تارخ انتشار: شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۶
کد خبر : 104650
چاپ خبر

داعش به اردن جان داد؛

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

بانک جهانی پول پیش بینی کرده است که اردن در سال ۲۰۱۶ شاهد افزایش میانگین مصرف چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی و میزان ثابت سرمایه گذاری ها و صادرات و واردات کالا و خدمات خواهد بود

گروه بین‌الملل «کمال مهر»؛ کارشناسان بر این باورند که اردن از جمله کشورهای منطقه است که از گسترش خشونت و اقدامات تروریستی و افزایش فعالیت گروه های تروریستی مانند «داعش» بهره برداری کرده و فعالیت این گروه و دیگر گروه های مشابه را به دستاوردهایی برای خود تبدیل کرده است.

در واقع یکی از رهاوردهای گسترش و افزایش فعالیت گروه های تروریستی مسلح در منطقه به ویژه در عراق و سوریه تلاش غرب و آمریکا برای تبدیل اردن به سد و مانعی مستحکم در برابر این گروه ها بود.

به همین منظور تقویت بنیه دفاعی و هجومی این کشور در اولویت غرب و آمریکا قرار گرفت تا در نتیجه آن سیل سلاح‌ ها و تجهیزات نظامی غربی و آمریکایی راهی اردن شود و در اختیار ارتش این کشور قرار گیرد و این جدای از کمک های اقتصادی است که از سوی کشورهای منطقه مانند عربستان به این کشور اختصاص داده شد.

در سال ۲۰۰۳ میلادی که سال اشغال عراق توسط آمریکاست، واشنگتن به اردن ۹۵۰ میلیون دلار به عنوان کمک های اقتصادی و ۶۱۲ میلیون دلار به عنوان کمک های نظامی اختصاص داد.
با حلول سال ۲۰۱۱ میلادی میزان این کمک ها کاهش یافت و به ترتیب به ۳۶۲ و ۳۰۰ میلیون دلار کاهش یافت تا به تبع آن کمک های دیگر کشورهای هم پیمان آمریکا نیز به امان کاهش یابد.

به این ترتیب در حالی که کمک های اقتصادی و نظامی خارجی به اردن در سال ۲۰۰۳ میلادی ۱۳ درصد از درآمدهای ملی این کشور را به خود اختصاص داد، طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی این رقم به ۴ درصد کاهش یافت.

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

در پی کاهش کمک های اقتصادی و نظامی خارجی به اردن، درآمد سالیانه هر فرد از درآمد ملی از ۹ درصد در سال ۲۰۰۳ میلادی به ۱٫۳ درصد در سال ۲۰۱۰ میلادی کاهش یافت.
درپی رکود اقتصادی اردن شاهد رکود سیاسی گردید و اصلاحات ده گانه ای که ملک عبد الله، پادشاه اردن آنها را در سال ۲۰۰۷ میلادی ارائه داد، تنها جوهری روی ورق باقی ماند.

این درحالی است که طی سال ۲۰۰۴ و بار دیگر در سال ۲۰۰۸ میلادی نگرانی های بسیاری درباره ایجاد مشکل بر سر مذاکرات سازش ایجاد شد و این دغدغه در اردن شکل گرفت که مبادا به موجب مذاکرات اسرائیلی – فلسطینی کرانه باختری به اردن ملحق شود که چنین وضعیتی اصلا خوشایند اردن نبود، به این جهت که در صورت تحقق این طرح فلسطینیان اکثریت جمعیت را به خود اختصاص می دادند.

در چنین شرایطی بود که انقلاب های جهان عرب از اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شدند، انقلاب هایی که اردن از آنها جان سالم به در برد و موجب شد تا امان ادعا کند، عدم وقوع انقلاب در این کشور به ثبات و استقرار سیاسی حاکم بر این کشور باز می گردد.

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

پس از آن شاهد آغاز بحران سوریه و گسترش فعالیت داعش در دو کشور سوریه عراق بودیم که دارای مرزهای مشترک با اردن است. افزایش فعالیت های داعش تشکیل ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا را درپی داشت که اردن به عنوان یکی از اعضای ائتلاف به آن ملحق شد، به ویژه آنکه از موقعیت جغرافیایی بسیار مهم و راهبردی و ارتش آموزش دیده ای بهره می برد.

هنگامی که کنگره آمریکا قانون تسریع فروش تسلیحات نظامی به امان در فوریه گذشته یا مدتی پس از انتشار فیلم آتش زدن خلبان اردنی به دست داعش را تصویب کرد، این قانون تحول بزرگی در وضعیت و جایگاه اردن ایجاد و آن را به هم پیمان مهم آمریکا در خاورمیانه تبدیل کرد.

براین اساس تصمیم گرفته شد، طی ۳ سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی کمک های آمریکا به اردن از ۶۶۰ میلیون دلار به یک میلیارد دلار افزایش یابد. در این اواخر نیز واشنگتن با فروش ۲۶۰ موشک ضد تانک از نوع هلفایر و ۹۲ دستگاه زره پوش از نوع کوگار و ۱۰۰ بمب لیزری از نوع Paveway و سیستم های موشکی هدف گیری ناوهای جنگی موافقت کرد.

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

به این ترتیب کشور اردن بخش اعظم بودجه ۲٫۱ میلیارد دلاری کنگره برای مبارزه کاخ سفید با تروریسم در منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داد.
این کمک ها جدای از کمک های نظامی است که رژیم صهیونیستی به اردن ارائه می‌ دهد، به گونه ای که در این اواخر تل آویو، ارتش اردن را به هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی و بالگردهای جنگی کبرا مجهز کرده و اتاق عملیات اطلاعاتی و امنیتی مشترکی در خاک اردن برای تحت نظر قرار دادن داعش دایر کرده است.

گزارش های خبری مطبوعات اردن اعلام می کند که تسلیحات صهیونیستی توسط ارتش اردن برای ایجاد منطقه حائل در جنوب سوریه همانند آنچه ترکیه در تلاش برای ایجاد آن در شمال سوریه است، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این راستا به نظر می‌ رسد، اقتصاد اردن نیز درحال رشد و نمو مجدد است، چون کمک های مالی جدیدی که به اردن از سوی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و هم پیمانانش در منطقه ارائه شده موجب رشد تولید ناخالص داخلی این کشور و رسیدن آن به ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۱۳ میلادی با وجود توقف مبادلات تجاری و بازرگانی آن با سوریه و بحران پناه جویان سوری در مناطق مرزی این کشور شده است.

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

در این راستا بانک جهانی پول پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۱۶ شاهد افزایش میانگین مصرف چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی و میزان ثابت سرمایه گذاری ها و صادرات و واردات کالا و خدمات باشد.

به موازات این تحولات، بانک جهانی پول همچنین پیش بینی کرده است که در سال آینده میلادی این بانک امکان پرداخت وامی به ارزش ۱٫۵ میلیارد دلار به اردن را داشته باشد.

اما جایگاه اردن در معادلات مبارزه با داعش و موقعیت جغرافیایی این کشور در کنار کشورهایی همچون عراق و سوریه موجب شده تا نگاه بازیگران عرصه بین الملل نیز به این کشور جلب شود.
به عنوان مثال این کشور می‌تواند، عرصه و جولانگاه بزرگ مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی مسلح باشد و حملات متعدد و گسترده‌ای از این کشور به سمت داعش انجام شود، به گونه ای که پس از سوزانده شدن خلبان اردنی به دست داعش، ظرف تنها ۳ روز ۵۶ حمله هوایی از خاک اردن علیه داعش انجام شد.

همچنین ارتش اردن دارای بیش از صد هزار نیروی نظامی در حال خدمت و ۷۵۰ دستگاه تانک و ۲۵۰ فروند هواپیمای نظامی است که ۳۸ فروند آنها از نوع جنگنده های اف ۱۶ است.
این درحالی است که نیروی نظامی اردن دارای نیروی ویژه ای متشکل از ۱۴ هزار نظامی آموزش دیده است و در نگاهی عمیق تر بازیگران عرصه بین الملل بر این باور هستند که اردن در آینده نقش بسیار مهم تری حتی از گذشته در قضیه فلسطینی و روند سازش بین اعراب – اسرائیل ایفا خواهد کرد.

در این بین اگر فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی بر سر راه حل تشکیل دو دولت با یکدیگر به توافق برسند، موجودیت فلسطینی که شکل خواهد گرفت، تا حدود زیادی برای ادامه بقا در عرصه های اقتصادی و سیاسی بر اردن تکیه خواهد داشت.

خلبانی که با سوختنش یک کشور را از بی‌پولی نجات داد

این درحالی است که نباید فراموش کرد، حدود نیمی از جمعیت اردن را هم اکنون فلسطینی ها تشکیل می دهند که در بازار کار و عرصه اقتصاد اردن مشغول به فعالیت هستند و بالطبع تشکیل دولت فلسطینی در کنار اردن و اموالی که این فلسطینی ها به خانواده‌ های خود در دولت تازه تشکیل فلسطینی حواله خواهند کرد، نقش بسیار مهم و حیاتی را در حمایت از اقتصاد این دولت – کشور ایفا خواهد کرد.

از سوی دیگر، فلسطینی های ساکن این کشور نیازمند شرکای تجاری و سرمایه گذارانی غیر از اسرائیل خواهند بود، حال در این میان اگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را استثنا کنیم، ملاحظه خواهیم کرد که اردن با صنایع تکنولوژی در حال پیشرفتش که ۱۵ درصد از اقتصاد اردن را تشکیل می دهد، یکی از مهمترین شرکای تجاری این کشور تازه تاسیس در جهان عرب خواهد بود.

در بُعد دیگر، توجه آمریکا به اردن و افزایش حمایت ها و کمک های واشنگتن به امان برای مقابله با گروه‌ های تروریستی از جمله داعش می تواند، به تغییر برخی از شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر این کشور همراه باشد، به عنوان مثال شاهد افزایش آزادی بیان و آزادی های سیاسی و آزادی مطبوعات و رسانه ها و برخی اصلاحات سیاسی در این کشور باشیم، چون اردن از جمله کشورهایی است که با توجه به نظام پادشاهی حاکم بر آن، از سطح آزادی سیاسی بسیار پایینی براساس رتبه بندی موسسه بین المللی «فریدام هاوس» برخوردار است.

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • تصاویر/ یادواره شهدای مدافع حرم استان البرز در کمالشهر برگزار شد
  تصاویر/ جشنواره بادبادکهای مبارزه با اعتیاد
  جشنواره «بادبادکهای مبارزه با اعتیاد» برگزار شد / نماد اقتدار مبارزه با مواد مخدر در سهرابیه رو نمایی شد
  واکنش‌های توئیتری به #مرده_خواران_سیاسی حادثه پلاسکو +تصاویر
  عکس/ اشک‌های یک سرباز برای قربانیان حادثه پلاسکو
  عکس/ نمازخواندن یکی از آتش‌نشانان حادثه پلاسکو
  عکس/ اشک فرزندان در آغوش پدر قهرمان
  عکس/ خدمات‌رسانی زنان آتشنشان در حادثه پلاسکو
  عکس/ گاوصندوق های بیرون کشیده شده از آوار پلاسکو
  عکس/ یکی از آتش نشانان دقایقی قبل از ریزش پلاسکو
  عکس/ مهران غفوریان در محل حادثه پلاسکو
  عکس/ اولین شهید آتش نشانی در حادثه پلاسکو
  بارش باران در بیشتر مناطق کشور در سه روز آینده
  وضعیت تعطیلی مدارس اطراف ساختمان پلاسکو
  مادرانی که منتظر پیداشدن فرزندشان از زیر آوار هستند
  ۵ نفر از آتش نشانان زیر آوار زنده هستند
  خوشحالی کاربر سعودی از ریزش ساختمان پلاسکو +عکس
  واکنش جالب یک هموطن به توییت یک صهیونیست
  قمری که به ستاره مرگ شهرت یافت+ تصاویر
  تصاویری از بزرگترین رودخانه جهان
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net