تارخ انتشار: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۵
کد خبر : 131676
چاپ خبر

گزارش/

مظنه درآمد گدایان در تهران چند؟/میانگین قیمت سرقفلی مناطق خاص در یک شیفت+تصاویر

شغل نان و آب دار این روزها در شهر تهران نه پزشکی است و نه حتی یک استاد دانشگاه بلکه درآمد تکدی گری و گدایی است

به گزارش گروه اجتماعی«کمال مهر»؛،”متکدی” و “تکدی‌گری” نام واژه‌ای است که در این چند سال اخیر بسیار به گوشمان خورده و به اصطلاح امروزی” گدا” و ” گدایی” است.
زمان پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌های‌ ما، بی بضاعت‌های زیادی در محلات مختلف زندگی می‌کردند بی آنکه کسی از ماهیت زندگی‌شان خبری داشته باشد. در  دوران نه چندان دور نیز بی بضاعت‌ها مورد حمایت ریش سفیدان محل قرار می‌گرفتند اما در گذر زمان با تغییر شیوه‌های زندگی و رنگ و لعاب پیدا کردن خانه‌ها و آسفالتی شدن خیابان‌ها، بی بضاعتان هم لباس‌های کهنه‌ تری به تن کردند و در معابر اصلی شهر و چهارراهها حضور یافتند.

مظنه درآمد گدایان در تهران چند؟/میانگین قیمت سرقفلی مناطق خاص در یک شیفت

** شیوه‌های نوین گدایی در شهرها
همه ما هر روز شاهد افرادی به اسم ” گدا” در کنار خیابان‌های شهر هستیم این افراد برای بدست آوردن پول از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ از جمله آسیب‌ رساندن به خودشان و نشان دادن نقص عضو بدنشان که باعث جلب توجه و ترحم مردم می‌شوند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ایم که ممکن است این افراد از روی عمد به بدنشان آسیب رسانده باشند؟!
**سایه به سایه گدایان شهر
خبرنگار حوزه اجتماعی برای پیگیری این موضوع در سطح شهر محدوده راه آهن،‌شوش، مولوی، پانزده خرداد و… تهران برای پیگیری موضوع و مصاحبه ، این افراد را جستجو کرد که با تعداد محدودی از این دست گدایان روبرو شد، در منطقه ۱۵ خرداد مرد میانسالی که نقش نابینایان را بازی می کرد تا مردم را فریب دهد توسط نیروی انتظامی جمع آوری شد .

بررسی های میدانی حکایت از آن دارد که دستگاه های متولی مقابله با تکدی گری عزم جدی برای ساماندهی به اینگونه ناهنجاری ها دارند چرا که افراد نیازمند در جامعه قطعا مورد حمایت مراکز و ارگان های خیریه قرار دارند.

**جایگاه گدایی در  دین اسلام
 در دین مبین اسلام عمل ” گدایی” به شدت نفی شده است پیامبر اکرم (ص)  و امیر المومنین (ع) این عمل را ناپسند می‌دانستند و چندین روایت در این خصوص وجود دارد توصیه شده است، از غیر از خدا در خواست نکنید در واقع اسلام گدایی کردن را نفی کرده است ولی پرداخت خمس و زکات به فقیر جزو بالاترین ثواب‌ها محسوب می‌شود.

مظنه درآمد گدایان در تهران چند؟/میانگین قیمت سرقفلی مناطق خاص در یک شیفت

**تکدی گران در پی چه  هستند؟
 حسین باهر جامعه شناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی در پیرامون این موضوع در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دو عامل فقر اقتصادی و فقرفرهنگی موجب این عمل می‌شود این افراد شاید پول ندارند و شغل‌های مناسبی پیدا نکردند و تکدی گر شدند مهمترین مسئله فقر فرهنگی است این افراد آنقدر کم خرد هستند که برای سیر کردن شکمشان به امانت الهی که در اختیارشان است لطمه وارد می‌کنند.
**برابری درآمد گدایان تهران با اساتید دانشگاه‌ها
وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر آماری که از درآمد گدایان تهران در دست است نشان دهنده این است که گدایان تهران به طور متوسط ماهی ۵ میلیون تومان درآمد دارند یعنی همانند یک استاد دانشگاه!

این در حالی است بر اساس برخی گزارشات منتشر شده در رسانه ها یک گدا در تهران به طور متوسط روزانه ۳۰۰ هزار تومان درآمد دارد و در ماه این رقم به حدود ۹ میلیون تومان می رسد.

البته بنا بر پژوهش های میدانی روزنامه ابتکار حدود ۵ هزار متکدی در سطح تهران حضور دارند که میانگین درآمد آنها ۹ تا ۱۲ میلیون تومان یعنی درآمد یک پزشک متخصص و یا ۱۰ برابر یک کارمند ساده است.

مظنه درآمد گدایان در تهران چند؟/میانگین قیمت سرقفلی مناطق خاص در یک شیفت

**سرقفلی مناطق خاص برای گدایی

سرقفلی مناطق خاص گدایی شاید واژه ای برای برخی از مناطق تهران مانند شمال و اطراف امامزادگان صدق کند به طوری که محدوده فعالیت برخی متکدیان مشخص است و مردم به دفعات آنان را مشاهده می کنند ، آمارهای غیر رسمی نشان می دهد در مناسبت های مختلف درآمد شیفت عصر متکدیان این مناطق به ۶۰۰ هزار تومان نیز می رسد.

مظنه درآمد گدایان در تهران چند؟/میانگین قیمت سرقفلی مناطق خاص در یک شیفت

**گدایان ویترین زشت شهرها
باهر، جامعه شناس در این خصوص تصریح کرد: تهران شهری است که خارجی‌ها بسیار در این شهر رفت و آمد دارند و گدایان می‌توانند بدترین تابلو برای معرفی کشور باشند که عملا و عمدا این کار را انجام می‌دهند.
مسئولین مربوطه موظفند این افراد را در سطح شهر جمع کنند و بررسی کنند که اگر واقعا نیازمند هستند برایشان برنامه‌ایی داشته باشند.
**آخر به گدایان کمک کنیم یا نه؟

 وی افزود: متاسفانه مردم به دلیل  انسان دوستی که دارند به تکدی گران کمک می‌کنند و مسئولین هم آن طور که شاید و باید رسیدگی نمی‌کنند و گدایان از راه ترحم از مردم سوء استفاده می‌کنند باید تلاش شود این دکان تکدی‌گری را بست.

مظنه درآمد گدایان در تهران چند؟/میانگین قیمت سرقفلی مناطق خاص در یک شیفت

 **راه‌های مقابله با تکدی گران
 این جامعه شناس معتقد است: راهکارهای قانونی، فرهنگی،اقتصادی، بهزیستی برای حل این مسئله وجود دارد کشور ما کشوری نیست که کسی به خاطر فقر در چهارراه‌ها تکدی گری کند اصلا در اسلام چیزی به اسم ” گدایی” وجود ندارد.
همیشه توصیه شده است: زکات خود را به فقیران بدهید این افراد باید کارهای خدماتی داشته باشند و از طریق وجوهات بیت المال پول بدست بیاورند نه از گدایی در چهارراه‌ها.
**دیوارهای مهربانیمان را زیاد کنیم
باید آگاهانه رفتار کنیم، این روزها دیوار مهربانی، یخچال مهربانی و حتی اتاق مهربانی وجود دارد از این طریق می‌توان به فقرا کمک کرده و به تکدی گران کمک نشود تا تکدی گری و گدایی در سطح شهر کمرنگ‌تر شود.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • فضانورد
  نمایش خیابانی «فضانوردان» در نظرآباد اجرا می شود
  رابطه هنر و تربیت ، رابطه ای دیرین است/ فعالیت های هنری تاثیری مهم بر امور تربیتی دانش آموزان دارد
  گزارشی از شکاف عمیق بین ثروتمندان و فقرا در جهان/ تنها ۸ نفر، ثروتی به اندازه ۵۰ درصد جمعیت دنیا دارند!
  روایت نماینده اصلاح طلب از علت فوت مرحوم هاشمی/ موقع شنا همه را از استخر بیرون می‌کردند
  طوفان خیره کننده ۲ ایرانی در هلند/ افزایش فرصت هنرنمایی کریم در اروپا +جدول و فیلم
  زنان خانه‌دار دارای ۳ فرزند بیمه می شوند
  خریدی که استقلال به آن نیاز داشت/ منصوریان به هدف زد
  کی روش: فدراسیون فوتبال گروگان برانکوست/ سکوت سرد فدراسیون و وزارت ورزش در ماجرای مربیان خارجی/ مدیریت کفاشیانی در فدراسیون تاج ادامه دارد+فیلم
  اولین سانحه هوایی مرگبار ۲۰۱۷ به نام بوئینگ ثبت شد+ تصاویر
  کدام موشک روسیه روی سر داعش خراب می‌شود؟ + تصاویر
  پیامبر اسلام(ص) برای اثبات معراج خود به مشرکان چه گفت؟
  شگفتی آفرینش پرندگان
  مغز متفکر «بلک واتر» در همسایگی ایران چه می‌کند؟ +تصاویر
  عکس/ ژست عجیب آقای خاص!
  با این ترفندهای ساده خانه خود را شاد کنید+تصاویر
  گوگل چگونه اطلاعات شما را سرقت می کند؟/ مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟
  لیموزین ویژه ترامپ؛ خودرویی با ویژگی‌هایی استثنایی + عکس
  کشته شدن ۲۰ داعشی نزدیک بیمارستان «الاسد»/دفع حملات تروریست‌ها در منطقه صنعتی و فرودگاه قدیم
  فقط به یک نمونه اشاره کنید!
  آموزش رمزگذاری روی سیستم عامل مک
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net