تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۷
کد خبر : 112841
چاپ خبر

مشروح هشتمین جلسه دادگاه متهم فساد نفتی/

ماجرای دریافت ۳۰۰ دستگاه خودروی سمند از ایران‌خودرو/بانک FIIB وسیله کلاهبرداری زنجانی/اقدام غیر منطقی سه وزیر و رئیس وقت بانک مرکزی/جزئیات کامل قراردادهای نفتی بابک زنجانی با شرکت HK

متهم پرونده فساد نفتی لحظاتی قبل برای برگزاری هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامی‌ خود به دادگاه انقلاب آمد

به گزارش«کمال مهر»؛؛امروز قرار است براساس اعلام رسمی دادگاه انقلاب هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی برگزار شود.

از این رو لحظاتی قبل بابک زنجانی متهم ردیف اول این پرونده که به افساد فی‌الارض متهم شده است تحت تدابیر شدید امنیتی به دادگاه انقلاب منتقل شد.

این هفته تاکنون دو جلسه از این دادگاه با حضور متهم و وکیلش و همچنین وکلای طرفین پرونده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به طور علنی برگزار شده است.

زنجانی در جلسه ششم که دوشنبه برگزار شد، برای شرکت ملی نفت و بانک مسکن دو سورپرایز اورد که آن هم چیزی نبود جز ادعای اخذ حکم توقیف اموال این دو شرکت.

حال باید منتظر ماند و دید امروز از ساعت ۹ صبح که هشتمین جلسه رسیدگی به این پرونده آغاز می‌شود بابک زنجانی چه ادعاهای تازه‌ای برای دادگاه با خود آورده است.

 

بابک زنجانی به جای دفاع به حواشی پرداخت

پیش از شروع دادگاه و با حضور متهم در جلسه گفت‌وگوی کوتاهی بین بابک زنجانی و وکیل بانک مسکن صورت گرفت با این مضمون که وکیل بانک مسکن، گفت: ما پول را می‌دهیم و شما را به خیر و ما را به سلامت و بابک زنجانی هم گفت من پول را می‌گیرم و دیگر کاری ندارم.

با حضور قاضی صلواتی در ساعت ۹ صبح جلسه رسماً آغاز شد و قاضی از وکیل شرکت HK که زیرمجموعه شرکت نفت است خواست تا با حضور در جایگاه شکایت این شرکت را اعلام کند.

غلامحسین صادقی قهاره وکیل شرکت HK در ابتدا ضمن تقدیر از دادسرای عمومی انقلاب تهران، بازپرس و معاون دادستان گفت: انصافاً زحمات زیادی متحمل شدیم تا این پرونده تکمیل شود ضمن اینکه در همین جا از ضابطین دستگاه قضایی، معاونت حقوقی سپاه، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و کارشناسان بانک مرکزی نیز تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: من در جلسات دادگاه و در هنگام دفاعیات ‌آقای زنجانی مطلبی را که بشود آن را دفاع عنوان کرد و ماهیت دفاعی داشته باشد ندیدم بلکه ایشان بیشتر به حواشی پرداختند در حالی که ما اینجا مسائل حاشیه‌ای را مطرح نمی‌کنیم. بحث ما در این پرونده از طرف شرکت نفت وصول بیت‌المال آن هم به صورت نقدی است.

وکیل شرکت HK در ادامه گفت: کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا به بهانه منع غنی‌سازی سلاح‌های اتمی ایران را تحریم کردند تا اینکه در تاریخ ۹۰/۱۱/۳ با تشدید تحریم‌ها شرکت ملی نفت و همچنین بانک مرکزی تحریم شد به نحوی که حمل‌ونقل محموله‌های نفتی و نقل و انتقال پولی و ارزی با مشکل مواجه شد.

صادقی تصریح کرد: از طرف دیگر انباشت محموله‌های نفتی روی آب‌های شناور خلیج‌فارس محصولات نفتی را با تهدید مواجه کرد و حتی این موضوع در شورای عالی امنیت ملی بررسی شد اما در این میان عد‌ه‌ای از شرایط حاصل از تحریم سوءاستفاده کردند و به جای خدمت به نظام به غارت بیت‌المال پرداختند.

وی ادامه داد: در این پرونده بابک زنجانی به کمک شرکا و با ادعای توانایی دور زدن تحریم‌ها خود را قهرمان نشان داد و مدیران و مسئولین شرکت نفت را به امور غیرواقع امیدوار کرد و با تمهیداتی، بیش از ۲ میلیارد یورو از اموال شرکت نفت را به غارت برد.

وکیل شرکت HK در ادامه با تأکید بر اینکه دادستان به خوبی و به درستی تقاضای کیفر و جزای مناسب با بزه را برای متهمان صادر کرده، گفت: معمولاً خیانت و تقلب موجب ارزانی جان آدمی می‌شود. بابک زنجانی از قبل و در خلال رابطه با سازمان‌های دولتی و غیردولتی ادعاهایی داشته و در مصاحبه‌هایی که کرده دو نکته قابل توجه است اول اینکه وی خود را یکی از پاک‌ترین، دلسوزترین و مخلص‌ترین خدمتگزاران نظام و به تعبیر خودش بسیجی اقتصادی دانسته و دوم این بوده که خود را دارای چنان شرایط فوق‌العاده و ثروت غیرقابل وصفی توصیف کرده که می‌تواند با تمکن مالی مشکلات مالی و ارزی نظام را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه شخصیت بابک زنجانی از بیان دوستان وی شنیدنی است، گفت: ر-م مدیر بازرگانی سورینت قشم در تعریف زنجانی گفته من از سال ۸۳ با بابک زنجانی آشنا شدم و تا آنجایی که می‌دانم او دو شناسنامه یکی به نام بابک زنجانی و دیگری به نام محمد بابک روغنی زنجانی داشته است. همچنین ن-ش یکی از دوستان زنجانی هم گفته است او در کوچه روبروی مغازه‌ام خانه‌ای اجاره کرد بود و پدرشان در راه‌آهن کار می‌کرد زمانی که در مقطع دبیرستان بود بعدازظهرها کارهای تعمیری طلا را به لاله‌زار می‌برد پس از آن به سربازی رفت و من او را به پادگان می‌بردم و اینکه گفته شده او آن موقع ارز جابجا می‌کرده را قبول ندارم.

صادقی ادامه داد: همچنین در تعریف شخصیت متهم در گزارش پلیس آگاهی فاتب آمده بابک زنجانی فرزند مرتضی متولد ۱۳۵۲ در جهت پیشبرد اهداف خود ۵ شناسنامه جعل کرده و همچنین در سوابق خود صدور چک بلامحل در تاریخ ۷۷/۴/۲۳، قبول چک مسروقه ۸۰/۱/۲۲، استفاده از سند مجهول و صدور چک بلامحل در تاریخ ۸۴/۴/۸ را دارد.

وکیل شرکت HK تصریح کرد: از آنجا که بابک زنجانی دارای چندین چک برگشتی بوده و امکان استفاده از خدمات بانکی را ندارد از شناسنامه‌های جعلی استفاده کرده البته ایشان می‌گویند نباید نبش قبر کرد و این موضوعات مربوط به گذشته است اما من باید بگویم اینجا یک مرجع کیفری است و این حرف‌ها واجد تصدیق خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به گزارش معاونت حقوقی سازمان اطلاعات سپاه در بیان شخصیت بابک زنجانی، گفت: در این گزارش آمده زنجانی جوان ۴۰ ساله‌ای است که از سال ۸۸ با ثبت شرکت واردکننده لوازم آرایشی در کیش کار خود را آغاز کرد و با رانت‌های ایجاد شد خود را به عنوان ثروتمندترین فرد ایرانی معرفی می‌کند.

بانک FIIB وسیله کلاهبرداری زنجانی بوده/ اقدام غیر منطقی سه وزیر و رئیس وقت بانک مرکزی

 

 صادقی قهاره وکیل بانک HK در ادامه اظهارات خود در هشتمین جلسه دادگاه گفت: ما بانک FIIB در مالزی را طرف حساب خودمان نمی‌دانیم. طرف حساب ما آقای زنجانی است و بانک ایشان تنها یک وسیله کلاهبرداری بوده است.

وی افزود: برخلاف ادعای متهم مسئولان نفتی هیچ وقت سراغ بابک زنجانی نرفتند بلکه این متهم بود که با اصرار متهم دیگر پرونده یعنی آقای م.ش با مسئولان نفتی دیدار کرد.

وی ادامه داد: از آنجایی که م. ش با ا.و.د آشنایی داشته بابک زنجانی را به او معرفی کرده و می‌گوید که او می‌تواند با توجه به چند بانکی که در خارج از کشور دارد اقدام به جابه‌جایی ارز کند.

وکیل شرکت HK تصریح کرد: براساس توافقی که بین مدیران نفتی صورت می‌گیرد مقرر می‌شود تا ۳ محموله به قیمت ۳۰۰ میلیون یورو به شرکت IFO که متعلق به زنجانی بوده داده شود.

پس از واریز وجه به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو قرارداد سه محموله نفتی به امضا رسیده و این مسئله به عنوان سرآغاز فریب مدیران نفتی از سوی بابک زنجانی شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: براساس گزارش سازمان بازرسی اینکه سه وزیر و رئیس وقت بانک مرکزی بانک FIIB را بدون شناخت کامل به رسمیت شناخته است یک کار غیر منطقی بوده و علیرغم اینکه ۲۶ مرداد ماه سال ۹۱ زمان سررسید اعتبار اسناد بوده و زنجانی دوم دی ماه سال ۹۱ از سوی اتحادیه اروپا تحریم می‌شود اما همواره به عمد در پرداخت‌ پول‌ها تاخیر می‌کرد و پس از تحریم هم گفت که چون تحریم شده نمی‌تواند پولی پرداخت کند.

جزئیات کامل قراردادهای نفتی بابک زنجانی با شرکت HK/ماجرای دریافت ۳۰۰ دستگاه خودروی سمند از ایران‌خودرو

 

 غلامرضا صادقی قهاره در ادامه قرائت شکایت شرکت HK از بابک زنجانی گفت: قراردادهایی که با بابک زنجانی منعقد شده به غیر از فروش نفت خام ۱۱ فقره بوده که در این هنگام قاضی صلواتی خطاب به بابک زنجانی گفت که آیا تمایل دارید قراردادها با جزئیات خوانده شود که زنجانی در پاسخ گفت قراردادی وجود ندارد که قرائت شود.

پس از‌ آن صادقی جزئیات کامل قراردادهای منعقد شده را قرائت کرد و افزود: جمع کل نفت کوره واگذار شده به بابک زنجانی ۱۳ میلیون و ۱۵۶ هزار بشکه با ارزش یک میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۸۰۷ دلار بود. البته در این میان ۴ فقره محموله معیانات نفتی هم بود که چون مسترد شده نسبت به آن هیچ ادعایی نداریم.

وی ادامه داد: همچنین یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۷۲۶ دلار نفت کوره و نفت خام تحویل بابک زنجانی شده است.

صادقی با بیان اینکه یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از وجوه شرکت میکو از طریق بانک مرکزی جهت پرداخت پیمانکاران به حساب شرکت SCT بنکرز که متعلق به بابک زنجانی بوده واریز شده، گفت: از این مبلغ یک هزار و ۳۵۰ میلیون یورو با درخواست شرکت میکو صورت گرفته و ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو با دستور شرکت میکو به بانک کندون چین واریز شده است.

وی در ادامه به دستورهای پرداخت شده به زنجانی اشاره کرد و گفت: جمع کل این دستورها ۲میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو بوده که بابک زنجانی بدون توجه به دستورات مکرر شرکت نفت مبنی بر پرداخت پول به پیمانکاران این مبالغ را صرف خرید کشتی و هواپیما کرده است.

در ادامه جلسه کارشناس بانک مرکزی به ترازنامه مالی بانک FIIB اشاره کرد و گفت:‌ ترازنامه مالی این بانک ۹۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ بوده این در حالی است که یک فقره از مبالغ وارد شده به این بانک از سوی HK دو میلیارد و ۶۶ میلیون یورو بوده است.

وکیل شرکت نفت هم، گفت: متهم بخشی از وجوه دریافتی از بانک مرکزی را به شرکت‌هایی همچون سامسونگ و ال جی که متقاضی ارز در داخل کشور بودند فروخته و پول آنها را به ریال در راه ساخت و ساز و خرید اموال و املاک در داخل کشور صرف کرده است.

صادقی خاطرنشان کرد: همچنین وی با پرداخت ۱۹۰ میلیارد وون کره جنوبی به بانک ملت کار بازخرید ۶۰ درصد بانک‌های FIIB را انجام داده همچنین ۵۳ میلیارد را بابت خرید سهام بانک پارسیان به ایران خودرو داده که این کار صورت نمی‌گیرد و در نهایت ۳۰۰ دستگاه خودروی سمند از ایران خودرو دریافت می‌کند.

بابک زنجانی منابع مالی شرکت HK را خرج بلندپروازی‌های خود کرد/سوء استفاده بابک زنجانی از اعتماد شرکت نفت

 

 غلامرضا صادقی قهاره در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه متهم منابع مالی HK را خرج بلندپروازی‌های خود کرده، گفت: برخلاف اینکه آقای زنجانی مدعی است انسانی مؤمن، صالح، پاک، مخلص به نظام و دارای تمکن مالی است؛ اما همه منابع مالی شرکت میکو و  HK را خرج بلندپروازی‌های خود کرده است.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که آقای زنجانی انجام داد و ضرر بزرگی را به جمهوری اسلامی ایران وارد کرد، وقفه‌ای بود که در کار پیمانکاران در پارس جنوبی به واسطه پرداخت نشدن وجوه از سوی بابک زنجانی انجام شد و تعطیلی کار ایران در این منطقه به فرصت مغتنمی برای عربستان و قطر تبدیل شد.

وی یکی از راه‌های متقلبانه زنجانی را تمسک به تأئید اشخاص ثالث عنوان کرد و گفت: بابک زنجانی برای اینکه اعتماد شرکت نفت را جلب کند به گواهی اشخاص ثالث یعنی وزیر وقت صنعت، وزیر وقت اقتصاد و رئیس وقت بانک مرکزی متوسل شد و آنها برای پرداخت وجوه مربوط به شرکت میکو نزد بانک FIIB مصوبه‌ای را امضاء کردند؛ در واقع تأئید این مقامات عالی به دور از هرگونه قرض و با حسن نیت برای کاهش فشارها بود اما بابک زنجانی از آن سوءاستفاده کرد.

وکیل شرکت HK در ادامه با اشاره به اینکه بانک پوشالی FIIB اولین تشکیلات برای جابه‌جایی پول بوده است، گفت: این بانک فاقد استانداردهای لازم و توانایی‌های یک بانک بود؛ چرا که بابک زنجانی سهام این بانک را در منطقه لابوآن به مبلغ ۴ میلیون دلار خریداری کرد، در حالی که کل سهام این بانک ۴ میلیون دلار ارزش داشته، در اولین فرصت ۲۰ میلیون یورو از شرکت HK می‌گیرد. در واقع این بانک اجازه تأسیس شعبه نداشته و تمام فعالیت‌هایش به دفتر تهران خلاصه می‌شده است.

صادقی تصریح کرد: هرچند مجرمین به دروغ ادعا می‌کنند خیرخواه بوده‌اند اما اعمالشان نشان‌دهنده سوءنیت و خبث باطنشان بوده چگونه می‌توان باور کرد با این همه اعمال بزهکارانه و خلاف قانون قصدشان سوء نبوده و به دنبال خیرخواهی بوده‌اند؟‌ واقعیت این است که انگیزه بابک زنجانی و شرکای وی رخنه در بانک‌های ایرانی و شرکت‌ها از جمله شرکت نفت در راستای تحصیل مال بوده است.

پایان هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی

این جلسه صرفاً به بیان شکایات شرکت HK اختصاص داشت و متهم ردیف اول هیچ دفاعی از خود نکرد.

ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه قاضی صلواتی ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت: زمان جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.

انتهای پیام/بخ

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  امکانات باید درتمام شهرها عادلانه تقسیم شود/ مشکلات مردم شهرستان فردیس مطرح شد
  با این غذا فرزندتان هرکول می‌شود + دستورالعمل
  بازگشایی جاده ابریشم +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net