تارخ انتشار: سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۰
کد خبر : 118879
چاپ خبر

شیراز؛

جراحی تومور مغزی بدون استفاده از بیهوشی

۳۹۵۷۱۲۶_۱۷۷

جراحان دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق شدند در یک عمل جراحی بی سابقه در منطقه جنوب کشور، جراحی تومور مغزی یک بیمار ۳۲ساله را در حالت بدون بیهوشی و قادر به تکلم، انجام دهند

به گزارش «کمال مهر»؛؛ استادیار جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: “مهدی ندیمی فرد” ، بیمار مبتلا به تومور مغزی در مجاورت ناحیه ” بروکا ” (مرکز تکلم مغزی)، مورد عمل جراحی باز مغز قرار گرفت.

“دکتر آرش صفاریان”، درباره خصوصیت این عمل جراحی افزود: با توجه به اینکه این تومور در ناحیه تکلم بیمار بود، باید وضعیت لحظه به لحظه عمل جراحی از نظر سلامت ناحیه تکلم مغز مورد بررسی دقیق قرار می گرفت.
وی ادامه داد: پس از مشورت با تیم متخصص بیهوشی، قرار شد تا با استفاده از روش نادر بی حس کردن اعصاب مغز، بیمار بیهوش نشود تا در طول عمل جراحی وضعیت تکلم بیمار به کمک صحبت کردن با او کنترل شود.
استادیار جراحی مغز و اعصاب با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت بیمار خوب است و به زودی مرخص می شود، اضافه کرد: انجام این عمل در جنوب کشور، سابقه نداشته است.
استادیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بیان داشت: با توجه به نیاز جراح این عمل، اعصاب نواحی پوست سر مورد بی حسی کامل قرار گرفت و سایر قسمت های دردزا هم به کمک جراح در حین عمل، بی حس شد.
“دکتر آرش فربود” افزود: بدین ترتیب بدون نیاز به بیهوشی عمومی و لوله گذاری، جراحی بیمار در حالت هوشیاری کامل، انجام شد؛ به نحوی که در مراحل خطیر جراحی مانند برداشتن تومور، بیمار قادر به صحبت و برقرارکردن ارتباط با دیگران بود.
وی با بیان اینکه در این روش بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی کند، افزود: این عمل حدود دو ساعت و نیم طول کشید و به همین دلیل، بیمار هیچ گونه ناراحتی خاصی نداشت.
این بیمار ۳۲ ساله که از چند روز پیش به طور ناگهانی دچار سردرد شده بود، به مراکز درمانی مختلف مراجعه کرده بود.
“مهدی ندیمی فرد” در حالی که مورد عمل جراحی قرار گرفته و در حال گذراندن دوره بهبودی در بیمارستان شهید چمران است، می گوید: قبل از آنکه مورد عمل جراحی قرار بگیرم، چند مرتبه دچار حالت تشنج شده ام.
وی افزود: پس از انجام معاینه، آزمایش و عکسبرداری های مختلف، وجود تومور مغزی تشخیص داده شد و تیم پزشکی جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهید دکتر چمران تصمیم به انجام این جراحی گرفتند.

انتهای پیام/ت

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net