تارخ انتشار: یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵
کد خبر : 107868
چاپ خبر

گره زدن لغو تحریم‌ها به دریافت غرامت؛ شگرد جدید کنگره علیه برجام

کنگره آمریکا با رای اکثریت، لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را به دریافت غرامت کاخ‌سفید از تهران مشروط کرد

 

به گزارش «کمال مهر» ؛ پس از آن‌که سند برنامه جامع اقدام مشترک یا همان “برجام” سد مخالفت جمهوریخواهان و مخالفان در آمریکا را پشت سر گذشت و دیگر نیازی به وتوی اوباما پیدا نکرد، جمهوریخواهان که از همان ابتدا گمان می‌رفت به این راحتی‌ها از کنار مسئله برجام عبور نکنند؛ با طراحی یک سناریوی دیگر پروژه ایران‌هراسی و اتهام علیه ایران و نیز سنگ‌اندازی در مسیر برجام را آغاز کردند؛ لذا با مشروط کردن لغو تحریم ها به دریافت غرامت از ایران پروژه جدیدی را کلید زدند.

*ادعا یا همان سنگ‌اندازی جمهوریخواهان در مسیر برجام

روز جمعه دوم اکتبر، مجلس نمایندگان یا همان کنگره آمریکا در اقدامی جدید در مسیر تقابل با برجام، کلیات طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن، رئیس جمهوری این کشور از لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران پیش از پرداخت خسارت از سوی تهران، بازداشته می‌شود.
این رای در کنگره آمریکا با ۲۵۱ رای موافق در مقابل ۱۷۳ رای مخالف سناتورها به تصویب رسید.
لازم به ذکر است که این طرح از سوی سناتورهای جمهوریخواه کنگره مطرح شد و با وجود این‌که مورد اقبال دموکرات‌های این نهاد قرار نگرفت، در نهایت با اکثریت نسبی به تصویب رسید.*متن طرح ضد برجام نمایندگان جمهوریخواه کنگره

تا زمانی که دولت جمهوری اسلامی ایران، خسارت ۴۴/۶ میلیارد دلاری تعیین شده از سوی دادگاه‌های ایالات متحده برای افرادی را که به ادعای کاخ‌سفید، قربانیان آمریکایی عملیات تروریستی از سوی ایران هستند را پرداخت نکند؛ اوباما و دولت وی نمی‌توانند تحریم‌های وضع شده علیه ایران را لغو کرده و یا به حالت تعلیق درآورند.

*ادعای ایران هراسانه و جعلی غربی‌ها که جمهوریخواهان به آن استناد می‌کنند

در روز ۲۳ اکتبر سال ۱۹۷۳یک بمب‌گذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت صورت گرفت که در جریان آن، ۲۴۱نظامی آمریکایی به همراه ۵۸ نظامی فرانسوی جان باختند.

در این بمب‌گذاری نزدیک به ۱۰۰۰کیلوگرم مواد منفجره با کامیون به داخل مقر تفنگداران آمریکایی منتقل و سپس منفجر شد.
در پی این حادثه یک قاضی فدرال آمریکا ضمن متهم کردن ایران به دست داشتن در این حادثه بمب‌گذاری، حکمی صادر کرد که بر اساس آن ایران می‌بایست ۴۴/۶ میلیون دلار به عنوان خسارت به مدعیان قربانی این حادثه پرداخت کند.
البته جهاد اسلامی مسئولیت این بمب‌گذاری را بر عهده گرفت اما مثل همیشه انگشت اتهام کاخ‌سفید و مقامات صهیونیستی به سوی ایران نشانه رفت، موضوعی که هیچ ‌گاه مدرکی مستند برای اثبات آن ارائه نشد.

لازم به‌ذکر است که از همان ابتدا جمهوری اسلامی ایران هرگونه مداخله در این حادثه را رد کرد اما محافل صهیونیستی و ضد ایرانی با هدف دست‌اندازی به دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا، این دعوی حقوقی که اساس آن دامن زدن به ایران‌هراسی می‌باشد را مطرح کردند.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که احکام دادگاه‌های هر کشور جنبه داخلی دارد و کشورهای دیگر ملزم به اجرای آن نمی‌باشند؛ به ویژه آن‌که کاخ‌سفید از هر ابزاری برای دامن زدن به ایران‌هراسی بهره می‌گیرد.*آینده‌ای احتمالی برای توافق با طرح ضدبرجام جمهوریخواهان

لازم به ذکراست که این طرح برای لازم‌الاجرا شدن نیازمند آن است که در مجلس سنای آمریکا نیز به تصویب برسد.در صورت تایید این طرح با رای دو سوم نمایندگان سنا، دولت کاخ‌سفید هرگز نمی‌تواند با اجرای آن مخالفت کند.
بنابراین می‌توان گفت در صورتی‌که مدیریت سیاسی ایالات متحده آمریکا در دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری این کشور به یک نامزد جمهوریخواه برسد، مفاد برجام و در صورت کلی توافق ایران با مجموعه ۱+۵ به مخاطره می‌افتد.*ایران خواهان دریافت غرامت ترور دانشمندان هسته‌ای

“منصور حقیقت‌پور” نائب رئیس کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای سنگ اندازی در مسیر اجرای برجام، ضمن اشاره به تلاش جمهوریخواهان برای بر هم زدن مفاد برجام و توافقات شکل گرفته میان ایران و گروه ۱+۵، اعلام کرد که سناتورهای جمهوریخواه کنگره برای جلوگیری از توافق موضوعاتی مانند دریافت خسارت واهی از حساب جمهوری اسلامی ایران را مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به مفاد این طرح که در این گزارش به آن اشاره شد؛ پیش کشیدن چنین مسائلی را تقابل بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در آمریکا عنوان و تاکید کرد که باراک اوباما، تمامی طرح‌های سد کننده مسیر برجام را وتو خواهد کرد.

حقیقت‌پور با بیان این‌که کشورهای غربی همواره موضوع حقوق‌بشر را دستاویزی برای هجمه به ایران انتخاب می کنند، اعلام کرد چنین طرح‌های ضد ایرانی همواره با شکست مواجه خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: اگر بحث ترور مطرح شود ایران هم می‌تواند به دلیل ترور دانشمندان هسته‌ای خواهان دریافت خسارت در این زمینه باشد.

*هرگونه اقدام خصمانه از سوی کاخ سفید، موجب عدم اجرای برجام خواهد شد

“محمدرضا محسنی‌ثانی”عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به طرح ادعایی آمریکا در خصوص دریافت خسارت از ایران اظهار داشت: اگر این طرح در سنای آمریکا به تصویب برسد و قابلیت اجرایی پیدا کند، به طور یقین در سرنوشت برجام هم تاثیری جدی ایفا خواهد کرد.

وی گفت: مطابق طرح جدید برجام که در کمیسیون برجام مجلس تنظیم شده است، هرگونه اقدام خصمانه و نیز اعمال هر شکل جدید تحریم‌ از سوی کاخ‌سفید، موجب عدم اجرای برجام خواهد شد.

محسنی ثانی افزود: در حقیقت باید گفت که با توجه به وجود صدها پرونده در زمینه‌های خسارتی، حیثیتی و مالی آمریکا علیه کشور ایران، ملت ما طلبکار واقعی است و باید خسارت‌های وارده بر کشورمان را از طریق دادگاه‌ بین‌المللی لاهه و مراجع حقوقی مربوطه دنبال کنیم که تعدادی از آن‌ها هم‌اکنون در حال پیگیری هستند.

نماینده مردم سبزوار،خوشاب و جغتای در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین اگر کاخ‌سفید رویه خسارت و این‌گونه مسائل ‌را دنبال کند ما هم می‌توانیم مطالبات خود را در بخش‌های مختلف به‌طور جدی مطرح و پیگیری کنیم که این مسئله اثرات خود را به صورت مستقیم در مسیر برجام خواهد گذاشت.

وی با اشاره به این‌که ایالات متحده علاوه بر دست‌داشتن مستقیم و مدیریت ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان، در موارد بی‌شماری از توطئه‌ها و خسارت‌های وارده به جمهوری اسلامی ایران نقش مستقیم داشته افزود: از حداقل خسارات و زیان‌های وارده از سوی آمریکا به جمهوری اسلامی ایران، می‌توان به کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ تابه‌امروز اشاره کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: کاخ‌سفید مداخلات مستقیم فراوانی را در امور ایران داشته است که از موارد بارز آن می‌توان به جنگ تحمیلی ۸ساله و نیز فتنه سال۸۸ اشاره کرد که همه این موارد با حمایت همه جانبه آمریکا به وقوع پیوست.

سناتورهای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در شرایطی دولت این کشور را ملزم به دریافت خسارت از ایران می کنند که در تاریخ کشورمان، دست هیچ کشوری به اندازه آمریکا به خون مردم ایران آغشته نیست.

*ناو “وینسنس”، مدال جنایت آمریکا بر گردن حقوق بشرغربی

در ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷، ناو آمریکایی “وینسنس” با هدف قرار دادن یک فروند هواپیمای مسافربری ایران به وسیله دو موشک در خلیج‌فارس و به شهادت رساندن همه ۲۹۰ سرنشین آن، بهت فراوان رسانه‌های جهان را برانگیخت.

البته سردمداران کاخ‌سفید در ابتدای کار، برای سرپوش گذاشتن بر این کشتار فجیع، اعلام کردند که یک فروند هواپیمای F14 جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داده‌اند؛ اما پس از روشن شدن موضوع سعی کردند تا طوری وانمود کنند که مرتکب اشتباه شده‌اند، اما اقدامات بعدی آن‌ها مهر باطلی بر ادعای اولیه آن‌ها زد.
“رونالد ریگان” رئیس‌جمهور وقت آمریکا، اقدام این ناو کشورش در کشتار سرنشینان هواپیمای مسافربری ایرانی را یک عمل دفاعی به‌جا دانست.

از سوی دیگر ریگان با اعطای نشان افتخار ارتش آمریکا به فرمانده ناو وینسنس، مهر تاییدی بر جنایت وی زد تا ضمن نمک زدن بر زخم قربانیان این فاجعه، نیات‌شوم و عوام‌فریبانه دولت آمریکا که همواره در لباس حمایت از حقوق بشر مطرح می‌شود را به همگان نشان دهد.

البته جنایات و تعرض‌ها و نیز شیطنت‌های کاخ‌سفید در قبال ملت ایران به این موارد و موضوعات اشاره شده در سخنان نمایندگان خانه ملت خلاصه نمی‌شود. حال جالب است دولت جنایتکاری مانند آمریکا که خود در جایگاه اصلی اتهام و جرم علیه حقوق بشر و به‌ویژه کشورمان قرار دارد بحث دریافت خسارت از ایران را مطرح می‌کند.

نکته واضح‌تر آن است‌که در صورت طرح موضوعاتی مانند پرداخت خسارت و غرامت، آمریکا بدهکارترین کشورها به ملت ایران است و با توجه به شرایط فعلی که گروه ۱+۵ و ازجمله خود کاخ‌سفید به حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرده‌اند و مطابق با مفاد سند برجام قرار است مبالغ و دارایی‌های بلوکه شده به ایران پرداخت شود، جمهوریخواهان کنگره در سناریویی جدید درخواست واهی و بی‌اساس الزام دولت اوباما به توقف برداشتن تحریم‌ها تا پرداخت غرامت تهران به این کشور را مطرح می‌کنند.

گزارش از: وحید امیدی موحد

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • ۲۰۱۰۱۱۱۲fire
  پایگاه‌های هوایی اسرائیل در تیررس موشک های “شهاب۳” + تصاویر
  ۵۳۱۶۸۲۷_۸۹۸
  شهادت ۴ تکنسین ایرانی در حمله داعش به کرکوک عراق
  ۵۳۱۸۲۴۳_۲۵۵
  لحظه به لحظه با هفته نهم لیگ برتر فوتبال
  ۵۳۱۷۴۷۰_۸۶۶
  پیوستن به جامعه جهانی مانند ادوار گذشته وابستگی ما را به دنبال خواهد داشت/هیچگاه با استکبار کنار نمی‌آییم
  ۵۳۱۰۶۰۱_۲۸۶
  تصاویر زیرخاکی و گمشده در تاریخ
  ۵۳۱۳۵۶۶_۹۹۴
  عکاسی که مناظر خیره کننده ای را به ثبت رسانده +تصاویر
  ۵۳۱۵۱۶۹_۲۳۷
  رقصیدن خرس های سیاه در کنار خیابان + فیلم
  اتهام تجاوز جنسی بیل کلینتون به یک خبرنگار
  مجلل‌ترین خانه‌های جهان+تصاویر
  ۵۳۱۳۱۵۰_۹۳۳
  سرشاخ شدن سلطان جنگل با پلنگ +فیلم
  ۵۳۱۴۲۹۸_۷۷۴
  زورگیری خشن در روز روشن! + فیلم
  این نشانه ها می گوید همسرتان، بدترین همسر دنیا است!
  سرمربی مشهور ایران در مهمانی مختلط
  ۹۵۰۷-۳۲t3676-315
  ازدواج جنجالی عروس یک ساله با داماد ۳ ساله
  بازیکن دورگه ایرانی عزادار شد
  جدیدترین روش در اسپرت‌کردن ماشین+تصاویر
  ۶۳۲۷۷۵_۳۶۵-۲۴۰-۴۰۵
  چرا پسران امروزه خیلی زنانه شده‌اند؟
  صحنه دلخراشی که دختر ۴ ساله از پدر و مادرش دید
  شوهرم میخواست من رابطه نامشروع داشته باشم!
  رضائیان:مجبورم از پرسپولیس بروم!
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net