تارخ انتشار: شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
کد خبر : 113792
چاپ خبر

گفتگوی اختصاصی «کمال مهر» با دو نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «ارغوان»؛

«ارغوان» عاشقانه و موزیکال، گدایی نمی کند/ تاوان مستقل بودنمان را می دهیم

گفتگوی اختصاصی «کمال مهر» با امید بنکدار و کیوان علی محمدی کارگردانان و نویسندگان فیلم عاشقانه و موزیکال «ارغوان»

به گزارش گروه تلویزیون و سینمای «کمال مهر»؛ فیلم سینمایی عاشقانه ای موزیکال «ارغوان»، سومین ساخته امید بنکدار و کیوان علی محمدی است، که در ۳۳ جشنواره فیلم فجرسال گذشته(۱۳۹۳) به نمایش در آمد و از ۵ آبان ماه امسال نیز  به سرگروهی پردیس سینمایی کوروش اکران شده است.

آنچه که در ادامه می خوانید گفتگوی اختصاصی «کمال مهر» با امید بنکدار و کیوان علی محمدی کارگردانان و نویسندگان این فیلم می باشد.

kmna.ir-ارغوان

جایی کار از دست خارج می شود،خودمان تهیه کننده شدیم

 

*چطور شد که تهیه کنندگی فیلم را دو نفری به عهده گرفتید؟

کیوان علی محمدی: من و امید از دوران فیلم کوتاه که کار میکردیم تهیه کنندگی فیلم ها بر عهده خودمان بود، به سینما که رسیدیم به دلیل اینکه تهیه کنندگی را به خودمان نمی دادند؛ همه عوامل، ائم از بحث های مالی و قراردادها را با یکدیگر پیگیری و  انجام میدادیم؛ در این  فیلم  شبانه روز هم همین اتفاق افتاد و ما خودمان سرمایه گذار و اسپانسر را آوردیم…

شما احساس میکنی که  کاری انجام میدهید از یک جایی اختیارات از دستت خارج می شود، بخاطره همین برای خودمان شرط گذاشته بودیم که اگر میخواهیم در سینما دوباره کار کنیم، حتما باید خودمان تهیه کننده باشیم.

IMAGE634724396134984974

*در یکی از گزارش های شما خواندیم به خاطره اتفاقی تلخ ترجیح دادید که دیگر تهیه کننده نگیرید؟

امید بنکدار: اتقافات تلخ  زیاد است اما بهتره در مورد اتفاقات شیرین حرف بزنیم.

 

بازیگر بر اساس کیفیت انتخاب می شود، نه سابقه سینمایی یا تئاتراش

*در بازیگران از خانم آزاده صمدی که از بازیگران تئاتر استفاده کردین دلیل خاصی داشت؟

امید بنکدار: خانم آزاده صمدی اولین کار تصویری که انجام دادند، بازی در فیلم من و کیوان بود، در حدود دوازده سال پیش؛ ما سابقه همکاری‌مان به خیلی سال پیش برمیگرده قبل اینکه حتی ایشان دوره بازیگری را ببینند،در واقع ایشان نو آموز بازیگری  بودند، ما  رابطه خیلی دوستانه داریم ضمن اینکه در این‌کار، از ترکیب بازیگران تئاتر و سینما در کنار هم استفاده کردیم.

آزاده صمدی

آزاده صمدی

در کارهای قبلی‌امان همینطور بوده، خانم ستاره اسکندری، خانم شبنم طلوعی، خانم پانته آ بهرام؛ همه در واقع غول های تئاتر همیشه درکنار بازیگران سینما در یک ترکیب، در کارهای ما حضور داشتند. خانم صمدی نیز همینطور، ضمن اینکه بازیگران خوب تئاتر دیگری هم در”ارغوان” هستند مثل “نسیم ادبی” و  “مرتضی اسماعیل کاشی” که اولین کار تصویری و جلوی دوربین را در فیلم “ارغوان” انجام دادند. خانم “الهام کردا” دومین تجربه همکاری را با ما دارند؛ ما معتقدیم که بازیگر بر اساس کیفیت انتخاب می شود، نه سابقه سینمایی یا تئاتراش

امیدبنکدار

امیدبنکدار

سه فیلم نامه نویسی ادامه دارد

* پیش از این شما را برای فیلمنامه نویسی ، دونفره دیده بودیم اما  در این کار یک نفر به جمع شما اضافه شد دلیل خاصی داشت؟

امید بنکدار:  به دلیل قصه آقای حیدری بود که اینقدر ما را مجذوب خودش کرد، ما به ایشان پیشنهاد کردیم که با ما همکاری کنند و در واقع این فیلمنامه را سه نفری بنویسیم، ترکیب فیلمنامه نویسی ما  از دو نفر به سه نفر تبدیل شده چون فیلمنامه بعدی را با کمک آقای حیدری نوشته شده و این همکاری ادامه خواهد داشت.

 

فیلمسازی کار شعار دادن نیست

*در مورد شعار فیلم توضیحی بدهید؟

امید بنکدار: ما خیلی معتقد به شعار نیستیم! فیلم یک حس و حالی را قرار است، منتقل کند  یک حس و حال عاشقانه، یک حس و حال حسرت بخاطر از دست دادن یک سری روابط ها، بخاطره کمرنگ شدن یک سری حس ها و عاطفه ها در زندگی روزمره امروز ما؛ دنبال شعار دادن نیستیم چون اصلا معتقدیم کار فیلمسازی کار شعار دادن نیست شعار دادن کار جامعه شناس، کارشناس و سیاستمدار است، نه یک فیلم ساز.

posterArghavan

دیدی ای دل که غم عشق دگر بار چه کرد

*درواقع این شعاری که در سایت ها زده شده “دیدی ای دل که غم عشق دگر بار چه کرد” چیست؟

امید بنکدار:  در واقع این یک “کانسپت” هست و شعار تبلیغاتی است، نمی توانم بگویم شعار فیلم است، چون در زمان جشنواره، از ما خواستند با یک جمله فیلم را تعریف کنیم، ما هم این شعر حافظ را که در فیلم هست، انتخاب کردیم به عنوان یک “کانسپت تبلیغاتی” نه اینکه حالا فیلم در خدمت گفتن یک شعار باشد.

 

جشنواره فرصت پیش نمایش بود/ ۲دقیقه فیلم را بخاطر زیاده گویی و خارج شدن از روند اصلی حذف کردیم

* فیلم نسبت به جشنواره  مقداری تغییرات داشت و بخشهایی از فیلم حذف شده بود، علت خاصی داشت؟

کیوان علی محمدی: بعد از جشنواره من و امید ۱۰ دقیقه از فیلم را کم کردیم، به دلیل اینکه ما در سینمای ایران چیزی به اسم پیش نمایش ( چیزی که در امریکا وجود دارد را نداریم) و نمی توانیم در حقیقت، فیلم را به تماشاگر درست و در سالن ببینیم، جشنواره برای ما یک فرصت خوبی بود تا باز خورد و ارتباط فیلم را با تماشگر بررسی کنیم؛ بخاطره همین به عنوان یک پیش نمایش، احساس کردیم در پرده آخر به دو دلیل یکی احساس کردیم، کمی فیلم کند شده و دوم اینکه فیلم از نظر زیبایی شناسی در پرده آخر داشت مخالف روند‌اش حرکت میکرد و یک مقدار زیاده گو شده بود، بخاطره همین دو دقیقه از فیلم را کم کردیم.

کیوان محمدی

کیوان علی محمدی

ما بدنبال تایید هویتمان نیستیم، فیلم ما گدایی نمی‌کند

*شما قبلا نظر داده بودید که هیچ عقده و حقارتی در این فیلم به نمایش داده نشده،کمی بیشتر توضیح دهید؟

کیوان علی محمدی: فیلم ما فیلمی نیست که بخاطره یک عقده حقارت ساخته شده باشد یعنی چی!؟، یعنی ما دنبال این نیستیم که هویت‌  و تایید هویتمان را از کسی دیگر شاید از یک جشنواره داخلی شاید از یک جشنواره خارجی بگیریم! من و امید، فیلمی را می سازیم که خودمان به آن اعتقاد داریم، اینکه دیگران در موردش چه فکری میکنند چه نظری دارند به خودشان ربط دارد و فیلم ما گدایی نمیکند؛ رابطه‌اش را با مخاطب گدایی نمیکند، رابطه‌اش با دیگران بخاطره همین فیلمی که با صلابت با قدرت، خودش را تعریف میکند، حالا اگر مخاطب دوست دارد با فیلم ارتباط برقرار کند ما هم خوشحال می‌شویم، اگر هم نشود، مشکل من و امید نیست.

Arghavan3

نمایی از فیلم «ارغوان»

از دست دادن سرگروهی، تاوان مستقل بودن ما بود

* از پنجم آبان فیلم اکران شده، به سرپرستی سینما پردیس کورش تا به امروز استقابل چطور بوده؟

امید بنکدار: به هرحال این فصل به نسبت همین فصل در سال گذشته، کاهش خیلی خیلی محسوس مخاطب را داشتیم، در کلیه فیلم ها اینطور بوده، یعنی  تعداد آدم هایی که امسال سینما رفتند  در این فصل می‌توانم بگویم شصت تا شصت و پنج درصد کمتر بودند اما به هرحال با توجه به جمیع این شرایط من فکر میکنم جای “ارغوان” در اکران جای بدی نیست؛ چون رتبه ما در روزهای گذشته همیشه دوم بوده یا سوم، با توجه به اینکه فیلم ما کمدی نیست فیلم گیشه ای نیست فیلم جدی ای هست، فیلم تلخ و ملو درامی است، و در واقع اولین هدفش کشاندن مخاطب به سالن سینما و گیشه نیست! ما در واقع دنبال مخاطب جدی سینما روی  فرهنگی بودیم که فکر میکنم با توجه به میزان استقبالی که شده در قیاس با سایر فیلم ها، فیلم  ما جای آبرومندی ایستاده؛ اما متاسفانه باید این را هم اضافه کنم که با وجود اینکه ما کف فروش در سینمای سر گروه بالاتر از میزان استاندارد حداقلی بوده و همیشه از استاندارد بالاتر بوده، امروز به ما اعلام کردند که فیلم سرگروهیش را از دست داده و از این به بعد بدون سرگروه و در سالن های محدودتری نمایش داده خواهد شد که این هم فکر می کنم تاوان مستقل بودن من و کیوان هست.

 

شورایی که برگزار نشده، خبرش در جراید منتشر می شود!/ همچنان تاوان مستقل بودن را می دهیم

*شنیده شد بخاطره تبلیغات، سرگروهی از این فیلم گرفته شده

امید بنکدار: نه مطمئناً تبلیغات بهانه ای بوده برای اینکه این اتفاق بی افتد، چون چیزی که در شورای صنفی به ما منتقل شد، یک سوء تعبیر و یک برداشت متفاوت از خوانش قرارداد بین پخش کننده و سینما دارد، سر گروه اصلا ربطی به ماجرای تخلف و برنامه های اکران مردمی ندارد و این داستان ها یک حاشیه ای بوده که یک چیزهای دیگری را پوشش بدهد .

جالب اینکه در واقع خبری که این تخلف را اعلام کرده درست روزی  منتشر شده که قرار بود فردای آن روز یعنی دیشب ما این خبر رو شنیدیم، در حالی که شورای صنفی امروز برگزار می شد و من نمیدونم چه طور قبل از اینکه یک شورایی برگزار بشود، خبرش در جراید منتشر می شود؛این کاملا معلوم می‌شود که موضع گیری و نا عادلانه است، اما به هرحال تاوان مستقل بودن همین است و ما تا الان پرداختیم و همچنان هم میپردازیم.

kmna.ir-ارغوان (۲)

علاقمندان سینما، از فیلمهایی مثل “ارغوان” و ارغوان‌ها حمایت کنند.

*حرف آخر  اگر دارید بفرمایید.

امید بنکدار: تنها چیزی که میتوانم اضافه کنم “ارغوان” در بخش خصوصی به شکل مستقل تهیه وتولید شد و سهام دارانش تک تک عواملی هستند که با زحمت کشیدن و با دو سه سال صبر کردن برای این پروژه فیلم را به سرانجام رساندن و متاسفانه در شرایط ناجوانمردانه‌ای اکران شده و دارد به حیات خودش ادامه میدهد از تمام کسانی که به سینمای فرهنگی و به فرهنگ علاقمندند خواهش میکنم که از این جنس فیلمها ، فیلمهایی مثل “ارغوان” و ارغوان‌ها حمایت کنند.

کیوان علی محمدی: من میخوام حسم رو نسبت به این شرایط فقط در قالب یک شعر بگم “اسب تازی شده مجروح به زیر پالان طوق زرین همه بر گردن خر میبینن” با عذرخواهی فراوان از حیوانی به اسم خر دلم . خواست بگم حسم در این لحظه نسبت به شرایطی که به من و امید در این جامعه و محیط سینما تحمیل کردند. دوباره تاکید میکنم “اسب تازی شده مجروح به زیر پالان طوق زرین همه بر گردن خر میبینن”.

گزارش از احسان احدی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • زنان
  بازنشستگی زنان با بیست سال سابقه
  سکه ارزان شد +جدول
  درمان «کم کاری تیروئید» در طب سنتی
  زنان بیمه
  زنان خانه دار دارای سه فرزند به بالا بیمه می شوند
  اکران رایگان فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» برای عموم در کرج
  فاحشه های هروئینی دست آورد حاشیه نشینی در کرج+عکس
  دلیل برخورد گزینشی اداره ارشاد فردیس با رسانه ها چیست؟
  آموزش درست کردن خمیر فوندانت
  تاثیر ماساژ برای قد و وزن نوزاد
  قانون فوق العاده فروش سیگار در روسیه
  هرماه شش نوزاد در کرج رها می شود/ از ابتدای سال ۴۲ نوزاد رها شده است
  شیوع سرطان حنجره در میان زنان ایرانی/ قلیان، لذتی مساوی با مرگ و سرطان
  بازداشت کلاهبردار پیامکی«شما برنده قرعه کشی شده اید» با ۲۳هزار قربانی
  فتوطنز/ همه ماجرای تغییر نام پروژه «محتشم کاشانی» در کرج
  خوردن این گیاه طول عمر را زیاد می کند
  نظر مراجع درباره نگهداری سگ در خانه چیست؟
  هوشمندسازی مدارس آزمایشی در استان البرز اجرا می‌شود
  شخصیت
  روش چه کار کنیم معمولی نباشیم
  گوشت ارزان شد
  چرا پرواز بر فراز کعبه ممنوع است؟
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net