تارخ انتشار: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۰
کد خبر : 112672
چاپ خبر

بازپرداخت وام ۲۵ میلیونی خرید خودرو از دیشب ۳ سال آب رفت + اسناد

۳۷۷۹۴۵۰_۱۱۹

اعطای وام ۲۵ میلیونی خودرو فرصتی طلایی برای مردم و خودروسازان است به شرط آنکه خودروسازان در ابتدای کار به وعده‎های خود مبنی بر بازپرداخت اقساط هفت ساله پشت پا نزنند

به گزارشاقتصادی«کمال مهر»؛،هیجدهم آبان ماه سالجاری نمایندگی های ایران خودرو و ساپیا منتظر استقبال از مردمی بودند که طی سال های اخیر کمتر تمایلی به مراجعه به آنها داشتند. علت این ماجرا را شاید بتوان در شرایط رویایی که بانک مرکزی خلق کرد، یافت.
موضوعی که خودرو سازها مثل همیشه آن را نقش برآب کردند.

بر اساس آنچه که بانک مرکزی اعلام کرده بود این گونه برداشت می‌شد که این طرح می‌تواند منجر به افزایش رضایت‌مندی مردم و متقاضیان خرید خودرو از تسهیلات ارائه شده از سوی دولت باشد و همین زمینه خروج بازار خودرو از رکود را فراهم کند اما این خوشبینی از طرح اعطای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی بیشتر از یک روز دوام نیاورد و بر اساس پیگیری‌های تلفنی و حضوری بسیاری از متقاضیان خرید خودرو به باشگاه خبرنگاران متوجه شدیم که هیچ یک از نمایندگی‌های مجاز ایران خودرو و سایپا تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو را در اقساط هفت ساله ارائه نکردند.

بر پایه این گزارش و با مراجعه خبرنگاران میدانی باشگاه خبرنگاران به نمایندگی مجاز ایران خودرو در خیابان بهشتی مشخص شد که اعطای وام ۲۵ میلیونی و بازپرداخت آن در اقساط هفت ساله به صورت غیررسمی از سوی تمامی نمایندگی‌ها منتفی اعلام شده و این مراکز درخواست خرید خودرو از سوی مشتریان را طبق وام ۲۵ میلیونی در مدت زمان حداکثر چهار سال ثبت می‌‌کنند.

این گزارش می‌افزاید به گفته یکی از مسئولین نمایندگی مجاز ایران خودرو در خیابان بهشتی این نمایندگی اجازه ثبت‌نام از متقاضیانی که اقساط بازپرداخت وام۲۵ میلیونی خود را در مدت زمان هفت سال تقاضا می‌کنند را ندارد.

به گفته این فعال بازار خودرو بر اساس دستوری که از شب گذشته به نمایندگی مذکور از سوی شرکت های خودروساز اعلام شده وام هفت ساله برچیده و مجلس نیز به نوعی آن را تأیید کرده است.

وی افزود: در حال حاضر سقف بازپرداخت وام ۲۵ میلیونی خودرو برای تمامی خودروهای اعلام شده حداکثر چهار سال است.

این گزارش می‌افزاید همچنین محمد عمویی یکی از مشتریان خودرو که قصد استفاده از تسهیلات ۲۵ میلیونی را برای خرید خودرو داشته است در تماسی تلفنی به خبرنگار باشگاه خبرنگاران، گفت: روز گذشته برای ثبت‌نام جهت خرید خودروی تیبا به نمایندگی مجاز ایران خودرو در سه راه آذری تهران رفتم و در کمال تعجب دیدم مسئولین این نمایندگی بر خلاف بخشنامه‌ای که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص میزان پیش‌پرداخت خودروی درخواستی افراد اعلام شده عمل می‌کنند.

وی که کارمند یکی از سازمان‌های دولتی است گفت: برای خودروی تیبا که مبلغ نقد آن ۲۴ میلیون تومان است با احتساب وام ۱۵ میلیون تومانی رقم ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پیش‌پرداخت تعیین شده در حالی که روز گذشته نمایندگی یاد شده برای ثبت‌نام مبلغ ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را از متقاضی طلب می‌کند.

وی گفت: این مسئله موجب شد تا من از ثبت‌نام خودروی مورد نظر خود خودداری کنم چرا که نمایندگی ایران خودرو به هیچ وجه حاضر نبود مبلغ پیش‌پرداخت مصوب را جهت ثبت‌نام از من دریافت کند.

عمویی پس از انصراف از خرید خودرو از طریق وام ۲۵ میلیون تومانی به مسئولین ذیربط در وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده و خواستار رسیدگی به تخلف نمایندگی‌های مجاز ایران خودرو می‌شود که البته مسئولین در پاسخ به وی می‌گویند این موضوع هیچ ربطی به ما ندارد و همینی که هست شما می‌خواهید خودرو بخر یا نخر.

به گفته این متقاضی خرید خودرو، نمایندگی یاد شده بابت ثبت‌نام هر خودرو مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ تومان اضافه‌تر از نرخ پیش پرداخت را دریافت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تعزیرات در پاسخ به پیگیری این متقاضی به وی گفته است که اخذ مبلغی بیش از رقم یاد شده در بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیش پرداخت تخلف است ولی این سازمان نمی‌تواند به آن رسیدگی کند اظهار کرد: مسئولین سازمان تعزیرات حکومتی به من می‌گویند تا زمانی که پول درخواستی را به نمایندگی‌ها پرداخت نکنید و در قبال آن رسید دریافت نکنید ما نمی‎توانیم به این تخلف رسیدگی کنیم.

از سویی دیگر پوربختیار یکی دیگر از متقاضیان خریدخودرو از طریق اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی به خبرنگار میدانی باشگاه خبرنگاران گفت: روز گذشته برای ثبت‌نام جهت خرید تندر که مبلغ نقد آن ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است به یکی از نمایندگی‌ها مراجعه کردم و در کمال تعجب دیدم مسئولین نمایندگی ۹۰۰ هزار تومان بیشتر از رقم تعیین شده به عنوان پیش پرداخت از خریداران بابت خرید هر مدل خودرو طلب می‌کنند.

وی افزود: بر اساس بخشنامه صادر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبلغ پیش پرداخت هر دستگاه تندر ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که نمایندگی‌ها بدون توجه به این رقم مبلغ ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را برای انجام ثبت‌نام و نام‌نویسی جهت خرید خودرو از متقاضی طلب می‌کنند.

پوربختیار با اشاره به اینکه ظاهرا سود وام ۲۵ میلیون تومانی ۱۶ درصد نیست اظهار کرد: عملا نمایندگی‌ها و شرکت‌های خودروساز داخلی سود وام تعیین شده را برای خود ۱۷ تا ۱۸ درصد محاسبه می‌کنند.

در همین ارتباط ، قائم مقام وزیر صنعت خبر در نمایشگاه مطبوعات نیز گفته بود که سود وام خودرو با اقساط “چکی چند ماه یکبار” کمی بیشتر از ۱۶ درصد است.

این اظهار نظر نشان می‌دهد که وزارت صنعت،معدن و تجارت قبلا برای بالابردن حاشیه سود خودرو سازان با آنها توافق کردند ولی آن را به اطلاع مردم نرساندند.

از سوی دیگر معاونت فروش و بازار یابی ایران خودرو و سایپا که شب قبل از آغاز ثبت نام خرید خودرو از طریق تسهیلات ۲۵ میلیونی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران ،شرایط  بازپرداخت وام ۲۵ میلیونی را در زمانهای یک ساله،سه ساله و حداکثر چهار ساله بیان کرده بودند.بررسی اظهارات دو روز گذشته مسئولین ایران خودرو و سایپا و نیز وزارت صنعت،معدن و تجارت نشان می‌دهد که ظاهرا بانک مرکزی قبل از صدور بخشنامه در بخش خودرو باید با شرکت‌های خودرو ساز هماهنگی کند چراکه این شرکت‌ها قدرت زیر پا گذاشتن مصوبات بخشنامه بانک مرکزی در صورتی که تاحدودی منافع آنها را خدشه دار کند را دارند.
بر پایه این گزارش و بر اساس اطلاعات واصله از خبرنگاران سطح شهر باشگاه خبرنگاران، مشخص گردیده که در پی تناقض در ارقام پیش پرداخت خودروهای تعیین شده در لیست وزارت صنعت، معدن و تجارت با نرخ‌هایی که نمایندگی‌ها از مردم به عنوان پیش پرداخت طلب می‌کنند؛ استقبال مردم به نحو چشمگیری نسبت به روز گذشته برای ثبت‌نام خودور با استفاده از طرح تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی کاهش یافته است.

یکی از مسئولین نمایندگی مجاز سایپا در پاسخ به پرسش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، مبنی بر اینکه علت تفاوت نرخ پیش پرداخت با نرخ‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت چیست گفت: این تفاوت نرخ به خاطر اضافه کردن عوارض مالیات و مالیات بر ارزش افزوده است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اینگونه به نظر می‌رسد که طرح اعطای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی در ابتدای امر عملا به شکست انجامیده چرا که در همان آغاز کار شرکت‌های خودروساز و نیز نمایندگی‌های تحت مجموعه آنها در مورد میزان دریافت مبالغ تعیین شده و نیز زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات یاد شده دبه کرده‌اند البته بی‌انصافی نیست اگر بگوییم این بار نخست نبوده و نخواهد بود که شرکت‌های خودروساز تنها به منافع شخصی خود فکر کرده و حاضر نیستند به نفع مردم و نیز بازار راکد خودرو در کشور تا حدودی حاشیه سود خود را کم کنند.

به قول یک ضرب‌المثل قدیمی شرکت‌های خودروساز جایی نمی‌خوابند که زیرشان آب‌ بروند.

بازپرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو از دیشب 3 سال آب رفتبازپرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو از دیشب 3 سال آب رفت
بازپرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو از دیشب 3 سال آب رفت

بازپرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو از دیشب 3 سال آب رفت

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۳۲۶۸۹۲_۹۴۶
  یک مرد آمریکایی به جرم تجاوز به دخترش به ۱۵۰۰ سال زندان محکوم شد + عکس
  نقطه ضعف گلر پرسپولیس لو رفت!
  ۵۳۲۲۸۸۹_۸۳۱
  آیا می‌دانید؛ بین شامپانزه و کودک انسان کدام یک باهوش‌تر است؟
  بازیگر سینما؛ جدیدترین مدعی سوء رفتار جنسی دونالد ترامپ!
  ۵۳۲۵۹۸۵_۵۵۵
  کشف یک گونه مار دریایی کمیاب در سواحل جنوبی ایران/ ثبت دهمین گونه + عکس
  ۵۳۲۵۶۳۴_۶۰۴
  نجات معجزه آسا‌ی زن ۴۵ ساله از شعله‌های حریق+ جزییات
  ۵۳۲۴۲۲۵_۳۹۵
  قتل یک خلافکار با سلاح سرد در زندان +تصاویر
  انفجار مزدا وانت در جایگاه سی ان جی + تصاویر
  نیروهای عراقی
  هلاکت دستیار ارشد ابوبکر بغدادی در جنوب موصل/ پوشش هوایی آمریکا محدود است/ فرار تروریست‌ها بدون ایستادگی در برابر رزمندگان
  ۵۳۲۵۷۰۷_۵۵۲
  ترکیه چاره دیگری جز ورود به “الباب” ندارد
  ۵۳۱۹۶۱۱_۹۶۹
  فجیع ترین مرگ یک زن در تصادف با اتوبوس+تصاویر
  ۵۳۲۴۵۴۱_۶۰۰
  واکنش سرهنگ علیفر به کنایه فردوسی پور + فیلم
  ۵۳۲۴۹۷۰_۸۹۵
  بازیگران مهاجر؛ پشیمان از سراب وعده‌های شبکه جم
  ۵۳۲۴۶۴۶_۷۵۴
  تک‌تیرانداز عراقی، یک جلاد داعشی را هنگام گردن زدن شکار کرد
  ۵۳۲۶۶۰۱_۳۳۳
  محجبه شدن بازیگر آمریکایی و دفاع وی از اردوغان+ تصاویر
  ۵۳۲۷۳۳۰_۹۳۰
  ۴۰۰ هزار زائر اربعین در سامانه سماح ثبت نام کردند/ آمادگی پذیرش ۲ میلیون نفر
  ۵۳۲۶۲۶۹_۲۴۷
  رییس جمهور وزیران پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد
  ۵۳۲۷۳۸۶_۱۷۷
  مسئولان دوتابعیتی برکنار می‌شوند/ ۸ نفر درخصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان بازداشت شدند/اعلام نحوه بازپرداخت مطالبات شاکیان پرونده ثامن
  ناسور
  “ناسور” اولین انیمیشن سینمایی با موضوع عاشورا است/ رفرنس اصلی این محصول کتاب “نفس المهموم” شیخ عباس قمی است
  ۱۳۹۰۰۶۰۶۲۱۱۱
  همایش «خانواده و اعتیاد جوانان»درسهرابیه کرج برگزار شد+تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net