تارخ انتشار: شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۲
کد خبر : 133259
چاپ خبر

ذخیره سازی میوه کار دولت نیست!

۴۴۲۰۸۰۲_۶۲۱

۵ هزار تن پرتقال شب عید به دلیل نبود مهارت کافی در ذخیره سازی فاسد شد و دراین قضیه مسئولین مربوطه هرکدام دیگری را مقصر می دانند

به گزارش گروه اقتصادی«کمال مهر»؛، یکی از زمان هایی که میوه از نظر قیمت و فراوانی در بازار بسیار مورد اهمیت قرار می گیرد شب عید است به طوری که همه مسئولین برای تنظیم بازار و یکپارچه سازی انواع میوه با کیفیت بالا و قیمت مناسب در تکاپو هستند.
البته در ذخیره سازی میوه شب عید امسال کمی سهل انگاری و کوتاهی صورت گرفت و  فاسد شدن ۵هزار تن از پرتقال ها را به همراه داشت که علت آن را در این گزارش پیگیر شده ایم.
*** فاسد شدن ۵ هزار تن پرتقال مورد تایید نیست
بر اساس این گزارش محمدرضا کریمی مدیر تعاون روستایی مازندران گفت: تامین پرتقال مورد نیاز مردم در سال جاری با توجه به سیاست های جهاد کشاورزی، ازسوی بخش خصوصی صورت گرفته که این بخش نیز از طریق تسهیلات بانکی که دولت در اختیار آنها قرار داد، توانست آن را آماده و ارائه کند.
وی میزان ذخیره سازی این میوه را در شب عید حدودا ۹ هزار تن عنوان کرد و افزود: هزار تن از پرتقال های شب عید تهران از اتحادیه  مازندران و ۳هزار تن نیز از طریق اتحادیه تهران و حدود ۵ هزار تن از سوی بخش خصوصی تامین شده است.
کریمی اظهار داشت: بر اساس اطلاعاتی که در اختیار داریم ضایعات اعلام شده مورد تایید ما نیست زیرا اگر این میزان از نظر کارشناسان جزء محصولات استان مازندران بوده باید حدود ۵ تا ۶ درصد آنها برای این استان باشد و طبق آمار پرتقالی که از مازندران به تهران ارسال شده از طریق شبکه تعاون روستایی در سردخانه نگهداری شده اما اگر از سردخانه خارج و در بازار عرضه و فاسد شود بحث جداگانه ای دارد زیرا فاسد شدن آن مربوط به مراحل دیگر است و به تولید کننده ارتباطی ندارد.
وی تصریح کرد: طبق پیش بینی های انجام شده این میزان میوه باید شب عید توزیع می شد اما اگر ماندگاری آن ها بیش از حد باشد طبیعی است که میزان ضایعات آن نیز افزایش یابد.
کریمی تاکید کرد: تا زمانی که به کشاورز اجازه عرضه محصول را دیرتر از سایر واحدها می دهند طبیعی است که ما با ضایعاتی به این وسعت مواجه شویم.
*** به علت کمبود وقت دچار دوگانگی قیمت شدیم
در همین راستا حسین مهاجران رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در خصوص قیمت شب عید اظهار داشت: خرده فروشان می بایست پرتقال را کیلویی هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۹۰۰ خریداری کرده و با ۳۰۰ تومان افزایش در هر کیلو به فروش برسانند اما به علت زمان کوتاه برای عرضه این محصول قیمت آنها بیشتر شد زیرا برخی از فروشندگان با قیمت بالاتر از محصولات بخش خصوصی که ضایعات کمتری داشت استفاده کردند.
وی گفت: برخی دیگر از فروشندگان به میادین تعاون روستایی مراجعه کردند و ضایعات موجودئ را جدا کرده و خرید خود را به مغازه هایشان انتقال دادند اما خیلی از واحدهای فروش فرصت انجام چنین کاری را نداشتند.
*** دولت باید زمینه را برای صادرات فراهم می کرد/ کارت های بازرگانی مهمترین مشکل صادرات میوه
رضا نورانی رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در ادامه تصریخ کرد: نگهداری ، عرضه و مدیریت محصولات کشاورزی بخصوص میوه های شب عید کار دولت نیست و باید به بخش خصوصی واگذار شود زیرا تشکل های خصوصی دراین زمینه سالها است که فعالیت داشته و تجربه های چشمگیری را نیز کسب کرده اند اما مدیران دولتی بعید بدانیم چنین تجربه ای را داشته باشند.
وی با انتقاد از جلساتی که در این راستا برگزار شده افزود: در بسیاری از این جلسات یا حضور نداریم و یا اینکه اگر مخالفتی کنیم عزل می شویم و نقطه نظرات ما نیز برایشان اهمیت ندارد به همین دلیل ما قصد داریم برای اجرای اقتصاد مقاومتی به سمت تولید بیشتر، تجارت بالاتر، و افزایش اشتغال زایی حرکت کنیم.
نورانی اظهارداشت: امسال میزان تولید محصولاتمان بسیار بالا بود و تنوع داشتیم دولت زمینه صادرات محصولات ما را فراهم می کرد تا ارز آوری داشته باشم اما میزان صادرات ما در سیب درختی بسیار کمتر از مبلغی بود که تخمین زده بودیم زیرا بیش از یک میلیون تن مازاد مصرف داشتیم.
وی یکی از مشکلات صادرات را کارت های بازرگانی دانست و تاکید کرد: روی این کارت ها درج شده شما مجاز به صادرات کلیه کالا های مجاز هستید در صورتی که باید با توجه به تخصص و تجربه افراد اجازه صادرات به آنها داده شود.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net