تارخ انتشار: یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۹
کد خبر : 107892
چاپ خبر

مسئولین دولتی تحمل شنیدن صدای انتقاد و پیشنهاد افراد غیرجناحی و حزبیرا نیز ندارند!؟

خبر جنجالی منتقد اقتصادی دولت از سایت استانداری البرز حذف شد

پدرام-سلطانی

پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، سخنان دکترپدرام سلطانی در این کنفرانس را به طور کامل منعکس کرده بود؛که امروز این خبر از خروجی این پایگاه اطلاع رسانی حذف گردید؛ اقدامی که به نوعی خود سانسوری و فرار از واقعیت دولتمردان را گواهی می دهد، حال سوالی که در اذهان متواتر می شود این است که، آیا مسئولین دولتی تحمل شنیدن صدای انتقاد و پیشنهاد افراد غیرجناحی و حزبی را نیز ندارند!؟

به گزارش«کمال مهر»؛ چهارشنبه هفته گذشته (۱۵مهر۹۴) در “اولین کنفرانس اقتصاد پساتحریم، چالش‌ها و فرصت ها” باحضور مسئولان استانی در باشگاه میلاد شهرداری کرج در استان البرز برگزارشد.

در این کنفرانس پدرام سلطانی نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با محوریت شناسایی تهدیدات در شرایط کنونی و رفع و رجوع آنها برای بهروری از فرصت‌های ایجاد شده؛ به ایرادسخنرانی پرداخت، و به صراحت و بی پرده وضعیت اقتصادی کشور و نگاه دولت به این معقوله را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

نکته قابل تامل اینکه پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، سخنان دکترپدرام سلطانی در این کنفرانس را به طور کامل منعکس کرده بود؛که امروز این خبر از خروجی این پایگاه اطلاع رسانی حذف گردید؛ اقدامی که به نوعی خود سانسوری و فرار از واقعیت دولتمردان را گواهی می دهد، حال سوالی که در اذهان متواتر می شود این است که، آیا مسئولین دولتی تحمل شنیدن صدای انتقاد و پیشنهاد افراد غیرجناحی و حزبیرا نیز ندارند!؟

در ادامه گزارش مشروح از سخنان دکتر پدرام  نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را می خوانید:

پدرام-سلطانی

دکتر پدرام سلطانی نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

 

پدرام سلطانی در این نشست دو تهدید اصلی  اقتصادی، یعنی بدهی‌های فراوان و انباشته دولت به طلبکاران مختلف، از جمله بخش خصوصی و وضعیت نابسامان و بی‌ثباتی کشور‌های همسایه ایران را  چالشهای در پیش روی دولت عنوان کرد.

و در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در تهدید  اول به واسطه ورود به دوره پساتحریم ، این تهدید قابل حل می باشد تصریح کرد:پیش‌بینی می‌شود در یک سال آینده با کاهش فشار تحریم‌ها، به تدریج اقتصاد ایران از وجود این معضل رهایی پیدا می کند.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خروج از رکود به منزله اشتغالزایی در کشور عنوان کرد و در ادامه تاکید کرد که در حال حاضر این فرصت به تناسب نیاز اقتصاد کشور به ایجاد شغل نخواهد انجامید؛ بدین جهت که سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر به حوزه‌هایی از اقتصاد ما چشم دارند که اتفاقا اشتغالزایی بالایی ندارند.

 

وی در ادامه تبیین این موضوع که سرمایه گذاری خارجی اشتغالزایی بالایی ندارد،خاطرنشان می کند، فرصت اکتشاف و استخراج نفت یا فعالیت در حوزه پتروشیمی، معادن یا سایر صنایع سنگین به تناسب میزان سرمایه‌گذاری در آن ایجاد شغل نمی‌کند و اشتغالزایی در آنها در سطح پایینی قرار دارد.

سلطانی در ارائه راهکار نیز گفت: باید  روش‌های مکمل را اتخاذ کنیم و ابتدا سرمایه‌گذاری داخلی و سپس سرمایه‌گذاری خارجی را به سمت اشتغالزایی سوق دهیم.

 

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه تضاد آشکار میان رفتار خارجیان و رفتار ما نسبت به پساتحریم وجود دارد خاطرنشان می کند،که در این مدت شاهد ورود تعداد بی‌سابقه ای از کشورهای خارجی به کشور بودیم و تمامی این هییت‌ها به طور مداوم بازارهای کشور را مطالعه و سنجش کرده و خود را برای حضور در آن آماده می‌کنند. منتهی در مقابل، بخش اقتصادی ایران دست روی دست گذاشته و به انتظار برداشته شدن تحریم‌ها نشسته است، که این موضوع یکی از دلایل تعمیق رکود نیز محسوب می‌شود.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی در ادامه انتقادهای خود و فشل بودن سیستم اقتصادی کشور ، با بیان اینکه سرمایه‌گذار داخلی منتظر مشاهده شرایط اقتصادی کشور پس از برداشته شدن تحریم‌ها است تا سپس برنامه‌ریزی کند، می گوید؛پروسه برنامه‌ریزی تا زمان تولید در کشور بسیار طولانی است و ماه‌ها به طول می‌انجامد و این امر سبب می شود بازار به آسانی به تولیدکنندگان خارجی واگذار شود، چراکه آنان خود را برای ورود به بازار ایران آماده‌ کرده‌اند.

 

دکتر پدرام سلطانی که خود از فعالان اقتصادی است در ادامه سخنانش تاکید می کند، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان جایگاه ۱۷۴ در زمینه اخذ مجوزها را داراست و از بدترین کشورهای جهان در زمینه شروع یک فعالیت محسوب می شود و با این روند تعلل صاحبان صنایع برای تصمیم‌گیری پس از برداشته شدن تحریم ها خطا است.

 

این فعال اقتصادی ارزش این روزها را از حیث، تحلیل، برنامه ریزی و رصد بیش از ۲۴ ساعت عنوان می کند و می گوید؛ سرمایه‌گذاران اگر امروز کار خود را شروع نکنند، در مقایسه با سرمایه گذاران خارجی بازنده هستند.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران عقیده دارد  شرایط محیط کسب و کار کنونی این را نشان می‌دهد که ورود به سرمایه‌گذاری انجام شده برای سرمایه‌گذاران نتیجه بهتری نسبت به مبادرت به شروع یک سرمایه‌گذاری را دارد و  واحدهای نیمه کاره باید احصا شوند و اقدامات لازم برای مشارکت سرمایه‌گذاران را برای دوران پساتحریم آماده کنند.

 

وی مهمترین چالش دوران پساتحریم را مربوط به تولیدکنندگان کوچک و متوسط می داند وتاکید دارد، اگر این تولیدکنندگان خود را با اقتضائات دوران پساتحریم تطبیق ندهند، شاهد سیل ورشکستگی می‌شویم و برای جلوگیری از این امر باید همگی تلاش کنیم.

 

سلطانی به صراحت می گوید، متاسفانه دولت به این موضوع توجه ندارد و نامه ۴ وزیر نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی است اما از نامه چنین برمی‌آید که وزرا تنها نگران واحدهای بزرگ و متعلق به مجموعه‌های زیردست خودشان هستند و به شرکت‌های کوچک و متوسط نگاه نکرده‌اند.

 

 این فعال بزرگ اقتصادی در بخش خصوصی پتروشیمی و نائب رییس اتاق بازرگانی ایران در جمع بندی سخنانش نیز تاکید می کند،پس از بدهی بی‌سابقه دولت مهمترین چالش پیش‌روی دولت اشتغال است و ایجاد واحدهای بزرگ به هیچ‌وجه پاسخگوی این چالش جدی نیست، همچنین سرمایه‌گذاری خارجی متناسب با حجم سرمایه گذاری اشتغال ایجاد نمی‌کند.
۰۰۱(kamalemehr.ir)_005

وجود خبر در جستجوی گوگل

 

لینک خبر حذف شده کلیک کنیدwww. p-alb.ir/Default.aspx?tabid=65&ID=620267

 

کامنت بسته شده است.

 • آخرین اخبار
 • خانواده پرجمعیت هنرمند مشهور ایرانی/عکس
  ۳۷۷۰۹۱_۴۹۳
  صداپیشه عروسک «جیگر»، از کلاه قرمزی » ۹۶ می گوید
  ۳۷۷۱۰۰_۷۵۱
  دختران نوجوان در کلبه پرسپولیسی متعصب
  مشکلات نظرآباد درسفر رئیس جمهور بررسی می شود
  ۳۷۷۱۳۸_۶۵۴
  قهرمان رزمی کشورمان درگذشت
  ۳۷۷۱۲۹_۸۶۱
  قاطعیت برانکو در برخورد با بازیکنان معترض
  وقتی پژمان منتظری سکوتش را می‌شکند
  ۳۷۷۱۲۰_۶۱۸
  حواشی‌ عجیب در مراسم بزرگداشت پورحیدری
  دست بیرانوند روی برخورد با پورقاز شکست + عکس
  جدول/ قیمت طلا، سکه و ارز، ۶ آبان ۱۳۹۵
  مردی که صورتش سوراخ است! + عکس
  ۱۰۱۷۰۷۶
  ازدواج و طلاق بازیگران غربی نباید روند هنرمندان ایرانی شود/ حیف است که “بهنوش طباطبایی” و “مهدی پاکدل” از هم جدا شوند
  ۱۰۱۶۹۹۶
  راه اندازی گروه‌های جهادی صنعتی در بسیج از امسال/ واحد های صنعتی امروز باید پیشگام تحقق اقتصاد مقاومتی باشند
  ۱۰۱۶۳۳۹
  زنان و کودکان آواره در اطراف موصل‎
  سربازان آمریکایی در موصل‎
  گفتگوی خواندنی با معلمی که از ۱۳ سالگی شروع به کار کرد/ افسوس برای نمره ۲۰ که دیگر نیست!
  ۳۷۷۱۴۵_۷۰۸
  ۲۰ کمیته استقبال از رئیس جمهور در استان البرز فعال شد
  تخریب ستاره ترامپ در بلوار مشاهیر هالیوود + تصاویر
  ۵۳۴۴۴۵۳_۲۶۴
  تصاویر زیرخاکی و گمشده در تاریخ
  عکس یادگاری پورسرخ ساعت ۵ صبح سر صحنه
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net