تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۶
کد خبر : 120146
چاپ خبر

بندر الحدیده یمن؛

سنگ تمام سعودی‌ها برای تصاحب عروس یمن +نقشه و عکس

۱۴۱۷۲۴۳_۲۵۳

بندر الحدیده که به عروس دریای سرخ معروف است، در ۲۲۶ کیلومتری شهر صنعا پایتخت یمن قرار دارد. این شهر، دومین بندر تجاری بزرگ یمن بعد از بندر عدن است و به دلیل داشتن امکانات صادرات و واردات و نزدیکی به معابر بین المللی حمل و نقل کالا از اهمیت زیادی برخوردار می باشد

گروه بین‌الملل «کمال مهر»؛- در سواحل دریای سرخ، استانی قرار دارد که این روزها به تنها درگاه اقتصادی یمن با خارج از این کشور تبدیل شده است. استانی بزرگ که سواحلی چند صد کیلومتری با دریای سرخ دارد و کنترل آن به صورت کامل در دست ارتش یمن و حرکت انصار الله است.

استان الحدیده به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی آن به شهر صنعا پایتخت یمن از اهمیت خاصی در تحولات یمن برخوردار است، مساله ای که ائتلاف عربی و مزدوران یمنی اش متوجه آن شدند و آنها به همین دلیل به دنبال اشغال این استان ساحلی یمن هستند. در این مقاله به بررسی اهمیت استان الحدیده و تحولات میدانی در این استان می پردازیم:

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

الحدیده؛ استان ساحلی یمن

استان الحدیده یک استان ساحلی در شمال یمن است که در کنار سواحل دریای سرخ قرار دارد. این استان یکی از استان های پرجمعیت یمن است که ۱۱ درصد از جمعیت ۲۴ میلیون نفری این کشور در آن  زندگی می کنند. مساحت استان الحدیده بیش از ۱۷ هزار کیلومتر مربع است و  این استان نوار ساحلی به طول ۳۰۰ کیلومتر دارد. استان الحدیده از ۲۶ شهرستان تشکیل شده و مرکز آن شهر بندری الحدیده است.

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ
بندر الحدیده

بندر الحدیده که به عروس دریای سرخ معروف است، در ۲۲۶ کیلومتری شهر صنعا پایتخت یمن قرار دارد. این شهر، دومین بندر تجاری بزرگ یمن بعد از بندر عدن است و به دلیل داشتن امکانات صادرات و واردات و نزدیکی به معابر بین المللی حمل و نقل کالا از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

الحدیده؛ مرکز سیاحتی یمن

تاریخ تاسیس شهر الحدیده به قرن هشتم هجری قمری می رسد هنگامی که ابتدا به عنوان یک منطقه ماهگیری و سپس به عنوان بندر تجاری از این شهر استفاده شد. بندر الحدیده پس از تاسیسش بارها هدف حملات نیروهای پرتغالی و انگلیسی قرار گرفت و مردم این شهر از الحدیده در مقابل تجاوز دشمن خارجی دفاع کردند.

استان الحدیده به دلیل داشتن اماکن سیاحتی و تاریخی بین استان های یمن متمایز است، از جمله این اماکن می توان به قلعه تاریخی الحدیده اشاره کرد که در مجاورت ساحل قرار دارد. همچنین شهر سیاحتی الخوخه هم که به مناظر زیبایی از دریای سرخ مشرف است، از دیگر اماکن سیاحتی استان الحدیده است.

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ
قلعه تاریخی الحدیده

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ
شهر  الحدیده

الحدیده؛ قلب اقتصادی امروز یمن

بندر الحدیده هم اکنون با اشغال بندر عدن توسط ائتلاف عربی به بندر اساسی برای واردات کالا توسط دولت یمن تبدیل شده است، البته اگر ائتلاف عربی اجازه پهلوگیری کشتی های تجاری را در این بندر بدهد که این مساله کمتر اتفاق می افتد.

کار اصلی مردم الحدیده کشاورزی است و استان الحدیده رتبه اول در تولید برخی از محصولات کشاورزی در یمن را دارد. از جمله مهم ترین محصولات کشاورزی کاشت شده در الحدیده سبزیجات، میوه ها و علوفات است، همچنین به دلیل ساحلی بودن این استان کار ماهیگیری در آن رونق زیادی دارد.

فعالیت جریان تجزیه طلب در الحدیده

طرح تقسیم یمن به اقالیم شش گانه در سال های اخیر به صورت جدی در محافل سیاسی یمن مطرح شده است. براساس این طرح چهار استان الحدیده، ریمه، المحویت و حجه در قالب اقلیمی به نام اقلیم تهامه و به مرکزیت الحدیده در کنار هم قرار می گیرند.

طرح برپایی اقلیم تهامه طرافدارانی را در استان الحدیده دارد که برخی از آنها پس از شروع جنگ یمن گروهی به نام (المقاومه الشعبیه فی اقلیم تهامه) را ایجاد کردند. اعضای این گروه سلاح به دست گرفتند و به بهانه رسیدن به خودمختاری با نیروهای ارتش و حرکت انصارالله در شهر الحدیده و مناطق پیرامون درگیر شدند.

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ
آرم گروه مقاومت الشعبیه در اقلیم تهامه

اما این در نهایت این نیروهای تجزیه طلب شکست خوردند و در ماه های اخیر دیگر ظهور علنی چندانی در استان الحدیده ندارند. هم اکنون کنترل تمام مناطق این استان ساحلی در دست  ارتش و حرکت انصار الله است.

تخریب زیرساخت های الحدیده به دست سعودی ها

جنگنده های سعودی بعد از شروع جنگ یمن، بارها بندر الحدیده به خصوص تاسیسات صنعتی و دریایی آن را بارها بمباران کردند که این حملات به تخریب بسیاری از زیرساخت های صنعتی بندر الحدیده منجر شد.

ائتلاف عربی استان الحدیده را به دلیل مجاورت با دریای سرخ، معبری برای ورود سلاح و تجهیزات نظامی از خارج از یمن به این کشور می داند، به همین دلیل جنگنده ها و ناوچه های کشورهای عربی حملات زیادی را بر ضد استان الحدیده انجام داده اند.

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ
بندر الحدیده بعد از بمباران توسط جنگنده های سعودی

ماهیگران الحدیده؛ قربانیان جنگ یمن

ماهیگران استان الحدیده یکی از قربانیان اصلی حملات ائتلاف عربی به سواحل این استان بودند. این ائتلاف به بهانه مبارزه با قاچاق سلاح علاوه بر اینکه مانع از فعالیت قایق های ماهیگیری شد، بارها این قایق ها را هدف قرار داد که این حملات به شهادت و مجروحیت صدها تن از ماهیگران در سواحل استان الحدیده منجر شده است.

اهمیت استراتژیک الحدیده

یکی از دلایل اهمیت استان الحدیده نزدیکی آن به شهر صنعا پایتخت یمن است و اگر ائتلاف عربی بتواند این استان را به اشغال خود دربیاورد، می تواند از طریق محور الحدیده به سوی شهر صنعا پیشروی کند.

به نظر می رسد که راهبرد ائتلاف عربی برای اشغال استان الحدیده، حمله از طریق دریا و پیاده کردن و تجهیزات نظامی در سواحل این استان باشد. راهبردی که ائتلاف در حمله به بندر عدن و اشغال آن در پیش گرفت. نیروها و تجهیزات نظامی ائتلاف عربی از طریق ساحل وارد عدن شدند و آن را اشغال کردند.

بندر الحدیده یمن؛ عروس دریای سرخ
جزیره کمران

جزایر یمنی در دریای سرخ

در دریای سرخ و در مقابل سواحل استان الحدیده بیش از ۴۰ جزیره وجود دارد. مهم ترین این جزایر، جزیره کمران است که مردم در آن زندگی می کنند. در برخی از این جزایر همچون جزیره مکران پایگاه نظامی هم وجود دارد.

کنترل بیشتر جزایر استان الحدیده که برای اشراف داشتن بر دریای سرخ اهمیت دارد، همچون جزیره کمران در اختیار نیروهای ارتش و حرکت انصارالله است، اما کنترل تعدادی دیگر از جزایر همچون جزیره حنیش کبری در اختیار نیروهای ائتلاف عربی است.

آینده الحدیده

به نظر می رسد که استان الحدیده در آینده نزدیک هدف حمله همه جانبه زمینی و دریایی ائتلاف عربی و مزدوران یمنی آن قرار بگیرد. موقعیت جغرافیایی استان الحدیده و اهمیت آن در ادامه حیات اقتصادی دولت یمن سبب می گردد که ائتلاف عربی به هر قیمتی به دنبال اشغال این استان ساحلی یمن باشد.

علاوه بر این هم جزایر استان الحدیده در دریای سرخ جزو اهداف آتی ائتلاف عربی در هفته ها و ماه های آینده خواهد بود. این جزایر به دلیل داشتن اشراف بر دریای سرخ اهمیت زیادی دارد. گرچه که در برخی از جزایر استان الحدیده پایگاه های نظامی وجود دارد، اما با توجه به تجهیزات هوایی و دریایی ائتلاف عربی به نظر می رسد که امکان دفاع زیاد از این جزایر برای نیروهای یمنی مهیا نباشد.

با توجه به وسعت زیاد استان الحدیده و سواحل طولانی این استان، امکان پیشروی محدود نیروهای ائتلاف عربی به صورت سریع در برخی از مناطق این استان وجود دارد. اما نیروهای ارتش یمن و حرکت انصارالله با توجه به اهمیت اقتصادی استان الحدیده، به سختی از این استان دفاع خواهند کرد.

هم چنین به نظر می رسد که مردم استان الحدیده با توجه به تاریخ شان در مبارزه با نیروهای خارجی، این بار هم در کنار ارتش و انصارالله در برابر نیروهای متجاوزگر ائتلاف عربی بجنگند.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • زندگی زناشویی تان اگر این نشانه ها را دارد، در لبه پرتگاه است!!
  ۶۳۶۷۴۷۹۳۵
  ماجرای دستگیری بازیگر زن معروف از زبان خودش !+عکس
  تعرض و گرفتن فیلم از دختر برهنه در پارتی مختلط باغ
  ۶۳۶۱۲۹۸۲۳۹۹۷۸۴۷۶۶۱
  خواهر آرایشگر برادرانش را به وسوسه انداخت+عکس
  ۷۸۲۱e97d-3e52-4ee7-8a3f-4918b2c1221a
  برای همیشه از شر شوره سر خلاص شوید!
  پگاه آهنگرانی هم کشف حجاب کرد+عکس
  عکس/ جایزه ملکه!
  ۱۹۱۵۷۲۱_۹۶۷
  پرشورترین تیم ایران با هزینه میلیاردی در اندیشه شکستن طلسم ۱۶ ساله
  ۱۳۹۵۰۲۰۷۰۰۰۸۱۷_photoa
  آمار نادرست بودجه‌ای معاون اول به مردم/ رشد هزینه‌ جاری با وجود منع استخدام و عدم تسویه بدهی‌های دولت
  ۱۳۹۵۰۲۲۱۰۰۱۰۸۸_photoa
  تعرفه مکالمه اربعین ۵۵۰ تومان تعیین شد/مکالمه ارزان شد
  ۱۳۹۵۰۷۱۱۰۰۰۳۹۲_photoa
  کروس، کراماریچ و ریبری، ۳ پاسور گل برتر قاره سبز
  ۱۳۹۵۰۸۰۳۰۰۰۴۳۵_photoa
  قوی‌ترین صاعقه دو برابر سطح خورشید گرما دارد
  ۳۷۶۶۰۴_۱۱۸
  خداداد عزیزی به سیاه جامگان رفت
  ۳۷۶۵۳۸_۶۶۵
  انتقاد شدید کی روش به فدراسیون/مدیریت خارج از زمین تیم ملی، بار دیگر شکست خورد
  اقدامات ایرانسل برای زائران اربعین چیست
  ۳۷۶۶۵۹_۷۲۶
  بلک بری یک گوشی دیگر هم معرفی کرد
  he3144
  خوراکی هایی که برای سرماخوردگی شما خوب است
  ۱۹۱۵۸۴۰_۷۳۲
  با تدبیر ۸ هزار میلیارد از ۳ هزار میلیارد کوچک‌تر می‌شود!
  ۳۷۴۶۰۴_۸۲۱
  کودکان سر راهی ره آورد اعتیاد و بارداری های نامشروع هستند/ ساماندهی ۲۵ کودک سر راهی البرزی در نیمه نخست سال
  ۵۳۳۵۳۳۵_۶۸۸
  عجیب‌ترین عملیات نجات در سطل زباله +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net