تارخ انتشار: سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
کد خبر : 110304
چاپ خبر

نیویورکر مدعی شد:

ایران نمی تواند منکر نقشش در سوریه شود

۳۷۲۶۴۶۶_۸۴۳

نیویورکر در گزارشی شهادت مستشاران ایرانی در سوریه را بهانه گزارشی مغرضانه قرار داد

به گزارش گروه بین الملل«کمال مهر»؛، در حالی که کمک‌های مستشاری ایران به محور مقاومت به ویژه در سوریه همواره از سوی مقامات کشورمان هم رسما اعلام شده و هم ادامه آن مورد تاکید قرار گرفته است نیویورکر به قلم “رابین رایت” در گزارشی این کمک های مستشاری را کمک نظامی قلمداد کرده و مدعی شده ایران دیگر نمی تواند مداخله نظامی خود را در سوریه کمرنگ جلوه دهد.

نیویورکر در این گزارش با اشاره به شهادت تنی چند از مدافعین حرم در سوریه آورده است: دو نفر از فرماندهان نظامی این کشور و همچنین محافظ پیشین احمدی نژاد – رئیس جمهور سابق ایران — در ماه جاری در سوریه کشته شدند. چندین فرمانده ارشد سپاه پاسداران که به عنوان مستشاران نظامی معرفی می شوند نیز در هفته های اخیر، در جبهه های مختلف سوریه کشته شده اند.

نیویورکر در ادامه ادعاهای خود افزود در آغاز مداخله نظامی ایران در سوریه، شمار تلفات نظامیان این کشور اندک بود و چندان جلب توجه نمی کرد. نخستین افرادی که جان خود را در درگیری های سوریه از دست دادند از مبارزان شبه نظامی ایرانی بودند.
رابین رایت در بخشی از گزارش خود نوشت: زمانی که در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) به ایران سفر کردم از بهشت زهرا – بزرگترین قبرستان تهران – دیدن کردم. بخشی از بهشت زهرا به شهدای جنگ تحمیلی اختصاص دارد. شیعیان ایران برای اموات، به ویژه شهدا احترام بسیاری قائلند. بنابراین، قبرستان ایران مکان مناسبی برای آگاهی از افکار عمومی به شمار می رود.
من در میان قبرهای قدیمی به قبر تازه ای برخورد کردم. شهیدی که در آنجا دفن شده بود، محمد حسن خلیلی نام داشت. بر روی بنری که در نزدیک قبر آن شهید قرار داشت، نوشته شده بود مدافع حرم حضرت زینب (ع) – مکان مقدسی در سوریه که از نوادگان حضرت محمد (ص) — به شمار می رود.
خبرنگار نیویورکر ادامه داد جمهوری اسلامی ایران نخستین کشته شدگان ایرانی جنگ سوریه را افراد داوطلبی معرفی کرد که خواهان دفاع از نمادهای دین اسلام بودند. از آن زمان شمار کشته شدگان ایرانی در سوریه رو به افزایش گذاشت. خبرگزاری جمهوری اسلامی در ماه ژوئن (۳۱ روز منتهی به ۱۱ تیر) گزارش داد بیش از چهارصد داوطلب ایرانی و افغان هایی که در این کشور زندگی می کنند، در صفوف مقدم سوریه جان خود را از دست دادند.  خبرگزاری فارس نیز هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد هشت نفر در دو روز گذشته جان خود را در سوریه از دست دادند.
رابرت رایت مدعی است ایران مجبور شده است شمار تلفات خود در سوریه را اعلام کند. انتشار اخبار کشته شدن چهار فرمانده ایرانی که سال گذشته در سوریه جان خود را از دست دادند، گویای این حقیقت است. این درحالیست که برخی گزارش ها شمار کشته شدگان ایرانی از آغاز مداخله نظامی این کشور در سوریه را دو برابر اعلام کرده اند.
سردار حسین همدانی ۸ اکتبر (۱۶ مهر) در سوریه کشته شد. مقامات عالی رتبه ایران از جمله آیت الله خامنه ای – رهبر معظم انقلاب اسلامی این کشور – با حضور در منزل شهید همدانی، پیام تسلیت خود را به خانواده این سردار تقدیم کرد. وی در حساب توییتر خود نیز پیامی تسلیتی به انگلیسی منتشر کرد.
رابین رایت افزود: کشته شدن سردار همدانی می تواند یک ضایعه نظامی بزرگ برای ایران و حتی سوریه به شمار رود. طبق گزارش “جینز دیفنس ویکلی”، ارتش دائم سوریه در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) به دو بخش تقسیم شد. بشار اسد – رئیس جمهور سوریه –به مشاوره های نظامی ایران در جنگ داخلی کشورش متکی بوده است؛ ضمن اینکه از نیروهای نظامی حزب الله نیز بهره برده است.
ایران جزئیات اندکی در خصوص کشته شدگان این کشور در سوریه منتشر کرده است. با این وجود، سه منطقه مختلف در سوریه وجود دارد که عمق مداخله نظامی ایران را در این کشور نشان می دهد. سردار همدانی در حومه حلب – بزرگترین شهر سوریه، مرکز تجاری این کشور که امروز به مهمترین جبهه سوریه تبدیل شده است – کشته شد.
خبرگزاری های ایرانی گزارش دادند دو فرمانده سپاه انقلاب اسلامی ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) جان خود را در جبهه های جنوبی سوریه از دست دادند. سرتیپ رضا خاوری نیز ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) در درگیری های اطراف حما در مرکز سوریه کشته شد.
سردار محمد علی الله دادی و شش نفر از مبارزان حزب الله، ژانویه (۳۱ روز منتهی به ۱۲ بهمن) در حملات هوایی به قنیطره جان خود را از دست دادند. به ادعای این نشریه آمریکایی، آمارها حکایت از آن دارد که شمار کشته شدگان ایرانی بیش از آنچه که گفته می شود است.
سرتیپ حسن شاطری — از نیروهای سپاه انقلاب اسلامی ایران – فوریه ۲۰۱۳ (۳۱ روز منتهی به ۱۳ اسفند) در مجاورت مرز غربی سوریه با لبنان ترور شد. تهران عوامل و حامیان رژیم صهیونیستی را مسئولان ترور وی معرفی کرد.
ایرانی ها در سوریه کشته می شوند
در ادامه ادعاهای مطرح شده در این گزارش آمده است: نادر حمید – یکی از فرمانده های بسیج – ماه جاری به دلیل جراحاتی که از درگیریهای قنیطره بر بدن وی بر جای مانده بود، جان خود را از دست داد. گفته می شود وی با همکاری حزب الله و نظامیان سوری، کمپینی را علیه معارضان سوری  که از حمایت غربی ها برخوردار هستند، هدایت می کرد. هادی کجباف – از فرماندهان ارشد ایرانی – به همراه سه ایرانی دیگر ماه آوریل (۳۱ روز منتهی به ۱۲ اردیبهشت) در درگیری هایی که در جنوب دمشق رخ داد، کشته شد.
ایران در سطوح عمیق تری از جنگ داخلی سوریه درگیر شده است. این کشور میلیاردها دلار  کمک مالی، تسلیحاتی و همچنین مستشاران نظامی در اختیار سوریه قرار داده است. ایران از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله — که اکنون شمار آنها به بیش از ۷۰ هزار نفر در سوریه می رسد — برای حمایت از حکومت اسد، استفاده کرده است. ایران برای مقابله با جبهه النصره و تروریست های داعش که در حال تصرف بخش های زیادی از سوریه هستند، از آوریل ۲۰۱۴ (۳۱ روز منتهی به ۱۲ اردیبهشت ۹۳) حضور خود را در سوریه پررنگ تر کرده است. صدها مستشار نظامی ایرانی از ماه گذشته عازم سوریه شده اند.
رسانه های مستقر در خاورمیانه مدعی شدند سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ماه جاری وارد سوریه شد تا ترکیب نظامی جدیدی را اطراف حلب تشکیل دهد. حضور نظامی ایران در سوریه با حملات هوایی روسیه در این کشور همزمان شده است.
نبردی بی فاتح
ایرانی ها همچون روس ها معتقدند جنگ داخلی سوریه، پیروزی نخواهد داشت. محمد جواد ظریف – وزیر امور خارجه ایران – در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد در نهایت، همه طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه باید با یکدیگر مذاکره کنند. جنگ داخلی سوریه مسلما یک راه حل سیاسی خواهد داشت. درگیری های نظامی به تنهایی پاسخ گوی بحران داخلی این کشور نخواهد بود.
سوریه از متحدان مهم ایران و روسیه به شمار می رود. این کشور منابع طبیعی اندکی دارد؛ اما با اراضی اشغالی فلسطین، اردن، عراق، ترکیه، لبنان و کشورهای مدیترانه هم مرز است. همین موضوع این کشور را به مرکز استراتژیک خاورمیانه تبدیل کرده است.
این گزارش می افزاید: ایران مدعی است برنامه این کشور در سوریه، بازپس گیری مناطق اشغال شده، تضعیف معارضان سوری و شبه نظامیان افراطی و در نهایت حل بحران سیاسی این کشور است. حسن روحانی – رئیس جمهور ایران — در مجمع عمومی سازمان ملل در نشستی که با اعضای پژوهشکده های آمریکایی داشت گفت: “اولویت برتر ایران، مبارزه و شکست تروریسم است.
حسین امیر عبداللهیان — معاون وزیر امور خارجه ایران — در لندن گفت: “ایران حضور نظامی خود را در سوریه افزایش داده است. هدف ما حفظ همیشگی اسد در قدرت نیست. موضوع، اهمیت نقش اسد در مبارزه با تروریسم است. مردم سوریه تصمیم نهایی را خواهند گرفت. هر تصمیمی که آنها بگیرند، ما از آن تبعیت خواهیم کرد.” جمهوری اسلامی همواره و بی پرده از محور مقاومت حمایت کرده و در مبارزه با تروریسم و اشغالگری از ارائه هیچ کمک مستشاری دریغ نکرده است.
انتهای پیام/
.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۴۹۲۹۱۰۷_۷۲۷
  شلیک های بی هدف زن روانی مردم را به وحشت انداخت/متهم دستگیر شد
  ۵۳۲۰۲۰۵_۷۹۹
  نگاهی به خمیردندان‌های ذغالی/ دندان‌هایتان را با این خمیردندان برق بیاندازید!
  بهنوش بختیاری راهی بیمارستان شد + جزئیات و عکس
  An Iraqi special forces soldier fires an RPG during clashes with Islamic States fighters in Bartella, east of Mosul, Iraq. REUTERS/Goran Tomasevic
  آزادی ۱۲۵ خانواده عراقی از چنگ تروریست‌ها/ تکاوران عراقی در حال پیشروی به سمت شمال موصل/ داعش هتل بزرگ موصل را منفجر کرد
  حمله هولناک سگ به پسربچه ۹ ساله +تصاویر
  ۵۳۲۰۵۹۲_۵۷۰
  برندگان این مسابقه به کام مرگ می روند +تصاویر
  ۵۳۱۰۶۴۴_۴۹۱
  چرا ارتش ترکیه به دنبال مشارکت در عملیات آزادسازی “موصل” است؟
  ۵۳۱۹۷۴۳_۴۷۶
  کتک خوردن داور از کریس رونالدو + فیلم
  ۵۳۲۲۱۰۸_۳۶۴
  آتلانتیک: آشنایی با ناشی ترین زوج های قدرتمند در جهان+ تصاویر
  ۵۳۲۰۷۲۷_۵۸۹
  فوتبال با سر بریده شده توسط زندانیانی در برزیل+فیلم (+۲۰)
  ۵۳۲۱۱۸۲_۷۸۷
  قیمت سکه هزار تومان افزایش یافت/نرخ انواع ارز + جدول
  ۵۳۲۰۷۲۷_۵۸۹
  کپی چینی پورشه شاسی بلند آمد!+عکس
  ۵۲۶۶۵۳
  بعد از پخش زوایای فتنه ۸۸ تهدیدمان کردند/ میرحسین موسوی آگاهانه در مسیر فتنه حرکت می‌کرد
  ۵۹۶۷۲۳
  دولت برای رفع کسری بودجه خود سراغ جیب مردم رفت/ ۹۰۰ میلیارد پول مشترکین ثابت در جیب مخابرات/ تنها یک رقم از هزینه های قبض تلفن باز می گردد!
  ۵۳۱۷۰۹۲_۶۳۲
  خاطره رضا رشیدپور از همسفر شدن با علی شمخانی + فیلم
  اعدام اولین شاهزادۀ سعودی به‌خاطر قتل در ملاء عام + فیلم
  چین ۱۴۰ سال قبل + تصاویر
  مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست
  عکس دیده نشده از ترامپ و دخترش تیفانی
  ۵۳۱۸۷۰۶_۹۵۷
  عشق شما از چه نوعی است، دلبستگی یا وابستگی؟ + علامت‌های تشخیص
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net