تارخ انتشار: یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲
کد خبر : 124346
چاپ خبر

توان موشکی سوریه در “جنگ احتمالی” با ترکیه + تصاویر و مشخصات

در جنگ احتمالی ترکیه و سوریه، دو موشک نقش مهمی دارند

به گزارش   گروه سیاسی«کمال مهر»؛ ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه مسیر بسیار خوبی را در پاکسازی مناطق تحت اشغال دنبال می‌کنند و در این پروسه به توفقیقات مهمی دست یافتند.

پیروزی اخیر ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه در شمال  “حلب” در شکست حصر دو شهرک “نبل” و  “الزهرا”  باعث شده تا برخی کشورهای منطقه از این موضوع عصبانی باشند که یکی از این کشورها ترکیه است.

موشک‌های راهبردی سوریه در

“حزب عدالت و توسعه ” ترکیه در ۵ سال اخیر بعد از عربستان سعودی در منطقه مهمترین پشتیبان تروریست‌های ارتش آزاد، داعش، جبهه‌النصره، احرارالشام و … به شمار می‌آید و به عبارت بهتر یکی از کریدورهای لجستیکی کمک به مخالفان مسلح نظام سوریه از جنوب است.

**نگرانی ترکیه از آزاد سازی “نبل”  و “الزهرا”

اخیرا و با آزادسازی “نبل” و  “الزهرا”  این نگرانی برای مقامات ترکیه بوجود آمده که اکنون چگونه می‌توان با توجه به قطع خطوط مواصلاتی تروریست‌ها در شمال، کمک رسانی به مخالفان مسلح را انجام داد.

“مسعود اسداللهی” کارشناس مسائل غرب آسیا در  با اشاره به آزاد سازی “نبل” و “الزهرا” گفت: این عملیات از محرم شروع شده بود به طوری که در دو مرحله انجام شد. کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به این که مرحله اول با هدف آزاد سازی مناطق مشرف به  “حلب” انجام شد ادامه داد:  در این مرحله شاهد زمستان سختی بودیم که منجر به توقف عملیات گردید.
وی با اشاره به مرحله دوم که در آن عملیات فریب و غافلگیری تمام عیاری انجام شد اظهار داشت: این عملیات از نظر تاکتیک فریب و غافلگیری موفق بود، گفت:  این عملیات فراتر از آزاد سازی دو شهرک بود؛ به طوری که با این آزادسازی ارتش سوریه به مرزهای ترکیه رسید.
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به این که معبر اصلی برای گروه‌های مسلح بسته شده است، عنوان کرد: ترکیه در بودجه سالیانه خود به صورت “سمبولیک” رقمی را برای “حلب” و “موصل” تصویب کرده است، زیرا آن ها این دو منطقه را مناطقی از کشور خود می دانند و امیدوارند که روزی بتوانند به این مناطق دست یابند. وی عنوان کرد: با آزاد سازی  “نبل” و “الزهرا” مسیر مواصلاتی تروریست ها از ترکیه به سوریه بسته شده است.

تروریست‌های تفکیری حالا دست به دامن ارتش ترکیه شدند و مستقیما وارد نبرد گشتند و البته در یک هفته اخیر زمزمه‌هایی درباره کمک مستقیم ارتش ترکیه در استان  “لاذقیه”  به گوش می‌رسد.

“ایگور کوناشنکوف”، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: روسیه اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد ترکیه برای حمله نظامی به سوریه آماده می شود.  “کوناشنکوف” در بیانیه خود گفت: “وزارت دفاع روسیه نشانه های فزاینده ای از آمادگی پنهان نیروهای مسلح ترکیه برای اقدام عملی در خاک سوریه در اختیار دارد.”

موشک‌های راهبردی سوریه در

موشک‌های راهبردی سوریه در

البته از تیرماه امسال ترکیه دو بار مبادرت به ارسال ادوات و تجهیزات نظامی خود به منطقه  “غازیان تپ” در نزدیکی مرزهای سوریه کرده و خودروهای تانک ‌بر، تانک‌ها و ادوات سنگین ارتش این کشور به منطقه مذکور اعزام شده اند.  اما این بار چون موضوع حمله نظامی مطرح شده و تروریست‌های هم‌پیمان ترکیه در شمال سوریه از وضعیت نامطلوبی برخوردارند، احتمال درگیری “دمشق – آنکارا”  وجود دارد.

اما ارتش سوریه و نیروهای دفاع وطنی این کشور قطعا در مقابل ارتش کلاسیک و تجهیزات محور ترکیه حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند و سه نوع از مهمترین تجهیزات نظامی این کشور در جنگ احتمالی با ترکیه به کمک آنها خواهند آمد که از جمله آنها می‌توان به راکت‌انداز ” “توس”،  موشک زمین به زمین “تشرین” و “جولان ” اشاره کرد .

**راکت انداز “توس”

“توس Tos-1 ” یک راکت انداز  ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق است که سبقه استفاده از آن به جنگ افغانستان بازمی‌گردد . این راکت انداز دارای لانچر ۲۴  تایی بوده که تا  ۶ کیلومتر برد موثر تقریبی داشته  و وزن هر راکتی که حمل می‌کند تا ۲۱۷ کیلوگرم  است و  می‌تواند مواضع دشمنان از جمله پست‌های فرماندهی را مورد اصابت قرار داده و منهدم کند.

موشک‌های راهبردی سوریه در

موشک‌های راهبردی سوریه در

ایده ساخت یک آتش افکن سنگین کوتاه برد ، مجهز به لانچر پرتاب راکت که قابلیت شلیک مهمات با سر جنگی آتشزا و ترموباریک را داشته باشد به اواخر دهه ۷۰ میلادی بازمیگردد . این سیستم رزمی مرکب است از خودرویی زرهی ، راکت انداز و حمل کننده و بارگذار مهمات که در اوایل دهه ۸۰ در صنایع Kbtm در  “اومسک” با نام  “Tos-1 ” گسترش یافت . توسعه “توس – ۱ ” برای مدت‌های مدید به صورت محرمانه باقی مانده بود.

سایت میلیتاری تودی (Military -Today) درباره خصوصیات این راکت انداز می‌نویسد:  این راکت انداز با وزن  بیش از ۴۴ تن، طول بیش از ۷ متر و برد ۶ کیلومتر ویژگی‌های خاصی دارد و در این سیستم همانند مدل اصلی ، دو انتخاب برای کلاهک موشک وجود دارد : کلاهک اشتعال شدید و کلاهک ترموباریک (Thermobaric) ، کلاهک های ترموباریک که با نام کلاهک‌های خلا هم شناخته می‌شوند با استفاده از اکسیژن موجود در هوا برای سوختن، یک ابرانفجاری قدرتمند ایجاد می‌کنند که برای پاکسازی استحکامات و سنگرها سلاحی ایده‌آل است .

این راکت انداز قدرتمند آزمایش خود را در نبرد ارتش سوریه با تروریست ها در استان  “لاذقیه”  به خوبی پس داده و نیروهای نظامی سوری با همین راکت اندازها پیشروی های خوبی در استان مذکور داشته باشند.

**موشک “تشرین”

“تشرین” یک موشک برد کوتاه ارتش سوریه بوده که به عنوان یک عامل قدرتمند در برابر  تجاوزات دشمنان، می‌تواند نقش مهمی در بازدارندگی از یک حمله گسترده  باشد و در این زمینه شهرهای مختلفی از همسایگان سوریه می‌‎توانند کاندیدای پاسخ متقابل ارتش سوریه باشند.

موشک‌های راهبردی سوریه در

سایت میسایل تریت (Missile Threat) درباره موشک کوتاه برد ارتش سوریه نوشت: “تشرین (M-600) ”  یک موشک بالستیک زمین به زمین بوده که گزارشهای مختلفی از سازوکارهای بهینه‌سازی این موشک ارائه شده است.

این سایت ادامه داد: موشک  “تشرین (M-600) ” با طول قریب به ۹ متر، قطر قریب به ۰/۶ متر، وزن کلی پرتاب ۳ هزار و ۴۵۰ کیلوگرم، وزن سرجنگی  ۵۰۰ کیلوگرم، دارای سامانه هدایت ویژه‌ای است.

سایت  میسایل تریت    (Missile Threat) عنوان داشت: اولین پرتاب‌های این موشک در سال ۲۰۰۷، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ بوده و  “تشرین (M-600) ” بعنوان یک موشک عملیاتی شناخته شده است. این سایت درباره برد و قدرت تخریب موشک “تشرین (M-600) ” نوشت: این موشک بردی بیش از ۲۰۰ کیلومتر دارد و دارای سوخت جامد بوده و هدایت آن اینرسی است که با سامانه اطلاعات جغرافیایی به روز رسانی می‌شود.

پایگاه خبری “النشره” (elnashra)   به  نقل از روزنامه انگلیسی “ساندی تلگراف” گزارش داد که سوریه موشک های خود را آماده شلیک کرده تا در صورت تجاوز، آنرا مورد استفاده قرار دهد. این سایت ادامه داد:  ساندی تلگراف افزود: سوریه موشک‌های “تشرین” که تولید داخلی بوده و قدرت انفجاری بالا داشته  را آماده شلیک دارد.  “اوزی روبین”، از کارشناسان مطرح عرصه موشکی اسرائیل، می‌گوید: “موشک‌های  “تشرین” بسیار دقیق بوده و می‌توانند زیان‌های جدی را به وجود  آورند.”

**موشک “جولان ۱”

“جولان ۱” یکی از موشک های سطح به سطح ارتش سوریه بوده که دارای قابلیت های ویژه ای است و این موشک می تواند با دقت قابل قبول  اهداف را مورد اصابت قرار داده و منهدم کند.

موشک‌های راهبردی سوریه در

موشک  “جولان ۱” بهینه سازی شده  موشک “اسکاد بی ” بوده که توانایی انهدام اهداف تا ۳۰۰ کیلومتر را دارد (البته لازم به توضیح است که کلاس های مختلف موشک های کلاس “اسکاد” بردهای و قابلیت‌های تخریبی متنوعی دارد) .

موشک “جولان ۱” با طول بیش از ۱۱ متر، قطر قریب به ۱ متر، سرجنگی شدید الانفجار و تقسیم شونده، سرعت بیش از ۱ مابل بر ثانیه و برد  حدود ۳۰۰ کیلومتر و  “دقت ۴۰۰ متر”  دارای پتانسیل های ویژه ای است و هر هدف نزدیکی را می‌تواند مورد اصابت قرار دهد. ارتش سوریه و در زمانی که تهدیدات نظامی مثلث “ایالات متحده آمریکا-ترکیه-اسرائیل” علیه سوریه شدت گرفت ؛  مبادرت به استقرار موشک‌هایش در مرزها کرد و این موضوع نگرانی آمریکا را برانگیخت؛ اکنون هم با توجه به اینکه تحولات میدانی در سوریه تا حدی به نفع ارتش و نیروهای دفاع وطنی این کشور است در صورت لزوم این موشک ها می‌توانند از تجاوزات خارجی پیشگیری کنند.

ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه آماده‌اند تا به هر تجاوز احتمالی پاسخ دهند؛ هر چند که موضوع توسط یک مقام روسی مطرح شده و با وجود آنکه ارتش سوریه در جنگ به سر می‌برد، اما قطعا توان مقابله با ارتش ترکیه را درگیری احتمالی خواهد داشت؛  هرچند که فعلا این موضوع (احتمال تحرکات نظامی ترکیه علیه سوریه ) در حد یک تاکتیک و گمانه زنی است.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • با این صدا هم بگیر!+کارتون
  مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده‌/این سهام در دست ۲۵۰ نفر است
  علاقه دارم که همه نیروهای انقلاب در یک جا جمع شوند/ از وحدت نیروهای انقلاب در هر شکلی حمایت می‌کنم
  سلفی زنی با پای بریده خود +تصاویر
  لحظه عکس العمل شهروندان به شلیک ممتد ضدهوایی! + فیلم
  توهین بزگترین فروشگاه اینترنتی جهان به پرچم کشور ایران +تصاویر
  پسر بچه عجیبی که به کودک ماسک دار معروف شده است +تصاویر
  تصویر ستاره ایرانی روی جلد مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا
  پلارک؛ شهید عطریِ قطعه ۲۶
  دور جدید حذف یارانه‌ها آغاز شد
  شیطان با این پنج نفر مشکل دارد
  لحظات دلهره آور سرقت مسلحانه از مغازه میوه فروشی! + فیلم
  دلایل عربستان برای حمله به یمن چیست؟
  رفت و آمد آزادانه سگ‌های ولگرد در بیمارستان + تصاویر
  ارزشمندترین فوتبالیست جهان مشخص شد/ ستاره‌ای که بالاتر از مسی و رونالدو قرار گرفت!
  حضور خواننده سلطنت طلب در قاب تلویزیون + فیلم
  خانه‌ی این ستاره‌ی فوتبال، ۱۹۵ میلیارد تومان می‌ارزد!/ از تماشای همچین خانه‌ای متعجب می‌شوید! +تصاویر
  خوردن این معجون به صورت ناشتا باعث لاغری می شود
  طراح ایرانی معروفترین خودروی مرسدس بنز کیست؟ +تصاویر
  گریه مجری و کارشناس شبکه العالم حین پخش زنده + فیلم
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net