تارخ انتشار: دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۱
کد خبر : 126576
چاپ خبر

“رد پای اسرائیل” در پایگاه هوایی “شیندند”؟ + نقشه و تصاویر

۴۲۱۰۰۰۱_۷۹۶

پایگاه “شیندند” فرودگاهی نظامی است که در ۱۱۰ کیلومتری مرزهای ایران قرار دارد

به گزارش «کمال مهر»؛  ایالات متحده آمریکا صدها پایگاه نظامی در سراسر دنیا دارد و از این طریق قدرت نظامی خود را به نمایش می‌گذارد که تعدادی از این پایگاه ها در افغانستان است. در همین راستا ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۱ میلادی کشور گشایی در منطقه غرب آسیا را آغاز کرده و در این پروسه به افغانستان حمله کرد تا در راستای میلیتاریزه کردن (نظامی سازی) غرب آسیا گام بردارد.

سردمداران  “کاخ سفید” پس از حمله به افغانستان و اشغال این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم تلاش کردند تا با متحدین خود در پیمان آتلانتیک شمالی “ناتو ، ” جمهوری اسلامی ایران را زیر نظر داشته باشند. ایجاد یک پایگاه نظامی توسط آمریکا در نزدیکی مرزهای افغانستان و ایران برای ارتش این کشور در زمان نئو محافظه‌کاران آمریکا ضروری به نظر می‌رسید. آمریکایی‌ها و پیمان آتلانتیک شمالی در گام اول، پایگاه هوایی “شیندند” را احداث کردند که در شمال غرب افغانستان و در نزدیکی مرزهای ایران است.

***پایگاه “شیندند” کجاست؟

پایگاه هوایی “شیندند” (Shindand Air Base) یک فرودگاه نظامی در غرب افغانستان است. که در استان “هرات” و در نزدیک آزادراه  “قندهار – هرات”  واقع شده است.

“ناتو”  در نظر دارد تا پایگاه هوایی شیندند را که در ۱۲۰ کیلومتری جنوب “هرات”  قرار دارد در مدت پنج سال علاوه بر بازسازی، توسعه نیز دهد. این نیروها هدف از احداث این پایگاه هوایی را آموزش نیروی هوایی افغانستان بیان و ظرفیت آن را ۴۰ فروند هواپیما اعلام کرده‌اند.

این پایگاه،‌ یک فرودگاه نظامی – ترابری استراتژیک به حساب می‌آید که ۷۵ مایل (حدود ۱۱۰ کیلومتر) با مرزهای جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد و در آن صد هواپیما (ترابری و جنگی) مستقر شده است.

“شیندند”  بزرگترین فرودگاه نظامی نیروی هوایی ارتش افغانستان است که البته علاوه بر نیروهای ارتش، ایالات متحده آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم از آن استفاده می کنند.

“نورانی” از کارشناسان برجسته افغانستان عنوان داشت: برخی بر این باورند که این پایگاه‌ها برای حضور دراز مدت آمریکایی‌ها در خاک افغانستان ساخته می‌شود و این موضوع بحث های زیادی را برانگیخته است. وی تصریح کرده است: به همین دلیل احداث این پایگاه که دومین فرودگاه هوایی نظامی افغانستان شناخته می‌شود، به منظور اهداف فرامرزی آمریکا است. البته درباره این پایگاه نظامی تئوری بزرگترین پایگاه هوایی در افغانستان مطرح شده است. نورانی خاطرنشان می‌کند که آمریکا تصمیم دارد تا در پایگاه هوایی “شیندند”، تکنولوژی پیشرفت اطلاعاتی، هواپیماهای بدون سرنشین و نیروهای ویژه خود را مستقر کند تا در زمان لازم از آن استفاده کند.

پایگاه “شیندند” بعنوان پشتیبان پایگاه سوم نیروی هوایی افغانستان،‌ ناتو و آمریکا عمل کرده و در این پروسه ۵۲ برج حفاظتی تعبیه شده که امنیت این فرودگاه نظامی بزرگ را تامین می‌کند.

**هواپیماهای غول پیکر  “سی ۱۷ گلوب مستر  (C-17)”   در “شیندند” مستقر هستند

در این پایگاه نظامی از ادوات مختلفی همچون بالگردهای  “میل ۱۷ (Mil 17)”،  “ای اچ دی ۶۴  (AHD-64) ” هواپیمای غول پیکر  “سی ۱۷ گلوب مستر  (C-17)”  و …  استفاده می شود.پایگاه “شیندند”  توسط مهندسین آمریکایی ساخته شده و توسعه این فرودگاه با اضافه شدن ۵۶ هزار متر مربع انجام شده و اخیرا منابع رسانه‌ای اعلام کرده‌‌اند که هواپیمای  “سی ۱۷ گلوب مستر  (C-17)”  در این پایگاه استفاده می‌شود.

از سال ۹۱ مسئولیت تأمین شهر “هرات”   ۱۰ شهرستان این شهر نیز از نیروهای نظامی ناتو به نظامیان افغان سپرده شده بود. روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی و نظامی از نیروهای ناتو به نظامیان افغان از مدت ۲ سال پیش تا کنون در سراسر افغانستان آغاز شده است.

البته اسرائیل نیز تلاش می کند تا با پشتیبانی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این فرودگاه نظامی نفوذ کند و تحلیلگران معتقدند این اقدام مقامات “تل آویو” برای تحت نظر گرفتن جمهوری اسلامی ایران انجام شده  که البته نیروهای امنیتی و نظامی به این امر کاملا آگاهند.

**رد پای اسرائیل در پایگاه  “شیندند” ؟

شبکه اطلاع رسانی افغانستان گزارش داد:  چندی پیش اخباری مبنی بر ارتقاء فعالیت‌های جاسوسی اسرائیل در خاک افغانستان منتشر شد که بر اساس آن ناتو به منظور آسیب رساندن به دولت ایران نیروهای نظامی و غیرنظامی اسرائیل را در پایگاه هوایی شیندند در محدوده‌ای خاص و مستقل، مستقر کرده است. این شبکه ادامه داد: بازسازی فرودگاه شیندند با هزینه ۱۸۴ میلیون دلار آن هم در منطقه‌ای که به لحاظ نظامی بسیار آسیب پذیر است، تداعی‌گر این نکته است که رژیم صهیونیستی با استقرار در نزدیکی مرزهای شرقی ایران قصد هدایت فعالیت‌های جاسوسی و خرابکارانه را دارد.

به اعتقاد کارشناسان غربی برای تاثیر گذار بودن در بخش غیر نظامی، باید حوزه تصمیم‌گیری، روحیه و باور افراد به وجود حاکمیت برای محافظت از آنها را مورد هدف قرار داد و از طریق امواج رادیو و تلویزیون افکار عمومی افغانستان را تحت تاثیر قرار داد تا علاوه بر مقابله با عملکردهای ایران در این زمینه، از نفرت مردم این کشور نسبت به آمریکا و اسرائیل نیز کاهش یابد.

اسرائیلی‌ها خاطرنشان کرده‌اند که تنها راه برای اسرائیل جهت توسعه روابط خویش با افغانستان می‌تواند از طریق کشور هند باشد؛ زیرا  مقامات “دهلی‌نو”  در حال تقویت قدرت نرم خود در افغانستان است.

البته این فرودگاه نظامی عملیات نظامی و تمرینات پیمان آتلانتیک شمالی و ایالات متحده را پشتیبانی  می‌کند و البته برخی گمانه‌زنی ها نشان می دهد سازمان جاسوسی آمریکا هم از آن استفاده کرده است.

ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش قصد دارند تا از طریق پایگاه “شیندند” فعالیت های نظامی جمهوری اسلامی ایران را زیر نظر داشته باشند که البته  نیروهای امنیتی همه تحرکات ایالات متحده را زیر نظر دارند و سرنگونی پهپاد های جاسوسی آمریکا نمونه ای از این اقدامات است.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۹۱۲۷۶۱_۴۹۳
  فساد ۸۰۰۰ میلیاردی در مجموعه‌ای که مدیرش مدیر نمونه سال ۹۵ شد
  عکس/ غواصی یک ببر
  عکس/ نبرد موصل به روایت عکاس ایرانی
  تمسخر مورینیو توسط شاگرد سابقش
  حرکت عجیب رونالدو هنگام گلزنی موراتا +تصاویر
  ۱۹۱۲۴۰۰_۲۰۷
  توافق عجیب زن و شوهر برای جدایی
  آخرین اخبار از تحولات موصل +عکس
  ۱۹۱۲۸۴۹_۷۵۶
    «مشتریان خاص» بانک‌ چقدر سود می‌گیرند؟
  شلیک موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل
  ۱۹۱۲۷۹۵_۲۷۷
  جواب دایی به کنایه یک بازیکن به چاق شدنش
  ۱۹۱۲۴۸۰_۵۰۰
  پنج روز از زندگی یک وزیر ۴٠ ساله کار بلد!
  ۳۷۶۱۲۴_۸۵۶
  کمبود فضا در شهرک صنعتی نظرآباد علت اصلی نبود سرمایه گذاران جدید است
  ۳۷۶۱۱۴_۱۳۳
  بی توجهی دولت به بحث واردات بدترین ضربه را به تولید داخلی وارد می کند/ جمعیت روستاها ۳۰ درصد کاهش یافته
  ۳۷۵۸۱۷_۴۳۴
  سرعت و دقت در دادرسی پرونده فساد فی‌الارض جهانگیر ادامه دارد/ جلسه تجدید نظر طولانی نخواهد بود
  ce6604f0-cd79-40fe-ada0-fea78db657ea
  کشف تونل‌های داعش در اطراف موصل
  ۱۰۱۳۹۰۹
  کمپین “اربعین بدون دلار” راه اندازی شد/ زائران اربعین از “ریال ایران” و “دینار عراق” در سفر خود استفاده کنند
  ۱۰۱۲۸۳۳
  حکم جهاد از طرف مقام معظم رهبری صادر شده است
  ۱۰۱۳۵۶۷
  هر دم از باغ برجام “سیب و گلابی ” می رسد!
  رنگ گذرنامه شما بیانگر چیست؟
  تصاویری که نشان می دهد انسان های اولیه راست دست بوده اند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net