تارخ انتشار: جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
کد خبر : 122950
چاپ خبر

سلسله مباحث «اخلاق انتظار » استاد مهدی توکلی؛

شناخت امام زمان (عج) چگونه است!؟

اولین نشست سلسله مباحث اخلاق انتظار در کرج با حضور استاد حاج مهدی توکلی در طالقانی جنوبی مسجد حضرت سید الشهدا(ع) برگزار گردید.

به گزارش گروه دین و اندیشه «کمال مهر»؛اولین نشست سلسله مباحث اخلاق انتظار در کرج با حضور استاد حاج مهدی توکلی در طالقانی جنوبی مسجد حضرت سید الشهدا(ع) برگزار گردید.

سلسله نشست‌های اخلاق انتظار  با تحلیل و بررسی کتاب شریف مکیال المکارم اثر آیت الله سید محمد موسوی اصفهانی می پردازد، متن ذیل مباحث استاد مهدی توکلی در خصوص مباحث اخلاق انتظار است.مباحث جهت نشر برایحفظ  امانت گفتار استاد، بصورت متن برگردان شده است.

 جلسه اول:

وظایف ما نسبت به امام عصر (عج)
بحثی که انتخاب‌شده برای این جلسه اخلاق انتظار و یا به یک معنای دیگر همان وظایفی که ما نسبت به امام عصر (عج) داریم. دانشمندان بعضاً این موضوع رو تحت عنوان وظایف منتظران امام زمان ارواحنا فدا بحث می کردند در این زمینه کتاب های مستقلی هم دانشمندان تنظیم کرده اند یک کتاب خوب کتاب معروف مکیال المکارم است که اثر حضرت ایت الله سید محمد موسوی اصفهانی می باشد. ایشان این کتابی را که تالیف کرده و در آن هشتاد وظیفه که شیعیان در زمان غیبت نسبت به امام عصر دارند را مطرح کرده اند.

شناخت امام (عج)
یکی از وظایف که شاید از همه هم با اهمیت تر است شناخت امام (عج) است. ما وظیفه داریم امام رو بشناسیم.
نظر من این است که آدم بداند مادر امام چه کسی بوده؟ پدر امام چه کسی بوده؟ الان چند سال است که متولد شده اند؟ وقتی میخواهند قیام کنند از کجا ظهور می کنند؟ هدف حضرت چه چیزی هست؟

در این باره یک کتابی موجود است به نام عصر ظهور نوشته علی کورانی که اصالتا لبنانی هستند که البته شنیدم در قم زندگی میکند که به زبان عربی نوشته شده و در ایران هم ترجمه شده الان شاید بیش از صد بار این کتاب در ایران چاپ مجدد داشته است. خیلی از این تحولاتی که الان در منطقه اتفاق می افتد ایشان در کتاب خودشان که سی سال پیش تحریر شده بیان میکنند. می گویند آن موقع که امام زمان ظهورمی کنند مثلا مصر چه وضعیتی دارد؟ سوریه چه وضعیتی دارد؟ اردن چه چه وضعیتی دارد؟ ترکیه چه وضعیتی دارد؟

پرونده‌ای که عکس امام زمان را کم دارد

در مقدمه این کتاب میگوید من یقین دارم که یک پرونده خیلی قطور امروز در cia امریکا درباره امام زمان موجود است. اینها اعتقادی هم به امام عصر ندارند ولی میگویند اگر یک زمانی اتفاق افتاد ما غافلگیر نشویم بدانیم با یک چنین وضعیتی چه کار کنیم. شاید شد اتفاق افتاد ما بدانیم از کجا میاید؟ از کجا میرود؟ هدف ایشان چیست؟ به چه شکلی می شود با ایشان مبارزه کرد؟ او میگوید اگر این کتاب چیزی کم داشته باشد عکس امام زمان است.اما هدف ما این نیست. ما این رو نمی گوییم امام شناسی. این امام شناسی نیست.

امام شناسی چیست و آمریکا چه چیز را قبول ندارد!؟

حدیثی موجود است از کتاب کَمالُ الدّین و تَمامُ النّعمه که درباره امام عصر (عج) است از شیخ صدوق (رض). او میگوید که حضرت امام حسن عسکری (ع) یک خدمتکاری به نام ابونصر داشت. یک روز ابونصرخدمت امام عصر رسیدند. حضرت شاید آن زمان سه و یا چهار سال سن داشتند چون امام پنج سال بیشتر با پدرشان زندگی نکرده اند. او می گویند منزل حضرت عسکری (ع) بودم و به ایشان خدمت می کردم که یک بچه ای را دیدم خیلی نورانی. به حضرت سلام کردم حضرت جواب دادند بعد ایشان گفتند: تو من را میشناسی؟ عرض کردم که انت مولایی. ابونصر میگوید تو مولای من هستی و پسر مولای من. حضرت فرمودند: که من این شناخت رو نمی گویم گفتم پس بگویید من یاد بگیرم. حضرت فرمودند: که انا خاتم الاوصیا من آخرین وصی پیغمبر (ص) هستم و خداوند به خاطر من بلا رو از شیعیان دفع می کند.

این می شود امام شناسی. امریکا اینها رو قبول ندارد. میگوید اینکه بلا به خاطر ایشان دفع میشود را ما قبول نداریم. حالا این که مادرشان نرجس خاتون هستند، پدرشان امام حسن عسکری هستند تا به امروز این همه سال عمر کرداند، از مکه می آیند، میخواهند عدالت را در جهان حاکم کنند و… ما اینها رو میدانیم؛ اما اینکه به خاطر او بلا دفع بشود و یا جای دیگری حضرت فرمود ه که هم اکنون اهل زمین اگر آسایش دارند، اگر بلا نم آید، زمین آنها را فرو نمی برد، به خاطر من است اینها امام شناسی است.

 

زمین اهلش را فرو می برد!

عده ای چون امام را نمی شناسند می گویند امام غایب چه فایده ای دارد؟ کسی که دیده نمی شود بود و نبودش چه فرقی دارد؟ برای اینکه ما امام رو نمی شناسیم. حضرت فرمودند إنّی أمانٌ لأِهلِ الأرضِ کَما أنَّ النُّجُومَ أمانٌ لأِهلِ السَّماءِ در این دعای عدیله در مفاتیح الجنان موجود است که ببقائه بقیت الدنیا به وجود نازنین ایشان هست که دنیا باقی است.
در اصول کافی کتابی است به نام کتاب الحجه که در قسمتی از آن آمده لولا الحجه لساخت الارض بأهلها، اگر حجت نباشد زمین اهلش رو فرو میبرد.

مورچه در آرامش است!

یک وظیفه ما این است که امام را بشناسیم. پیامبر (ص) رو می گویند رحمه للعالمین. چرا به پیامبر می گویند رحمه للعالمین؟ برای این است که به خاطر او هست مورچه ها راحت هستند به خاطر او هست که سوسک ها راحت اند به خاطر او هست که حیوانات دارند زندگی می کنند اگر او نباشد زمین اهلش را فرو میبرد. ایشان برای کفار رحمت است، برا یهودی رحمت است، برای کومونیست ها رحمت است، برای منکرین خدا رحمت است، برای معاندین رحمت است چون به وجود او هست که آسمان و زمین برپاست و حالا از جنس آن پیغمبر هنوز در زمین موجود است.

 

چه کسانی در خیمه امام زمان (عج) زندگی می‌کنند؟

از همین اصول کافی حدیثی موجود است از امام باقر (ع) که می فرمایند اگر کسی بمیرد و امام رو بشناسد اگر کسی از دنیا برود ولی امام شناس باشد او مثل کسی می ماند که با امام عصر زندگی میکند، در خیمه حضرت دارد زندگی میکند بعضی جا ها دارد مثل کسی می ماند که دارد در رکاب حضرت شمشیر میزند و به شهادت میرسد اما امامش را بشناسد.

اراده امام در غل و زنجیر 

در کتاب منتهی الامال است که امام سجاد (ع) وقتی حضرت رو با زنجیر و غل می بردند به سمت شام یک فردی آمد عرض حاجت کرد به حضرت گفت آقا یبن الرسول الله من مهتاج و نیازمند هستم و فقیرم به من کمک کنید حضرت فرمودند: مگر وضعیت من رو نمی بینید؟ گفت این رو که خودتون خواستید. گفت شما اراده کن همه دشمنانت اینجا جان بدهند اگر یکی از آنها زنده ماند اصلا من شما را قبول ندارم. اصلا شما را امام نمیدانم. امام شناسی یعنی این.
میگوید نه دعا کنید! نه اراده کنید. امام مظهر اراده خداست یعنی همین که خدا میگوید: «انما امره اذا اراد شیئا ان یقول له کن فیکون» امام هم اگر اراده کند میشود. گفت شما اراده کن اینها که شما رو اسیر کرده اند اینها همه جان بدهند اگر یکی از اینها زنده ماند من تازه میفهمم که شما امام من نیستید میروم سراغ کس دیگری. حضرت یک تبسمی کردند و فرمودند: من که رفتم زیر پای شتر من بکن یک شمش طلاست برو و بردار. گفت کندم یک شمش طلا آمد بیرون بردم فروختم دیدم به اندازه بدهی من هست نه یک درهم زیاد شد نه یک درهم کم.

در گودال قتلگاه ملائکه تعجب کردند

به این خاطر است که برای صبر امام حسین (ع) در گودال ملائکه تعجب میکردند. ما می گوییم که امام صبر نمیکرند چه کار میکردند؟ یک مشت نامرد ریختند سر حضرت. حالا ایشان صبر نکند چه کار باید کند؟ اما ملائک می دانستند که اگر اراده کند دشمن همه کن فیکون می شدند. امام اگر اراده میکردند همه سنگ میشدند. حالا این آدم رو شمر می آید روی سینه اش می نشیند محاسنش را هم میگیرد. آدم اگر امام رو بشناسد تعجب میکند. شما فکر کنید امام حسین (ع) به اندازه یک مرتاض قدرت داشتند آنجا طلسم کنند. اجنه آمدند در مسیری که حضرت می امد گفتند یبن الرسول الله شما کنار بایست فقط دستور بده ما حساب همه اینها رو میرسیم حضرت فرمودند: مگر قدرت من از شما کمتراست؟ من اگر خود بخواهم که کن فیکون میکنم؛ اما من اگر این را قبول کنم چطور مردم امتحان بشوند؟ چطور پاکان از ناپاکان جدا شوند؟ خدا یک مسیری گذاشته که میخواهد حساب پاکان را از ناپاکان جدا کند. خدا میخواهد صف آدم های خبیث از صف آدم های پاک جدا بشود. عباس نرخش معلوم بشود شمر هم معلوم بشود من هم باید بروم در گودال تا عیار هر کسی معلوم بشود.

 

انتهای پیام/

 

منبع: تیتریک

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • وقتی این مرد فهمید همسرش با همکارش ارتباط پنهانی دارد چه بلایی سرش آمد؟ + عکس
  ۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
  عکس/ بوسه آتش نشان بر تجهیزات همکارش
  عکس/ ژست ترامپ پس از مراسم تحلیف
  عکس/ کسبه در حال تخلیه ساختمان مجاور پلاسکو
  عکس/ پوشش عجیب انریکه در تمرین بارسلونا
  تراکتور دست روی ستاره مورد نظر استقلال گذاشت
  جزئیات نرخ سودبانکی جدید مصوب برای همه بانک‌ها
  عکس/ نمای هوایی از پلاسکو صبح امروز
  بازیگر «معمای شاه» سکته مغزی کرد
  هندی ها جای کارگران یزدی را می گیرند؟!
  جزییات حادثه پلاسکو/ ۳ آتش نشان از زیر آوار خارج شدند/ شهادت ۱۶ آتش‌نشان قطعی است+عکس و فیلم
  آتش سوزی هتل زائران ایرانی در کربلا/ به هیچ یک از زائران ایرانی آسیب نرسیده است
  آتش نشان ساوجبلاغی کتابش را به شهدای مدافع شهر تقدیم کرد
  نمایشگاه تخصصی کتاب های هنر در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود
  پدرم در روز تولدم به خانه بازگشت و بهترین هدیه را به من داد/ زینبی(س) شدن میراث اوست که حفظ می کنم
  ماشین های آتش نشانی دوبلین به پرچم ایران مزین شد+عکس
  شکنجه عجیب نوجوان ۱۲ ساله توسط مادر سنگدل + تصاویر
  هجمه به فرهنگ در قالب بازی/ الگوپذیری از بازیهای رایانه‌ای؛ مثبت یا منفی
  نوع پوشش استیو جابز در یک نگاه +عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net