تارخ انتشار: دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۸
کد خبر : 108070
چاپ خبر

۵ دزد دریایی معروف که زن بودند

۶۵۸۴۸۳_۹۲۵

 
اعتقاد بر این بود که اگر در کشتی دزدان دریایی زن وجود داشته باشد، بدشانسی به بار می آورد اما این باعث نشد که پای چند زن ماجراجو به کشتی دزدان باز نشود و حتی سردسته دزدان دریایی نشوند

مجله اینترنتی برترین ها

«کمال مهر»؛ – فرهنگ خرمیان: اعتقاد بر این بود که اگر در کشتی دزدان دریایی زن وجود داشته باشد، بدشانسی به بار می آورد اما این باعث نشد که پای چند زن ماجراجو به کشتی دزدان باز نشود و حتی سردسته دزدان دریایی نشوند.

این زنان اکثرا در کودکی و نوجوانی شرایط سختی را گذرانده بودند. یکی شان مجبور بود خودش را به جای برادر مرده اش جا بزند و آن یکی مجبور بود کتمان کند که فرزند یک وکیل نامدار است. برای نمونه به زندگی شرارت بار پنج زن دریانورد نگاهی می اندازیم که از همه جنایتکارتر بودند.

۱- چنگ آی ساو

چنگ آی ساو (به معنای همسر چنگ) در سال ۱۸۰۱ با یک دزد دریایی قدرتمند به نام چنگ آی ازدواج کرد. با پیوند این زن و شوهر یکی از دسته های شرور دزدان دریایی شکل گرفت. این گروه با صدها کشتی و ۵۰ هزار خدمه ای که در اختیار داشت بدون هیچ ترسی دست به چپاول زدند.

5 دزد دریایی معروف که زن بودند

بعد از مرگ چنگ آی، خانم چنگ با کمک یک افسر وفادار به نام چانگ پائو، قدرت را به زور در اختیار گرفت. در مدت چند سال آینده او دست به غارت سواحل آسیای جنوب شرقی زد. او برای افراد زیردستش قوانینی نیز تعیین کرد، مثلا اگر فردی ترک خدمت می کرد، گوش هایش بریده می شد.
رفته رفته خانم چنگ به دشمن شماره یک حکومت چین بدل شد، پس در سال ۱۸۱۰ چین از نیروهای دریایی انگلیس خواست او را به پای میز محاکمه بکشانند. طی این محاکمه قرار شد چنگ شمشیرهای خود را زمین بگذارد، البته در ازای اینکه اموال نامشروع خود را نگه دارد.

۲- ان بانی

این دزد دریایی معروف، دختر نامشروع یک وکیل ایرلندی ثروتمند بود. پدرش برای پنهان نگه داشتن اصلیت او، با پوشاندن لباس پسران، او را کارمند دفتر خود جا زد. پس از گذشت سال ها «ان بانی» به آمریکا رفت و در سال ۱۷۱۸ با یک ملوان ازدواج کرد؛ کسی که او را به جزیره ای پر از دزدان دریایی در باهاما برد.

5 دزد دریایی معروف که زن بودند

بانی را همیشه به خاطر خلق و خوی خشن و جسورانه ای که داشت می شناختند. او نوشیدنی های الکلی مصرف می کرد، دشنام می داد، با سلاح و شمشیر به خوبی کار می کرد و از پس همه مردان زیردست کالیکو برمی آمد.

او بعدها با «مری رید» (Mary Read) دزد دریایی معروف دوست شد و با کمک یکدیگر در یکسری دستبرد به کشتی های ماهیگیری و تجاری در تابستان و پاییز سال ۱۷۲۰ شرکت داشتند اما کار «ان بانی» در اکتبر همان سال پایان یافت چون کشتی آنها توسط چندین شکارچی دزدان دریایی توقیف شد. کالیکو و چند نفر از خدمه اش اعدام شدند اما بانی و رید هر دو از طناب دار نجات یافتند چون مشخص شد که هر دو باردار هستند.

۳- مری رید

او در سال های پایانی سده هفدهم در انگلستان زاده شد. مری در دوران جوانی، خود را جای برادر ناتنی اش که مرده بود نشان می داد و شبیه او لباس می پوشید چون مادرش می توانست از این راه سر مادرشوهرش را کلاه بگذارد و او را بدوشد.

مری رید بعدها برای فرو نشاندن عطش ماجراجویی اش لقب «مارک رید» را برای خود انتخاب کرد و به یکسری کارهای مردانه رو آورد. او ابتدا به عنوان ملوان در کشتی کار می کرد. سپس در سال های پایانی ۱۷۱۰ پس از این که دزدان دریایی به کشتی آنها یورش بردند، دزد دریایی شد.

5 دزد دریایی معروف که زن بودند

مری رید پس از آن به کشتی کالیکو راه پیدا کرد و با «ان بانی» آشنا شد. با این که مری چند ماه بیشتر در آن کشتی نبود اما محبوبیت بسیاری به دست آورد؛ به ویژه در یک درگیری در اکتر ۱۷۲۰ در آن درگیری او و بانی در برابر شکارچیان دزدان دریایی ایستاند.

در میان درگیری صدای او شنیده می شد که می گفت «اگر در بین شما یک مرد هست جلو بیاید و مثل یک مرد بجنگد» و ظاهرا این را به افرادی می گفت که از ترس زیر عرشه پنهان شده بودند. سرنوشت او و «ان بانی» شبیه هم بود با این تفاوت که مری در زندان با یک تب شدید جان سپرد.

۴- گریس اوملی

«گریس اوملی» ناوگانی شامل ۲۰ کشتی را که در برابر نیروی دریایی انگلیس ایستاده بود، رهبری می کرد. او که عادت داشت موهای خود را از ته بتراشد، به «طاس» معروف شده بود. املی همراه یک گروه قدرتمند از دزدان دریایی، تمام خط ساحلی غرب ایرلند را در دست داشتند.

او پس از به قدرت رسیدن در سال های ۱۵۶۰ سنت خانوادگی اش را دنبال کرد و به چپاول کشتی های انگلیسی و اسپانیایی پرداخت. در سال ۱۵۷۴ او محاصره قلعه مستحکم «راک فلیت» «Rockfleet) را در هم شکست. چپاولگری ادامه داشت تا اینکه بالاخره با توقیف کشتی های اوملی توسط مقام های انگلیس او دچار دردسر بزرگی شد.

این دزد دریایی ۶۳ ساله چون دستش به جایی بند نبود برای کمک یکراست به سراغ ملکه الیزابت اول رفت. او در یک مراسم شرفیابی در لندن خود را مثل یک پیرزن بیمار و درمانده نشان داد و از ملکه خواست که کشتی هایش را آزاد کنند. یکی از پسران دربندش آزاد شود و بگذارند او در آرامش به زندگی ادامه دهد. این شگرد کارساز شد اما «طاس» از قرار معلوم سر قول و قرارش نایستاد و شواهد نشان می دهند که او و پسرانش تا زمان مرگش در سال ۱۶۰۳ به راهزنی دریایی ادامه دادند.

۵- ریچل وول

سرگذشت ریچل وول با راز و رمز همراه است. او اهل پنِسیلوانیا بود و در جوانی با ماهیگیری به نام جورج وول ازدواج کرده بود. مشکلات مالی این زوج، سرانجام آنها را به کارهای خلاف کشاند. در سال ۱۷۸۱ آنها یک کشتی به دست آوردند و با کمک چند خلافکار دیگر در طول سواحل نیوانگلند به دزدی دریایی پرداختند.

5 دزد دریایی معروف که زن بودند

راه و روش آنها به همان اندازه که ظالمانه بود، خلاقانه و ابتکاری هم بود. هر گاه توفان شدیدی منطقه را در می نوردید، آنها کشتی خود را به شکل کشتی های توفان زده در می آوردند. آن گاه ریچل با افسونگری روی عرشه می ایستاد و از کشتی های دیگر کمک می طلبید. هنگامی که کشتی ها برای کمک نزدیک می شدند، بی درنگ مورد حمله قرار می گرفتند.

این زن افسونگر سرانجام در سال ۱۷۸۲ در یک توفان واقعی گرفتار شد و پس از شکسته شدن کشتی، شوهرش را از دست داد. او در خشکی همچنان به دزدی ادامه داد تا این که در سال ۱۷۸۲ پس از حمله به یک زن اهل بوستن (Boston) دستگیر شد.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۱۰۱۷۱۷۹
  اعزام کاروان‌های اربعین از اول صفر
  خانواده پرجمعیت هنرمند مشهور ایرانی/عکس
  ۳۷۷۰۹۱_۴۹۳
  صداپیشه عروسک «جیگر»، از کلاه قرمزی » ۹۶ می گوید
  ۳۷۷۱۰۰_۷۵۱
  دختران نوجوان در کلبه پرسپولیسی متعصب
  مشکلات نظرآباد درسفر رئیس جمهور بررسی می شود
  ۳۷۷۱۳۸_۶۵۴
  قهرمان رزمی کشورمان درگذشت
  ۳۷۷۱۲۹_۸۶۱
  قاطعیت برانکو در برخورد با بازیکنان معترض
  وقتی پژمان منتظری سکوتش را می‌شکند
  ۳۷۷۱۲۰_۶۱۸
  حواشی‌ عجیب در مراسم بزرگداشت پورحیدری
  دست بیرانوند روی برخورد با پورقاز شکست + عکس
  جدول/ قیمت طلا، سکه و ارز، ۶ آبان ۱۳۹۵
  مردی که صورتش سوراخ است! + عکس
  ۱۰۱۷۰۷۶
  ازدواج و طلاق بازیگران غربی نباید روند هنرمندان ایرانی شود/ حیف است که “بهنوش طباطبایی” و “مهدی پاکدل” از هم جدا شوند
  ۱۰۱۶۹۹۶
  راه اندازی گروه‌های جهادی صنعتی در بسیج از امسال/ واحد های صنعتی امروز باید پیشگام تحقق اقتصاد مقاومتی باشند
  ۱۰۱۶۳۳۹
  زنان و کودکان آواره در اطراف موصل‎
  سربازان آمریکایی در موصل‎
  گفتگوی خواندنی با معلمی که از ۱۳ سالگی شروع به کار کرد/ افسوس برای نمره ۲۰ که دیگر نیست!
  ۳۷۷۱۴۵_۷۰۸
  ۲۰ کمیته استقبال از رئیس جمهور در استان البرز فعال شد
  تخریب ستاره ترامپ در بلوار مشاهیر هالیوود + تصاویر
  ۵۳۴۴۴۵۳_۲۶۴
  تصاویر زیرخاکی و گمشده در تاریخ
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net