تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۵
کد خبر : 125079
چاپ خبر

تعیین سقف برای ازدواج دختران

یکی از مشکلات حقوقی این دختران آن است که بسیاری از آنان حکم رشد ندارند، به عبارت دیگر این کودکان در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کنند، در حالی که سن رشد در قانون ما ۱۸ سالگی است، لذا این زنان نمی‌توانند مهریه و نفقه خود را دریافت کرده و در حساب پس‌اندازی بگذارند

 

به گزارش«کمال مهر»؛ یک مقام مسئول در قوه قضائیه در حالی روز گذشته خواستار تعیین سقف سن ازدواج برای دختران شده است که ازدواج در سنین پایین همچنان یکی از مشکلات ایران به ویژه در برخی از مناطق محروم به حساب می‌آید. آمار دقیقی از اینکه چه تعداد کودک سالانه مجبور به ازدواج می‌شوند وجود ندارد. از طرف دیگر، اجازه ازدواج در ۱۳ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران از جمله مسائلی است که می‌تواند جوانان را به ازدواج در سنین پایین ترغیب کند.

به گزارش آرمان، کاهش ازدواج و افزایش طلاق در ایران به دو دسته از مباحث دامن زده است. یک دسته از این مباحث به ترغیب جوانان به ازدواج اشاره دارند و تلاش می‌کنند وضعیت ازدواج را در کشور از این طریق بهبود دهند، اما دسته دیگری از مباحث تصمیم‌گیری عاقلانه را هدف قرار داده‌اند و معتقدند برای اینکه ازدواج‌ها سرانجامشان طلاق نشود باید جوانان تصمیم‌گیری عاقلانه را بیاموزند. مسئولان و برنامه ریزان تلاش کرده‌اند با برنامه‌های مختلفی راه را برای ازدواج جوانان هموار کنند و در این بین کاهش محدودیت‌ها در این زمینه دنبال شده است. با اینکه کاستن از محدودیت‌ها می‌تواند آمار ازدواج را افزایش دهد، اما گروه‌هایی در جامعه هستند که نبود محدودیت برای ازدواج شان می‌تواند آنها را در سنینی که درکی از زندگی مشترک ندارند، روانه خانه بخت کند. ازدواج کودکان یکی از اتفاقات ناخوشایند با پیامدهای ناگوار و تلخ است که به نظر برخی، نبود محدودیت در این زمینه یکی از دلایل دامن زدن به آن است.

افزایش آمار ازدواج کودکان

با اینکه همیشه مسئولان از دادن آمار ازدواج کودکان طفره می‌رفتند، اما چندی پیش مشاور و دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی راهبردی سازمان تامین اجتماعی با نگاهی به آمار رسمی سال ۸۵ تا شش ماه اول سال ۹۴ گفت: «۹۴۰ هزار کودک ازدواج کرده در آمار از سال ۸۵ ثبت شده است که ۸۹۰ هزار نفر آنان دختر بودند. از آن سال به بعد گفتند آمار ازدواج کودکان کم شده، اما افزایش پیدا کرده، چرا‌ که ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال ۲۰ هزار نفر بود که در سال ۹۳ به ۴۰ هزار و ۴۰۴ نفر رسید.» فرشید یزدانی گفت: «در سال ۹۳، ۳۵ درصد کودکان دختر زیر ۱۹ سال ازدواج کرده‌اند و حدود شش درصد آنان دختران زیر ۱۵ سال بوده‌اند و توزیع استانی آن به این شکل بوده است: در استان خراسان رضوی هفت هزار و ۶۰۰ ازدواج دختران زیر ۱۴ سال در سال ۹۳ ثبت شده است و آذربایجان شرقی و استان فارس در رده‌های بعدی هستند. همچنین در استان خوزستان ازدواج ۴۲ کودک زیر ۱۰ سال ثبت شده است.» اما آن‌گونه که اظهارنظرهای دیگر می‌گویند، به نظر می‌رسد استان رکورددار در این زمینه استان سیستان و بلوچستان است که سالانه رقم قابل توجهی از کودکان زیر ۱۵ سال در آن مجبور به ازدواج می‌شوند. ازدواج کودکان در بسیاری از کشورهای دیگر هم وضعیت خوبی ندارد و حتی می‌توان آمارهای تکان‌دهنده‌ای را در این زمینه یافت. بر اساس آمار اعلام شده از سوی یونیسف، نرخ شیوع ازدواج کودکان در کشور نیجر ۷۸ درصد، جمهوری آفریقای جنوبی ۶۸ درصد، بنگلادش ۶۵ درصد است و مالی، سودان، بورکینافاسو، گینه، هند و سایر کشورها در رده‌های پایین‌تر در این زمینه هستند.

سن ازدواج در قانون ایران

در قوانین داخلی ایران، سن ازدواج، نخستین بار در سال ۱۳۱۳ بنا بر ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، ۱۵ سال شمسی برای دختران و ۱۸ سال شمسی برای پسران به عنوان حداقل سن تعیین شد. در سال ۱۳۵۳ بنا بر تصویب قانون حمایت از خانواده، سن مجاز ازدواج به بالاترین حد خود یعنی به ترتیب ۱۸ و ۲۰ سال تمام شمسی برای دختران و پسران رسید، اما پس از انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۶۱ با توجه به در نظر گرفتن سن بلوغ ۹ سال تمام قمری برای دختران و ۱۵ سال تمام قمری برای پسران، سن ازدواج به پایین‌ترین حد خود رسانده شد. این قانون به مدت ۲۰ سال پابرجا بود. سپس این قانون در سال ۱۳۸۱ تغییر یافت و حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ و برای پسران ۱۵ سال تمام شمسی در نظر گرفته شد. کارشناسان یکی از دلایل افزایش ازدواج کودکان را پایین بودن سن ازدواج در قانون کشور ما می‌دانند.

تجدیدنظر در سقف سن ازدواج

روز گذشته، مدیرکل امور اسناد و مترجمان قوه قضائیه گفت: سن ازدواج را باید درباره تمام اتباع ایرانی یکسان کرد، زیرا امروز این موضوع تنها مربوط به احوال شخصی نیست و موضوعی عمومی و دولتی محسوب می‌شود. علی کاظمی در واکنش به اظهارات کمیته حقوق کودک سازمان ملل مبنی بر اینکه ایران قوانین خود درباره سن ازدواج کودکان را تغییر و این سن را به ۱۶ سال افزایش دهد، گفت: در قوانین پیش از انقلاب سن رشد و سن ازدواج یکی بود و هر دو بر مبنای ۱۸ سال قرار داشت. او با بیان اینکه یکی از مشکلات ناشی از ازدواج زودرس مساله مرتبط با تحصیل است، گفت: در اصل ۳۰ قانون اساسی بحث آموزش و پرورش و تحصیلات تا مقطع متوسطه الزامی است، این در حالی است که دختر ۱۲، ۱۳ ساله متاهل نمی‌تواند ادامه تحصیل دهد. او با تاکید براینکه تعداد دخترانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، بیش از پسران است، اظهار کرد: یکی از مشکلات حقوقی این دختران آن است که بسیاری از آنان حکم رشد ندارند، به عبارت دیگر این کودکان در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کنند، در حالی که سن رشد در قانون ما ۱۸ سالگی است، لذا این زنان نمی‌توانند مهریه و نفقه خود را دریافت کرده و در حساب پس‌اندازی بگذارند. آنها حتی توانایی افتتاح حساب در بانک را نیز ندارند، زیرا سن افتتاح حساب نیز ۱۸ سالگی است. به گزارش ایلنا، کاظمی درباره وضعیت بغرنج حقوقی زنانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، توضیح داد: این زنان که همسر و گاهی مادر هستند نمی‌توانند مهریه و نفقه بگیرند. در برخی مواقع دختری که می‌خواهد اقدام به طلاق کند ابتدا حکم رشد می‌گیرد تا بتواند دادخواست داده و مهریه و نفقه خود را طلب کند، زیرا افراد زیر ۱۸ سال نمی‌توانند دادخواست مالی دهند و در نتیجه نمی‌توانند مسائل مالی مربوط به ازدواج خود را پیگیری کنند.

آمار ازدواج کودکان بالاتر است

یک وکیل دادگستری به قانون سن ازدواج اشاره می‌کند و می‌گوید: بر اساس قانون دختران و پسرانی که از نظر جسمی به سنی می‌رسند که توانایی ازدواج دارند، می‌توان عقد نکاح را برای آنها جاری کرد. این قانون در کشور ما از شرع سرچشمه می‌گیرد. مصطفی ترک همدانی در ادامه به قوانین تکمیلی اشاره می‌کند و می‌گوید: قوانین تکمیلی قوانینی هستند که بر اساس صلاحدید و مصلحت جامعه و کشور به وجود می‌آیند و می‌توانند کمک حال قوانین دیگر باشند. او ادامه می‌دهد: قانون بر اساس وجود قومیت‌های مختلف در کشور به تصویب رسیده و شرایط آنها را مد نظر قرار داده است، در بعضی از مناطق کشور دختران را زودتر به خانه بخت می‌فرستند. برای رعایت حال افراد این مناطق قانون به تصویب رسیده است. ترک همدانی آمار ازدواج کودکان را بیشتر از رقم واقعی آن می‌داند و می‌گوید: در برخی از موارد دختران قبل از اینکه به سن بلوغ برسند به عقد مردان در می‌آیند.به این نکاح شغار گفته می‌شود که به لحاظ شرعی ایرادی ندارد. در این موارد روابط معمول وجود ندارد ولی دو نفر به لحاظ شرعی محرم هستند.

انتهای پیام/بخ

 

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • اسرار جدید از اعدام «صدام» را لو دادند! + تصویر
  هنرپیشه ای که شوخی شوخی جان سپرد
  کدام بازیگران کارت اهدا عضو دارند؟
  هشدار «محله گل و بلبل ۲» درباره حضور کودکان در فضای مجازی
  قوچان‌نژاد: زیاد به فکر خودم نیستم/ دومین صعود پیاپی را خواهیم داشت
  اتحادیه فوتبال آفریقای جنوبی مذاکره با کی‌روش را تکذیب کرد
  نفرات حاضر در رقابت های جام جهانی کشتی معرفی شدند
  بچه هایتان را به این دلایل به نوشیدن شیر ترغیب کنید
  چرا اکثر مردم اروپا خیلی چاق هستند؟
  رئیس جمهور هم” توییتری” شد
  پانداهای عاشق سلفی/ تصاویر
  سوء استفاده از نام شهید آتشنشان برای کسب فالوور +عکس
  بلاتکلیفی مترو در ایستگاه شورای شهر کرج/ دادگو: اعضا سرما خوردند جلسه لغو شد
  شرکت سابیر به تمام تعهدات خود عمل کرده است/ اظهارات مدیرعامل قطار شهری کرج جای تاسف دارد
  خاطره رهبر انقلاب از بستری شدن امام در روز برفی
  قطاری که با سرعت صوت حرکت می کند+ تصاویر
  دلیل نابینا شدن این مرد در رستوران چه بود؟+فیلم
  تصویر دیده نشده سردار سلیمانی در کنارسردار صدفی
  نخستین حرکت نژادپرستانه ترامپ کلید خورد +سند
  صدای شنیده نشده یک آتش نشان قبل از ریزش ساختمان پلاسکو + صوت
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net