تارخ انتشار: شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۶
کد خبر : 106535
چاپ خبر

مخالفان برجام جلوی مجلس جمع شدند/ رسایی مهمان ویژه تحصن/ گفت‌وگو با کسی که جرقه تحصن را زد!

شنیده‌ها حاکی است که کمیسیون نام‌برده با متن برجام به طور مشروط موافقت کرده و با تعیین چارچوب‌ها و خطوط قرمز لازمه، دست دولت را در اجرای آن باز گذاشته است

به گزارش «کمال مهر»؛، ۲۳ روز از تابستان امسال گذشته بود که نتیجه یک سال و ۱۰ ماه از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۵+۱ با عنوان حقوقی “برجام” وارد دایره واژگان سیاسی ایرانیان شد.
پس از قرائت متن برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) در هتل کوبورگ وین توسط “محمدجواد ظریف” وزیر خارجه کشورمان و “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، طرفین ملزم شدند تا ظرف نزدیک به ۳ ماه، چارچوب‌های نهایی اجرای متن توافق را مقرر و معین کنند.
پس از آن بود که مجلس شورای اسلامی با ورود به ماجرا، رسیدگی به متن برجام را در دستور کار خود قرار داد و در همین راستا، کمیسیونی تحت عنوان “کمیسیون ویژه برجام” با حضور ۱۵ تن از نمایندگان خانه ملت تشکیل شد.
این کمیسیون، یک روز قبل از شروع تعطیلات تابستانی پارلمان، استارت کار خود را زد و در جلسات خود از تیم‌های سابق و کنونی مذاکره‌کننده هسته‌ای، “محمد نهاوندیان” رئیس دفتر رئیس‌جمهور و حتی “یوکیو آمانو” رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی دعوت به حضور کرد.
با همه این تفاسیر، قرار است که روز یکشنبه (۱۲ مهرماه) گزارش این کمیسیون در صحن علنی مجلس قرائت شود و تأیید یا عدم تأیید متن برجام به رأی نمایندگان بهارستان برسد.
شنیده‌ها حاکی است که کمیسیون نام‌برده با متن برجام به طور مشروط موافقت کرده و با تعیین چارچوب‌ها و خطوط قرمز لازمه، دست دولت را در اجرای آن باز گذاشته است.
اما مخالفان برجام، با این توافق مشروط هم مخالف هستند. همین رویکرد، آن ها را امروز(۱۰ مهرماه) به تحصن مقابل درب شماره یک مجلس کشانده بود. برای ثبت و ضبط حواشی این تحصن، خودم را به مقابل بهارستان رساندم.
تحصن
ساعت ۱۶:۳۰؛ این‌جا تقاطع خیابان شهید “مصطفی خمینی” و خیابان “مجاهدین اسلام”؛ چند قدم که در خیابان مجاهدین اسلام پیش رفتم، چشمم به پلاکاردها و دست‌نوشته‌هایی برخورد که با مضمون مخالفت با برجام روی دیوار نصب شده بود.
تحصن
تحصن
تحصن
جلوتر که رفتم، به خیل چند صد نفره از متحصنین که در نگاه اول به حدود ۵۰۰ نفر می‌رسید، برخوردم.
چادرهای مسافرتی در سرتاسر پیاده‌رو برپا بود. هر چادری با اسامی مختلفی همچون خیمه کنکوری‌های ۹۵ و خیمه علی‌اصغر، برای خود معرف و شناسه‌ای داشت.
تحصن
فرد جانبازی پشت تریبون قرار گرفته بود و میکروفن به دست، می‌گفت: “ما عاشق شهادتیم و حاضریم برای جوانانی که آماده جنگیدن هستند، کیسه سنگر آن ها بشویم.”
تحصن
بعد از او، افرادی از میان جمعیت به ترتیب در جایگاه سخن‌وری قرار می‌گرفتند.
در میان متحصنین، تشکل‌های دانشجویی مانند بسیج، انجمن اسلامی مستقل و جنبش عدالت‌خواه هم حضور داشتند.
تحصن
نشریه “شهدای اسلام” و همچنین “عبرت‌های عاشورایی” که پیشتر در نمازهای جمعه و راهپیمایی‌های مختلف مثل روز جهانی قدس، شاهد دست به دست شدن آن‌ها در میان مردم بودیم، امروز هم در میان متحصنین، برای خود خوانندگانی جور کرده بود.
تحصن
تحصن
ساعت به ۵ عصر نرسیده بود که “حمیدرضا رسایی” نماینده مجلس، خود را به میان تحصن‌کنندگان رساند.
به محض رصدشدن رسایی، عده‌ای اطراف او را گرفتند. فردی که منتقد برجام بود، خطاب به رسایی گفت: آقای رسایی مجلس را ببندی خیلی بهتر است، باز بود این طوری شده!
تحصن
رسایی پس از دقایقی پشت تریبون رفت و اظهاراتی را درباره برجام عنوان کرد. وی در اظهاراتی گفت: در مجلس سه نگاه نسبت به برجام وجود دارد؛ اول آن‌هایی که معتقدند برجام دارای اشکال است اما می‌خواهند با برخی شروط، جلوی این اشکالات گرفته شود چراکه به دولت خوش‌بین هستند. دوم آن‌هایی هستند که می‌گویند باید با یک سری شروط سفت و سخت، جلوی نفوذ برجام و تهدیدات آن گرفته شود. اما گروه سوم کسانی‌اند که در نظر دارند تا با طرح یک دو فوریتی، اجازه اجرای برجام تا زمان رفع جدی مشکلات آن مانند بحث لغو تحریم‌ها و بازرسی از نقاط نظامی را ندهند.
تحصن
رسایی ادامه داد: گزینه‌ای به نام تأیید برجام از مجلس بیرون نخواهد آمد. این صحبت‌ها تکبیر حاظران را در پی داشت.
این نماینده مجلس در اظهاراتی، جمعیت حاظر را به حفظ احترام مسئولین فراخواند و گفت: “هر فردی در این جمع، علیه رئیس یا نمایندگان مجلس، رئیس‌جمهور یا وزیر خارجه شعار توهین‌آمیز بدهد، خائن و نفوذی است.”
سخنرانی رسایی به اتمام رسید و در حالیکه وی محل تحصن را ترک می‌کرد با سوال خانمی پیرامون اظهارات “عباس عراقچی” از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که گفته بود”نمی‌شود برای برجام شرط گذاشت” گفت: والا عراقچیه دیگه!
در میان جمع، جانبازی را دیدم که مدام در حال غرلندکردن با خود بود. جلو رفتم و دلیل ناراحتی‌اش را از خودش جویا شدم. او که از اظهارات رسایی ناراحت بود، گفت: “آقای رسایی می‌گوید که ما برجام را نه رد کرده‌ایم و نه قبول. معنی این حرفش یعنی اینکه رفع تکلیف کرده‌اند!”
در میان جمع حاظر، افرادی از خبرگزاری‌های مختلف حضور داشتند که در حال مخابره لحظه به لحظه اخبار بودند.
تحصن
در میان حضار، به “سهیل کیارش” مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد برخوردم و نظر او را درباره این تحصن پرسیدم. وی جواب داد: “مردم به انتهای ماجرا رسیده‌اند و آخرین کاری که از دستشان برمی‌آمد تحصن در مقابل مجلس بود.”
در ذهنم این سوال پیش آمد که چه کسی جرقه شروع این تحصن را زده است. بعد از پرس‌و‌جوهایی که انجام دادم، متوجه شدم که طلبه‌ای به نام “عمار عمارلو” بانی این حرکت بوده؛ وی را گیر آوردم و گفت‌وگوی کوتاهی ترتیب دادم.
تحصن
**سلام حاج آقا؛ چه شد که جرقه این تحصن را زدید؟
سلام بر شما؛ بعد از صحبتی که جانباز عزیز آقای “محسنی نژاد” با رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه “آنقدر که حواس نمایندگان به تعداد سانتریفیوژهاست به نفوذ آمریکا نیست” داشت، برای من انگیزه‌ای شد تا به همراه سه فرزند خردسال و همسرم که فرزند شهید است، ساعت ۲ بامداد روز دوشنبه(۶ مهرماه) از قم حرکت کنیم و ساعت ۸ صبح به تهران و مجلس برسیم و امروز پنجمین روز تحصن ما در این جاست و می‌خواهیم تا روز یکشنبه که قرار است گزارش کمیسیون برجام در مجلس قرائت شود، در اینجا بمانیم.
**نترسید که نیروهای انتظامی با شما برخورد داشته باشند؟
چهره مظلوم بچه های من، آنقدر زیاد بود که قلب رئوف نیروهای انتظامی را به رحم می‌آورد تا کاری با ما نداشته باشند.
**شب ها هم همین جا هستید؟
بله همین‌جا هستیم.
بحث غذا چگونه تأمین می‌شود؟
خدا رسانده است. آنقدر مردم عاشق رفتار و حرکت ما شدند که ما را در آغوش خود گرفته‌اند و مردم خودشان مثل یک برادر و خواهر به ما کمک کردند.
شغل شما چیست؟
من طلبه هستم و شهریه می‌گیرم و یک زندگی ساده دارم. ما یک تلویزیون ۲۱ اینچ سامسونگ قدیمی داریم که صدایش وِز وِز می‌کند(خنده).
نزدیک غروب بود و متحصنین خود را برای نماز مغرب و عشا آماده می‌کردند. در همین حین، طلبه‌ای با حضور پشت تریبون و گرفتن دست فردی، دیگران را هم به این کار سفارش کرد تا عقد اخوتی در میان جمع جاری شود.
تحصن
تحصن امروز به پایان رسید اما قرار است که فردا ساعت ۱۰ صبح، کنفرانس خبری با حضور دو نفر نماینده از دانشجویان و دو نفر نماینده از طلاب برگزار شود.
حاشیه‌نگاری تصویری از “حسام رضایی”
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • عکس/ تیپ جالب مهدی رحمتی
  چهره جالب کامیابی‎نیا بعد از جشن تولدش+عکس
  مخمصه شوم عروس باردارایرانی در اتریش
  معترضان به حذف یارانه نقدی اینجا کلیک کنند
  مهران مدیری وقتی دانش آموز ابتدایی بود +عکس
  علت جدایی‌ام را بگویم استقلال بدجوری به هم می‌ریزد
  پیشنهاد شرم آور دونالد ترامپ به ملکه زیبایی در هتل+عکس
  «ضدهوایی» سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی شد+عکس
  سخنگوی غیر رسمی دولت روحانی در آمریکا کیست؟!/ اگر هاشمی نبود «افغانستان» می‌شدیم؛ اگر برجام نبود «ونزوئلا»!
  عکس/عینک بزنید!
  وقتی آرامگاه عمار یاسر با خاک یکسان شد + تصاویر ماهواره‌ای
  عکس/ رضائیان از پرسپولیس رفتنی شد
  تعطیلی پنج شنبه در بهبود آلودگی کرج موثر است/ ۲ میلیون لیتر مازوت را در نیروگاه منتظر قائم پلمپ کردیم
  هدستی با صدای دالبی ۷.۱ کاناله مخصوص حرفه ای ها
  گوگل بلاخره کوتاه آمد!
  علی کریمی در تیم منتخب بایرن+تصویر
  امکانات باید درتمام شهرها عادلانه تقسیم شود/ مشکلات مردم شهرستان فردیس مطرح شد
  با این غذا فرزندتان هرکول می‌شود + دستورالعمل
  بازگشایی جاده ابریشم +تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net