تارخ انتشار: چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶
کد خبر : 119057
چاپ خبر

شوماخر؛الگوی عابدزاده و مربی موسوی

دروازه‌بانی که از مسگری تا فتح اروپا و نایب قهرمانی جهان رسید +عکس

دروازه‌بان معروف تاریخ فوتبال آلمان که قهرمانی اروپا و ۲ دوره نایب قهرمانی جهان را در کارنامه ورزشی‌ خود ثبت کرده، هم اکنون معاون باشگاه اف.ث کلن است اما در زندگی غیرورزشی خود، استادکاری ماهر در رشته مس‌گری است

به گزارش «کمال مهر»؛، «هارولد تونی‌ شوماخر» که روزگاری در فوتبال آلمان به عنوان گلری درجه یک محسوب می‌شد و در ۲ جام جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ از دروازه ژرمن‌ها محافظت کرد، هم اکنون نایب رئیس باشگاه اف.ث.کلن است.

او که تا چندی دیگر وارد ۶۲ سالگی می‌شود، در دوران ورزشی خود،‌آنقدر توانمند بود که الگوی دروازه‌بان‌های بسیاری در سطح جهان به شمار می‌رفت. از جمله احمدرضا عابدزاده، گلر بزرگ فوتبال ایران همواره در مصاحبه‌هایش از شوماخر به عنوان الگوی خود در دروازه‌بانی نام می‌برد.

شوماخر البته تا قبل از فوتبال و مطرح شدن ،در سنین کم دوره مس‌گری را پشت سرگذاشت.

در ماه دسامبر ۱۹۶۹ در حالیکه تنها ۱۵ سال بیشتر نداشت، با دوچرخه مسافت خانه پدری تا منطقه‌ای به اسم «گورتسن‌نیش» را طی می‌کرد تا در کارگاهی آموزش مس‌گری ببیند.

او در آن سال‌ها در شرایطی که هنوز از افتخار، پول و شهرت دور بود، از برف‌های سخت در خیابان‌ها می‌‌گذشت که آموزش کاری فنی ببیند.

شوماخر می‌گوید: هلگا، مادرم دنبال شغلی برای من می‌گشت. آن موقع می‌خواستم هر طور شده فوتبالیست شوم. اما او به من می‌گفت که اول باید فن و حرفه‌‌ای یاد بگیرم.

 شوماخر

*۸۰ مارک دستمزد نخستین سال مس‌گری!
شوماخر در نخستین سالی که آموزش مس‌گری دید، پول اندکی دستمزد گرفت. او می‌گوید: در آن سال کل دستمزدم ۸۰ مارک بود. بعد ۱۲۰ مارک و آخر سر هم ۱۶۰ مارک گرفتم.

وی می‌افزاید:‌در همان موقع که آموزش می‌دیدم، فوتبال هم بازی می‌کردم. وقتی برای تیم ملی جوانان برگزیده شدم، رئیس من در کارگاه ۵۰ مارک اضافه کف دستم گذاشت. او خیلی سخاوتمند بود. آن پول هم خرج خانواده شد.

شوماخر

*۳و نیم سال آموزش
شوماخر در آن دوره ۳ سال و نیم آموزش فنی دید. یک ماه بعد از آنکه امتحان فنی و حرفه‌ای برای دریافت مدرک داد، به عنوان بازیکن حرفه‌ای اولین قراردادش را با باشگاه اف.ث.کلن منعقد کرد. او برای پایان کارش یک دیگ مسی ساخت و به استادش ارائه کرد. دیگی که هم اکنون آن را در منزلش به عنوان یادبود نگه داشته است.

شوماخر

*اولین حقوق فوتبالی
اما به عنوان بازیکنی حرفه‌ای ابتدا ۱۲۰۰ مارک حقوق پایه گرفت. او در این مورد اظهار می‌کند: البته این رقم خالص و بدون مالیات بود. مانفرد، پدرم هم یک استادکار بود. او حداکثر ۲۵۰ مارک دستمزد به منزل می‌آمد. واقعا درک می‌کنم که پول درآوردن برای خانواده، چقدر سخت بود و چه معنایی دارد.

در آن دوران انجام کار سخت و دیدن دوره دشوار مسگری، شوماخر را آبدیده کرد. چکش‌زدن‌ها بر مس، تحمل گرما مقابل کوره و انجام کارهای سخت از او انسانی مقاوم و ورزشکاری موفق ساخت.

*خصلت‌های فراگرفته
شوماخر با به خاطر آوردن آن دوران می‌گوید: به همه کسانی که استاد کار فنی هستند، احترام می‌گذارم. میدانم آنها با چه سختی در آن موقع برای خانواده‌ خود کسب درآمد می‌کردند. من از طریق فنی که آموزش دیدم، سروقت حضور یافتن و فروافتادگی را یادگرفتم.هیچوقت با تاخیر سرکار حاضر نشدم. همین خصلت را تا به امروز حفظ کرده‌ام.

شوماخر

*گلری وارد به امور فنی
با آگاهی و شناخت از زندگی این قهرمان گذشته و این که در دوران نوجوانی چه سختی‌های دیده، سئوالی که مطرح می‌شود، ‌این است که آیا او واقعا یک صنعت‌گر خوب و ماهر باقی مانده است؟

گلر بزرگ فوتبال آلمان پاسخ می‌دهد: بله، من ساخته و پرداخته شدم و در منزل تقریبا همه کارهای فنی را خودم انجام می‌دهم. فقط در امور برقی، با وجود آگاهی از آن، ترجیح می‌دهم تکنسین حرفه‌ای بیاید.

شوماخر

*شوماخر کیست؟
شوماخر در دوران ورزشی خود برای ۵ تیم باشگاهی بازی کرد. او از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۷ از دروازه اف.ث‌ کلن محافظت کرد. در این تیم بود که مدارج ترقی را طی کرد و گلر درجه یکی شد.

با پیراهن این تیم بود که حضور در تیم ملی آلمان را به چشم دید. وی سپس به مدت یک سال به شالکه رفت و در سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱ بازیکن تیم فنرباغچه ترکیه شد.

بعد از بازگشت از ترکیه، ‌به مدت یک فصل از دروازه تیم بایرن مونیخ محافظت کرد و با پیراهن این تیم فوتبال را کنار گذاشت.

اما سه سال بعد به خواست بورسیادورتموند برای مقطعی یک ساله باردیگر به میدان بازگشت و از دروازه این تیم مراقبت کرد.

در تیم ملی فوتبال آلمان اولین بازی خود را در سال ۱۹۷۹ انجام داد. وقتی در راه جام ملت‌های ۱۹۸۰ اروپا سپ مایر، گلر اسطوره‌ای ژرمن‌ها آسیب دید، یوپ دروال، مربی وقت ژرمن‌ها از شوماخر استفاده کرد و بهره‌اش را هم برد.

وی تا سال ۱۹۸۶ در تیم ملی آلمان ۷۶ بازی انجام داد و ضمن کسب مقام قهرمانی اروپا در سال ۱۹۸۰ در ۲ جام جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ نایب قهرمان شد.

شوماخر بعد از آویختن کفش‌هایش مربیگری نیز کرد. او در ۳ تیم شالکه، بایرن مونیخ و بورسیادورتموند مربی دروازه‌بان ها بود.

شوماخر

در سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ هدایت فورتونا کلن را برعهده گرفت. در این تیم او مربی سید علی موسوی، مهاجم معروف سابق فوتبال ایران بود. و بعد نیز به مدت ۲ سال مربی دروازه‌بان‌های بایرلورکوزن شد.

وی که در سال ۱۹۸۸ کتاب جنجالی«سوت‌ آغاز بازی»‌را منتشر کرد و برخی رفتارهای پنهان بازیکنان را فاش کرد،‌ از سال ۲۰۱۲ به عنوان نایب رئیس باشگاه اف.ث.کلن کار می‌کند.

منبع: فارس

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • پوستر دومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی رونمایی شد+عکس
  شعر «آتش نشانان» سلیم موذن زاده
  گران ترین خانه تاریخ دنیا +تصاویر
  دستگیری دختر بدنسازی که عکس برهنه خود را در فضای مجازی منتشر می‌کرد + عکس
  زیان ۲۶درصدی خریداران طلا
  بقایای پلاسکو را کجا می‌برند؟ +عکس
  از شرط گذاشتن عدم دخالت ایران در ژنو تا پیش شرط‌‌های ایران در «آستانه»/ وقتی ورق در مذاکرات برگشت
  عکس/تکل خطرناک در هفته هجدهم لیگ برتر
  عکس/حرکات عجیب غریب در فوتبال ایران
  عکس/روپایی زدن قلعه نویی با چشم بسته
  کشف پیکر پنج شهروند از موتورخانه پلاسکو/ ۳ جسد خارج شد
  عکس/ یوم الحساب پلاسکو
  عکس/پرواز عجیب دروازه بان برای مهار توپ
  اکبرپور: هر وقت استقلال دوندگی داشت خطرناک نشان داد/ تغییرات زیاد در ترکیب انگیزه بازیکنان را کم می‌کند
  در دوره روحانی نرم‌افزار اسنپ «تحصیلکردگان بیکار ایران» را راننده تاکسی کرد/ فشار شدید اقتصادی وخامت معاش ایرانی‌ها
  تهران دل شکسته ز داغ گران بگو/ از مردهای عاشق آتش نشان بگو
  اتحادیه بین‌المللی دانشمندان مسلمان نسبت به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس هشدار داد
  حضور فرزند رهبر معظم انقلاب در تشییع آیت الله خسروشاهی+عکس
  حرم مطهر حضرت فاطمه (س) و ائمه بقیع در دانشگاه آزاد مهدیشهر طراحی شد+ تصویر
  کتک خوردن آقای بازیگر از مردم به دلیل رعایت نکردن نوبت+ تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net