تارخ انتشار: دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
کد خبر : 115221
چاپ خبر

تلخ‌ترین سال وزنه‌برداری ایران؛

سقوط پولادمردان زیر وزنه بی‌تدبیری/ چه کسی پاسخگوی فاجعه هیوستون است؟

۱۳۵۵۶۰۶_۶۶۹

با نتایجی که تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در مسابقات جهانی آمریکا کسب کرد، در کمتر از یکسال به مسابقات المپیک ریو زنگ خطر برای این رشته مدال آور کشورمان به صدا درآمده و این سوال به وجود آمده که چه تضمینی وجو دارد تا ناکامی مسابقات جهانی هیوستون در المپیک ریو تکرار نشود؟

گروه ورزشی «کمال مهر»؛یم ملی وزنه برداری ایران در پایان هشتاد و دومین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ جایگاه نازل پانزدهمی را به دست آورد تا یکی از ضعیف‌ترین نتایج دو دهه اخیر این ورزش کسب شود. در رده‌بندی مدالی نیز با پنج رتبه سقوط نسبت به سال ۲۰۱۴ در جایگاه دهم قرار گرفت.

ایران در این دوره از رقابت‌ها تنها یک مدال نقره توسط کیانوش رستمی کسب کرد؛ این مدال هم در حالی به دست آمد که کیانوش سال قبل در همین مسابقات مقام قهرمانی را از آن خود کرده بود و از این حیث دچار نزول شد.

نکته تاسف آور نتایج ضعیف ملی‌پوشان وزنه‌برداری کشورمان درست جایی بود که سه ورزشکار از ۷ ورزشکار اعزامی به آمریکا با عدم انتخاب وزنه درست کلا اوت شدند تا ضعف تیم ملی در بحث کوچینگ بیش از پیش نمایان شود.

«هم عنوان قوی‌ترین وزنه بردار دنیا که در اختیار حسین رضازاده بود را از دست دادیم و هم اینکه جایی بین ۵ وزنه بردار بر‌تر رقابت‌های وزنه برداری جهان در هیوستون آمریکا به دست نیاوردیم. خلاصه و مفید».

* ۲۰۱۵ تلخ‌ترین سال برای وزنه‌برداری ایران
بهترین نتیجه ایران در مسابقات جهانی وزنه‌برداری به سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ برمی‌گردد. ایران در این دو سال در رده بندی نهایی سوم جهان شد تا نتیجه‌ای تاریخی برای ورزش کشور بدست بیاید. ملی‌پوشان ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۴ هم در رده بندی تیمی با کسب ۳۶۷ امتیاز در جایگاه هفتم قرار گرفتند.

مدال‌هایی که از ایران دور می‌شوند/ زنگ خطر برای مدال‌آور المپیک به صدا درآمد

امسال اما بدترین نتیجه تاریخ وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی بدست آمد و با کسب تنها یک مدال نقره توسط کیانوش رستمی و با کسب تنها ۲۱۶ امتیاز و اختلاف ۳۳۹ امتیازی با روسیه قهرمان  به عنوانی بهتر است پانزدهمی دست نیافتیم.

* مقایسه نفر به نفر وزنه‌برداران:

تیم اعزامی به مسابقات جهانی سال ۲۰۱۱ (سال قبل از المپیک لندن)
۵۶ کیلوگرم: بدون نماینده
۶۲ کیلوگرم: بدون نماینده
۶۹ کیلوگرم: سجاد بهروزی (نهم)
۷۷ کیلوگرم: بدون نماینده
۸۵ کیلوگرم: کیانوش رستمی (اول با  ۲ طلا و یک برنز)
۹۴ کیلوگرم: سعید محمدپور (سوم با ۲ برنز) و اصغر ابراهیمی (چهاردهم)
۱۰۵ کیلوگرم: نواب نصیرشلال (ششم) و محمدرضا براری (دهم)
۱۰۵+ کیلوگرم: بهداد سلیمی (اول با ۳ طلا) و سجاد انوشیروانی (دوم با دو نقره و یک برنز)

تیم اعزامی به مسابقات جهانی سال ۲۰۱۴:
۵۶ کیلوگرم: مجید عسگری (دوازدهم)
۶۲ کیلوگرم: بدون نماینده
۶۹ کیلوگرم: جابر بهروزی (هشتم)
۷۷ کیلوگرم: بدون نماینده
۸۵ کیلوگرم: کیانوش رستمی(اول با ۲ طلا و یک نقره)
۹۴ کیلوگرم: بدون نماینده
۱۰۵ کیلوگرم: کیا قدمی (پنجم)
۱۰۵+ کیلوگرم: بهداد سلیمی(دوم با ۲ نقره و یک برنز)

تیم اعزامی به مسابقات جهانی سال ۲۰۱۵:
۵۶ کیلوگرم: بدون نماینده
۶۲ کیلوگرم: مجید عسگری(بیست و هفتم)
۶۹ کیلوگرم: جابر بهروزی(عدم موفقیت در زدن حرکت دوضرب و حذف)
۷۷ کیلوگرم: رسول تقیان(عدم موفقیت در زدن حرکت دوضرب و حذف)
۸۵ کیلوگرم: کیانوش رستمی(دوم با ۲ نقره و یک برنز)
۹۴ کیلوگرم: علی هاشمی(هشتم)
۱۰۵ کیلوگرم: نواب نصیرشلال(عدم موفقیت در زدن حرکت دوضرب و حذف)
۱۰۵+ کیلوگرم: بهادر مولایی(هشتم)

جدول مقایسه نفرات مشترک در ۳ تیم اعزامی:

ردیف

نام ورزشکار

سال ۲۰۱۵

سال ۲۰۱۴

سال ۲۰۱۱

۱

مجید عسگری

بیست‌وهفتم(۶۲ کیلو)

دوازدهم (۵۶ کیلو)

۲

جابر بهروزی

حذف

هشتم

۳

کیانوش رستمی

دوم با ۱ برنز و ۲ نقره

اول با ۲طلا و ۱ نقره

اول با ۲ طلا و ۱ برنز

۴

نواب نصیرشلال

حذف

ششم

۵

بهداد سلیمی

دوم با ۲نقره و ۱ برنز

اول با ۳ طلا


* توکلی، انتخاب بد وزنه یا وزنه بردار سالاری؟یکی از مواردی که در این مسابقات بیشتر به چشم آمد انتخاب ناصحیح وزنه ها بود از روزی که کیانوش رستمی مصاحبه کرد و گفت به توکلی گفتم اگر ۲۱۹ را برای من انتخاب نکند روی تخته نمی روم اذهان عمومی به این سمت رفت که آیا وزنه بردار سالاری باب شده و ورزشکاران نظر خودشان را به سرمربی تحمیل می کنند؟چند روز بعد نواب نصیرشلال در حالی که وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را انداخته بود در حال پایین آمدن از روی تخته خطاب به توکلی گفت:۲۲۴،۲۲۴٫»او درخواست وزنه بیشتر را کرد در حالی که انتخاب وزنه باید در اختیار سرمربی باشد.البته احتمالا توکلی توضیحاتی را در این زمینه خواهد داد اما باید گفت در مسابقاتی به این مهمی تمام فکر و ذکر سرمربی باید به فکر جمع آوری امتیاز باشد نه اینکه وزنه بردار که احیانا تحت تاثیر جو سالن هم قرار می گیرد هر چه دلش خواست بگوید.

پولادمردان زیر وزنه کم آوردند/ چه کسی پاسخگوی فاجعه هیوستون است؟

تا پیش از این همواره به این مسئله افتخار می‌کردیم که قوی‌ترین وزنه‌بردار جهان یک ایرانی است اما حالا باید برای رسیدن به ورزشکار روسی دست به دعا شویم و البته در کنار آن نیز تلاش بیشتری به خرج دهیم.

* وزنه برداری ایران چند سهمیه المپیک در آمریکا کسب کرد؟
به گزارش مشرق، با توجه به این که رقابت‌های جهانی آمریکا یکی از اصلی ترین مسابقات کسب سهمیه المپیک محسوب می شد، با احتساب پانزدهمی امسال و هفتمی رقابت‌های جهانی سال ۲۰۱۴، احتمالا ایران یکی از تیم‌های بین رده هفتم تا یازدهم خواهد بود که پنج سهمیه برای حضور در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو خواهد داشت. البته این موضوعی است که حسین توکلی در صفحه اینستاگرام خود به آن اشاره نموده و اعلام کرده که ایران پنج سهمیه برای حضور در بازی‌های المپیک ریو به دست آورده است و باید دید در عمل چه اتفاقی خواهد افتاد. بنابر قوانین رقابت‌های وزنه برداری، هر کشور می تواند ۶ وزنه بردار مرد و ۴ وزنه بردار زن به بازی‌های المپیک اعزام کند.

سیستم امتیاز دهی برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو در وزنه برداری به این صورت است که مجموع امتیازهای سال گذشته در قزاقستان با امتیازهایی که وزنه برداران در مسابقات هیوستون گرفته اند جمع می شود و سهمیه‌ها به کشورها تعلق می گیرد. این در حالی است که عملکرد وزنه برداران در رقابت های جهانی آمریکا چندان چنگی به دل نمی زند و اگر هم سهمیه ای کسب شده باشد احتمالا امتیازهایی است که از قبل و در زمان بهمن زارع کسب شده است.

پولادمردان زیر وزنه کم آوردند/ چه کسی پاسخگوی فاجعه هیوستون است؟
در مسابقات جهانی شاهد آن بودیم که چگونه وزنه‌های نفراتی همچون نصیرشلال، بهروزی و … یکی پس از دیگری به زمین می‌اُفتد. این سقوط وزنه‌ها در واقع سقوط امیدهای ایران بود؛ امیدهایی که به نظر می رسید در المپیک نیز وجود داشته باشد اما با این تفاسیر نمی‌توان به آنها دل بست.

* اگر بهداد و سهراب بودند
تصور خیلی ها این است که اگر بهداد سلیمی و سهراب مرادی در مسابقات آمریکا بودند ایران امتیازهای بیشتری را کسب می کرد  و شانس این را داشت که جزو تیم های اول تا سوم قرار می گرفت. حتی اگر فرض را بر این بگیریم که بهداد در مقابله با لوچف وزنه بردار روس که رکورد رضازاده را هم شکست مدال طلا را به دست می آورد (سه مدال طلا و هر طلا ۲۸ امتیاز) و سهراب مرادی (سه طلا و هر طلا ۲۸ امتیاز) ۱۶۸ امتیاز به امتیاز های ایران اضافه می شد. ضمن اینکه با حضور این دو وزنه بردار باید دو وزنه بردار ایران از گردونه رقابت ها کنار می رفتند. ایران در این رقابت ها ۲۱۶ امتیاز کسب کرد و با اضافه شدن ۱۶۸ امتیاز فوق تیم ایران به امتیاز ۳۸۴ می رسید و در سکوی چهارم قرار می گرفت.

در رده بندی تیمی  بعد از روسیه ۵۵۵ امتیازی، بلاروس با ۴۱۸ امتیاز روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد و قزاقستان با ۴۰۳ امتیاز سوم شد. در این رده بندی تیم ملی چین با ۳۷۳ امتیاز بعد از سال‌ها از دستیابی به یکی از سکوهای برتر رقابت‌های جهانی بازماند و چهارم شد. با این حساب اگر بهداد و سهراب دراین رقابت شرکت می کردند و اگر سه مدال طلا را هم از آن خود می کردند ایران با ۳۸۴ امتیاز به رده چهارم می رسید. همانگونه که در بالا هم گفته شد ایران در حالی در این دوره به مقام پانزدهم رسید که در مسابقات قزاقستان ۳۶۷ امتیاز کسب کرده بود.

* تیر انتقادات به سمت سرمربی
برآورده نشدن انتظارات باعث نشانه رفتن تیر انتقادات به سمت سرمربی تیم ملی نیز شد. حسین توکلی به عنوان کسی که در کارنامه دوران ورزشی‌اش مدال طلای المپیک را دارد، نتوانست آنچنان که باید و شاید در نخستین تجربه مربیگری خود در رده سنی بزرگسالان موفق عمل کند. انتخاب وزنه با توجه به میزان آمادگی وزنه‌بردار یکی از وظایف سرمربی است و تیم کشورمان در این زمینه خوب عمل نکرد. البته توکلی از وضعیت ملی‌پوشان کم آگاه نبود و به همین دلیل نیز تعدادی از آنها را در دسته B قرار داد و دیدیم که وزنه‌برداران حاضر در گروه B نیز موفق ظاهر نشدند.

در هر حال آنچه دست‌اندرکاران باید بدان توجه داشته باشند، رسیدن به پاسخ این سوال است که چه تضمینی وجو دارد تا ناکامی مسابقات جهانی هیوستون در المپیک ریو تکرار نشود؟ آیا بازگشت محمدپور و سلیمی مصدوم و سهراب مرادی خارج از مسابقات سنگین شانس کسب مدال را تضمین می کند؟

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • عقب‌نشینی رئیس‌جمهور فیلیپین از اظهارات تند خود
  عکس/ ترفند کثیف داعش در نبرد موصل
  پیشمرگ زن کُرد سه داعشی را اسیر کرد +عکس
  عکس/ کتف‌های قدرتمند نوجوان هندی
  resized_1911315_805
  عکس/ فَشِن‌های جنگ‌زده‌
  ۵۳۲۸۴۰۴_۸۴۷
  دوپینگ قلب با نوشیدن معجون سرخ
  ۵۳۲۹۶۹۶_۲۳۹
  از پلی آفی شدن پرسپولیس و استقلال تا جوج با نوشابه زدن کی روش در مالزی
  دست نوشته های مردم در حاشیه سفر روحانی+تصاویر
  ۱۰۱۱۵۶۰
  قانونی که در وزارتخانه زنگنه “زنگ” زد/ سایه سنگین فیش های نجومی در وزارت نفت بر حقوق‌های ۸۰۰ هزارتومانی کارمندان عملیاتی + اسناد
  ۵۳۲۶۴۰۶_۱۸۷
  رژیم گیاهخواری شدید برای نوزاد ۱۱ ماهه، مادرش را راهی دادگاه کرد!
  ۵۳۲۷۵۵۵_۱۱۹
  کلاهبرداری بازیگر ایرانی و دوستش از تاجر عراقی
  بنر جالب هواداران آبی پوش برای پورحیدری+تصویر
  ۵۳۲۸۱۷۱_۷۶۵
  کتک خوردن سوارز از ستاره بارسلونا + فیلم
  ویژگی جدید goinsta برای اینستاگرام
  ۵۳۰۵۷۰۲_۵۵۰
  نیسان شاسی ۳۴۰۰۰دلاری را تولید کرد +تصاویر
  ۵۲۹۵۱۹۵_۲۹۵
  مکانی امن برای بیماران آلزایمری + تصاویر
  ۵۳۲۹۵۴۷_۸۹۵
  باهوش ترین حیوانات جهان کدامند؟+تصاویر
  ۵۳۲۴۳۸۱_۶۸۴
  فرار شترمرغ یک شهر را بهم ریخت+تصاویر
  ۵۳۲۴۳۳۷_۸۸۴
  تولد نوزادی کوچکتر از شیشه نوشابه+تصاویر
  ۵۳۲۴۳۰۱_۸۱۹
  نیویورکی که هیچ وقت ساخته نشد +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net