تارخ انتشار: شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۰
کد خبر : 119631
چاپ خبر

دو نکته پنهان درباره نامه روحانی به وزیر دفاع

۱۴۰۸۷۷۰_۷۰۷

رییس جمهور روز پنج شنبه (۱۰ دی) در نامه ای به سردار حسین دهقان، وزیر دفاع، از وی خواست بی توجه به تحریم های احتمالی امریکا سرعت رشد برنامه موشکی را افزایش دهد

 به گزارش«کمال مهر»؛، این نامه پس از آن نوشته شد که دولت امریکا اعلام کرد صبح چهارشنبه به وقت واشینگتن تحریم هایی را علیه ده ها فرد و نهاد ایرانی مرتبط با برنامه موشکی اعمال خواهد کرد.

امریکا این اقدام را واکنشی به تست موشک بالستیک عماد از سوی ایران می داند.

این تحریم ها البته هنوز رسما اعمال نشده وروزنامه وال استریت ژورنال خبر داده که دولت امریکا اقدام در این باره را تا مدت نامعلومی در آینده به تعویق انداخته است.

برخی کارشناسان می گویند نامه حسن روحانی به وزیر دفاع قبل از هر چیز حاوی این پیام پنهان است که تحریم ها علیه برنامه موشکی ایران اعمال خواهد شد.

ظاهرا وزارت خارجه دولت آقای روحانی در تماس با همتایان امریکایی خود مطمئن شده است که این تحریم ها ولو به تعویق افتاده باشد، منتفی نشده است

برخی منابع در تهران می گویند در بهترین حالت ممکن است این تحریم ها به زمانی پس از روز  اجرای برجام موکول شده باشد.

این روز به احتمال زیاد تا نیمه ژانویه ۲۰۱۶ فرا خواهد رسید.

وقتی ایران همه تعهدات هسته ای خود را انجام داده باشد، چیز زیادی برای ترس امریکا از تبعات اقدام علیه برنامه موشکی ایران وجود نخواهد داشت.

یک منبع در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «لابی های وزارت خارجه با امریکایی ها شکست خورده است. دولت مطمئن شده تحریم های موشکی اعمال خواهد شد. در غیر این صورت دستور به تشدید برنامه موشکی معنا نداشت».

علاوه بر این، کارشناسان معتقدند این نامه یک معنای پنهان دیگر هم دارد و آن این است که دولت تصمیم قطعی گرفته به تحریم های موشکی امریکا پاسخ ندهد.

یک منبع مطلع از جزئیات به «ایران هسته ای« گفت: «دولت روحانی نوعی «بازی پیشینی با افکار عمومی» را آغاز کرده است. دولت قصد ندارد پس از اعمال تحریم های جدید اجرای برجام را متوقف کند. حتی نمی خواهد به کمیسیون نظارت شکایت کند. دولت تنها می خواهد بگوید این تحریم ها ربطی به برجام ندارد».

مطابق فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی دولت موظف است در صورت اعمال هرگونه تحریم جدید، اجرای برجام را متوقف کند.

«ایران هسته ای» پیش تر گزارش داده بود که دولت دستور دارد در صورت اعمال تحریم های جدید، اجرای برجام را متوقف کند.

نگرانی جدی که اکنون وجود دارد این است که اگر «حفظ برجام» بدل به اولویت شماره یک سیاست خارجی و امنیت ملی دولت روحانی شده باشد، در این صورت راه برای فشارهای بی سابقه ای به ایران گشوده شده و توان پاسخ دهی ایران نیز به نحو محسوسی کاهش خواهد یافت.

منبع: ایران هسته ای

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net