تارخ انتشار: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۱
کد خبر : 135670
چاپ خبر

محمدرضا شریفی نیا:هرگز فیلمی همانند رسوایی ۲ در ایران نداشتیم

۱۶۱۵۶۵۸_۱۰۲

حرف من این است که فیلمی است جدید و متفاوت و باب جدیدی در سینمای ایران باز شده است. واقعاً هرگز فیلمی همانند آن در سینمای ایران نداشته‌ایم. کسی اصلاً‌ تا به حال سمتش نرفته. آن هم از طرف بخش خصوصی نه بخش دولتی. این اتفاق جدیدی است برای سینمای ما و شاید کسی باورش نمی‌شد که مسعود ده‌نمکی بخواهد چنین پروژه‌ای را جلوی دوربین ببرد

گروه فرهنگی «کمال مهر»؛- نشستن پای حرف‌های محمدرضا شریفی نیا همیشه جذاب است. او همیشه حرف‌های تازه دارد و کارهای تازه. بازیگری که عمدتاً در نقش های مکمل، و این اواخر بیشتر در قالب شخصیت‌های منفی روی پرده ظاهر می‌شود محمدرضا شریفی‌نیا توفانی از حواشی و حرف و حدیث و شایعه را پشت سر گذاشت و دوباره توانست خودش را در سینمای ایران احیا کند. امسال شریفی نیا با فیلم رسوایی ۲ در کنار همکار و رفیق حالا قدیمی شده‌اش-مسعود ده‌نمکی- حضور دارد و البته نقشی که ایفا کرده چندان با شخصیت‌هایی که پیش از این بازی کرده تفاوت ندارد. اما «سینما» گزارش می دهد که  شریفی نیا از این فیلم راضی است و اعتقاد دارد رسوایی۲ حرف‌های تازه‌ای برای سینمای ایران دارد.

*به نظر می‌رسد که قرار است «رسوایی۲» ادامه‌ای باشد بر «رسوایی۱»؛ اما در عمل دیدیم که این فیلم می‌توانست کاملاً فیلم مستقلی باشد. انگار کاراکترهای شما که از آن فیلم به «رسوایی۲» منتقل شده‌اند،‌ به نوعی اضافی هستند و کارکردی ندارند. به نظرت چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟

قرار نبود که فضای کار مشابه همان «رسوایی۱» باشد. آوردن آن دو کاراکتر به این معنا نبود که قرار است فیلم حال و هوایی همانند «رسوایی۱» داشته باشد. نظرمان این بود که چون مخاطب این دو شخصیت را می‌شناسد و با آن‌ها ارتباط برقرار کرده است، می‌توان آن‌ها را در دل قصه‌ای دیگر قرار داد که کاملاً هم متفاوت از قصه قبلی است.

*اما شخصیت‌ها در «رسوایی۲» دیگر کارکردی ندارند؛‌ یعنی روی ما تأثیر خاصی نمی‌گذارند و جذب‌مان نمی‌کنند.
بله، داستان دیگری در کار است؛ اما داستانی بر اساس همان دو آدم؛ یعنی همان شخصیت‌ها در بستری جدید قرار گرفته‌اند. نمونه هایش را در سینمای جهان هم داشته‌ایم. مثل فیلم‌های بود اسپنسر و ترنس هیل که آدم‌هایی ثابت بودند در فیلم‌های مستقل.

محمدرضا شریفی نیا:مثل رسوایی 2 تاحالا فیلمی در ایران نداشتیم

*حرف من این است که آن قصه دیگر آن قدر مهم است و ظرفیت دارد که قصه اول را که همان «رسوایی۱» بوده محو می‌کند و به این فکر می‌افتیم که اصلا چرا تو باید دوباره باشی و آن آدم‌های دیگر هم باشند؟

فکر می‌کنم شخصیت‌های ما کمک زیادی می‌کنند به فیلم. مثلا در مورد نقش اکبر عبدی شما از قبل این ذهنیت را داری که این شخصیت روحانی می‌تواند این جا چنین حرفی بزند. آدمی را هم که کنار اوست می‌شناسید. متوجه می‌َشوید این تنها آدمی است که حرف‌های این عارف را باور کرده و به او اطمینان دارد. چون قبلا در «رسوایی۱»‌ شاهد بوده‌ایم که این دو اتفاق مشابهی را با هم تجربه کرده‌اند و به این ترتیب داستان فیلم خیلی زود شروع می‌شود.

محمدرضا شریفی نیا:مثل رسوایی 2 تاحالا فیلمی در ایران نداشتیم

*اما در «رسوایی ۱» تو نقشی را بازی می‌کردی که در حقیقت مخالف شخصیت اصلی بود و این مخالف خوانی تو داستان فیلم را پیش می‌برد و باورپذیر هم بود؛‌ اما این جا تو کمکی به پیشبرد داستان نمی‌کنی. داستان به یک شهر و یک روحانی ربط دارد و به جاهای دیگری می‌رود.

بله، اما داستان به باورهای ما هم ربط دارد. شخصیتی که در حقیقت دچار تضاد بوده با این روحانی، حالا در کنارش قرار گرفته و این همنشینی،‌حرف‌های روحانی را تثبیت می‌کند و زودتر به شما خبر می‌دهد که ماجرا جدی است و تماشاگر زودتر باور می‌کند که باید وقوع حادثه را جدی‌تر بگیرد. چون این حرف را از زبان کسی می‌شنود که قبلاً با روحانی مخالف بوده و حالا با او موافق شده است و باورپذیری کار را بیش‌تر می‌کند و به نظر من بسیار باورپذیر است.

محمدرضا شریفی نیا:مثل رسوایی 2 تاحالا فیلمی در ایران نداشتیم

*به نظر می‌رسد ده‌نمکی با این فیلم تغییر کرده و فضای جدیدی را تجربه می‌کند. حالا این را که موفق هست یا نیست،‌ باید منتقدین در موردش نظر بدهند؛‌ اما این فیلم دارد ده‌نمکی را وارد دنیای جدیدی می‌کند. تو که طی این مدت همراهش بوده‌ای آیا حس می‌کنی که ده نمکی واقعاً‌ در فیلم بعدی‌اش از آن سینمای طنز و خیلی مردمی‌اش دور می‌شود؟

این هم فیلم مردمی است به نظر من.

*یعنی به نظرت این فیلم هم مثل فیلم «رسوایی۱» می‌فروشد؟

بله، به نظر من می‌فروشد. چون هم کار آقای ده‌نمکی است و هم موقعیت متفاوتی را در سینمای ما عرضه می‌کند.

*حق باتوست. این موقعیت را در سینمای ایران نداشته‌ایم؛ اما فیلم دو پاره است. یک پاره‌اش همان بخش متفاوت کار است و پاره دیگرش که برآمده از «رسوایی۱» است، تأثیر می‌گذارد روی بخش دوم: یعنی داستان عارفی که می‌خواهد پیش بینی کند.

ببینید،‌ بگذارید من نکته‌ای را متذکر شوم. یکی از موفقیت‌های فیلم «اخراجی‌ها ۱» در این بود که برای ساختن شخصیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از کلیشه‌ها استفاده کردیم؛ یعنی تماشاچی در اولین برخورد با شخصیت‌ها خیلی سریع در‌می‌یافت که این‌ها چه کسانی هستند و همین باعث شد که فیلم به قول معروف خیلی زود شروع شود. حتی در انتخاب بازیگرها هم این دقت‌ها صورت گرفت. مثلاً شخصیتی که سیدجواد هاشمی بازی می‌کند در اولین برخورد پیداست که یک رزمنده است و تکلیفش هم خیلی زود روشن می‌شود. مثلاً امین حیایی همین حالت را دارد.

محمدرضا شریفی نیا:مثل رسوایی 2 تاحالا فیلمی در ایران نداشتیم

*اما آن فیلم یک داستان سر راست،‌ قابل تعریف و تجاری داشت با شخصیت‌هایی که همه‌شان جاافتاده از کار در آمده بودند با قصه‌ای که سر راست جلو می‌رفت و پایان و سرانجام مشخصی داشت و تکلیف آدم‌ها هم مشخص می‌شد. فیلم سر و شکل‌داری بود. «رسوایی ۲» این گونه نیست.

یعنی شما از فیلم «رسوایی ۲» خوش‌تان نیامد؟

*به نظر من فیلم تازه‌ای در کارنامه مسعود ده‌نمکی است؛ اما فیلم یکدستی نیست.

من می‌گویم فیلم تازه‌ای در کل سینمای ایران است.

محمدرضا شریفی نیا:مثل رسوایی 2 تاحالا فیلمی در ایران نداشتیم

*تازه است ولی یکدست نیست، دو پارگی و دوگانگی دارد.

حرف من این است که فیلمی است جدید و متفاوت و باب جدیدی در سینمای ایران باز شده است. واقعاً هرگز فیلمی همانند آن در سینمای ایران نداشته‌ایم. کسی اصلاً‌ تا به حال سمتش نرفته. آن هم از طرف بخش خصوصی نه بخش دولتی. این اتفاق جدیدی است برای سینمای ما و شاید کسی باورش نمی‌شد که مسعود ده‌نمکی بخواهد چنین پروژه‌ای را جلوی دوربین ببرد.

محمدرضا شریفی نیا:مثل رسوایی 2 تاحالا فیلمی در ایران نداشتیم

*باز هم با ده‌نمکی کار خواهی کرد؟

من همه زندگی سینمایی‌ام تجربه است. هر چه می‌گذرد و هر کاری که می‌کنم بر تجربه‌ام افزوده می‌شود و برای آدم‌ها جناح بندی ندارم. وقتی داستانی را بخوانم و خوشم بیاید کار می‌کنم و برایم فرقی ندارد که داریوش مهرجویی باشد یا مسعود ده‌نمکی.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱
  پوستر/به احترام تنها کارخانه معلولان ایرانی،ایرانی بخر
  عقب‌نشینی رئیس‌جمهور فیلیپین از اظهارات تند خود
  عکس/ ترفند کثیف داعش در نبرد موصل
  پیشمرگ زن کُرد سه داعشی را اسیر کرد +عکس
  عکس/ کتف‌های قدرتمند نوجوان هندی
  resized_1911315_805
  عکس/ فَشِن‌های جنگ‌زده‌
  ۵۳۲۸۴۰۴_۸۴۷
  دوپینگ قلب با نوشیدن معجون سرخ
  ۵۳۲۹۶۹۶_۲۳۹
  از پلی آفی شدن پرسپولیس و استقلال تا جوج با نوشابه زدن کی روش در مالزی
  دست نوشته های مردم در حاشیه سفر روحانی+تصاویر
  ۱۰۱۱۵۶۰
  قانونی که در وزارتخانه زنگنه “زنگ” زد/ سایه سنگین فیش های نجومی در وزارت نفت بر حقوق‌های ۸۰۰ هزارتومانی کارمندان عملیاتی + اسناد
  ۵۳۲۶۴۰۶_۱۸۷
  رژیم گیاهخواری شدید برای نوزاد ۱۱ ماهه، مادرش را راهی دادگاه کرد!
  ۵۳۲۷۵۵۵_۱۱۹
  کلاهبرداری بازیگر ایرانی و دوستش از تاجر عراقی
  بنر جالب هواداران آبی پوش برای پورحیدری+تصویر
  ۵۳۲۸۱۷۱_۷۶۵
  کتک خوردن سوارز از ستاره بارسلونا + فیلم
  ویژگی جدید goinsta برای اینستاگرام
  ۵۳۰۵۷۰۲_۵۵۰
  نیسان شاسی ۳۴۰۰۰دلاری را تولید کرد +تصاویر
  ۵۲۹۵۱۹۵_۲۹۵
  مکانی امن برای بیماران آلزایمری + تصاویر
  ۵۳۲۹۵۴۷_۸۹۵
  باهوش ترین حیوانات جهان کدامند؟+تصاویر
  ۵۳۲۴۳۸۱_۶۸۴
  فرار شترمرغ یک شهر را بهم ریخت+تصاویر
  ۵۳۲۴۳۳۷_۸۸۴
  تولد نوزادی کوچکتر از شیشه نوشابه+تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net