تارخ انتشار: سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴
کد خبر : 122425
چاپ خبر

حضور آقازاده‌ مبتذل سر مزار شاه/ چه کسی باید خجالت بکشد؟

گروه سیاسی «کمال مهر»؛ – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت [&hellip

گروه سیاسی «کمال مهر»؛ – روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های مختلف سیاسی را می‌خوانید:‌‌

*****

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛اسکندر را ول کنید! ماهیار را بچسبید

محمد ایمانی در سرمقاله امروز روزنامه کیهان نوشت:

«جانوسیار» و «ماهیار» نام دو سردار هخامنشی است که به خیانت در تاریخ مانده است. ۴ قرن پیش از میلاد هنگامی که اسکندر مقدونی علیه ایران لشکرکشی کرد، این دو به مملکت خود خیانت کردند اما پس از پیروزی اسکندر توسط خود او به دار کشیده شدند.

حکیم قاآنی ضمن یادآوری این خیانت به دارا (داریوش سوم)، از یک حکمت بزرگ رونمایی می‌کند و می‌گوید «رسم عاشق نیست با یک دل دو دلبر داشتن- یا ز جانان یا ز جان بایست دل برداشتن/ ناجوانمردی است چون جانوسیار و ماهیار- یار دارا بودن و دل با سکندر داشتن/ یا اسیر حکم جانان باش یا در بند جان- زشت باشد نوعروسی را دو شوهر داشتن.» چنین هرزگی‌هایی را هیچ انسان با شخصیتی نمی‌پذیرد. خداوند در قرآن حکیم می‌فرماید «ما جعل‌الله لرجل من قلبین فی جوفه. خداوند درون سینه یک انسان، دو قلب [برای دوست داشتن ۲ چیز متضاد] قرار نداده است.»

«ممکن است کسانی دلشان با جمهوری اسلامی نباشد و نخواهند از نظام دفاع کنند اما از کشور خود که می‌خواهند دفاع کنند.» شبیه این عبارت را رهبر معظم انقلاب چند بار در طول سال‌های گذشته عنوان کرده‌اند، ۲ بار در باب بحث‌های سیاسی و انتخابات، و یک بار درباره حمایت از مصرف تولید ایرانی. هرگاه این رویکرد توأم با طمأنینه و بلندنظری از سوی رهبر انقلاب مطرح شد، جماعتی سیاست‌باز و بدآوازه و دارای سوابق معارضه با نظام و انقلاب، بلافاصله خود را خطاب سخنان معظم‌له قرار دادند و به زعم خود خرده‌گیری کردند که؛ مگر به ما اجازه می‌دهید نامزد شویم؟ مخالفان وقتی نامزد ندارند برای چه پای انتخابات بیایند؟ و از این قبیل. خطاب آن سخنان به افراد عادی دارای تعلق به کشور بود نه عناصر بدسابقه‌ای که بارها نه تنها اسلامیت و حتی جمهوریت  بلکه امنیت کشور را زیر پا گذاشتند، با بدترین دشمنان ملت ایران هم‌آوایی کردند و اقتدار و عزت و پیشرفت ایران را با بولهوسی‌های خود به حراج گذاشتند. اگر به سیاق استدلال این جماعت باشد، علی‌القاعده باید بدکاره‌هایی مانند مسعود رجوی و مریم قجرعضدانلو و فرح و اشرف پهلوی و اردشیر زاهدی و… همه مجرمان سابقه‌د‌ار مدعی شوند، چرا که متولد ایرانند و شناسنامه ایرانی دارند!

احتمالا ذکر دو نقل قول در این زمینه به فهم درست موضوع کمک کند. اولی متعلق به مصاحبه غلامحسین کرباسچی (شهردار متخلف و از پایه‌گذاران نشریات زنجیره‌ای) با روزنامه اعتماد در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۱ است. کرباسچی همان کسی است که رویکرد افراطی و لاابالی وی و حسین مرعشی در افزودن عناصر لیبرال به مرکزیت کارگزاران موجب اعتراض و استعفای محمد هاشمی شد. خبرنگار اعتماد از کرباسچی می‌پرسد کلیدواژه‌هایی نظیر حاکمیت دوگانه، این تلقی را در نهادهای حاکمیتی ایجاد کرد که اصلاح‌طلبان صراحتا خواستار تغییر ساختاری هستند. اگر خود را جای طرف مقابل بگذارید حاضرید دوباره به این جریان اعتماد کنید؟ وی در پاسخ به سخنان یکی دیگر از افراطیون استناد می‌کند و می‌گوید «من در زندان با برخی از این آقایان بودم و کلمات این دوستان جناح چپ را نگاه می‌کردم. هر ۹ روز یک کلمه جدید در فرهنگ سیاسی اختراع می‌کردند… زیدآبادی [که توجیه‌کننده مشروعیت اسرائیل در روزنامه خرداد بود] می‌گفت من در زندان فکر می‌کردم طرف مقابل اگر جای ما بودند، چگونه درباره ما فکر می‌کردند. مثلا کسانی که همه چیزش از اسلام است و ایده حاکمیت قرآن و دین را مد نظر داشته که یک روز حکمفرما شود و حالا فراهم شده، در این میان اگر ببینند عده‌ای در حال ضربه زدن به این دین هستند یا به نوعی در برابر حکومت دینی مشکل‌تراشی و مشکل‌سازی می‌کنند، چه باید بکنند؟»

مسئله اما فقط اسلام نیست. سخن از هرج و مرج‌طلبی و مسلک آنارشیستی جماعتی است که اصالتا قائل به لگد زدن به قانون و چهارچوب‌های عقلانی و ملی هستند و با لاابالی‌گری تمام، علی‌الدوام مرتکب رفتارهای پرخطر می‌شوند. محمدرضا تاجیک که در دولت اصلاحات مشاور رئیس‌جمهور بود و در فتنه و آشوب ۸۸ دستگیر شد، ۷ آذر ۹۴ به روزنامه اعتماد می‌گوید «گفتمان اصلاح‌طلبی بعد از ۱۸ سال تعریف نشده است. یکی از اصلی‌ترین مسائلی که وجود دارد و مانع انتشار مانیفست اصلاحات شده همین است که نمی‌خواهد خیلی اهل غربال کردن باشد… مرزبندی میان خودی و غیرخودی اتفاق نیفتاده است. به همین دلیل است که می‌بینیم به نام نامی اصلاح‌طلبی، ۷۲ ملت وجود دارد و ۷۲ کنش و واکنش انجام می‌شود… وقتی این اتفاق نیفتاده دیگر راه چاره‌ای باقی نمانده و باید هزینه هر گرایش و کنشی به نام اصلاحات را بپردازیم. از کسی که به نام اصلاح‌طلبی می‌رود و با فرح پهلوی ملاقات می‌کند تا کسی که با خارج از کشور می‌بندد، تا کسی که در پشت تریبون رسانه‌های خارجی می‌خواهد نظام را براندازی کند… هرچه سریع‌تر باید مشخص شود که مرزهای اصلاحات کجاست.

هر کسی و جریانی که از این مرز عبور کند اصلاح‌طلب نیست. باید معلوم شود که اگر کسی از این مرز عبور کرد دیگر عبور کرده و نام او اصلاح‌طلب نیست. اگر این مرزبندی مشخص شود، هر کس نمی‌تواند در واکنش به هر مسئله کوچکی به دامن رادیکال‌ترین اپوزیسیون خارج کشور پناه ببرد که اگر بُرد، قبل از خروج از حاکمیت از اصلاحات خروج کرده است. اگر این شخصیت خط خطی و خدشه‌دار شود ما نمی‌توانیم با مردم رابطه برقرار کنیم. ما اول باید بگوییم چیستیم و کیستیم. نمی‌توانیم در عین حال همه کس و همه چیز باشیم.»

با این اوصاف، این نظام و شورای نگهبان نیستند که باید توجیه کنند چرا مهر فقدان شایستگی و صلاحیت بر پیشانی هرزه‌کاران سیاسی و فرهنگی می‌زنند بلکه آنها هستند که باید توضیح دهند چرا تا این حد سقوط کرده‌اند؟ هنگامی که روزنامه زن با بیوه پهلوی مصاحبه کرد، حمل بر تصادف شد اما این تصادف عمق پیدا کرد تا جایی که مدیر روزنامه به اذعان خود در مصاحبه با روزنامه شرق، سر مزار(!) شاه در مصر رفت و «بازدید ما از مسجد رفاعی چند روز قبل از یکی از مراسم‌هایی که مربوط به شاه می‌شد؛ حالا یا تولد یا فوت او بود. یکی از افراد سلطنت‌طلب هم آمده بود تا آنجا را برای مراسم آماده کند.»

همین آقازاده مبتذل هنگامی که برای اجرای محکومیت خود به زندان رفت، در آنجا به تصریح خود «دوستان خوب بهایی و سازمان مجاهدین خلقی»‌ پیدا کرد. او حالا یک ماه مانده به انتخابات، عازم آمریکا شده است؛ به سیاق برادر رابین‌هود(!) خود که هنگام اقامت در لندن به دنبال رایزنی‌ برای تشدید تحریم‌ها و فشار علیه دولت وقت از طریق ناراضی کردن مردم بود. بیراه نبود که روزنامه لس‌آنجلس تایمز مهر ماه ۱۳۸۸- یک سال و نیم قبل از اینکه هیلاری کلینتون از تحریم‌های فلج‌کننده رونمایی کند- گزارش داد نمایندگان رهبران جنبش سبز در نشست مقامات آمریکایی با اپوزیسیون می‌گویند تحریم‌ها باید تشدید شود اما نه به صورت تدریجی که مانند واکسن عمل کند بلکه دفعی باید فلج‌کننده باشد!

در سقوط این طیف همین بس که از یک سو سیمای زشت آمریکا را بزک می‌کنند- در حالی که آمریکا حتی به دکتر محمد مصدق سکولار و ناسیونالیست غیرمذهبی هم رحم نکرد- و از سوی دیگر به اعتبار پیشه کردن راهبرد کلی قانون‌شکنی و معارضه با قانون، هرج و مرجی را ترویج می‌کنند که ذاتا مطلوب آمریکا و صهیونیسم مسیحی در ایران است. مگر مثلث صهیونیسم مسیحی غیر از استراتژی «بی‌ثبات‌سازی» ایران را پیگیری می‌کنند و مگر بسترسازی برای عبور از قانون و رونق هرج و مرج جز به بی‌ثباتی و ناامنی و تضعیف اقتدار ملی می‌انجامد؟! ماجرای تیر ۷۸ و آن آشوب ۸ ماهه سال ۸۸ تنها نمونه‌هایی از کار ویژه این جماعت ضد ایران است وگرنه رسانه‌ها و سخنوران این طیف در داخل و خارج هر روز و هر ساعت به امر تشویش اذهان به عنوان مقدمه اضطراب و اغتشاش و آشفتگی عمومی مشغولند.

اگر بن‌مایه جنگ نرم دشمن، فرسایش ایمان و اراده و امید و روحیه ملت و تزریق روحیه حیرت و تردید و خود کم‌پنداری و احساس حقارت است، این جماعت در خط مقدم چنین جنگی قرار دارند. همه امید دشمنان ایران- و نه فقط انقلاب اسلامی- به این جماعت بدکاره و «آسان و ارزان معامله‌کن» است چنان‌که روزنامه وال استریت ژورنال چند روز پیش به صراحت نوشت «تمام امید غرب با رد صلاحیت اصلاح‌طلبان نابود می‌شود» و «با این رد صلاحیت، نزاع سیاسی و دعوای بزرگی در ایران در راه است. این غربالگری نامزدها تمام امیدهای غرب را تباه می‌سازد»! مگر آمریکا و غرب قرار است در قبال ایران چه کاری بکنند؟ آنها دنبال اصلاحات راستین در ایرانند که عربستان و قطر و بحرین و… را تبدیل به مرکز اختناق و سرکوب و تعطیلی انتخابات کرده‌اند؟ یا دنبال امنیت و صلح هستند که اکنون غرب آسیا کانون جنگ و ناامنی و جنایت و ترور شده است؟

افراطیونی که از عنوان اصلاح‌طلبی مسجد ضرار ساختند و آن را پوششی برای خوردن و فرسودن  موریانه‌وار بنیان‌های اقتدار و امنیت و پیشرفت ملی کردند، ناقلان ویروس خطرناک HIV در عرصه سیاست هستند و به هر مدیریت و صاحب‌منصبی نزدیک شوند، بی‌تردید آن مدیریت و مدیر آن را تباه می‌کنند. این جماعت با گستاخی از دولت به عنوان «رحم اجاره‌ای اصلاح‌طلبان» یاد کردند و در حالی که حداقل در ۱۰ انتخابات اخیر مجلس، ریاست‌جمهوری و شورای شهر با ناکامی و عدم اقبال مردم مواجه شده‌اند، همین حالا دولت و رئیس‌جمهور را تهدید می‌کنند اگر ما به مجلس رفتیم که هیچ، اما اگر مجلس به ما نرسد، روحانی اولین رئیس‌جمهور یک دوره‌ای خواهد بود!

آنها خود بهتر از هر کس می‌دانند که با اقتصاد و  سیاست خارجی دولت در این ۳۰ ماهه چه کرده‌اند و حالا با گروگان گرفتن ناکامی اقتصادی دولت می‌خواهند روحانی را به رادیکالیسم و تقابل با قانون تحریک کنند، شاید از این طریق برای خود حاشیه امنیت و مجرای نفوذ  و مهره‌چینی بیشتر فراهم کردند. آنها برای «دارا»ی دولت اعتدال بدتر از جانوسیار و ماهیار هستند، چه اینکه در سوابق خود از هیچ وطن‌فروشی و جفا و خیانتی دریغ نکرده‌اند. آنها همان‌گونه که روحانی ۲۳ تیر ۷۸ گفت مزدور دشمنند و با مزدور دشمن باید با شدت و غلظت رفتار کرد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛خجالت متوجه کیست؟

روزنامه اعتماد در سرمقاله امروز خود نوشت:

در میان اظهاراتی که این روزها این سو و آن سو می‌شود، سخنان آقای محمدرضا باهنر، جالب‌تر می‌نماید. ایشان نایب‌رییس مجلس هستند که در هر سه دوره اخیر و در کل هفت دوره نماینده مجلس، و پنج دور عضو هیات رییسه مجلس بوده‌اند‌، که سه دوره آن کرسی نایب‌رییسی را در اختیار داشته‌اند. همچنین رییس فراکسیون اکثریت اصولگرای مجلس نیز هستند. با تمام اینها به این خبر توجه کنیم که یک سایت اصولگرا آن را منتشر کرده است:

«رییس جبهه خط امام و رهبری گفت: در حال حاضر هشت میلیون بیکار داریم که حدود هفت تا هشت‌میلیون نیز بیکار پنهان هستند. این عملکرد بسیار خجالت‌آور است. محمدرضا باهنر رییس جبهه خط امام و رهبری عصر شنبه در نشست «دانشگاه، جوانان و دهه پیشرفت و عدالت» با اشاره به مفهوم اصولگرایی، اظهار داشت: در زمان جنگ تحمیلی ١٠٠٠ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد شد، اما توانستیم با جهاد آن خسارت‌ها را بازسازی کنیم. در دولت هفتم نیز شاید عملکرد خوبی نداشتیم، اما در دولت هشتم (اصلاحات) از نظر توسعه اقتصادی، پتروشیمی، نفت و نیروگاه عملکرد خوبی صورت گرفت. رییس جبهه خط امام و رهبری رشد اقتصادی کشور را قابل قبول ندانسته و گفت: این عملکرد بسیار خجالت‌آور است. در حال حاضر هشت میلیون بیکار داریم که حدود هفت تا هشت میلیون نیز بیکار پنهان هستند. وی افزود: در اشتغال نرخ بیکاری ما قابل افتخار نیست، اما هر چهار سال یک بار دست نمایندگان و روسای جمهور زیر ساتور مردم است و برخی مسوولان نیز صرفا علاقه دارند که دل مردم را به چیزهای تخیلی خوش کنند. باهنر در پایان گفت: عمق دید ما برای برنامه‌ریزی به هشت سال می‌رسد، در حالی که باید ٢٠ ساله و ۵٠ ساله برنامه‌ریزی کنیم.»

این اظهارات بیش از اینکه سخنان یک منتقد نظام باشد، از سوی کسی است که همواره در مسند قدرت بوده است، ولی معلوم نیست که خطاب ایشان به کیست؟ و چه کسی باید از این وضع خجالت بکشد؟ اگر ایشان یا هر کس دیگری از هر جناح نتوانسته با حدود ٣٠ سال نمایندگی مردم آن هم در مقام اکثریت پارلمانی، گامی رو به جلو بردارد، و اوضاع آنقدر بی‌ریخت است که از نظر ایشان خجالت‌آور است، پس ادامه این راه و سیاست چه منطقی دارد؟ بگذریم از اینکه نمی‌دانیم تعداد بیکاران را از کجا آورده‌اند که ٨ میلیون نفر است. چرا که داده‌های رسمی آن را زیر ٣میلیون می‌دانند، ولی فرض کنیم که این ارقام ایشان درست است و باید ١۶ میلیون شغل ایجاد کرد. در این صورت طرح ایشان و دوستان‌شان برای ایجاد این حد از شغل که حدود ٨٠ درصد تعداد شاغلین موجود کشور است، چیست؟ شاید نیازی به این پرسش نباشد، اگر ایشان پاسخ دهند که در دوره دولت اصولگرایان چه گلی برسر اشتغال ایران زده شد، خیلی لطف کرده‌اند.بیایید نگاهی منصفانه به این آمار بیندازیم. در دولت اصلاحات ٣/۶ میلیون نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شد. یعنی طی هشت سال ١٣٧۶ تا ١٣٨۴ سالانه حدود ٨٠٠ هزار نفر به این جمعیت اضافه شد. به همین میزان بر تعداد شاغلان اضافه شد. یعنی ٢/۶ میلیون نفر.

ولی از سال ١٣٨۴ که دولت اصلاحات رفت و دولت دوستان آقای باهنر آمد تا پایان سال ١٣٩١، دریغ از اضافه شدن یک شغل. البته شغل جدید اضافه شد. ولی چون به همان تعداد نیز مشاغل پیشین از میان رفته، افزایش خالص اشتغال حدودا صفر بوده است. در حالی که در این دوره دریای عظیم نفت و درآمدهای آن به جیب دولت اصولگرا واریز شد. اگر حداقل با همان سرعت دولت اصلاحات پیش می‌رفتیم، اکنون هشت میلیون شغل (حداقل) اضافه بر تعداد موجود داشتیم و به‌طور قطع میزان بیکاری زیر ۵ درصد شده بود. خوب چه کسی باید پاسخگوی این وضع باشد. شما یا دیگران؟ شاید بگویید که شما وزیر نبوده‌اید و در دولت نقشی نداشته‌اید، قطعا این پاسخ پذیرفتنی نیست.

زیرا نقش مجلس در قانون‌نویسی و نظارت بر عملکرد دولت و استیضاح مسوولان اجرایی بی‌بدیل است. آیا شما هیچگاه به خود زحمت دادید که در زمان آقای احمدی‌نژاد وضع بیکاری و سیاست‌های اشتغال آن دوره را به چالش بکشید؟ آیا هیچگاه به خود زحمت دادید تا در برابر آمارسازی آن دولت کلمه‌ای بگویید؟ آنگاه که گفتند سالانه ۶/١ میلیون شغل ایجاد می‌کنیم در حالی که افزایش سالانه تعداد مشاغل صفر یا حدود صفر بود! اگر مجلس اینقدر بی‌خاصیت است که تاثیری بر امور ندارد، چرا به آنجا می‌روید؟ اصولا چرا به دولت نرفتید تا کاری موثر انجام دهید؟ قضیه این است که این وضع واقعا خجالت‌آور است. درست گفته‌اید، فقط مانده است که کدام جناح باید مسوولیت خجالت‌آوری آن را عهده‌دار شود؟ این را می‌گذاریم به عهده شما که پاسخ این یادداشت را بدهید.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ منافع تهران، رم و پاریس

حمیدرضا آصفی-سخنگوی پیشین وزارت خارجه در بخش سرمقاله امروز شرق نوشت:

با به‌سرانجام‌ رسیدن «برجام» که با فرازوفرودهای زیاد به مرحله اجرا درآمد، دور تازه‌ای از روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی از سر گرفته شد؛ روابطی که نزدیک به ١٠ سال بلاتکلیف و معطل بود و به تبادل‌نظر در سطوح میانی مسئولان دو کشور تنزل‌ یافته و رایزنی‌ها عمدتا به برخی مسائل چالش‌برانگیز سیاسی منطقه‌ای و بدون توجه به ابعاد اقتصادی، تجاری و فرهنگی آن صورت می‌گرفت.

سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران به ایتالیا و فرانسه، آن هم بعد از یک تأخیر کوتاه‌مدت به دلیل حوادث تروریستی پاریس، بسیار بهنگام و با نگاهی به آینده و جبران فرصت‌های ازدست‌رفته گذشته صورت گرفته است؛ گذشته‌ای که به دلیل فشارهای ایالات متحده و اتحادیه اروپا بر ایران، امکان استفاده از همه ظرفیت‌ها میان طرفین، وجود نداشت.

روابط سنتی ایران با اروپا در ابعاد سیاسی و اقتصادی بسیار ممتاز بوده است. همکاری‌های گسترده ایران با آلمان، فرانسه و ایتالیا غیرقابل‌مقایسه با سایر کشورها در نقاط دیگر جهان به استثنای ژاپن بوده است. اکنون این سفر که از رم شروع شده و در ادامه پاریس را نیز دربر می‌گیرد، چه به‌لحاظ سیاسی و چه از نظر اقتصادی برای طرفین حائزاهمیت است.

بازار جذاب ایران و کشورهای پیرامونی که کشورمان را به دروازه ١۵ کشور درآورده است، فریبنده‌تر از آن است که کشورها بتوانند از آن چشم‌پوشی کنند. حضور گسترده هیأت‌های مختلف از اقصی‌نقاط دنیا در دو سال گذشته در ایران، مؤید همین مطلب است. این آمدوشدها که آخرین آن سفر پراهمیت رئیس‌جمهور چین به ایران بود، به‌گونه‌ای جلب‌توجه کرده که حسادت همسایگان ناخرسند از پیشرفت ملت ایران را نیز برانگیخته است. در سفر چهارروزه رئیس‌جمهور، قراردادهای متعددی در این دو کشور پراهمیت اروپایی به امضای طرفین می‌رسد.

استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری مشترک در بخش‌های مختلف ایران، انتقال فناوری‌های روز جهان، صدور نفت و کالاهای غیرنفتی می‌تواند مرکز و کانون مذاکرات باشد و طرفین، روابط سنتی نفتی را احیا کنند. از یاد نبریم که به دلیل تحریم بخش نفت در سال‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران تعدادی از مشتریان نفتی خود را از دست داده است. مضافا اینکه فرانسه و ایتالیا هردو در میادین نفتی ایران حضور گسترده و فعالی داشته‌‌اند و فرصت انتقال تکنولوژی‌های نو در توسعه فازهای پارس‌جنوبی، حائزاهمیت است. در کنار آن، موضوع حمل‌ونقل هوایی از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر ظرفیت‌های گسترده اقتصادی که فقط به دو نمونه آن اشاره شد، در ابعاد سیاسی تحولات منطقه، موضوع تروریسم و مواد مخدر جایگاه ویژه‌ای در مذاکرات خواهد داشت.

به گفته مقامات اروپایی، جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان باثبات‌ترین و کلیدی‌ترین کشور منطقه، شریک مطلوب اتحادیه اروپا برای رایزنی‌های سیاسی است؛ فرصتی که اروپا به‌آسانی نزدیک به ١٠ سال آن را از دست داد و تبعات آن را هم دید. قاره سبز به‌عنوان منطقه‌ای نزدیک به خاورمیانه – و با کمی اغماض به‌عنوان همسایه این منطقه- دارای علایق و نگرانی‌های مشترکی با ایران است. تحولاتی که در منطقه رخ می‌دهد به‌سرعت و بسیار گسترده می‌تواند اروپا را تحت‌تأثیر قرار دهد. مسئولان اروپایی به‌درستی دریافته‌‌اند که برای حفظ امنیت، ثبات و در نتیجه توسعه و خروج از رکود اقتصادی، به کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران نیازمند هستند. سفر آقای دکتر روحانی فرصت مناسبی است تا با نگاه به آینده روابط سنتی ایران و اتحادیه اروپا به روزهای اوج خود بازگردد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛شجاعانه و بهنگام

سرمقاله امروز روزنامه رسالت به قلم سید مسعود علوی به شرح زیر است:‌

اقدام نیروی دریایی سپاه در دستگیری متجاوزین به آب های سرزمینی ایران، هنوز نقل محافل سیاسی و نظامی در ایران و جهان است. یک‌شنبه گذشته دلاورمردان نیروی دریایی که در این عملیات، دست به ماشه عمل کردند، با فرمانده کل قوا دیدار نموده و مورد تفقد معظم له قرار گرفتند. رهبر انقلاب از این اقدام ستایش برانگیز، تجلیل کردند و فرمودند«شجاعانه» و «بهنگام» بود.

ما در شرایط حساسی به سر می بریم. زمان برای ملت ما و مسئولین ما تعیین کننده است. هر نهاد و مسئولی باید سر جای خود باشد تا بتوان به نقش تاریخی برای صیانت از انقلاب عمل کرد. انبوهی از ناوگان دشمن در آب های خلیج فارس و دریای عمان در سرتاسر مرزهای دو هزار کیلومتری ما آرایش جنگی دارند. در افغانستان و پاکستان در شرق و نیز در ترکیه و عراق در غرب کشور و همسایگان شمالی، آمریکاییان خیمه زده و به

بهانه های مختلف از هزاران کیلومتر آن سوی اقیانوس ها آمده اند و توپ ها و تفنگ ها و موشک هایشان را به سوی ملت ایران نشانه گرفته اند. این لشکرکشی برای چیست؟ همه اینها یک هدف را دنبال می کنند و آن نابودی انقلاب اسلامی و مقابله با اصیل ترین و پاک ترین انقلاب معاصر است؛ انقلابی که نزدیک به چهار دهه روی پای فرزندان شجاع و سلحشور خود ایستاده است.

سپاه پاسداران، نگهبان بیدار، هوشیار و شجاع انقلاب است و در دفاع مقدس و سرتاسر سال های پس از انقلاب نشان داده در انجام این وظیفه لحظه ای آرام ندارد. مجله نظامی آمریکایی نشنال اینترست طی تحلیلی در باره اقدام سپاه در مقابله با تفنگداران آمریکایی می نویسد: «اقدام سپاه پاسداران در بازداشت تفنگداران آمریکایی، آن هم در روز اجرای برجام، نشان از تداوم هویت انقلابی دارد. این اقدام نشان داد که گفتمان انقلابی ایران در مورد آمریکا تغییر نخواهد کرد.»

آمریکایی ها باید بدانند که برجام به معنای پایان ستیز با سیاست های تجاوزکارانه آمریکا نیست. برجام به معنای همزیستی مسالمت آمیز با آمریکا و از آن طرف تداوم خصومت های بی پایان با ملت ایران نیست. برجام به معنای پاک کردن حافظه تاریخی ملت ایران و فرزندان دست به ماشه آنها در مرزهای آبی و خاکی سرزمین مقدس جمهوری اسلامی نیست. آمریکا باید به خوبی این پیام را دریافت کند. خدا رحمت کند مرحوم استاد سید علی اکبر پرورش را، یک وقتی نقل فرمودند زمانی که بحث پذیرش قطعنامه مطرح بود، اطلاع دادند که ناوگان آمریکا در حال حرکت به سمت خلیج فارس است. امام (ره) در جلسه سران سه قوه و فرماندهان جنگ فرمودند: «این ناوگان دریایی را رصد کنید، همین که نزدیک شد، دو موشک به آن شلیک کنید.» برخی در آن جلسه حرف هایی زدند، امام هم سخن خود را تکرار کرد، اما ظاهراً به دلیل شرایط آن روزها، پذیرشی برای این سخن امام نبود. امام (ره) فرمودند: «هر وقت بخواهید با آمریکا و انگلیس مسامحه کنید، آنها فشارها را بیشتر می کنند. برخورد کنید، نترسید. آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.»

اگر آن روز به این سخن امام (ره) توجه می شد و ناوگان آمریکا با دو موشک نواخته می شد، امروز آنها در آب های سرزمینی ما این طور جولان نمی دادند. کار عظیم سپاه و عقب نشینی واشنگتن در این حادثه، مسئله مهمی است. آمریکا باید بداند آرایش جنگی سپاه در آن روز بسیار جدی بود. اگر آنها به تحرکات خود ادامه می دادند، امروز سرنوشت دیگری برایشان در منطقه رقم می خورد.

کسانی که امروز در نیروی دریایی سپاه دست به ماشه در آب های نیلگون خلیج فارس هستند، لحظه شماری می کنند شرایطی پیش بیاید تا همان توصیه امام (ره) در نشست سران را عملیاتی کنند. آنها «شجاعانه» و «بهنگام» عمل خواهند کرد و زمان را برای انجام این مأموریت تاریخی از دست نخواهند داد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛تع%

کامنت بسته شده است.

 • آخرین اخبار
 • اولین هت تریک قوچان نژاد در اروپا/هیرنفین شکست خورد+فیلم
  مرگ عاشقانه این زن چند ساعت پس از فوت همسر+تصاویر
  آیا دست محافظ ترامپ مصنوعی بود؟ + فیلم
  قرار بود رفتارش متفاوت باشد اما… +فیلم
  ابوبکر بغدادی در غرب نینوا زخمی شد
  استقلال جوانه زد/گوچی،آقای گل هلند/کی روش ایران نیست!/وحشت لیگ از قدرت پرسپولیس
  دستگاه‌های زنده‌یاب چطور کار می‌کنند؟
  قرائت قرآن در حضور دونالد ترامپ +فیلم
  از یوم الحساب پلاسکو تا حکایت پیدا کردن دلار فروش!
  شخصیت شناسی جالب با اثر انگشت شما+تصاویر
  حتی صندوق نسوزهای پلاسکو هم سوختند و جزغاله شدند
  بازیگری که ازدواج کرد+ عکس
  توهین وقیحانه شازده پهلوی به آتش نشانان شهید پلاسکو!
  بدهی نجومی یک پاسدار به سپاه!
  بارها مخفیانه به سر صحنه حادثه پلاسکو رفتم
  چرا خانم‌های خوش‌تیپ صبح زود از خواب بیدار می‌شوند؟
  عکس/ بیهوش‌شدن رئیس‌اتاق‌بازرگانی در حین سخنرانی
  اولین کار اوباما به عنوان یک شهروند عادی
  مایلی‌کهن:چه ایرادی دارد برانکو جای کی‌روش را بگیرد؟
  وقتی هیئت مدیره «پلاسکو» برای زیباسازی حوض‌ها هزینه میلیونی می‌کرد/ دلگرمی مسئولان از تجهیزات فنی قرارگاه خاتم الانبیاء +عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net