تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۶
کد خبر : 120105
چاپ خبر

علاقمندی به کار و تلاش تا اشتغالزایی برای فرزندان؛

ماهی گرفتن یک کارآفرین از آب گل آلود+تصاویر

image592693

پرورش دهنده ماهی گفت: با ارزش اقتصادی و سود دهی بالای پرورش ماهی، در آینده ظرفیت استخر را افزایش می دهم و گسترده تر به پرورش ماهی می پردازم

 

به گزارش«کمال مهر»؛؛ حسین چراغی، پرورش دهنده ماهی در استخر خاکی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: ساکن روستای گنجی از توابع خنجین هستم، این روستا ۴ خانوار سکنه دارد، در کنار کشاورزی ،دامپروری و باغبایی در سال ۹۳ با همکاری خانواده برای پرورش ماهی اقدام کردم.

 

وی گفت: در روستای گنجی زمین و حق آب از رودخانه قره چای داشتم، برای استفاده از منابع آبی خرد در سال گذشته با ایجاد استخر خاکی و هدایت آب در آن شروع به پرورش ماهی کردم.

 

چراغی گفت: استخر گرم آبی بستر خوبی برای پرورش ماهی های کپور نقره ای و آمور است، تیرماه امسال از شمال کشور ۷ هزار ماهی آمور با وزن ۲۰ گرم خریداری کردم و در استخر رها کردم.

 

پرورش دهنده ماهی گفت: ماهی آمور از یونجه و علف سبز تغذیه می کند، یونجه هایی را که در مزرعه کشت می کنم را برای تغدیه ماهی آمور استفاده می کنم، در ابتدا غذای چون ماهی آمور حریص تر است، غذای ماهی آمور را می دهم و بعد ماهی کپور را غذا می دهم.

 

وی گفت: ماهی کپور همه چیز خور است و از گندم و جوی خیس شده تغذیه می کند، در ایتدا جو را خرد می کردم و داخل گونی خیس کرده و چون ماهی کپور از کف استخر تغذیه می کند، گونی را در کف استخر قرار می دادم.

 

پرورش دهنده ماهی گفت: وزن ماهی ها در حال حاضر به ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ گرم می رسد و تاکنون ۲ تن ماهی با تور صید کردیم و حدود ۴ تن ماهی در استخر برای فروش دارم.

 

وی گفت: از آب استخر برای کشاورزی هم استفاده می کنم و علاوه بر پرورش ماهی، گندم، جو، یونجه کشت می کنم و درختان میوه هم در مزرعه دارم.

 

روستا زاده کنجی گفت: امسال ۵ هزار تن میوه به از درختان مزرعه برداشت کردم ، وزن میوه به به ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرم می رسید، نهال این درختان را ۴ سال گذشته کاشته بودم.

 

چراغی گفت: در مزرعه درخت بادام هم دارم ولی بدلیل سرمازدگی امسال برداشت زیادی نداشتم، صیفی کاری هم در مزرعه به اندازه مصرف خانواده دارم.

 

وی گفت: در سالهای گذشته به عنوان پیوندزن نمونه درختان میوه معرفی شدم و با روشهای پیوند زنی آشنا هستم و این کار را در مزرعه بر روی درختان زردآلو، بادام و هلو انجام داده ام.

 

چراغی با اشاره به بازار فروش ماهی گفت: تاکنون برای فروش ماهی مشکلی نداشته ام و استقبال بالا در بازار فروش داخل شهرستان داشته ام.

 

وی گفت: با ارزش اقتصادی و سود دهی بالای پرورش ماهی، در آینده ظرفیت استخر را افزایش می دهم و گسترده تر به پرورش ماهی می پردازم.

 

چراغی گفت: علاقه بسیاری به کار و تلاش دارم ، کار من را خسته نمی کند و از شکست هم نمی هراسم، کشاورزی، دامداری پرورش ماهی زمینه اشتغال فرزندانم را فراهم کرد.

 

 وی گفت: مدیریت و خستگی ناپذیری رمز موفقیت است و مشکلات و سختی ها برای من معنی نداررد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ک

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net