز برای تخصیص به سلول های مغز لازم دارند و در نتیجه مرگ سلولی اتفاق می افتد.»

وی در ادامه می افزاید: «با فعال شدن TLR۳، ویروس زیکا ژن های را متوقف می کند که مسئول رشد سلول های بنیادی در بخش های مختلف مغز هستند.»

به گفته رانا، این یافته ها به توضیح در مورد چگونگی تاثیر زیکا بر بروز میکروسفالی و سایر مشکلات مغزی در حین تولد کمک می کند. همچنین می تواند خبر خوبی برای پیشگیری احتمالی از نقایص مغزی ناشی از زیکا در زمان تولد نیز باشد.

رانا و تیم تحقیقش توانستند به شکل موفقیت آمیزی این فرایند را در محیط آزمایشگاه و بر روی نمونه های سلول بنیادی با استفاده از ماده شیمیایی که مانع از علکرد TLR۳ می شود، متوقف سازند.

.

منبع: مهر

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net