تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۵
کد خبر : 125079
چاپ خبر

تعیین سقف برای ازدواج دختران

۶

یکی از مشکلات حقوقی این دختران آن است که بسیاری از آنان حکم رشد ندارند، به عبارت دیگر این کودکان در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کنند، در حالی که سن رشد در قانون ما ۱۸ سالگی است، لذا این زنان نمی‌توانند مهریه و نفقه خود را دریافت کرده و در حساب پس‌اندازی بگذارند

 

به گزارش«کمال مهر»؛ یک مقام مسئول در قوه قضائیه در حالی روز گذشته خواستار تعیین سقف سن ازدواج برای دختران شده است که ازدواج در سنین پایین همچنان یکی از مشکلات ایران به ویژه در برخی از مناطق محروم به حساب می‌آید. آمار دقیقی از اینکه چه تعداد کودک سالانه مجبور به ازدواج می‌شوند وجود ندارد. از طرف دیگر، اجازه ازدواج در ۱۳ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران از جمله مسائلی است که می‌تواند جوانان را به ازدواج در سنین پایین ترغیب کند.

به گزارش آرمان، کاهش ازدواج و افزایش طلاق در ایران به دو دسته از مباحث دامن زده است. یک دسته از این مباحث به ترغیب جوانان به ازدواج اشاره دارند و تلاش می‌کنند وضعیت ازدواج را در کشور از این طریق بهبود دهند، اما دسته دیگری از مباحث تصمیم‌گیری عاقلانه را هدف قرار داده‌اند و معتقدند برای اینکه ازدواج‌ها سرانجامشان طلاق نشود باید جوانان تصمیم‌گیری عاقلانه را بیاموزند. مسئولان و برنامه ریزان تلاش کرده‌اند با برنامه‌های مختلفی راه را برای ازدواج جوانان هموار کنند و در این بین کاهش محدودیت‌ها در این زمینه دنبال شده است. با اینکه کاستن از محدودیت‌ها می‌تواند آمار ازدواج را افزایش دهد، اما گروه‌هایی در جامعه هستند که نبود محدودیت برای ازدواج شان می‌تواند آنها را در سنینی که درکی از زندگی مشترک ندارند، روانه خانه بخت کند. ازدواج کودکان یکی از اتفاقات ناخوشایند با پیامدهای ناگوار و تلخ است که به نظر برخی، نبود محدودیت در این زمینه یکی از دلایل دامن زدن به آن است.

افزایش آمار ازدواج کودکان

با اینکه همیشه مسئولان از دادن آمار ازدواج کودکان طفره می‌رفتند، اما چندی پیش مشاور و دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی راهبردی سازمان تامین اجتماعی با نگاهی به آمار رسمی سال ۸۵ تا شش ماه اول سال ۹۴ گفت: «۹۴۰ هزار کودک ازدواج کرده در آمار از سال ۸۵ ثبت شده است که ۸۹۰ هزار نفر آنان دختر بودند. از آن سال به بعد گفتند آمار ازدواج کودکان کم شده، اما افزایش پیدا کرده، چرا‌ که ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال ۲۰ هزار نفر بود که در سال ۹۳ به ۴۰ هزار و ۴۰۴ نفر رسید.» فرشید یزدانی گفت: «در سال ۹۳، ۳۵ درصد کودکان دختر زیر ۱۹ سال ازدواج کرده‌اند و حدود شش درصد آنان دختران زیر ۱۵ سال بوده‌اند و توزیع استانی آن به این شکل بوده است: در استان خراسان رضوی هفت هزار و ۶۰۰ ازدواج دختران زیر ۱۴ سال در سال ۹۳ ثبت شده است و آذربایجان شرقی و استان فارس در رده‌های بعدی هستند. همچنین در استان خوزستان ازدواج ۴۲ کودک زیر ۱۰ سال ثبت شده است.» اما آن‌گونه که اظهارنظرهای دیگر می‌گویند، به نظر می‌رسد استان رکورددار در این زمینه استان سیستان و بلوچستان است که سالانه رقم قابل توجهی از کودکان زیر ۱۵ سال در آن مجبور به ازدواج می‌شوند. ازدواج کودکان در بسیاری از کشورهای دیگر هم وضعیت خوبی ندارد و حتی می‌توان آمارهای تکان‌دهنده‌ای را در این زمینه یافت. بر اساس آمار اعلام شده از سوی یونیسف، نرخ شیوع ازدواج کودکان در کشور نیجر ۷۸ درصد، جمهوری آفریقای جنوبی ۶۸ درصد، بنگلادش ۶۵ درصد است و مالی، سودان، بورکینافاسو، گینه، هند و سایر کشورها در رده‌های پایین‌تر در این زمینه هستند.

سن ازدواج در قانون ایران

در قوانین داخلی ایران، سن ازدواج، نخستین بار در سال ۱۳۱۳ بنا بر ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، ۱۵ سال شمسی برای دختران و ۱۸ سال شمسی برای پسران به عنوان حداقل سن تعیین شد. در سال ۱۳۵۳ بنا بر تصویب قانون حمایت از خانواده، سن مجاز ازدواج به بالاترین حد خود یعنی به ترتیب ۱۸ و ۲۰ سال تمام شمسی برای دختران و پسران رسید، اما پس از انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۶۱ با توجه به در نظر گرفتن سن بلوغ ۹ سال تمام قمری برای دختران و ۱۵ سال تمام قمری برای پسران، سن ازدواج به پایین‌ترین حد خود رسانده شد. این قانون به مدت ۲۰ سال پابرجا بود. سپس این قانون در سال ۱۳۸۱ تغییر یافت و حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ و برای پسران ۱۵ سال تمام شمسی در نظر گرفته شد. کارشناسان یکی از دلایل افزایش ازدواج کودکان را پایین بودن سن ازدواج در قانون کشور ما می‌دانند.

تجدیدنظر در سقف سن ازدواج

روز گذشته، مدیرکل امور اسناد و مترجمان قوه قضائیه گفت: سن ازدواج را باید درباره تمام اتباع ایرانی یکسان کرد، زیرا امروز این موضوع تنها مربوط به احوال شخصی نیست و موضوعی عمومی و دولتی محسوب می‌شود. علی کاظمی در واکنش به اظهارات کمیته حقوق کودک سازمان ملل مبنی بر اینکه ایران قوانین خود درباره سن ازدواج کودکان را تغییر و این سن را به ۱۶ سال افزایش دهد، گفت: در قوانین پیش از انقلاب سن رشد و سن ازدواج یکی بود و هر دو بر مبنای ۱۸ سال قرار داشت. او با بیان اینکه یکی از مشکلات ناشی از ازدواج زودرس مساله مرتبط با تحصیل است، گفت: در اصل ۳۰ قانون اساسی بحث آموزش و پرورش و تحصیلات تا مقطع متوسطه الزامی است، این در حالی است که دختر ۱۲، ۱۳ ساله متاهل نمی‌تواند ادامه تحصیل دهد. او با تاکید براینکه تعداد دخترانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، بیش از پسران است، اظهار کرد: یکی از مشکلات حقوقی این دختران آن است که بسیاری از آنان حکم رشد ندارند، به عبارت دیگر این کودکان در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کنند، در حالی که سن رشد در قانون ما ۱۸ سالگی است، لذا این زنان نمی‌توانند مهریه و نفقه خود را دریافت کرده و در حساب پس‌اندازی بگذارند. آنها حتی توانایی افتتاح حساب در بانک را نیز ندارند، زیرا سن افتتاح حساب نیز ۱۸ سالگی است. به گزارش ایلنا، کاظمی درباره وضعیت بغرنج حقوقی زنانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، توضیح داد: این زنان که همسر و گاهی مادر هستند نمی‌توانند مهریه و نفقه بگیرند. در برخی مواقع دختری که می‌خواهد اقدام به طلاق کند ابتدا حکم رشد می‌گیرد تا بتواند دادخواست داده و مهریه و نفقه خود را طلب کند، زیرا افراد زیر ۱۸ سال نمی‌توانند دادخواست مالی دهند و در نتیجه نمی‌توانند مسائل مالی مربوط به ازدواج خود را پیگیری کنند.

آمار ازدواج کودکان بالاتر است

یک وکیل دادگستری به قانون سن ازدواج اشاره می‌کند و می‌گوید: بر اساس قانون دختران و پسرانی که از نظر جسمی به سنی می‌رسند که توانایی ازدواج دارند، می‌توان عقد نکاح را برای آنها جاری کرد. این قانون در کشور ما از شرع سرچشمه می‌گیرد. مصطفی ترک همدانی در ادامه به قوانین تکمیلی اشاره می‌کند و می‌گوید: قوانین تکمیلی قوانینی هستند که بر اساس صلاحدید و مصلحت جامعه و کشور به وجود می‌آیند و می‌توانند کمک حال قوانین دیگر باشند. او ادامه می‌دهد: قانون بر اساس وجود قومیت‌های مختلف در کشور به تصویب رسیده و شرایط آنها را مد نظر قرار داده است، در بعضی از مناطق کشور دختران را زودتر به خانه بخت می‌فرستند. برای رعایت حال افراد این مناطق قانون به تصویب رسیده است. ترک همدانی آمار ازدواج کودکان را بیشتر از رقم واقعی آن می‌داند و می‌گوید: در برخی از موارد دختران قبل از اینکه به سن بلوغ برسند به عقد مردان در می‌آیند.به این نکاح شغار گفته می‌شود که به لحاظ شرعی ایرادی ندارد. در این موارد روابط معمول وجود ندارد ولی دو نفر به لحاظ شرعی محرم هستند.

انتهای پیام/بخ

 

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۳۳۸۹۸۰_۵۷۱
  آغاز اعزام زائران به پیاده روی اربعین از ۱۱ آبان/ بیش از صد هزار روادید صادر شده است
  ۵۳۳۵۷۵۱_۲۷۴
  تروریست‌ها، ۵۰ افسر سابق پلیس را در موصل اعدام کردند/ ورود نیروها به شهرک باطنایا/ آزادسازی ۵۴ روستا در محور جنوبی شهر
  ۱۹۱۴۲۰۴_۱۵۹
  فرار یک آقازاده‌ با کیف ۶۰ میلیون دلاری
  رقیب جدید رونالدو برای کسب توپ طلا +عکس
  عکس/ پیام تبریک فیفا پس از صعود تیم ملی جوانان
  عکس/ شادی و سجده شکر جوانان ایران در منامه
  بازبینی فیلم حضور وزیر پیشنهادی روحانی در فتنه ۸۸+ فیلم
  ۳۷۶۲۶۳_۵۳۴
  حجت الاسلام ابوترابی؛ سخنران راهپیمایی ۱۳ آبان‌ در کرج شد
  ۳۷۶۲۶۷_۹۳۵
  یادواره ۳۶ هزار شهید دانش آموز در کرج برگزار می شود
  ۱۰۱۴۶۴۸
  حق تقدم با عابر است!
  ۵۳۳۳۷۳۲_۴۱۹
  نقش بستن تصویر سردار سلیمانی بر لباس کارشناس روسی + فیلم
  ۵۳۳۴۰۷۰_۲۶۶
  همکاری با رسانه‌های معاند، قابل پیگرد است/ سخن نظارت آیت‌الله مهدوی‌کنی به مذاق بسیاری خوش نیامد/مختومه کردن پرونده‌ها توسط رئیس قوه قضائیه از دروغ‌های بزرگ است
  ۵۳۳۵۹۷۹_۱۵۲
  یک احترام آمریکایی دیگر به پاسپورت ایرانی
  ۵۳۳۳۴۹۳_۲۱۸
  ۷ راز برای خوابیدن سالم
  ۵۳۳۵۷۱۳_۹۲۶
  لحظه‌ی غافلگیری زورگیران بی رحم هنگام چاقو کشی + فیلم
  ۵۳۳۵۱۳۵_۱۲۸
  حضور صداپیشه «یانگوم» در یک سریال کره‌ای دیگر/ ۴۰ قسمت دوبله شد
  ۵۳۳۳۴۸۷_۳۹۹
  واکنش جالب خانم بازیگر نسبت به خبر طلاقش
  ۵۳۳۵۲۲۳_۶۵۸
  فهرست کامل نامزدهای کسب توپ طلای فرانس فوتبال اعلام شد
  چهار قلو زائی زن کاشمری در مشهد
  یک ایرانی تیتر اول اینستاگرام رئال مادرید شد+ عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net