تارخ انتشار: دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۸
کد خبر : 121374
چاپ خبر

پیشگیری و درمان با طب ورزشی

باورهای غلط برای درمان چاقی موضعی

پزشکان و کارشناسان تربیت بدنی معتقدند که لاغری موضعی یک باور غیرعلمی است

چاقی موضعی به انباشته شدن چربی در یک ناحیه از بدن که بیشتر در قسمت شکم، پهلو، پشت، ران، بازو است، گفته می شود. البته چاقی موضعی در شکم شایعترین و مهمترین نوع چاقی موضعی است و بدلیل اینکه با دیابت نوع ۲ و سلامت قلبی عروقی در ارتباط است اهمیت زیادی دارد. از بین بردن چربی از یک ناحیه خاص بدن و یا به قولی آب کردن چربی ها به صورت موضعی از نظر علمی بی نتیجه است و متاسفانه باورهای غلط بسیاری در این مورد وجود دارد که به بررسی این باورهای غلط و همچنین راه درمان چاقی موضعی پرداخته ایم.

۱٫انجام دادن تمرینات خاص برای کاهش چربی های موضعی
کسانی که به قصد کوچک کردن عضوی از بدن ورزش‌های خاصی انجام می‌دهند، اگر هدف‌شان از ورزش، کوچک کردن و آب کردن چربی‌های آن قسمت خاص است،باید بدانند که چنین اتفاقی هرگز رخ نمی دهد. حرکاتی مثل دراز و نشست، پا دوچرخه، تمریناتی برای کوچک شدن پهلوو یا ران و باسن ، مسگری و… برای سالیان زیاد به عنوان حرکات آب کننده چربی از نواحی خاص بدن ویا کاهش سایز کمر مورد توجه اکثر افراد بوده است.به طوریکه هنوز باور عمومی بر این قبیل عقاید استوار است که به طور مثال برای کوچک شدن شکم باید درازو نشست انجام داد. ایده اجراء این تمرین ها بر این پایه استوار بود که با اجراء حرکات مربوط به میان تنه چربی لایه زیرین آن قسمت جهت تولید انرژی شروع به سوختن می نماید ولی متأسفانه باید گفت که این مسئله صحیح نیست و واقعیت ندارد.برای خواندن گزارش اینجا کلیک کنید.
به چربی که زیرپوست ذخیره شده لیپید (Lipid) می گویند. برای اینکه لیپید به عنوان انرژی مورد استفاده قرار بگیرد ابتدا می بایست به اسیدهای چرب (Fatty acids) تبدیل گردد که یک چنین تبدیلی جهت به کارگیری لیپید به عنوان سوخت به لحاظ شیمیائی بسیار پیچیده می باشد. به طور ساده می توان این طور عنوان کرد در این پروسه تبدیل لیپید می بایست در جریان خون گرفته و به کبد برود و در آنجا به اسیدهای چرب مبدل می گردد و سپس از آنجا دوباره برای تأمین انرژی به عضله در حال فعالیت فرستاده شود.
تا به این مرحله همه چیز منطقی به نظر می رسد. اما یک مشکل عمده وجود دارد و آن اینکه راه دلخواه و مستقیمی که از سلول های چربی نواحی خاص بدن به عنوان سوخت برای سلول های عضلانی استفاده شود ،وجود ندارد و در واقع غیر ممکن است.
هنگامی که چربی به عنوان سوخت به مصرف بدن می رسد، روند متابولیزه شدن آن به طور عمده در داخل کبد و از طریق سلول های چربی سراسر بدن تأمین می گردد و همان طور که می دانید نحوه این اولویت بندی در مصرف سلول های چربی برمی گردد به روند طبیعی بدن،البته برخی معتقدند که ابتدا چربی هایی که عمر انباشته شدنشان در بدن کمتر بوده است ،از بین می روند و به مرور چربی های قدیمی تر آب می شوند.
بنابراین چربی سوزی موضعی از طریق اجراء حرکات ورزشی خاص غیرممکن است و هر کسی که حرکت یا حرکات خاصی را برای چربی سوزی موضعی در سمتی از بدن توصیه می کند به احتمال بسیار زیاد دارای اطلاعات نادرست و غیرعلمی می باشد.
۲٫استفاده از انواع داروها برای لاغری موضعی
علاوه بر باور غلطی که بارها شنیده ایم که با حرکت ورزشی خاص برای قسمتی از بدن ، چربی های آن موضع از بین می رود متاسفانه امروزه شاهد تبلیغات بسیاری برای داروهای خوراکی و حتی تزریقی در موضعی که چربی بیشتری دارد و یا استفاده از ژل ها برای لاغری موضعی است، هستیم که تمامی این موارد نیز به جز دروغ های تبلیغاتی چیز دیگری نیست. از نظر علم پزشکی هم از بین بردن چربی موضعی به وسیله هیچ دارویی ممکن نیست.
۳٫جراحی و انواع لیپولیزها
البته راه هایی از قبیل انواع جراحی های مختلف برای از بین بردن چاقی های موضعی هست که روز به روز انواع جدید آن مد می شود.اما باید قبول کرد که فردی دچار چاقی چه به صورت موضعی و چه بصورت کلی است.روش زندگی اش اشکال دارد.یعنی به جز موارد خاص که بر اثر بیماری های خاصی و یا مصرف برخی داروهای هورمونی و اعصاب فردی دچار چاقی می شود،در سایر موارد افراد بدلیل نداشتن تحرک کافی، رژیم غذایی غلط و پرخوری دچار چاقی می شود.پس چنین فردی پس از جراحی هم فقط مدت کوتاهی از مشکل چاقی رهایی می یابد و دوباره بدلیل شیوه غلط زندگی اش ،چاق می شود.
۴٫دستگاه ها و کمربندهای لاغری
دستگاه های بسیاری با کارکردهای مختلف در مراکز لاغری با نام های مختلف کویتیشن، ال پی جی ، آر اف و بسیاری دیگر با تولید امواج ،فرکانس هایی با شدت های مختلف و ایجاد حباب در غشای سلول چربی باعث شکسته شدن سلول های چربی و ورود چربی به رگ‌های لنفاوی و در نهایت عروق خونی شوند. تا به اینجا طبق ادعای دارندگان این دستگاه ها چربی از بدن خارج می شود. درحالی‌که کسی نمی‌داند این امواج قوی که سلول‌های چربی بدن را در هم می‌شکنند، چه تأثیراتی می‌تواند بر دیگر اعضای داخلی بدن داشته باشد. کما اینکه مطالعات نشان می‌دهد که این امواج علاوه بر بافت چربی؛ بافت عروقی، ماهیچه‌ای و عصبی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.
از طرفی دیگر، ذرات چربی که از بافت چربی آزاد می‌شوند، در بدن به گردش در می‌آیند و می‌توانند وارد جریان خون شوند و سطح چربی‌های خون را بالا برند و اگر آزمایش خونی بعد از استفاده از این دستگاه‌ها انجام دهید خواهید دید که پروفایل چربی خون شما شامل تری‌گلیسرید و کلسترول افزایش نشان می‌دهد؛ و همان طور که مطلع هستید افزایش چربی خون، فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سکته‌های قلبی و مغزی، گرفتگی عروق، فشارخون بالا، چربی خون بالا، دیابت و … می‌نماید. همچنین چربی اضافه‌ای که وارد جریان خون شده است، باید به نحوی از بدن خارج شود و مکانیسم خروج این چربی از راه تصفیه توأم کبدی و کلیوی می‌باشد. افزایش چربی خون که با استفاده از این دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، بار اضافی زیادی را بر کبد و کلیه‌ها وارد می‌آورد و ریسک ابتلا به کبد چرب و سیروز کبدی، نارسایی کلیوی، دفع خون از ادرار و … را افزایش می‌دهد.
از عوارض دیگر استفاده از این دستگاه‌ها مشکلات پوستی ناشی از ثابت بودن پروب کویتیشن و بی‌توجهی تیم درمانی می‌باشد که منجر به سوختگی پوستی، التهاب و اسکار در ناحیه تحت امواج می‌شود.
همچنین از کمربندهای لاغری با وارد کردن شوک‌های برقی خفیف گرمای موضعی در محل ایجاد می‌کنند و باعث تعریق در بدن شما می‌شوند. همین ایجاد گرما و به‌دنبال آن تعریق زیاد باعث چروکیده شدن ماهیچه‌ها می‌شود و به همین دلیل به‌طور موقت سایز بدن را کوچک‌تر نشان می‌دهند اما این لاغری موضعی در واقع تعداد زیادی از سلول‌های آن بخش از بدن شما را از بین برده و شما برای ساخت عضله‌ای که با دست خودتان تخریب کرده‌اید، باید مدت‌ها تلاش و ورزش کنید.
تنها و موثرترین شیوه درمان چاقی موضعی
تنها راه علاج رهائی از دست چربی ها در پیروی از یک رژیم غذائی صحیح و سالم جهت کوچک تر کردن حجم سلول های ذخیره چربی و در کنار آن اجرای تمرینات هوازی و تمرینات با وزنه (دستگاه) جهت قوی تر ساختن عضلات و نوشیدن آب به میزان کافی و از همه مهم تر صبور بودن خلاصه می شود.
شهرام صادقی متخصص طب فیزیکی به افرادی که مبتلا به چاقی‌های موضعی هستند، توصیه می‌کند در ابتدا به جای انجام ورزش‌های موضعی، ورزش‌های هوازی مانندتردمیل، دوچرخه،الپتیکال،دویدن و ایروبیک را امتحان کنند. وقتی ما ورزش می‌کنیم انرژی باید از داخل بدن از طریق چربی‌ها یا کربوهیدرات‌ها تامین شود. چربی‌ها انرژی بیشتری در خود ذخیره دارند. هر کیلوگرم چربی حدود ۹ هزار کیلوکالری، انرژی در خود ذخیره دارد. برای سوزاندن هر هزار کیلوکالری لازم است یک ورزش با شدت متوسط به مدت یک ساعت انجام شود. یعنی شدت ورزش به حدی برسد که حین ورزش به سختی صحبت کنید. در این صورت ۷۲۰ کیلوکالری می‌سوزانید. ۱۲ تا ۱۳ ساعت ورزش با این شدت سبب کاهش یک کیلوچربی از بدن می‌شود. این چربی از تمام نقاط بدن برداشته می‌شود و فقط چربی موضعی آب نمی‌شود. منتها چربی‌ها براساس سیستم خاصی آب می‌شوند یعنی چربی‌هایی که تازه انباشته شده‌اند اولین چربی‌ هستند که حین سوختن برداشته می‌شوند و چربی‌های رسوب‌کرده، آخرین چربی‌هایی هستند که با ورزش دفع می‌شوند.
البته در کنار ورزش های هوازی که کمک می کند چربی های کل بدن به مرور کاهش پیدا کند،می توان از حرکات ورزشی خاصی که برای کوچک شدن قسمت های مختلف بدن است،با برنامه تمرینی که توسط مربی آشنا با علم تمرین داده می شود، با کمک دستگاه های بدنسازی،وزنه ها ،چوب و حلقه هولاهوپ نیز استفاده کرد.اما بازهم تکرارش لازم است که بدون ورزش های هوازی و در کنار آن رژیم غذایی صحیح زدودن چربی از یک قسمت بدن امکان ندارد.
بهتر است افراد هر نوع ورزشی را از میزان کم شروع کرده و به مرور برحسب توانایی‌هایشان افزایش دهند. اما نکته ای که برای انجام دادن تمرینات ورزشی متذکر شدن آن لازم به نظر می رسد نادیده گرفتن این حقیقت است که افراد به لحاظ فیزیکی با هم برابر نیستند و به همین خاطر سعی نکنید تنها با کپی کردن و اجراء تمرینات بیش از حد برای رسیدن به یک فیزیک بدنی سوپر مدل باعث آسیب دیدگی و افسردگی خود شوید. وضعیت خود را در نظر بگیرید و با شرایط و امکانات موجود خود را برای رسیدن به هدف تان تجهیز نمائید و مطمئن باشید که با صبر و پشتکار به نتایج قابل توجهی دست خواهید یافت.
متاسفانه در دنیای امروز بسیاری از افراد بیشتر از اینکه به سلامتی خودشان توجه کنند و برای آن ارزش قائل شوند به ظاهرشان اهمیت می دهند. البته بیشتر این گونه افراد دیر یا زود عواقب ناخوشایند این نوع رویکرد را تجربه خواهند کرد.
در این میان باید توجه کنید که انجام دادن تمرینات ورزشی به صورت منظم و مستمر و همچنین رعایت رژیم غذائی صحیح هر دو علاوه بر تناسب اندام به سلامتی فرد نیز کمک بسیاری می کند و مزایایی دارد که در نوع خود منحصربه فرد است. به همین ترتیب تلاش در جهت بهتر به نظر رسیدن همزمان سطح سلامتی و تندرستی را نیز ارتقاء می دهد و در نهایت فرد با یک تیر دو نشان را می زند و در درازمدت حس شادی و شعف حاصله از داشتن یک فیزیک بدنی سالم می تواند نقش بسیار زیادی در ارتقاء تندرستی و سالم زیستن فرد ایفا کند.
هر فرد باید فعالیت ورزشی را که دوست دارد شروع کند و در آن مداومت داشته باشد. نباید ورزش را پیش ازآن که منافعش شروع به ظاهر شدن کند، کنار گذاشت بیشتر افراد انگیزه خود را پس از تقریبا حدود ۲ ماه از دست می دهند آنها تصور می کنند که باید بهبودی قابل رویتی را احساس کنند و وقتی این طور نمی شود احساس می کنند با این همه عرق کردن و کار سخت باز هم تفاوتی ایجاد نشده است در حقیقت اکثر افراد تا زمانی که به صورت منظم برای مدت ۳ ماه ورزش نکرده باشند، بهبودی قابل ملاحظه ای را مشاهده نخواهند کرد. بنابراین نباید برنامه ورزشی را کنار گذاشت باید صبور بود و ادامه داد چون این انتظار و تلاش ارزشش را دارد. همچنین باید به خاطر داشت که با ساختن عضلات و از دست دادن چربی ها ممکن است فرد در ابتدا تغییر چندانی نکنند. اما به تدریج متوجه خواهد شد که بدنش شکل بهتری گرفته است.فردی که شروع به ورزش می کند همچنین پس از ۳ ماه احساس بهتری خواهد داشت حتی اگر شاخص های بدنی وی در ظاهر تغییری نکرده باشد لذا نباید توقع تغییرات سریع را داشت شما به ورزش کردن ادامه دهید نتیجه خواهید گرفت.
واقع بین باشید
پس بهتر است واقع بین باشیم و به جای استفاده از راه های کوتاه برای درمان چاقی موضعی صبور باشیم و زحمت یک تمرین ورزشی منظم و مستمر را به جان بخریم ، این نکته را بدانید آن قسمت از بدن که زودتر چاق می شود آخر از همه لاغر می شود و این نواحی پر از چربی با ورزش و رژیم غذایی به سختی لاغر می شوند. و همانطور که بارها به آن اشاره شد تنها شیوه مفید برای لاغر کردن این قسمت ها رعایت یک رژیم غذایی استاندارد در کنار انجام دادن ورزشهای هوازی ( پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، کوهنوردی و وزنه برداری ) است. بهتر است برای از بین بردن چربی شکم ۳-۴ بار در هفته به مدت ۳۰-۶۰ دقیقه به طور مستمر ورزش هوازی را انجام دهید. یک ساعت پیاده روی در روز خوب است ولی باید در حالت تند و پشت سر هم باشد. اما این نکته را بدانید که ورزش تنها، بدون رژیم غذایی خیلی موثر نیست.
(طیبه خزاعلی)

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  امکانات باید درتمام شهرها عادلانه تقسیم شود/ مشکلات مردم شهرستان فردیس مطرح شد
  با این غذا فرزندتان هرکول می‌شود + دستورالعمل
  بازگشایی جاده ابریشم +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net