تارخ انتشار: جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۱
کد خبر : 103325
چاپ خبر

مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی البرز

عملیات پیشگیری از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز انجام می‌شود

۱۳۹۴۰۴۰۲۱۸۵۱۳۲۳۸۷۵۵۶۰۵۲۳

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی البرز با بیان اینکه واکسیناسیون علیه بیماری PPR یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان البرز آغاز شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ هزار رأس دام گوسفند و بز علیه این بیماری واکسینه شوند

«کمال مهر»؛مسعود عصار ، با اشاره به اینکه خوشبختانه از ابتدای سال جاری گزارش تأیید شده‌ای از وقوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان البرز وجود نداشته است، اظهار داشت: دام‌های اطراف کانون‌های بیماری در سال‌های ۹۲ و ۹۳  از تاریخ  ۱۵ شهریورماه سال جاری تحت پوشش واکسیناسیون در می‌آیند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ هزار رأس دام گوسفند و بز علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شوند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی البرز خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده و تهیه واکسن مورد نیاز تمامی دام‌های سبک پیش‌بینی شده در کانون بیماری، همه دام‌ها عیله بیماری طاعون واکسینه می‌شوند و این عملیات تا پایان  سال جاری ادامه دارد.

عصار تصریح کرد: به سبب شیوع بیماری در نشخوارکنندگان وحشی، حیات وحش برخی از استان‌ها همکاری خوبی میان مجموعه دامپزشکی استان و اداره کل محیط زیست داشته و طبق برنامه OIE و پروتکل سازمان دامپزشکی کشور تلاش می‌کنیم تا ۵ سال آینده این بیماری را ریشه کن کنیم.

وی اظهار داشت: این بیماری مسری که عامل آن ویروس است در گله‌های گوسفند و بز ایجاد بیماری می‌کند که منجر به تلفات و عقب‌ماندگی رشد شده و موجبات ضرر و زیان اقتصادی را برای دامدار فراهم می‌کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان البرز گفت: این بیماری بین انسان و حیوان مشترک نبوده و عامل آن ارتباط نزدیکی با ویروس طاعون گاوی دارد.

انتهای پیام/ج

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
Powerd By: Kordaki.Net