تارخ انتشار: دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۹
کد خبر : 116052
چاپ خبر

یک اتفاق تلخ در تاریخ خدمات پزشکی/ درآوردن بخیه کودک به‌دلیل ناتوانی مالی

مدیرکل دفتر شکایات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه درآوردن بخیه به‌دلیل ناتوانی مالی در تاریخ خدمات پزشکی ایران تأسف‌بار و نادر است، گفت: واقعاً مسئولان وزارت بهداشت در شوک هستند، زیرا اگر پزشک چنین دستور غلطی را داده چرا پرستار آن را اجرا کرده است؟

به گزارش «کمال مهر»؛در روز ۱۵ آذر خبری در جامعه ایران از زبان وزیر بهداشت منتشر شد که اذهان عمومی را به‌شدت رنجاند، خبر این بود که کادر پزشکی در خمینی‌شهر اصفهان به‌دلیل ناتوانی مالی خانواده‌ای برای پرداخت مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تومان بخیه صورت یک کودک را که زده بودند، کشیدند.

در این رابطه دکتر سیدسجاد رضوی مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره جدیدترین اقدامات برای بررسی این رخداد تلخ به تسنیم گفت: هم اکنون که با شما صحبت می‌کنم حدود سه ساعتی است که تیم بازرسی این پرونده از تهران وارد اصفهان شده‌اند و با وجود آن که هوا مساعد نبود و هواپیما نیز برای این سفر مهیا نبود با این وجود تیم بازرسی وزارت بهداشت با توجه به اهمیت این پرونده خودشان را به اصفهان رساندند.

وی ادامه داد: تمام کادر درمانی بیمارستان مذکور به‌همراه تمام مسئولان حوزه سلامت اصفهان از جمله خمینی‌‌شهر و مسئولان مرکز بهداشت این شهر به‌همراه خانواده بیمار مصاحبه خواهند شد زیرا این رخداد تلخ در طول تاریخ خدمات پزشکی کشورمان تأسف‌بار بوده است و به هیج عنوان پذیرفتنی نیست که در بیمارستان دولتی چنین تخلفی صورت پذیرد زیرا ما گاهی مشاهده کردیم که بیمار پولی برای پرداخت خدمات درمانی نداشته است و این پزشک و پرستار بوده است که حتی خودشان با مددکاری بیمارستان صحبت کرده‌اند و مشکل مالی بیمار را به هر صورت مدیریت می‌کردند.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت تصریح کرد: به هر حال اگر بیمارستانی چه دولتی و چه خصوصی پولی درخواست می‌کند هیچ ارتباطی به پزشک و پرستار ندارد, در حالی که در این اتفاق مذکور ما شاهد آن هستیم که پزشک و پرستار مذکور باتجربه هستند و واقعاً هنوز هم بشخصه در یک شوک قرار داریم که چرا چنین اتفاقی رخ داده است و این در حالی است که شخص وزیر بهداشت خود مطالبه‌گر این رخداد تلخ است, در حالی که در برخی موارد مشاهده می‌کنیم برخی از مسئولان با مشاهده مشکلات مردم حتی لاپوشانی‌هایی می‌کنند ولی در این پرونده شخص وزیر خود این مشکل را نزد رسانه‌ها تأیید کرده است و به‌جِد نیز پیگیر این مسئله است.

سجاد رضوی عنوان کرد: بنابراین ما امیدواریم این اتفاق تلخ به این صورتی که تاکنون عنوان شده است، نباشد و تیم اعزامی بازرسی وزارت بهداشت به اصفهان نیز برای این امر تمام تلاش خود را خواهند کرد و به‌نوعی امیدواریم تمام این اتفاق تلخ فقط یک خواب باشد.

وی درباره اینکه پس از رسانه‌ای شدن این رخداد تلخ این مسئله مطرح شده است که اگر پزشک دستور کشیدن بخیه این کودک بیمار را داده است چرا پرستار آن را اجرا کرده است, در حالی که طبق قوانین پزشکی؛ پرستار می‌توانست اموری را که به‌ضرر سلامت بیمار باشد انجام ندهد, پاسخ داد: بله؛ کاملاً این مبحث درست است و البته جای بحث هم دارد زیرا در صحبت‌های اولیه‌ای که با پزشک مربوطه داشتیم وی عنوان کرده بود که به‌شوخی گفته است بخیه را بکشند و این سؤال پیش می‌آید که چرا پرستار آن را اجرا کرده است. زیرا بر اساس قوانین؛ پرستار می‌تواند دستورات پزشکی را که به‌ضرر سلامت بیمار باشد به سوپروایزر و یا رئیس بیمارستان گزارش دهد و آن کار را انجام ندهد.

سجاد رضوی در پاسخ به این پرسش که یک نگرانی دیگری که در این باره وجود دارد آن است که به‌دلیل گسترده بودن ابعاد انسانی این پرونده به‌نوعی در وزارت بهداشت لاپوشانی صورت پذیرد، گفت: به هیچ عنوان؛ زیرا اگر ما خودمان نیز بخواهیم لاپوشانی کنیم وزیر بهداشت خود مطالبه‌گر این رخداد تلخ است و هر لحظه نیز اخبار تیم اعزامی برای بررسی این پرونده را از ما جویا می‌شود به‌طوری که باید پس از بررسی‌هایی که صورت می‌پذیرد فردا گزارش نهایی را در اختیار دکتر هاشمی قرار دهیم.

وی نسبت به خطر افتادن اعتماد مردم به خدمات بیمارستان‌های دولتی علی‌الخصوص پس از اجرای موفق طرح تحول سلامت با تأکید بر اقدامات دادگستری و نظام پزشکی درباره این رخداد تلخ عنوان کرد: مردم آگاه باشند وزیر بهداشت به‌عنوان سکاندار حوزه سلامت کشور خود مطالبه‌گر این رخداد تلخ است و به‌نوعی مدعی برای رسیدگی این پرونده تلخ است که به‌نوعی آبروی جامعه پزشکی و پیراپزشکی به خطر افتاده است.

سجاد رضوی درباره اینکه به هر حال در حدود ۱۰ روز از این رخداد تلخ می‌گذرد و خانواده این بیمار علت رسانه‌ای نشدن این مسئله را تهدید خودشان عنوان کردند، خاطرنشان کرد: این مسئله را نمی‌دانستیم ولی حتماً به تیم بازرسی منتقل می‌کنیم تا از این مسئله نیز جویا شوند و اطلاعات لازم را کسب کنند.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۲۶۶۵۳
  بعد از پخش زوایای فتنه ۸۸ تهدیدمان کردند/ میرحسین موسوی آگاهانه در مسیر فتنه حرکت می‌کرد
  ۵۹۶۷۲۳
  دولت برای رفع کسری بودجه خود سراغ جیب مردم رفت/ ۹۰۰ میلیارد پول مشترکین ثابت در جیب مخابرات/ تنها یک رقم از هزینه های قبض تلفن باز می گردد!
  ۵۳۱۷۰۹۲_۶۳۲
  خاطره رضا رشیدپور از همسفر شدن با علی شمخانی + فیلم
  اعدام اولین شاهزادۀ سعودی به‌خاطر قتل در ملاء عام + فیلم
  چین ۱۴۰ سال قبل + تصاویر
  مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست
  عکس دیده نشده از ترامپ و دخترش تیفانی
  ۵۳۱۸۷۰۶_۹۵۷
  عشق شما از چه نوعی است، دلبستگی یا وابستگی؟ + علامت‌های تشخیص
  ۵۳۱۸۶۲۰_۸۰۴
  مدافعین حرم تا تحقق اهداف، دفاع مسلحانه را ادامه می‌دهند
  عکس/ سلفی یک هوادار در بدترین شرایط با رضاییان
  ۵۳۱۷۶۶۷_۷۶۰
  اشتباه مخابرات، یک جوان را تا پای چوبه دار برد!
  ستاره‌های ثروتمندی که از فقر مطلق آمده‌اند
  ۳۷۵۱۴۲_۶۵۷
  همکاری دیرینه دو فتنه گر/گلشیفته در آغوش نامجو
  ۳۷۵۱۳۲_۹۲۱
  شکست ناپذیری پرسپولیس به ۱۱ مسابقه متوالی رسید
  اهدا منحصر بفردترین جوایز ورزشی کشور به ورزشکاران محمدشهر
  ۶۰۰_۴۰۲_-%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%b1%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%a2%d8%a8%db%8c
  سرسره های غیر استاندارد مشهد حادثه آفرید
  ۳۷۵۱۴۸_۹۵۱
  عالیشاه از درد نمی توانست پایش را روی زمین بگذارد
  ۱۹۰۸۵۵۶_۷۶۰
  چرا تروریست‌ها از حلب خارج نمی‌شوند؟
  ۱۹۰۸۶۴۴_۳۹۷
  یاشار سلطانی واقعا چه کرده است؟
  ۱۹۰۸۵۰۱_۷۷۰
  مربی‌استقلال در آستانه بازی با سایپا داغدار شد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net