تارخ انتشار: شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۱
کد خبر : 108393
چاپ خبر

واکاوی آنچه که در تصویب اجرای«برجام» گذشت و یک سوال تاریخی از رهبر انقلاب

رهبری با «برجام» موافق است !؟ / تصمیم کشور و نظام در «تلورانس » قواره ‌ای

imam-khamenei4

برای تصویب اجرای «برجام» سخنانی از طرف برخی نمایندگان مجلس بیان می شد که به نوعی غیر مستقیم نظارت مقام معظم رهبری را در روند تصویب آن مطرح می کرد، و حتی باعث تاثیر در رای گیری برخی نمایندگان نیز متصور می شد، برای بازگویی این سخنان در ابتدا پاسخ این سوال قابل طرح می باشد که براستی آیا«برجام» مورد تایید رهبری می باشد!؟

گروه سیاسی «کمال مهر»؛

اجرای «برجام» رنگ و بوی قانونی به خود گرفت؛ هفته‌ای که گذشت، یکی از تاریخی‌ترین ایام انقلاب اسلامی بعد از شکست هیمنه طاغوت و مستکبرین جهانی در ایران بود.

یکشنبه ۱۹مهرماه ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی با  ۱۳۹ رأی موافق کلیات طرحی را تصویب کرد که مجوز اجرای برجام را به دولت  می دهد؛  در همین راستا “سیدعباس عراقچی” معاون وزیر خارجه کشورمان نیز در جمع خبرنگاران گفت؛ مجلس کلیات طرحی را ارائه داد که مجوز اجرای برجام را به ایران می‌دهد که این طرح به صورت کلی تصویب شد.

سه شنبه ۲۱مهرماه ۱۳۹۴ نیز جزئیات این طرح  با ۱۶۱ رای موافق به تصویب رسید تا گام مهمی را در جهت اقدام قانونی دولت برای برجام میسر نماید.

 

۲۰ دقیقه‌ای که در تاریخ ثبت شد

اقدامی که باعث تصویب مهم ترین سند ملی و تاریخی سالهای انقلاب اسلامی  ظرف مدت ۲۰ دقیقه  که به تصویب ۱۶۱ نفر از نمایندگان ملت رسید؛ جای سوالات متعددی را در ذهن ایجاد می کند.و طرح این سوالات در این مقال نمی گنجد؛ آنچه که به آن اشاره خواهد شد پاسخ به یک سوال مهم و بازگویی مکالمات این رویداد  تاریخی در مجلس شورای اسلامی است.

 

برجام شفاف سازی شد، اما چراغش خاموش شد

آنچه که مسلم است، بهترین اتفاقی که بعد از عدم خروج اطلاعات دقیق توسط دولت در جریان مذاکرات و عدم شفاف سازی «برجام»، شکل گرفت؛ طرح بررسی آن در مجلس شورای اسلامی در قالب یک کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس بود، که تشکیل آن نیز به تصویب مجلس رسید؛و در نهایت،علیرضا زاکانی به عنوان رئیس این کمیسیون ویژه ، گزارش نهایی را پس از حدود ۴۰ روز تحقیق و ارزیابی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ به عنوان سند کارشناسی قوه مقننه به صحن علنی مجلس فرستاد.

این درحالی بود که به گفته برخی این گزارش بواقع در تایید اجرای «برجام» عملیاتی و مطرح نشد، و دستخوش تغییراتی گردید و در نهایت در ۹ بند به ضمیمه «برجام» در صحن مجلس تصویب شد.

 

سوالی تاریخی از رهبر انقلاب و پاسخی صریح، شفاف و دقیق 

۱۲، ۱۹ و ۲۱ مهرماه ۱۳۹۴ در صحن علنی و غیر علنی مجلس شورای اسلامی برای تصویب اجرای «برجام» سخنانی از طرف برخی نمایندگان مجلس بیان می شد که به نوعی غیر مستقیم نظارت  مقام معظم رهبری را در روند تصویب آن مطرح می کرد، و حتی باعث تاثیر در رای گیری برخی نمایندگان نیز متصور می شد، برای بازگویی این سخنان در ابتدا پاسخ این سوال قابل طرح می باشد که  براستی آیا«برجام» مورد تایید رهبری می باشد!؟

مقام معظم رهبری به صراحت به این سوال پاسخ می دهند:

در همین مذاکرات مربوط به مسائل انرژی هسته‌ای، هرجا فرصت پیدا کردند و میدان به آنها داده شد -که البتّه طرفهای ایرانی بحمدالله حواسشان جمع بود امّا یک جاهایی بالاخره آنها فرصتهایی پیدا کردند- یک نفوذی کردند، یک حرکت مضرِّ برای منافع ملّی انجام دادند؛ آنچه ممنوع است این است. مذاکره‌ی با آمریکا ممنوع است به‌خاطر ضررهای بی‌شماری که دارد و منفعتی که اصلاً ندارد.(۱۳۹۴/۰۷/۱۵)

علت این همه شفافیت در سخن مقام معظم رهبری در ۱۵ مهرماه ۹۴ بی دلیل نیست، “وجود نفوذ در فرصتهای ایجاد شده  و حرکت مضر برای منافع ملی”، جواب متقنی است برای بررسی برجام در قوه مجریه، تا نمایندگان ملت به سادگی از کنار آن گذر نکنند.

 

سخنانی که در تاریخ ثبت شد/ تصمیم کشور و نظام در تلورانس قواره ‌ای

 

این جملاتی است که در سه تاریخ ذکر شده در مجلس توسط برخی نمایندگان مطرح می شود:

همشهری آنلاین/حمید رسایی نماینده مردم تهران: آقای لاریجانی! شما در جلسه صبح امروز(۱۲مهرماه۹۴) گفتید که «از دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفتند و گفته‌اند چرا زودتر درباره برجام تصمیم‌گیری نمی‌کنید»، انتساب چنین مواردی به دفتر رهبر معظم انقلاب باید بررسی شود.

تسنیم/قبل از جلسه علنی آقای لاریجانی به نمایندگان گفت: کشور تصمیم گرفته که پیشنهادات مطرح نشود.(۲۱ مهر ۱۳۹۴)

مهر/رسایی:آقای لاریجانی! شما آیین‌نامه را زیر پایتان گذاشتید/ لاریجانی: همه باید تابع قواره‌هایی باشیم(۲۱مهرماه ۱۳۹۴)

فارس/لاریجانی : درباره جزئیات هم پیش از جلسه صحبت شد و یک وفاقی حاصل شد که در کل ما این را بپذیریم با توجه به مشکلاتی که کشور دارد بنابراین نمایندگان کمک کردند و الزامی هم نبود. دوستان لطف کردند و کمک کردند که این مسئله انجام شود و یک قواره‌هایی هم وجود دارد که بنا بود رعایت شود.(۹۴/۰۷/۲۱)

فارس/مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران به خبرنگاران گفت: صبح قبل از اینکه شما خبرنگاران به صحن بیایید آقای لاریجانی گفت: کشور تصمیم گرفته است پیشنهادهای نمایندگان درباره جزییات طرح مطرح نشود من پرسیدم چه کسی تصمیم گرفته است که جواب داد همانی که خودت می‌دانی./آقای باهنر آمد پیش من و گفت دیشب آقایان لاریجانی،شمخانی و حجازی این تصمیم را گرفتند.

آن ۲۰۰ و چند نفر که رای دادند بنا بر نقل‌هایی که شد به این باور رسیدند که رهبرشان چنین می‌خواهد /این را می‌خواهم بگویم که این را نمی‌شود لاپوشانی کرد. همه دیشب در صدا و سیما دیدند که ۲۰۰ پیشنهاد مطرح شده است اما ظرف ۲۰ دقیقه طرح تصویب شد چون در اینجا آقای باهنر اعلام کرد که دیشب آقای لاریجانی، شمخانی و حجازی…نظرات این سه نفر نظر رهبری نمی‌تواند تلقی شود. (۹۴/۰۷/۲۱)

کوچک‌زاده تصریح کرد: ما فقط می‌خواهیم بگوییم این تصمیم طبق فرمایش خود آقای باهنر تصمیم رهبری نیست که به مجلس ابلاغ شده است. این تصمیم لاریجانی و شمخانی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:دو گروه نشستیم صحبت کردیم و دیدیم مصلحت کشور این است که این طرح که برجام را قید می‌زند به مصلحت کشور است…

فارس/علی لاریجانی:نگاه بنده به برجام خوشبینانه است/مجلس با چشم باز برجام را تصویب کرد/ نظام تصمیم داهیانه درباره برجام گرفته است/با علم به اینکه کجا لازم است اقدام کرده و کجا «تلورانس» (نوعی نرمش و تغییر تاکتیک) داشته باشیم سند برجام را تصویب کردیم.(۲۲مهر۱۳۹۴)

 

فلسفه چرایی 

بازگویی این صحبتهای نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در یکی از برگ های تاریخی این مرز و بوم سوالات متعددی را در ذهن ایجاد می کند ، اینکه براستی نمایندگان احساس کردند با تصویب اجرای «برجام» خواسته های رهبری را محقق کرده اند!؟ آیا نظام و کشور بدنبال چنین تصمیمی بود!؟  نمایندگان از کدام قواره ها تبعیت کردند!؟چرا کلیات طرح۱۳۹رای موافق داشت و جزئیات آن ۱۶۱رای موافق!؟ چرامتن کامل طرح رئیس کمیسیون برجام، اجازه مطرح شدن نیافت!؟و ده‌ها سوال دیگر.

 

تصویب قانونی که در آینده با جان دل سخن خواهد گفت

آنچه که در پایان خاطرنشان می شود، بعد از برخی مطالب غلط و خلاف واقع مبنی بر نقش مستقل برخی مسئولین دفتر مقام معظم رهبری در روند  تصویب«برجام» و تکذیب آن توسط روابط عمومی دفتر معظم له ؛ این سوال مطرح می شود که آیا نمایندگان مجلس با چه علمی  اجرایی شدن برجام را به تصویب رساندند و شورای نگهبان نیز ظرف مدت ۲۴ ساعت آنرا مغایر قانون ندانسته و مورد تایید قرار می دهد، در حالی که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در موارد متعددی بر طی شدن مسیر قانونی بررسی مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تأکید داشته‌اند و در اطلاعیه اخیر دفتر مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۰/۶/۱۳۹۴ نیز اعلام گردید که مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره این موضوع، صریح، شفاف و دقیق در سخنرانیهای ماههای اخیر ایشان اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد. با این اوصاف علت چرایی تصویب  اجرای «برجام» سوالی است که گذشت زمان،  و آینده جواب آنرا بازگو خواهد کرد.

 

کمال مهر-محسن رضائی اصل کارشناس ادیان، نویسنده و پژوهشگر 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۵۲۶۶۵۳
  بعد از پخش زوایای فتنه ۸۸ تهدیدمان کردند/ میرحسین موسوی آگاهانه در مسیر فتنه حرکت می‌کرد
  ۵۹۶۷۲۳
  دولت برای رفع کسری بودجه خود سراغ جیب مردم رفت/ ۹۰۰ میلیارد پول مشترکین ثابت در جیب مخابرات/ تنها یک رقم از هزینه های قبض تلفن باز می گردد!
  ۵۳۱۷۰۹۲_۶۳۲
  خاطره رضا رشیدپور از همسفر شدن با علی شمخانی + فیلم
  اعدام اولین شاهزادۀ سعودی به‌خاطر قتل در ملاء عام + فیلم
  چین ۱۴۰ سال قبل + تصاویر
  مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست
  عکس دیده نشده از ترامپ و دخترش تیفانی
  ۵۳۱۸۷۰۶_۹۵۷
  عشق شما از چه نوعی است، دلبستگی یا وابستگی؟ + علامت‌های تشخیص
  ۵۳۱۸۶۲۰_۸۰۴
  مدافعین حرم تا تحقق اهداف، دفاع مسلحانه را ادامه می‌دهند
  عکس/ سلفی یک هوادار در بدترین شرایط با رضاییان
  ۵۳۱۷۶۶۷_۷۶۰
  اشتباه مخابرات، یک جوان را تا پای چوبه دار برد!
  ستاره‌های ثروتمندی که از فقر مطلق آمده‌اند
  ۳۷۵۱۴۲_۶۵۷
  همکاری دیرینه دو فتنه گر/گلشیفته در آغوش نامجو
  ۳۷۵۱۳۲_۹۲۱
  شکست ناپذیری پرسپولیس به ۱۱ مسابقه متوالی رسید
  اهدا منحصر بفردترین جوایز ورزشی کشور به ورزشکاران محمدشهر
  ۶۰۰_۴۰۲_-%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%b1%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%a2%d8%a8%db%8c
  سرسره های غیر استاندارد مشهد حادثه آفرید
  ۳۷۵۱۴۸_۹۵۱
  عالیشاه از درد نمی توانست پایش را روی زمین بگذارد
  ۱۹۰۸۵۵۶_۷۶۰
  چرا تروریست‌ها از حلب خارج نمی‌شوند؟
  ۱۹۰۸۶۴۴_۳۹۷
  یاشار سلطانی واقعا چه کرده است؟
  ۱۹۰۸۵۰۱_۷۷۰
  مربی‌استقلال در آستانه بازی با سایپا داغدار شد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net