تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۴
کد خبر : 107605
چاپ خبر

اتهام پولشویی، پورسانت، بیانیه و ...

جزئیات اتهامات تکان‌دهنده کمیته اخلاق به کی‌روش/ پای کفاشیان و آبروی فوتبال ایران هم گیر است

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال اتهامات تکان دهنده‌ای که حتی صحبت از آن، خطرناک و مثل راه رفتن روی طناب است را به کارلوس کی روش وارد کرده اند که واکنش تند سرمربی تیم ملی را در پی داشته است

به گزارش«کمال مهر»؛، شهر دوباره شلوغ شده. منتقدان و کی‌روش دوباره روبه‌روی هم ایستاده‌اند و با یکدیگر دوئل می‌کنند. این بار بهانه، انگاره‌های فنی و تاکتیکی نیست. دوئل امروز به خاطر یک مشت دلار است. بحث بر سر پورسانت و حق حساب و البته فساد درگرفته. اتهامات تکان دهنده‌ای که حتی صحبت از آن، خطرناک و مثل راه رفتن روی طناب است و نمی‌توان بدون ترمز آن را بر زبان راند.

بهانه قرارداد ۱۰۰ هزاردلاری است که کی‌روش پیش از جام جهانی از کمپانی آل اشپورت اسپانسر البسه تیم ملی دریافت کرده. قراردادی که البته در همه جای دنیا مرسوم است اما انتقادات قبلی کی‌روش از این کمپانی و سکوت ناگهانی اش، از این ماجرا مستمسکی ساخته که به کی‌روش حمله کرده و به او اتهامات خارج عرف وارد کنند.

در مقابل این حملات آبدار و تند و تیز اما کی‌روش هم ساکت ننشسته و منتقدان را به بدخواهان تیم ملی تعبیر کرده که نمی‌خواهند تیم ملی با او نتیجه بگیرد و وعده داده که بعد از بازی برابر عمان و در بازگشت به تهران با رفقا تسویه حساب اساسی خواهد کرد و پاسخ این اتهامات هولناک را خواهد داد.

در این وانفسا آنچه اهمیت ندارد، تیم ملی و فوتبال است. انگار نه انگار که ما بازی‌های مقدماتی جام جهانی را در پیش داریم و تیم ملی قرار است پنج‌شنبه در این رقابت‌ها با عمان دیدار کند. به نظر می‌رسد دو طرف دعوا زمان مناسبی را برای دوئل و البته تسویه حساب‌های قدیمی انتخاب نکرده‌اند.

نه اعضای سابق کمیته اخلاق و نه کی‌روش که به جای تمرکز روی تیمش و بازی با عمان، بخشی از دغدغه‌اش معطوف این دوئل بی‌خاصیت و پرحاشیه شده است. ایران ورزشی با جمع آوری اظهارات دو طرف دعوا گزارشی از این ماجرای تازه فوتبال ایران تهیه کرده است که در ادامه می خوانید:

آبانگاه: کی‌روش پولشویی می‌کند
حسین آبانگاه در خصوص پرونده سرمربی تیم ملی در ارتباط با پولی که از شرکت آل اشپورت دریافت کرده صحبت کرد. وی درباره پرونده پورسانت ۱۰۰ هزار دلاری کی‌روش از شرکت آل اشپورت گفت: «ظاهرا پرونده کی‌روش و شرکت آل اشپورت که پیش از این در کمیته اخلاق ما درباره آن تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده بودیم، به حراست وزارت ورزش رفته و قرار است آنها به این موضوع رسیدگی کنند. به همین خاطر هر زمان که برای ارائه توضیحات جزییات پرونده و اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، نیاز باشد آماده حضور در وزارت ورزش هستیم.»

وی درباره جزییات این پرونده گفت: «قراردادی که کی‌روش با آل اشپورت برای گرفتن پول اضافه بر سازمان امضا کرده برخلاف آنچه تصور می‌شود، شخصی نیست و پای کفاشیان هم گیر است. دلیلش هم امضای رییس فدراسیون فوتبال ماست که پای قرارداد وجود دارد. قراردادی که در آن شرکت آل اشپورت به نوعی مجبور شده تا مبلغ صد هزار دلار به کی‌روش بپردازد.

جزئیات اتهامات تکان‌دهنده کمیته اخلاق به کی‌روش/ پای کفاشیان و آبروی فوتبال ایران هم گیر است

اگر با مدیر ایرانی آل اشپورت صحبت کنید همه جزییات را به شما خواهد گفت که چطور کی‌روش و فدراسیون آنها را وادار کردند که این مبلغ را به کی‌روش بپردازند. البته بحث دو، سه نفر دیگر هم مطرح شده بود که دیگر به ما زمان و فرصت ندادند تا به تحقیقات مان بیشتر ادامه دهیم. ما در حال بررسی پرونده‌ای بودیم که ممکن است باعث آبروریزی فدراسیون فوتبال مان شود. انجام چنین کارهایی رواج دادن باج خواهی و پولشویی است. پولشویی را به این دلیل می‌گویم چون وقتی نامه نوشته شده خطاب به جعفری را دیدم زیر آن نوشته شده بود این مبلغ بنا بر طلبی است که کی‌روش از آل اشپورت داشته! چه طلبی؟ اگر هم طلبی داشته مربوط به زمانی بوده که در ایران کار نمی‌کرده. پس چرا رییس فدراسیون ما باید شهادت بدهد؟ متاسفم که این مسائل را درباره فدراسیون ایران می‌گویم.»

آبانگاه تاکید می‌کند که رفتار کی‌روش خلاف مقررات است و اگر کار به مراجع قضایی بکشد، قطعا او محروم خواهد شد: «براساس همین پرونده‌ای که از کی‌روش در دست داریم و مدیر خاورمیانه شرکت آل اشپورت طبق لایحه‌ای که آن را به کمیته انضباطی نوشته و اعلام کرده که چه معامله‌ای در ارتباط با دریافت صد هزار دلار پول اضافی با او شده، فیفا یک تا پنج سال کی‌روش را از فعالیت در فوتبال رسمی محروم خواهد کرد. قطعا ما در این ارتباط کوتاه نخواهیم آمد چون این پول به ناحق از شرکت آل اشپورت دریافت شده است. چرا کی‌روش از روزی که این پول را با تایید کفاشیان دریافت کرد، دیگر درباره کیفیت لباس‌های آل اشپورت حرفی نزد؟ چرا تا قبل از اینکه این پول به حسابش واریز شود لباس‌های تیم ملی بی کیفیت بود؟ یک شبه کارخانه آل اشپورت کیفیت لباس‌هایش را تغییر داد؟»

بعد از مطرح شدن این اتهام از سوی مسوولان سابق کمیته اخلاق، کی‌روش آنها را تهدید به شکایت کرده. آبانگاه در این باره گفت: «‌ظرف روزهای گذشته خبری به گوش مان رسید مبنی بر اینکه سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان از ما شکایت کرده. واقعا این موضوع باعث شور و شعف ما شد. البته هنوز مطمئن نشده‌ایم به خاطر همین خیلی نتوانستیم جشن بزرگی بگیریم ولی هر زمان مطمئن شدیم که کی‌روش از ما شکایت کرده قطعا به مناسبت شکایتش جشن مفصلی برگزار خواهیم کرد چون این برای ما یک افتخار محسوب می‌شود که جلوی سودجویی یک خارجی در کشورمان را بگیریم.»

دبیر سابق کمیته اخلاق از علیپور هم انتقاد کرد و گفت: «شنیدیم که علیپور رییس کمیته صیانت از فوتبال اظهار فضل کرده‌اند که اظهارات ما قابل پیگرد قضایی است. سوالی که از علیپور دارم این است شما که ادعای اخلاق مداری می‌کنید چرا در پرونده آقای میرشکرایی و هیات فوتبال گیلان که از شما دعوت شد تا به کمیته اخلاق بیایید، گفتید مریض شده اید و نیامدید؟»

وی همچنین به شدت از عادل فردوسی پور انتقاد کرد و گفت: «عادل فردوسی‌پور که دائم در برنامه‌اش دم از مخالفت و مبارزه با فساد می‌زند، چرا یک بار درباره علت استعفای مسوولان کمیته اخلاق سوال نمی‌پرسد؟ مجری و تهیه‌کننده برنامه نود در تنها برنامه‌ای که به موضوع ما پرداخت گفت که کمیته اخلاق به خالکوبی دژاگه و آزمون قبل از بازی با گوام پرداخته و ما را مقابل مردم گذاشت. این در حالی بود که ما نه کسی را احضار کردیم و نه به کسی اخطار دادیم. همه بحث ما توهین علنی آنالیزور تیم ملی به وزیر ورزش و رییس فدراسیون بود ولی فردوسی پور ذهن مردم را به سمتی برد که خودش می‌خواست. مگر رسانه ملی تلویزیون شخصی فردوسی پور است که این چنین به مردم خط و ربط می‌دهد. همین آزادی‌ها به این فرد داده شده که با یک مسابقه پیامکی نصف مملکت را هم‌جهت با تصورات و خواست خودش می‌کند. بنده این حق را برای خودم قایل هستم که از فردوسی پور شکایت کنم و این کار را هم خواهم کرد. آقای فردوسی پور شما هم یک روزی مثل هادی نوروزی می‌میرید.»

پاسخ تند کی‌روش به اتهامات وارده: علیه من کمپین تشکیل داده اند

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال در بیانیه‌ تازه خود از برخورد و حملات سیستماتیک به فضای تیم ملی سخن گفت؛ برخورد و حملاتی که به گفته کی‌روش تنها یک هدف دارد و آن نیز مختل کردن آماده‌سازی و همینطور نتایج تیم ملی است. متن بیانیه کارلوس کی‌روش را در اینجا بخوانید.

واکنش دوباره به بیانیه کی‌روش: بعد از بازی با عمان بیا!
به گزارش مشرق، پس از اظهارات کارلوس کی‌روش سرمربی تیم فوتبال کشورمان مبنی بر اینکه اگر اعضای سابق کمیته اخلاق ادعاهایشان علیه وی را پس نگیرند او دست به افشاگری خواهد زد، اعضای سابق کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال بیانیه‌ای را در همین زمینه منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: با توجه به مسابقه پیش روی تیم فوتبال کشورمان مقابل عمان در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و با توجه به اهمیت این مسابقه و به دلیل جلوگیری از بهانه‌های واهی جوابیه سرمربی تیم ملی کشورمان را بعد از مسابقه مذکور منتشر می‌‌کنیم تا اذهان افکار عمومی روشن شود.

حسین آبانگاه در خصوص اظهارات کارلوس کی‌روش مبنی بر اینکه اگر اعضای سابق کمیته اخلاق ادعاهای‌شان را تکذیب نکنند او دست به افشاگری خواهد زد گفت: «از این موضوع خوشحال می‌شویم و از این اقدام کی‌روش استقبال خواهیم کرد که کی‌روش بخواهد دست به افشاگری بزند. خوشحال می‌شویم این موارد در دادگاهی ایرانی مطرح شود و از این موضوع هم استقبال می‌کنیم. به هر حال ما هم ادله‌های خودمان را داریم و اگر مواردی را مطرح کند ما هم مواردی را اعلام خواهیم کرد.»

کفاشیان: کار کی‌روش قانونی و مورد تایید ماست

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اختلافاتی که بین رئیس پیشین کمیته اخلاق و کی‌روش پیش آمده، گفت: کاری که کی‌روش انجام داده قانونی و مورد تایید ما است.

کفاشیان درباره اختلافاتی که این روزها بین علی‌اکبر محمدزاده رئیس پیشین کمیته اخلاق و کارلوس کی‌روش پیش آمده، گفت: کاری که کی‌روش انجام داده قانونی و مورد تایید ما است. مسئله‌ای که دوستان به آن اشاره کردند برای ۲ سال پیش است و مطرح شدنش فقط برای این است که برای تیم ملی حاشیه‌سازی شود.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • موهای زائد صورت را برای همیشه از بین ببرید
  محاکمه زنی که با همکاری میوه فروش محل، شوهرش را حلق‌آویز کرد
  سهل انگاری پرستار پای نوزاد را سوزاند + تصاویر
  خاصیت های شگفت‌انگیز تخم بلدرچین
  سارا ۲۶ ساله بود که باردارشد | گریه های نوزاد او را نجات داد! + عکس
  فرار دختر ۱۵ ساله از دخمه شیطانی در کرج / خواهرم مینا هنوز گرفتار است نجاتش دهید!
  وقتی ایوانکا ترامپ مجذوب زیبایی نخست وزیر کانادا می شود! +تصاویر
  بازتاب مانور نظامی سپاه در جهان
  این مرد اگر بخوابد می میرد!
  استفاده آنا نعمتی از سنجاق قفلی بعنوان گوشواره! عکس
  عفونت سینوس چهره بازیگر زن جوان را از بین برد +عکس
  کارگردان جوان سینما درگذشت
  شهیدی که رهبر انقلاب در کنفرانس فلسطین برای او فاتحه خواند +تصاویر
  مردم و خیرین سنگ تمام گذاشتند/ از واریز نقدی پنج هزار تومانی تا حواله‌های میلیونی برای «مهتاب» +تصاویر
  عکس/ صبح زیبای برفی در کلاردشت
  «علی‌جنتی» رئیس ستادانتخابات حزب نوبخت شد
  عکس/ تصادف خونین در کرج
  رونالدوی ایران به مسی ایرانی می‌پیوندد؟
  ولخرجی الهلالی‌ها برای بردن پرسپولیس
  دختر ۱۹ ساله اروپایی قربانی پارتی‌های شبانه تهران
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net