تارخ انتشار: سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
کد خبر : 133908
چاپ خبر

“یگان‌های زرهی” ارتش اسرائیل و عربستان آماده حمله به “غزه”؟! +تصاویر

۴۴۳۳۴۰۱_۳۷۲

تحرکات اخیر ارتش اسرائیل و رژیم سعودی در منطقه نشان از تحولاتی در فلسطین دارد

به گزارش    گروه سیاسی«کمال مهر»؛ ارتش رژیم صهیونیستی در حمله به کشورهای منطقه سابقه طولانی بیش از ۶۰ ساله دارد که با پیروزی و شکست‌هایی همراه بوده است.

از سال ۱۹۴۸ و از زمان شکل‌گیری سرزمین‌های اشغالی و اسکان یهودیان “اشکناز” و “سفاردیم”، ارتش اسرائیل با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا شکل گرفت و با نیروهای مسلح کشورهای عربی درگیر شد.

تا قبل از سال ۱۹۷۹ میلادی ارتش اسرائیل در تمام جنگ‌ها با اعراب فاتح بود و برای مثال در جنگ‌هایی که با کشورهای منطقه داشته، پیروزی‌های مهمی را بدست آورد و جنگ ۶ روزه نمونه ای از این پیروزی‌هاست.

جداکردن بخش‌های مهمی از سرزمین‌های عربی همچون “بلندی‌های جولان”، “رود اردن”، “مزارع شبعا”، “کانال سوئز و صحرای سینا” (مناطقی در مصر که بعدها با سازوکار خاصی پس گرفته شد) جزایر “تیران” و “صنافیر” نمونه ای از شکست های اعراب بوده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با نهادینه شدن ایدئولوژی جمهوری اسلامی، گروه‌های مقاومت ضد امپریالیسم با الهام گرفتن از مبارزه ایران شکل گرفتند و تغییرات ساختاری در چارچوب منطقه ایجاد کردند.

با تشکیل حزب‌الله در دهه ۸۰ میلادی و گسترش آن، ارتش رژیم صهیونیستی مجبور شد در سال ۲۰۰۰ از جنوب لبنان عقب نشینی کند و در سال ۲۰۰۶ شکست سختی از مقاومت اسلامی لبنان خورد.

اما این پایان راه نبود؛ انتفاضه و مقاومت ملت فلسطین که مدت‌هاست تأسیس شده، حدفاصل سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ میلادی ضربات سنگینی را در جنگ‌های مختلف به ارتش اسرائیل وارد کرد.

“بنیامین نتانیاهو”  نخست وزیر اسرائیل که در سال ۲۰۱۴ میلادی فکر می کرد با یک حمله همه جانبه می توان “غزه” را تصرف کرد و “حماس” را از بین برد؛ در یک شرایط خاص قرار گرفت که در آن کماندوهای حماس بارها با انجام عملیات زیرزمینی در شهرک “اشدود”  و “بئرالسبع” شهرک نشینان و نظامیان صهیونیست را در تنگنا قرار  دادند.

**موشک های “ام ۷۵” حماس ابزار قدرت مقاومت اسلامی فلسطین در جنگ آینده

“حماس” و “جهاد اسلامی” با داشتن نیروهای نظامی توانمند و آماده در نبرد ناهمگون توانستند تانک‌های “مرکاوا” ارتش اسرائیل را از بین ببرند و سرزمین‌های اشغالی را با موشکهای سطح به سطح هدف قرار دادند که “ام ۷۵ (M-75)” و  “آر ۱۶۰ (R-160) ” نمونه آن بود.

به نظر می‌رسید با توجه به شکست‌هایی که ارتش اسرائیل در فلسطین دریافت کرده، دیگر به دنبال جنگ با “حماس” و “جهاد اسلامی” نباشد؛ اما اخیرا زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال حمله مجدد ارتش اسرائیل و رژیم سعودی به  “غزه”  وجود دارد.

یک مقام عالی‌رتبه در فرماندهی منطقه جنوبی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیل از نزدیک افزایش توان نیروهای ویژه حماس و تجهیز آنها به وسایل جدید نظامی را زیر نظر دارد. از جمله این توانمندی‌ها افزایش قدرت موشک‌های مقاومت برای حمل صدها کیلوگرم مواد منفجره و در اختیار گرفتن هواپیماهای بدون سرنشین و افزایش تعداد نیروهای ویژه مقاومت اسلامی فلسطین است.

این منبع نظامی می‌افزاید که ارتش اسرائیل ماهیت این تلاش‌ها را درک می‌کند و به همین علت طرحی فراگیر برای ورود به جنگ احتمالی در “نوار غزه” در صورت بروز تنش در اوضاع امنیتی جنوب سرزمین‌های اشغالی فراهم کرده است.

هدف از این طرح حمله نظامی به “حماس” و یکسره کردن سرنوشت جنگ در این منطقه اعلام شده است. بر اساس اظهارات این منبع نظامی صهیونیستی طرح مذکور شامل بسیج سریع نیروها و موشک باران گسترده اهداف دشمن و تقویت حمایت از شهرک‌های صهیونیستی در نزدیکی  “نوار غزه” است. این طرح عملیات دفاعی از جمله تخلیه فوری شهرک‌های صهیونیست‌نشین مجاور مرزهای نوار غزه را نیز شامل می‌شود.

منبع مذکور همچنین تأکید کرد که طرح امنیتی اسرائیل بعد از هماهنگی‌های گسترده با شعبه اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل و نیروهای هوایی و دریایی تهیه شده و نیروهای نظامی در ماه‌های اخیر مانورها و آموزش هایی را در راستای ساختار و نیازمندی‌های طرح جدید انجام داده است.

به ادعای این منبع صهیونیستی، اطلاعات جاسوسی نشان می‌دهد که شاخه نظامی “حماس” فرماندهی برجسته و قوی دارد که می‌تواند قدرت اجرایی و تصمیم گیری را از فرماندهان سیاسی آن بگیرد. شاخه نظامی حتی از انتقاد بر ضد مقامات سیاسی این جنبش در خارج نیز نمی ترسد. در همین راستا توانمندی‌های نظامی حماس افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و این نیروها مانورهایی را برای عناصر ویژه خود طراحی می‌کنند که مأمور انجام عملیات‌های بی‌سابقه هستند. “حماس” به دنبال تقویت و افزایش تعداد این نیروها است.

پس از جنگ غزه در سال ۲۰۱۲ میلادی ، “حماس”  برای تشکیل یک یگان دریایی قدرتمند وارد عمل شد. ماموریت ویژه این یگان مقابله با زیاده خواهی و تجاوزات دریایی ارتش اسرائیل و کمک به مردم غزه و حل مشکلات معیشتی آن ها از مسیر مواصلاتی  دریایی  و ضمنا کمک تجهیزاتی به یگان‌های  “حماس” از طریق دریا است.

گزارش‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که “حماس” در زمینه تجهیز و توسعه ابزارهای نظامی و تمرین‌های ویژه کماندوهای دریایی خود سرمایه گذاری می‌کند. این جنبش تعداد این نیروها را چندین برابر کرده و خود را به هواپیماهای بدون سرنشین مجهز کرده است. البته در نتیجه تلاش‌های ارتش مصر برای بستن تونل‌های مرزی در منطقه صحرای سینا ، جنبش حماس در تهیه مواد خام با مشکل مواجه شده و قادر به وارد کردن موشک و بمب نیست اما بر روی تولید داخلی موشک‌ها ، به ویژه تولید موشک‌های میان برد و دور برد سرمایه گذاری کرده و موشک‌های بومی حماس قادر به حمل ۲۰۰ کیلوگرم ماده منفجره هستند.

**توانمندی “حماس” برای مقابله با ارتش اسرائیل

به نظر می رسد رژیم سعودی و اسرائیل به دنبال اشغال کامل غزه هستند؛ هرچند که “حماس” و “جهاد اسلامی” توانایی دفاع از خود را دارند و مقاومتی مثال زدنی را در ۱۰ سال اخیر نشان داده‌اند.

نکته‌ای که جنگ آینده را متمایز می‌کند حضور رژیم سعودی به عنوان یک کشور مسلمان در کنار ارتش اسرائیل به صورت همکاری اطلاعاتی- لجستیکی و یا حضور در سطح یگان) بوده که یک شکست تأسف بار برای مسلک سلمان خواهد بود.

اگر ساختارهای زیرزمینی “حماس” در اطراف نوار غزه نگاهی بیندازیم می‌بینیم که با شروع جنگ علیه مقاومت اسلامی فلسطین امکان سقوط شهرک “اشدود” وجود دارد. البته حماس هم نسبت به دو سال گذشته پیشرفت های چشمگیری داشته و در جنگ آینده می تواند از حالت پدافندی به حالت آفندی تغییر آرایش دهد.

به نظر می رسد شاید در تابستان امسال شاهد یک جنگ در منطقه باشیم که در آن در یک جبهه ارتش اسرائیل و رژیم سعودی هستند و در جبهه دیگر ، “حماس و جهاد اسلامی قرار خواهند داشت که همچون سال ۲۰۱۴ میلادی شکست سختی در انتظار حمله کنندگان به نوار غزه خواهد بود.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • thm_262_1910468_400
  عکس/ اقدام پهلوانانه کیمیا علیزاده
  خریدهای بد برانکو و سرنوشتی که در انتظار اوست
  ۱۹۰۹۸۰۵_۱۸۲
  مختار سر از بدن «شمر» را جدا کرد و او را در دیگ سوزان انداخت
  ۵۳۲۲۳۷
  آذر ۹۴: امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی زیر خروارها خاک/ آبان ۹۵: صدور مجوز توزیع رایگان سیب زمینی و پیاز بین محرومان!
  ۱۰۱۱۱۹۱
  تصاویر رهبر انقلاب در خیابانهای قاهره/ آیا مصر هم به محور مقاومت خواهد پیوست؟
  ۱۰۱۱۶۳۱
  دولت با استعفای فانی از پاسخگویی فرار کرد/مجلس کمیته مبارزه با فساد مالی تشکیل داده است
  ۵۳۲۴۰۰۹_۲۸۷
  کتک خوردن خانم خبرنگار در پخش زنده + فیلم
  ۳۷۵۵۸۶_۷۱۸
  جزئیات ماجرای فوت کودک کرجی دچار آپاندیس از زبان دایی/ تصویر یسرا با پزشک جراح دقایقی قبل از جراحی/ آخرین جمله ای که یسرا گفت
  ۵۳۲۴۰۵۸_۱۸۷
  آرزوی جالب سردار سلیمانی برای قالیباف + فیلم
  ۵۳۲۱۰۹۷_۹۳۰
  پسر آهن ربایی در البرز + فیلم
  ۵۳۲۴۲۸۰_۶۲۹
  از وحشت پرسپولیس در مورد امتیازگیری استقلال تا فروپاشی تیم سیاه جامگان
  ۵۳۲۳۰۱۰_۹۶۶
  ضرب و شتم بی رحمانه دختر نوجوان توسط نیرو‌های پلیس + فیلم
  ۵۳۲۳۱۵۰_۶۲۶
  اگر زیاد عرق می‌کنید؛ احتمالا به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید
  مار پیتون یک شهر را خاموش کرد +تصاویر
  عجیب ترین باربری‌ها با ماشین+تصاویر
  ۵۳۲۳۲۳۹_۶۶۵
  شوخی جالب مهران مدیری در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم
  ۵۳۲۴۰۴۴_۳۲۳
  این پدر به بچه‌هایش اجازه می‌هد هر کاری انجام دهند +تصاویر
  ۵۳۲۰۵۳۹_۷۴۷
  لحظه ضربه مغزی شدن یک ورزشکار در حین مسابقه +تصاویر
  ۵۳۲۱۰۴۶_۵۸۷
  سگی که اشک هزاران نفر را درآورد +تصاویر
  ۵۳۲۳۶۰۳_۱۷۱
  این نقاط را در کف دستتان فشار داده و معجزه آن را مشاهده کنید
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net