تارخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۴
کد خبر : 121758
چاپ خبر

المانیتور:کاخ سفید نفوذ را کلید مقابله با انقلاب ایران می‌داند

۱۴۳۸۲۰۳_۵۳۱

پایگاه المانیتور در گزارشی با موضوع نگاه اسرائیل به ایران، به نقل از چند مقام اسرائیلی دیدگاه تل‌آویو نسبت به توافق هسته‌ای و مسائل داخلی ایران را تشریح کرده است

به گزارش «کمال مهر»؛، پایگاه المانیتور در گزارشی به قلم «بن کاسپیت» نوشته است که به عقیده تل‌آویو منافعی که برنامه جامع اقدام مشترک دارد، از مزایای آن بیشتر است. وی همچنین نوشته است که تل‌آویو با دقت انتخابات‌های پیش روی ایران را تحت نظر دارد.

نویسنده گزارش با بیان اینکه مقامات اسرائیلی در موضع‌گیری‌های عمومی خود نسبت به ایران بعد از توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند، به نقل از «یک منبع بلندپایه نظامی»، نوشته است: «درست است. حتی یک کارشناس هم در ارتش وجود ندارد که معتقد باشد ایران از اهداف هسته‌ای خود دست کشیده است. از سوی دیگر، فشارهای بین‌المللی، تحریم‌ها و اقدامات مخفیانه آن‌ها را مجبور به امضای توافق کرد. ارزیابی ما این است که آن‌ها با دقت توافق را اجرا می‌کنند.»

وی افزود: «توافق یک پنجره ۱۰ تا ۱۵ ساله ایجاد می‌کند که فرصتی عظیم در اختیار ما می‌گذارد. ما داریم در مورد یک نقطه عطف راهبردی صحبت می‌کنیم. در طول ۱۵ سال گذشته، ایران مسیری مداوم را در راستای ظرفیت هسته‌ای طی کرده است. اما اکنون این مسیر مسدود شده، به عقب رانده شده و در فاصله‌ای معقول از آن اهداف، متوقف شده است. این یک رخداد واقعی است.»

به نوشته المانیتور، مقامات اسرائیلی توافق هسته‌ای را از منظر منافع و مضرات آن می‌سنجند و هرچند که ممکن است اکنون این مسئله را به صورت علنی اعلام نکنند، اما «منافع این توافق با ایران، بر مضرات آن می‌چربد.»

یک مقام نظامی دیگر اسرائیل می‌گوید: «توافقنامه تهدید هسته‌ای ایران را برای ۱۰ تا ۱۵ سال از دستور کار خارج می‌کند. این، دستاوردی بیش از یک حمله نظامی اسرائیل یا حتی حمله نظامی آمریکا است. نباید چنین دستاوردی را دست کم گرفت.»

به نوشته المانیتور، با این حال مقامات اسرائیلی همچنان نسبت به توان نظامی متعارف ایران نگرانی دارند. یک مقام نظامی دیگر اسرائیل به المانیتور گفته است: «توافق، در همین مرحله اول ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار روانه ایران می‌کند. نباید از یابد ببریم که دیدگاه سپاه پاسداران تغییری نکرده است. آن‌ها به دنبال گسترش مکتب خمینی و نابودی اسرائیل هستند.»

وی افزود: «در طول چند سال آینده، ایران ثروتمندتر، جسورتر و خطرناک‌تر خواهد بود. ما شاهد اقدامات آن‌ها در عراق، لبنان، بحرین، یمن، سوریه و حتی در غزه خواهیم بود.»

این مقام اسرائیلی با بیان اینکه گروه‌های مقاومت نیز از این توافق منتفع می‌شوند، مدعی است که توافق هسته‌ای «مانند ریختن بنزین روی آتش است.»

المانیتور سپس به در پیش بودن انتخابات در ایران اشاره کرده و نوشته است که ارتش اسرائیل این انتخابات را «یک رخداد محوری» می‌داند که می‌تواند جهت‌گیری حرکت ایران در آینده را مشخص کند.

یکی از مقامات نظامی اسرائیلی مورد استناد المانیتور مدعی شده است که انتخابات پیش رو رویارویی تفکر انقلابی در برابر زندگی عادی است. وی سپس ادعا کرده است که اغلب مردم ایران دومین گزینه را انتخاب می‌کنند.

یک مقام اطلاعاتی اسرائیلی که خواسته نامش فاش نشود در گفت‌وگو با المانیتور وضعیت پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ را نمونه‌ای از این وضعیت دانسته و نوشته است که این امر در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ نیز ادامه یافت.

مقامات اسرائیلی واکنش جامعه ایران به شهادت نیروهای ایرانی در سوریه را نیز نشانه‌ای دیگر در تغییر رویکرد تهران دانسته و مدعی‌ شده‌اند که ایران اقدام به کاهش نیروهای خود کرده است. این در حالی است که مقامات سپاه پاسداران بارها چنین ادعایی را رد کرده‌اند.

المانیتور با بیان اینکه به عقیده مقام‌های اسرائیلی جامعه ایران به سمت نزدیک شدن به دیدگا‌ه‌های غربی حرکت کرده، نوشته است که این ارزیابی مشترک بین اسرائیل و آمریکاست، با این تفاوت که تل‌آویو توافق هسته‌ای را موجب تقویت ساختار حاکم می‌داند، اما کاخ سفید به رهبری باراک اوباما معتقد است که «نزدیک‌تر کردن ایران به غرب و باز کردن فضای اقتصادی ایران و به طور کلی جامعه در برابر نفوذ غرب ذیل توافق هسته‌ای، عواملی هستند که می‌توانند روند تغییرات داخلی در ایران و نزدیک‌تر کردن انقلاب به پایان را، تسریع کنند.»

این پایگاه سپس به نوشته است که این دیدگاه آمریکا به طور کامل از سوی ساختار اسرائیل رد نمی‌شود. به گفته برخی تحلیلگران، پولی که به واسطه برجام آزاد می‌شود، به حدی نیست که بتواند ظرف چند سال آینده اقتصاد ایران را متحول و وضعیت زندگی مردم را بهبود بخشد. بر اساس این ارزیابی‌ها، چنین وضعیتی خود بزرگترین تهدید برای نظام ایران است.

یک منبع اطلاعاتی اسرائیلی در پایان می‌گوید: «هیچ یک از ما نمی‌توانیم شرط ببندیم که اوضاع چطور پیش می‌رود. ما هیچ راهی برای فهمیدن این مسئله نداریم. در این تجارت، هیچ چیز قطعی و دقیق نیست. ناشناخته‌های زیادی وجود دارند که پیش‌بینی آن‌ها دشوار است. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، این است که انتخابات ماه آینده را به دقت رصد کنیم و بر اساس آن تلاش کنیم تا بفهمیم که این کشور به کدام سو می‌رود.»

منبع: فارس

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۲۰۱۰۱۱۱۲fire
  پایگاه‌های هوایی اسرائیل در تیررس موشک های “شهاب۳” + تصاویر
  ۵۳۱۶۸۲۷_۸۹۸
  شهادت ۴ تکنسین ایرانی در حمله داعش به کرکوک عراق
  ۵۳۱۸۲۴۳_۲۵۵
  لحظه به لحظه با هفته نهم لیگ برتر فوتبال
  ۵۳۱۷۴۷۰_۸۶۶
  پیوستن به جامعه جهانی مانند ادوار گذشته وابستگی ما را به دنبال خواهد داشت/هیچگاه با استکبار کنار نمی‌آییم
  ۵۳۱۰۶۰۱_۲۸۶
  تصاویر زیرخاکی و گمشده در تاریخ
  ۵۳۱۳۵۶۶_۹۹۴
  عکاسی که مناظر خیره کننده ای را به ثبت رسانده +تصاویر
  ۵۳۱۵۱۶۹_۲۳۷
  رقصیدن خرس های سیاه در کنار خیابان + فیلم
  اتهام تجاوز جنسی بیل کلینتون به یک خبرنگار
  مجلل‌ترین خانه‌های جهان+تصاویر
  ۵۳۱۳۱۵۰_۹۳۳
  سرشاخ شدن سلطان جنگل با پلنگ +فیلم
  ۵۳۱۴۲۹۸_۷۷۴
  زورگیری خشن در روز روشن! + فیلم
  این نشانه ها می گوید همسرتان، بدترین همسر دنیا است!
  سرمربی مشهور ایران در مهمانی مختلط
  ۹۵۰۷-۳۲t3676-315
  ازدواج جنجالی عروس یک ساله با داماد ۳ ساله
  بازیکن دورگه ایرانی عزادار شد
  جدیدترین روش در اسپرت‌کردن ماشین+تصاویر
  ۶۳۲۷۷۵_۳۶۵-۲۴۰-۴۰۵
  چرا پسران امروزه خیلی زنانه شده‌اند؟
  صحنه دلخراشی که دختر ۴ ساله از پدر و مادرش دید
  شوهرم میخواست من رابطه نامشروع داشته باشم!
  رضائیان:مجبورم از پرسپولیس بروم!
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net