تارخ انتشار: سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸
کد خبر : 111440
چاپ خبر

از صعود تا سقوط با استیماچ؛

جدی‌ترین گزینه سرمربیگری سپاهان +عکس و جدول عملکرد

جدی ترین گزینه سپاهان برای جایگزینی حسین فرکی روی نیمکتش ایگور استیماچ است . مردی که فصل پیش- در کرواسی – سقوط به دسته پایین تر را هم تجربه کرد. استیماچ همان کسی است که ابتدای لیگ جاری تا پای امضای قرارداد با استقلال در تهران هم پیش رفت

گروه ورزشی«کمال مهر»؛ – حسین فرکی پس از تساوی سپاهان برابر استقلال اهواز ترجیح داد در پایان هفته یازدهم از سمتش استعفا دهد تا زرد پوشان اصفهانی دنبال جایگزین برای او باشند. به نظر می رسد بعد از تایید مدیرعامل قهرمان فصل قبل لیگ برتر، سرمربی تیم سقوط کرده لیگ کرواسی جدی ترین گزینه سپاهان برای نشستن روی نیمکت این تیم و جایگزینی حسین فرکی باشد. گزینه ای که تا پای بستن قرارداد با استقلال در ابتدای فصل هم پیش رفت اما عدم توافق مالی مانع نشستن وی روی نیمکت استقلال شد.

ایگور استیماچ (اشتیماس) کروات که نقش به سزایی در صعود تیم ملی کشورش به جام جهانی برزیل داشت ۴ ماهی می شود که منتظر دریافت پیشنهادات جدید برای نشستن روی نیمکت یک تیم است.

استیماچ در دوران حضور در تیم ملی کرواسی به عنوان سرمربی ۱۰ شاگرد سرشناس در سطح اول فوتبال اروپا داشته که در اینجا می توانید ببینید

* ایگور بله قلعه نویی نه!
استیماچ سرمربی سابق تیم‌ملی کرواسی، اگر چه فصل ناموفقی را با زادار در لیگ برتر کرواسی سپری کرد اما همانگونه که گفته شد قبل از آن با تیم‌ملی کشورش راه صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را هموار کرد. شاید همین پیشینه هم سبب شده باشد که باقریان مدیرعامل سپاهانی ها بگوید: «قلعه نویی نمی تواند گزینه نهایی سپاهان باشد چون او در کارنامه اش استفاده از جوانان را ندارد و از این بعد کارنامه ضعیفی دارد.»

مرد شماره یک نصف جهانی‌ها برای اینکه نشان دهد بیشتر روی کدام مربی نظر دارد می‌گوید: «استیماچ هم یکی از همان گزینه‌هایی است که به ما معرفی شده و به نظرم کارنامه بهتری نسبت به سایر مربیان دارد. »

جدی‌ترین گزینه سرمربیگری سپاهان +عکس و جدول عملکرد

اما گزینه جدی جایگزینی حسین فرکی چه کارنامه‌ای دارد؟ برای پاسخ خود تا انتهای گزارش با مشرق همراه باشید:

* استارت با هایدوک، مربیگری در زاگرب

استیماچ ۴۷ ساله در فوتبال اروپا با هایدوک اشپیلت کرواسی مطرح شد. ایگور سپس به انگلستان رفت تا پیراهن داربی‌کانتری و وستهام‌یونایتد را بر تن کند. استیماچ در نهایت به کشورش برگشت تا کفش‌هایش را با پوشیدن مجدد پیراهن هایدوک آویزان کند.

ایگور اگر چه با ۵۲ بازی ملی و ۲ گل زده در عرصه ملی برای خود نام بزرگی در فوتبال اروپا دست و پا کرد اما، سابقه چندانی در مربیگری ندارد. جالب اینکه استیماچ در عرصه رقابت‌های باشگاهی دو چهره متفاوت از خود نشان داده است.

جدی‌ترین گزینه سرمربیگری سپاهان +عکس و جدول عملکرد

استیماچ در فصل ۱۰-۲۰۰۹ فوتبال کرواسی در اولین کار جدی خود از هفته هشتم مسابقات تیم NK زاگرب (NK Zagreb) را تحویل گرفت. زاگرب در رده شانزدهم جدول ۱۶ تیمی مسابقات حضور داشت و کاندیدای اول سقوط به شمار می‌رفت.

با این حال ایگور باانگیزه در اولین تجربه سرمربیگری‌اش NK را جمع‌ و جور کرد تا با ایستادن روی پله سیزدهم مسابقات زاگرب ته‌جدولی سقوط نکند.اما استیماچ در ماه می ۲۰۱۰ از این تیم اخراج شد!

* صعود ناتمام به جام‌جهانی و استعفا
ایگور بعد از ۲ سال کار نکردن در سطح اول فوتبال، یک‌شبه ره صدساله را پیمود. نشستن روی نیمکت هدایت تیم‌ملی کرواسی پیش از جام‌جهانی برزیل در ذهن استیماچ رویای بزرگی بود که به حقیقت مبدل شد و ایگور با پذیرفتن پیشنهاد داور شوکر رئیس فدراسیون فوتبال و همبازی قدیمی خود در تیم ملی، سرمربی کرواسی شد.

استیماچ در اولین تجربه ملی‌اش چهارشنبه ۲۵ مرداد سال۹۱ در یک دیدار دوستانه با نتیجه ۴ بر ۲ مغلوب سوییس شد با این حال دوم شدن در گروهی که بلژیک، پرتغال، اسکاتلند، ولز و صربستان از جمله خوب‌هایش بودند، سبب شد تا کرواسی با ایگور مجوز حضور در پلی آف جام‌جهانی را بگیرد، اما ایگور استعفا داد!

جدی‌ترین گزینه سرمربیگری سپاهان +عکس و جدول عملکرد

کرواسی با استیماچ در مسابقات مقدماتی جام‌جهانی درخشید تا کار تیم ملی کشورش به حضور در بازی پلی‌آف بکشد. با تمام این اوصاف شکست در دو بازی رفت و برگشت برابر اسکاتلند حواشی زیادی را به وجود آورد. کروات‌ها که صعودشان با توجه به نتایج رقبا دو هفته مانده به پایان مسابقات انتخابی محتمل می‌نمود در عرض چهار روز به بلژیک و اسکاتلند باختند و راهی پلی آف شدند.

جمعه ۱۹ مهرماه سال ۹۲ رادامل لوکالو بلژیکی دو گل(۱۵ و ۳۸) به تیم ایگور زد تا تک‌گل دقیقه ۸۳ پسر زلاتکو کرانچار، نیکو(۸۳) هم مانع شکست کرواسی نشود. جالب است بدانید لوکاکو در جام جهانی ۲۰۱۴ هم با گل دقیقه ۱۰۵ خود موجب حذف آمریکا از جام بیستم شد!

کروات‌ها در دیدار آخر خود در مقدماتی جام حهانی، برابر اسکاتلند هم با گل‌های دقایق ۲۸ اسنود گراس هافبک فعلی هال‌سیتی و ۷۳ نایسمیت مهاجم اورتون باختند تا استیماچ در اثر فشارهای رسانه‌ای وادار به استعفا شود.

ایگور در بازی رفت هم- در خانه- با یک گل مغلوب اسکاتلند شده بود و همین سبب شد تا پس از صدور مجوز کروات‌ها برای شرکت در جام‌جهانی برزیل استیماچ جای خود را به نیکو کواچ دهد و این بازیکن سالهای نه چندان دور کرواسی کار ناتمام استیماچ را به سرانجام برساند و به جام جهانی صعود کند.

در جام‌جهانی هم کواچ پرونده تیم ایگور را با دو شکست ۳ بر یک مقابل برزیل و مکزیک و پیروزی ۴ بر صفر مقابل کامرون بست تا زحمات استیماچ در راه رسیدن به ۲۰۱۴ بی‌حاصل بماند.

کُره‌ کشون!
به گزارش مشرق، استیماچ طی ۱۴ ماهی که سرمربی کرواسی بود سه بازی دوستانه برابر سوییس و کره‌جنوبی (۲) انجام داد. جالب اینکه ایگور بعد از قبول شکست در اولین تجربه سرمربیگری‌اش مقابل سوییس، کره‌جنوبی را دو بار شکست داد. مرتبه اول کره‌ای‌ها در خاک خود با چهار گل درهم شکستند. از آن باخت (چهارشنبه ۱۸بهمن۹۱) دو سال و هشت ماه و بیست و چهار روز می‌گذرد.

کره‌ای‌ها یک‌بار دیگر سه‌شنبه ۱۹شهریور۹۲ میزبان کرواسی و ایگور شدند تا بلکه شکست قبلی خود را تلافی کنند. با این حال دوباره شاگردان استیماچ در کره این تیم را ۲ بر یک شکست دادند تا کره‌ کشون به بخش جالب توجه کارنامه ملی ایگور اضافه شود.

جدی‌ترین گزینه سرمربیگری سپاهان +عکس و جدول عملکرد

* اول خانه‌نشین کردن بلاژویچ بعد سقوط
بعد از جام‌جهانی، ایگور هدایت تیم ته‌جدولی زادار را برعهده گرفت. متولیان زادار تیم دهم جدول ۱۰تیمی کرواسی با توجه به سوابق استیماچ و موفقیت او در نجات زاگرب (فصل۱۰-۲۰۰۹) تصمیم گرفتند به این سرمربی اعتماد کنند.

زادار هفته اول لیگ را با میلین استارت زد. با این حال شکست ۲ بر یک برابر اشپلیت و پیشنهاد سرمربیگری در تیم‌ملی زیر ۱۹ساله‌ها سبب شد تا میلین‌ فصل شروع‌ نشده برود. بعد نوبت به میلیچ رسید تا شش بازی روی نیمکت زادار بنشیند. در نهایت هم شکست ۶ بر یک مقابل رجیکا(هفته هفتم) عاملی شد برای اخراج میلیچ. نکته قابل توجه برای ما ایرانی‌ها حضور میروسلاو بلاژویچ ۸۰ساله روی نیمکت زادار- جای میلیچ- بود.

میروسلاو سرمربی اسبق تیم‌های ملی ایران و مس کرمان هم، که در مقطعی پس از از استیماچ سرمربیگری زاگرب را هم بر عهده داشت، تا شنبه ۲۱ آذرماه سال ۹۳ روی نیمکت تیم مذکور دوام آورد. بلاژ ۱۱ ماه قبل وقتی با اشپلیت یک- یک مساوی کرد، تیم را با ثبت دو برد، دو مساوی و هشت باخت تحویل ایگور داد. تیم بلاژ روی پله دهم ایستاده بود و استیماچ تا پایان فصل ۱۷ بازی فرصت داشت تا دهم نباشد.

جدی‌ترین گزینه سرمربیگری سپاهان +عکس و جدول عملکرد

با این حال پنج پیروزی، چهار تساوی و هشت شکست سبب شد تا با ۱۹ امتیازی که ایگور به اندوخته میلیچ (پنج امتیاز) و بلاژویچ (هشت امتیاز) اضافه کرد هم جایگاه زادار بهتر از انتهای جدول و سقوط از لیگ‌ برتر نباشد.
به این ترتیب گزینه احتمالی نصف جهانی ها  برای نشستن جای حسین فرکی به‌رغم نتیجه گرفتن با زاگرب و تیم‌ملی کرواسی در فصل ۱۵-۲۰۱۴ فوتبال کشورش کارنامه‌ای غیرقابل دفاع را از خود برجای گذاشت.

شاید جالب باشد که بدانید پس از آن مسولان زادار  البته خود استیماچ تمایلی به تمدید قرارداد همکاری مجدد برای حضور در دسته دوم نداشتند. هر چند که زادار همین حالا در فصل ۱۶-۲۰۱۵ لیگ دسته دوم لیگ کرواسی با سرمربی جدید خود نادو کواچویچ هم بین ۱۲ تیم دهم است و در حال سقوط به دسته سوم.

* تساوی برابر لوکوتیو در ایستگاه آخر
ایگور استیماچ آخرین بار شنبه ۹ خرداد ماه سال جاری به عنوان مربی روی نیمکت زادار نشست. در ایستگاه ۳۶ لیگ برتر کرواسی زادار با گل دقیقه ۹۴ لبکو از تیم حریف وادار به توقف مقابل لوکوموتیو شد تا تیم آخر جدول لقب بگیرد و راهی دسته پایین تر شود.

البته ایگور در جام‌حذفی هم دو بار روی نیمکت زادار نشست. در بازی رفت مرحله یک‌چهارم‌نهایی این RNK اشپلیت بود که یک بر صفر زادار را مغلوب کرد. در بازی برگشت هم شکست ۴ بر یک به نام ایگور و مردانش ثبت شد تا جام‌حذفی هم پایانی تلخ برای استیماچ داشته باشد.

جدول عملکرد ایگور استیماچ در لیگ‌برتر و تیم‌ملی کرواسی

سال

تیم

تعداد بازی

برد

مساوی

باخت

گل زده

گل خورده

تفاضل

امتیاز

جایگاه تیم

۲۰۰۹-۱۰

NKزاگرب

۲۳

۹

۶

۸

۳۹

۳۳

۶+

۳۳

۱۳

۲۰۱۲-۱۳

ملی

۱۶

۸

۲

۶

۲۳

۱۷

۶+

۲۶

صعود به جام‌جهانی برزیل

۲۰۱۴-۱۵

زادار

۱۹

۵

۴

۸

۱۹

۲۴

۵-

۱۹

دهم(آخر لیگ)

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • حتی صندوق نسوزهای پلاسکو هم سوختند و جزغاله شدند
  بازیگری که ازدواج کرد+ عکس
  توهین وقیحانه شازده پهلوی به آتش نشانان شهید پلاسکو!
  بدهی نجومی یک پاسدار به سپاه!
  بارها مخفیانه به سر صحنه حادثه پلاسکو رفتم
  چرا خانم‌های خوش‌تیپ صبح زود از خواب بیدار می‌شوند؟
  عکس/ بیهوش‌شدن رئیس‌اتاق‌بازرگانی در حین سخنرانی
  اولین کار اوباما به عنوان یک شهروند عادی
  مایلی‌کهن:چه ایرادی دارد برانکو جای کی‌روش را بگیرد؟
  وقتی هیئت مدیره «پلاسکو» برای زیباسازی حوض‌ها هزینه میلیونی می‌کرد/ دلگرمی مسئولان از تجهیزات فنی قرارگاه خاتم الانبیاء +عکس
  عکس/ تجهیزات فوق سنگین قرارگاه خاتم برای کمک به آواربرداری پلاسکو
  کدام خواننده انگشتر شاه ایران را به دستشویی انداخت؟
  احضار بیش از ۷۰ نفر در موضوع فیش‌های نجومی/ ارتباط میان دانیال زاده و حسین فریدون کاملاً مشهود است
  بازگشت مردم به قسمت‌های آزادشده موصل
  در پرسپولیس کسی جرأت ندارد با این دو بازیکن شوخی کند
  دزد ساختمان پلاسکوی تهران در دام پلیس
  شهید میرزاخانی؛ «آتش نشانی» که آرزو داشت «مدافع حرم» شود
  پیام همسران شهدای مدافع حرم به همسران شهدای آتشنشان
  ازدواج‌های اجباری، پیوندهای نامیمونی که بخت جوانان را سیاه می‌کند
  بیش از۱۱ هزار فقره ثبت ازدواج البرزی ها در سال جاری
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net