تارخ انتشار: یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۴
کد خبر : 121202
چاپ خبر

تشکیل صف برای فروش هواپیما به ایران

 

وزیر راه و شهرسازی گفت:ان‌شاالله به زودی با اجرای برجام تحریم‌های ایران رفع می‌شود و شرکت ها باید برای نوسازی ناوگان خود برنامه ‌ریزی داشته باشند

به گزارش«کمال مهر»؛ به نقل از خبرآنلاین، با نزدیک شدن به ساعتهایی پایانی اجرای برجام و لغو تحریم های بین المللی ایران ن،بسیاری از دستگاهها و وزارت خانه ها خود را برای دوران پساتحریم ها آماده می کنند.بخش حمل و نقل همچون سایر بخش های اقتصادی کشور که از تحریم ها آسیب های بسیاری دیده،حالا خود را آماده می کند تا با اجرای برجام،ناوگان خود را بازسازی کند.
علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته است: ایرلاین‌ها در سخت‌ترین شرایط طی بیش از ۳۰ سال گذشته به رغم تحریم‌ها صنعت هوانوردی را اداره کردند و امروز با توجه به شرایط جدید بین‌المللی و اجرای آزادسازی شرایط برای فعالیت متفاوت است.

او اضافه کرده که ناوگان هوایی کشور در دوران پساتحریم ها  قطعا باید در اداره صنعت هوانوردی رویکرد جدیدی را در پیش گرفته  و به ایرلاین ها توصیه کرده که  شرکت‌های هواپیمایی نباید بر مبنای استاندارهای منسوخ شده فعالیت کنند. اگر شرکتی تصور می‌کند با تعداد محدود هواپیمای عملیاتی می‌تواند سوده باشد تصور غلطی است.

عابدزاده گفته است که بسیاری از کمپانی‌ها برای فروش هواپیما به ایران اعلام آمادگی کردند و حجم تقاضا در این بخش بسیار زیاد است .

برای اجرای برجام آماده باشید

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جلسه مشترک عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور، انجمن شرکت‌های هواپیمایی و مدیران شرکت‌های هواپیمایی به منظور بررسی مشکلات صنعت هوانوردی، موضوعآزادسازی نرخ بلیت هواپیما و توسعه ناوگان هوایی در دوران پس‌ از برجام برگزار شد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی خطاب به مدیران ایرلاین‌ها و مدیران صنعت هوانوردی با تاکید بر اینکه این جلسه با اهداف کلی ارزیابی آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، برنامه‌ریزی برای خرید هواپیما بعد از اجرای برجام و برنامه ریزی برای پروازهای نوروزی برگزار شد گفت: ان‌شاالله به زودی با اجرای برجام تحریم‌های ایران رفع می‌شود و شرکت ها باید برای نوسازی ناوگان خود برنامه ‌ریزی داشته باشند.

آخوندی به پروازهای نوروزی اشاره کرد و گفت: نوروز در پیش است و قطعا در این دوران با افزایش پیک مسافری مواجه می‌شویم که شرکت‌ها نیز در این زمینه باید برنامه‌ریزی کنند.

وی در ادامه اظهاراتش به لزوم بازسازی صنعت هوانوردی با استفاده از فضای جدید بین المللی اشاره کرد و گفت: برای بازسازی صنعت هوانوردی باید اصول اولیه رعایت شود که مهم‌ترین اصل پایبندی به اصول بازرگانی است. ایرلاین‌ها حتما باید به اصول بازرگانی معتقد باشند. به عبارتی در حالی که نرخ بلیت هواپیما آزاد شده است شرکت‌های هواپیمایی نیز مکلف به پرداخت هزینه‌ها و بدهی‌های خود هستند.

آخوندی با تاکید بر اینکه آمادگی هر گونه حمایت از صنعت هوانوردی در قالب رعایت اصول بازرگانی، گفت: در صورتی که اصول بازرگانی رعایت نشود هیچ حمایتی از ایرلاین‌ها نمی‌کنم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: طبق اعلام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در حال حاضر میزان بدهی شرکت‌های هواپیمایی به سایر دستگاه‌ها و نهادها حدود ۵۲۰۰ میلیارد تومان است، این در حالی است که ارزش ناوگان شرکت‌های هواپیمایی ۳۵۰۰ میلیارد تومان است. این آمار بسیار نگران کننده است و نشان می‌دهد اقتصاد صنعت هوانوردی کشور در وضعیت منفی قرار دارد. دو تحلیل از این شرایط می‌توان داشت یا بازیگران فعلی قادر به اداره صنعت نیستند و باید فضا برای ورود بازیگران جدید آماده شود یا اطلاعات بدهی و وضعیت اقتصادی آنها نادرست است.

این عضو کابینه دولت یازدهم خطاب به مدیران ایرلاین‌ها در جلسه تاکید کرد: شرکت‌های هواپیمایی باید به دنبال اصول بازرگانی بروند تا بدهی‌های خود به شرکت فرودگاه‌ها و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بابت سوخت را پرداخت کنند ضمن اینکه باید سازوکاری اندیشیده شود که موضوعات امنیتی در فرودگاه‌ها مانع فعالیت ایرلاین‌ها نباشد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ایرلاین‌ها اگر در چارچوب اصول بازرگانی فعالیت کنند از آنها پشتیبانی می‌کنیم چراکه با وضعیت فعلی نمی توان صنعت هوانوردی را بازسازی کرد بنابراین شرکت‌های هواپیمایی راهی جز پایبندی به اصول بازرگانی ندارند.

آخوندی گفت: در شرایط فعلی هم ایرلاین‌ها از نظر اقتصادی و هم مردم به لحاظ نبود رفاه در پرواز ناراضی هستند، ضمن اینکه ما هم ما به عنوان دولت از صنعت هوانوردی ناراضی هستیم پس در شرایطی که همه ناراضی هستند برای اصلاح وضع موجود اولین گام باید پایبندی به اصول بازرگانی باشد که باید مبنای کار ایرلاین ها قرار گیرد. اگر ایرلاین‌ها از اصول بازرگانی خارج شوند ادامه فعالیت ممکن نیست.

سهم حمل و نقل از GDP یک ۱۰هزارم بازار سرمایه

وی با بیان اینکه ایرلاین‌ها برای رعایت اصول بازرگانی باید حداقل کفایت سرمایه برای فعالیت را داشته باشند افزود: صنعت حمل‌و‌نقل ۷ درصدGDP (تولید ناخالص داخلی) را در اختیار دارد که یک ۱۰ هزارم بازار سرمایه‌ هم نیست.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر سرمایه ثبت شده ایرلاین‌ها به جز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است افزود: در نهایت اگر بخواهیم قاعده بازی را عوض کنیم باید سرمایه ایرلاین‌ها حداقل به ۱۰ برابر میزان فعلی افزایش یابد که این سرمایه باید یا از طریق سهامداران فعلی، سهامداران جدید یا با ایجاد شرکت‌های سهامی تامین شود.

آخوندی با بیان اینکه ابزارهای مناسب تامین مالی برای توسعه صنعت هوانوردی در کشور وجود ندارد گفت: صندوق توسعه ملی به عنوان یک منبع ارزی منابع زیادی ندارد بنابراین باید بر اساس مدل‌های مالی بین‌المللی فعالیت کنیم که البته استفاده از مدل‌های بین‌المللی در تامین مالی موفق‌تر خواهیم بود.

امکان ایجاد نهادهای تامین مالی صنعت هوانوردی در شهر فرودگاهی امام

وزیر راه و شهرسازی افزود: در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) که توسط شرکت مشاور کارفرمای هلندی در حال اجرا است می‌توانیم نهادهای تامین مالی برای صنعت حمل و نقل هوایی ایجاد کنیم؛ علاوه بر این می‌توان چند کمپانی فعال در حوزه لیز ایجاد کرد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با انتقاد از کیفیت صنعت حمل و نقل هوایی گفت: نمی توانیم به مردم اعلام کنیم شما از حداقل رفاه برخوردار باشید که شرکت‌های هواپیمایی می‌خواهند با سرمایه‌های اندک فعلی خود فعالیت کنند؛ بنابراین افزایش سرمایه یک اولویت است چراکه توسعه پایدار جز با اصول بازرگانی ایجاد نمی‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در جمع بندی جلسه با مدیران ایرلاین ها از آمادگی برای تشکیل جلسه ای دیگر با ایرلاین‌ها برای بررسی مشکلات صنعت هوانوردی خبر داد و گفت: امیدواریم طی یک تا دو هفته آینده و با اجرای برجام وارد فضای جدیدی از تعامل با دنیا و به تبع آن توسعه صنعت هوانوردی شویم .

آخوندی گفت: وظیفه ما به عنوان دولت این است که فضا را برای کسب و کار رقابتی سالم، رگولاتوری و استانداردسازی ایجاد کنیم در مقابل از ایرلاین‌ها می‌خواهیم اصول بازرگانی را از هم اکنون با جدیت به عنوان یک اصل پیگیری کنند.

وی ادامه داد: در خواست من از ایرلاین‌ها این است که به موضوع کفایت سرمایه، نحوه تامین مالی برای توسعه صنعت حمل ونقل هوایی، تامین هواپیما در انواع بُرد(کوتاه برد، میان برد، بلند برد) و زنجیره ارزش توجه ویژه داشته باشند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکید کرد: قاعدتا اگر شرکت‌های هواپیمایی بر اصول بازرگانی پایبند باشند شرایط صنعت تغییر می کند و در شرایط رقابتی قطعا موفق خواهند شد.

آخوندی در بخش دیگری از اظهاراتش به توسعه پروازهای فرودگاه‌های کوچک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۶۰ فرودگاه کوچک در کشور وجود دارد که فعال کردن آنها به نفع مردم است چراکه توسعه فرودگاه‌ نسبت به جاده سهل‌الوصول‌تر و سریع‌تر است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ضمن اینکه امکانات فرودگاهی باید افزایش یابد، با توجه به اینکه در دوران پس از برجام شاهد توسعه ناوگان هوایی خواهیم بود بنابراین محل پارک پوزیشن (محل پارک هواپیما در فرودگاه‌ها) نیز باید افزایش یابد.

انتهای پیام/ن

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۳۳۸۹۸۰_۵۷۱
  آغاز اعزام زائران به پیاده روی اربعین از ۱۱ آبان/ بیش از صد هزار روادید صادر شده است
  ۵۳۳۵۷۵۱_۲۷۴
  تروریست‌ها، ۵۰ افسر سابق پلیس را در موصل اعدام کردند/ ورود نیروها به شهرک باطنایا/ آزادسازی ۵۴ روستا در محور جنوبی شهر
  ۱۹۱۴۲۰۴_۱۵۹
  فرار یک آقازاده‌ با کیف ۶۰ میلیون دلاری
  رقیب جدید رونالدو برای کسب توپ طلا +عکس
  عکس/ پیام تبریک فیفا پس از صعود تیم ملی جوانان
  عکس/ شادی و سجده شکر جوانان ایران در منامه
  بازبینی فیلم حضور وزیر پیشنهادی روحانی در فتنه ۸۸+ فیلم
  ۳۷۶۲۶۳_۵۳۴
  حجت الاسلام ابوترابی؛ سخنران راهپیمایی ۱۳ آبان‌ در کرج شد
  ۳۷۶۲۶۷_۹۳۵
  یادواره ۳۶ هزار شهید دانش آموز در کرج برگزار می شود
  ۱۰۱۴۶۴۸
  حق تقدم با عابر است!
  ۵۳۳۳۷۳۲_۴۱۹
  نقش بستن تصویر سردار سلیمانی بر لباس کارشناس روسی + فیلم
  ۵۳۳۴۰۷۰_۲۶۶
  همکاری با رسانه‌های معاند، قابل پیگرد است/ سخن نظارت آیت‌الله مهدوی‌کنی به مذاق بسیاری خوش نیامد/مختومه کردن پرونده‌ها توسط رئیس قوه قضائیه از دروغ‌های بزرگ است
  ۵۳۳۵۹۷۹_۱۵۲
  یک احترام آمریکایی دیگر به پاسپورت ایرانی
  ۵۳۳۳۴۹۳_۲۱۸
  ۷ راز برای خوابیدن سالم
  ۵۳۳۵۷۱۳_۹۲۶
  لحظه‌ی غافلگیری زورگیران بی رحم هنگام چاقو کشی + فیلم
  ۵۳۳۵۱۳۵_۱۲۸
  حضور صداپیشه «یانگوم» در یک سریال کره‌ای دیگر/ ۴۰ قسمت دوبله شد
  ۵۳۳۳۴۸۷_۳۹۹
  واکنش جالب خانم بازیگر نسبت به خبر طلاقش
  ۵۳۳۵۲۲۳_۶۵۸
  فهرست کامل نامزدهای کسب توپ طلای فرانس فوتبال اعلام شد
  چهار قلو زائی زن کاشمری در مشهد
  یک ایرانی تیتر اول اینستاگرام رئال مادرید شد+ عکس
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net