تارخ انتشار: سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۱
کد خبر : 102707
چاپ خبر

رقابت‌های جام جهانی والبیال از فردا آغاز خواهد شد تا 12 تیم برتر والیبال، نبرد جهانی خود را آغاز کنند.

آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها

 به گزارش «کمال مهر»؛ سیزدهمین دوره مسابقات جام جهانی والیبال از فردا به میزبانی ژاپن آغاز خواهد شد و ۱۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها در دیدارهای فشرده و دوره‌ای به مدت شانزده روز و در سه مرحله به مصاف هم خواهند رفت. این مسابقات در حالی برگزار خواهد شد که در نهایت دو تیمی که [&hellip

 به گزارش «کمال مهر»؛ سیزدهمین دوره مسابقات جام جهانی والیبال از فردا به میزبانی ژاپن آغاز خواهد شد و ۱۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها در دیدارهای فشرده و دوره‌ای به مدت شانزده روز و در سه مرحله به مصاف هم خواهند رفت.
این مسابقات در حالی برگزار خواهد شد که در نهایت دو تیمی که در رده اول و دوم جدول رده‌بندی مسابقات قرار گیرند،جواز حضور در مسابقات المپیک ریو را کسب خواهند کرد. رقابت‌های جام جهانی والیبال که معتبرترین تورنمنت جهانی والیبال محسوب می‌شود، در حالی سیزدهمین دوره خود را سپری خواهد کرد که پنجاه سالگی برگزاری خود را هم جشن خواهد گرفت.
**جام جهانی والیبال از پشت عینک تاریخ
جام جهانی که به عنوان اولین تورنمنت انتخابی المیپک در رشته والیبال مطرح است و همواره یک سال پیش از آغاز بازی های المپیک به میزبانی ژاپن برگزار می شود، امسال (۲۰۱۵) پنجاه سالگی خود را جشن می گیرد.
اکتبر سال ۱۹۶۴ در توکیو (محل برگزاری کنگره عمومی فدراسیون جهانی) سیاستگزاران آن زمان والیبال دنیا به رهبری “پل لیبو” (رئیس فرانسوی فدراسیون جهانی) در پی برگزاری موفق چند دوره مسابقات قهرمانی جهان و همچنین به ثمر نشاندن تلاش هایشان مبنی بر المپیکی شدن والیبال (۱۹۶۴) تصمیم گرفتند سومین مسابقه بزرگ و جهانی والیبال را نیز راه اندازی کنند. بالاخره طی جلسات مختلفی که در مقر وقتِ فدراسیون جهانی (پاریس) شکل گرفت، مقرر شد از سال ۱۹۶۵ دنیا شاهد مسابقاتی تحت عنوان “جام جهانی والیبال” باشد که هر چهار سال یکبار؛ آن هم در سال میان المپیک و مسابقات قهرمانی جهان (یک سال بعد از المپیک) برگزار شود. در آن جلسات؛ لهستان به عنوان میزبان اولین دوره جام جهانی، انتخاب و تاریخ برگزاری بازی ها نیز ۱۳ تا ۱۹ سپتامبر ۱۹۶۵ اعلام شد. با برگزاری موفق نخستین دوره این پیکارها؛ آلمانشرقی از ۱۳ تا ۲۰ سپتامبر ۱۹۶۹ دومین دوره جام جهانی را میزبانی کرد و مقرر شد که اروگوئه در سال ۱۹۷۳ سومین برگزارکننده جام جهانی باشد. اما فدراسیون بین المللی والیبال که حالا با دو دوره برگزاری جام جهانی موفق شده بود این رقابت ها را در سطح مردان جا بیندازد، تصمیم گرفت که پای زنان را نیز به این عرصه باز کند. از این رو؛ جام جهانی ۱۹۷۳ به میزبانی اروگوئه برگزار شد اما در رده زنان، و این آغازی بود بر پایان همه میزبانی های دیگر کشورها در جام جهانی. چراکه از اینجا ژاپن وارد عمل شد و ضمن عقد قرارداد بلندمدت با فدراسیون جهانی، تعهد کرد که از سال ۱۹۷۷ جام جهانی را در دو رده مردان و زنان به بهترین شکل برگزار کند. از آن سال تاکنون نیز این قرارداد هر سه دوره میان ژاپن و فدراسیون جهانی تمدید شده که قرارداد فعلی فی مابین نیز تا پایان جام جهانی چهاردهم (۲۰۱۹) صاحب اعتبار است.
جام جهانی اما در تاریخ برگزاری اش، غیر از میزبانی دائمی ژاپن؛ یک تغییر عمده دیگر نیز به خود دیده که تاکنون هم این روند تداوم یافته و دوره به دوره نیز تکمیل شده است. این تغییر از سال ۱۹۹۱ حاصل شد که در واقع مربوط می شد به زمان و فلسفه برگزاری این مسابقات.
آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها
روبن اکوستا؛ رئیس مکزیکی فدراسیون جهانی والیبال که از سال ۱۹۸۴ بر مسند هدایت این نهاد تکیه زده بود، از همان ابتدا بر آن بود تا والیبال را بیش از پیش در دنیا مطرح کند و با طرح های تازه، هم این رشته را از نظر مالی به خودکفایی برساند و هم بر جذابیت آن بیفزاید. او ابتدا مقر فدراسیون جهانی را به سوئیس منتقل کرد و سپس با همکاری گروهی از متخصصین مدیریت ورزش و اقتصاد به برنامه ریزی برای آینده والیبال پرداخت. از جمله طرح های موفق اجرا شده در این دوره؛ مسابقات سالیانه ای تحت عنوان لیگ جهانی بود که از سال ۱۹۹۰ بر پا شد و خیلی زود هم پا گرفت و جهان والیبال را تحت تاثیر قرار داد. لیگ جهانی باعث شد فدراسیون بین المللی اگر این مسابقات را برای مردان تدارک دیده، به فکر برگزاری مسابقاتی سالیانه برای زنان هم باشد. لذا، جایزه بزرگ جهان را نیز از سال ۱۹۹۳ به اجرا گذاشت که این رویداد هم همچون لیگ جهانی تاکنون هر ساله برگزار و سال به سال نیز بر حساسیت، جذابیت و اهمیتش افزوده شده است. اما برگزاری لیگ جهانی یک مشکل داشت و آن هم بی اهمیت شدن جام جهانی بود. چراکه حالا لیگ جهانی هر ساله تیم ها را دور هم جمع می کرد و دیگر نیازی به مسابقه ای چهار ساله به عنوان جام جهانی نبود. اینجا بود که در جریان برگزاری جام ششم جهانی (۱۹۸۹) که برنامه ریزی انجام لیگ جهانی نیز انجام می گرفت، مقرر شد که جام جهانی با تغییر زمان برگزاری اش؛ به یک سال پیش از المپیک برود و به عنوان مسابقات انتخابی المپیک دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند. به همین منظور فدراسیون بین المللی به جای فاصله چهار ساله، استثنائا زمان دو ساله ای را برای برگزاری دوره هفتم جام جهانی برگزید تا این مسابقات از سال ۱۹۹۱ به صورت چهار ساله و به عنوان انتخابی المپیک برگزار شود. چیزی که هنوز هم بر همان اساس در حال انجام است و فقط در دوره جدید (۲۰۱۵) و با برنامه های تازه ای که برای برگزاری مسابقات مختلف انتخابی المپیک لحاظ شده، بناست به جای سه تیم، دو تیم از جام جهانی به المپیک راه یابند.
**جامی به رنگ و بوی المپیک
سیزدهمین دوره جام جهانی از هفدهم شهریور لغایت اول مهر ماه با حضور دوازده کشور در ژاپن برگزار می شود تا هم پنجاه ساله شدن خود را جشن بگیرد، و هم سرانجام با مشخص شدن رده بندی نهایی اش؛ دو تیم برتر آن نیز بلیت ورودی المپیک ریو ۲۰۱۶ را دریافت کنند.
بر اساس قانون فدراسیون جهانی مصوبه سال ۱۹۹۹ تیم هایی که حضورشان در المپیک قطعی شده، حق شرکت در جام جهانی یا هر رقابتی را که انتخابی المپیک محسوب می شود، ندارند. از این رو، برزیل به عنوان میزبان ریو ۲۰۱۶ در جام جهانی امسال غایب است و با توجه به قهرمانی اش در امریکای جنوبی، تیم های دوم و سوم این قاره، دو تیم نماینده امریکای جنوبی در جام جهانی اند. در رابطه با آسیا نیز به جای دو تیم برتر مسابقات قهرمانی این قاره، فدراسیون جهانی سال گذشته تصمیم گرفت تا دو تیم برتر آسیا در رده بندی جهانی والیبال را به عنوان نمایندگان این قاره در جام جهانی بپذیرد. همچنانکه اعلام کرد دو تیم برتر قهرمانی اروپا (۲۰۱۳)، افریقا (۲۰۱۵) و امریکای شمالی و مرکزی (۲۰۱۵) همراه با لهستان به عنوان قهرمان سال ۲۰۱۴ جهان و ژاپن به عنوان میزبان دیگر تیم های حاضر در جام جهانی خواهند بود.
آرژانتین و ونزوئلا (امریکای جنوبی) – روسیه و ایتالیا (اروپا) – مصر و تونس (افریقا) ایران و استرالیا (آسیا) – کانادا و ایالات متحده (امریکای شمالی و مرکزی) به همراه لهستان و ژاپن تیم های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۵ را تشکیل می دهند.
مسابقات در سه مرحله به صورت دوره ای و در یک جدول برگزار می شود و اولویت رده بندی تیم ها در جدول مسابقات، به ترتیب عبارت است از تعداد برد ، امتیاز ، معدل ست ، معدل پوئن و نتیجه بازی رودرر است.
تیم ملی والیبال مردان ایران در رقابت های امسال در سه شهر ژاپن مقابل حریفانش به میدان خواهد رفت. ایران که به عنوان تیم اول آسیا در رده بندی رنکینگ جهانی والیبال به جام جهانی راه یافته با هدایت اسلوبودان کواچ و با ترکیب چهارده  نفره سعید معروف، مهدی مهدوی،سید محمد موسوی، عادل غلامی، سامان فائزی، حسن صنوبر،  فرهاد قائمی ،مجتبی میرزاجانپور ،میلاد عبادی پور ، محمد جواد معنوی نژاد ، مهدی مرندی ، عبدالرضا علیزاده ، شهرام محمودی و امیر غفور در این مسابقات حاضر خواهد بود.
آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها
سالن های مسابقات را بهتر بشناسیم
بر اساس اعلام کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ والیبال در ژاپن، این دوره از رقابت ها در پنج شهر و ۶ سالن با ظرفیت های مختلف برگزار می شود. سالن شهر هاماماتسو با ظرفیت ۵ هزار نفر، کوچکترین و سالن شهر توکیو با ظرفیت ۱۲ هزار نفر بزرگترین سالن های میزبان خواهند بود.
بازی های مرحله نخست در دو شهر هاماماتسو و هیروشیما برگزار خواهد شد و پس از آن تیم ها به دو شهر اوساکا و تویاما خواهند رفت تا بازی های مرحله دوم را برگزار کنند. در نهایت هم تمام تیم ها عازم شهر توکیو می شوند تا به مصاف حریفان خود بروند.
آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها
سالن های میزبان سیزدهمین دوره رقابت های جام جهانی ۲۰۱۵ به شرح زیر است:
هیروشیما: گرین آرنا ظرفیت ۷ هزار نفر
اوساکا: اوساکا مونیسی پال سنترال ظرفیت ۷ هزار نفر
هاماماتسو: هاماماتسو آرنا ظرفیت ۵ هزار نفر
تویاما: تویاما سیتی ظرفیت ۵ هزار نفر
توکیو: توکیو متروپولیتن ظرفیت ۱۰ هزار نفر
توکیو: یویوگی نشنال ظرفیت ۱۲ هزار نفر
**داوران جام سیزدهم
اسامی داوران جام جهانی ۲۰۱۵ والیبال به شرح زیر است:
اندری زینوویچ، ابراهیم احمد ال نعمه، لوئیز خراردو ماکلاس، جی لی، آرتورو دی جاکامو، محمد شاهمیری، تاراس ایلکیو، پل البرایت، یورای مکری، نصر شعبان، عزیز یینر، فابریزیو سالتالیپی داورانی هستند که قضاوت ۶۶ دیدار جام جهانی والیبال را بر عهده خواهند داشت. نام تاکِشی اِشتا هم به عنوان داور رزرو در این مسابقات به چشم می خورد. غفار درخشنده هم یکی از ناظران مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ خواهد بود.
آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها
** کاپیتان و ستاره های ۱۲ تیم حاضر در مسابقات
ایران: سعید معروف(کاپیتان) و محمد موسوی(ستاره)
آرژانتین: خاویر فیلاردی(کاپیتان) و فاکوندو کونته(ستاره)
آمریکا: دیوید لی(کاپیتان) و مت اندرسون(ستاره)
استرالیا: توماس ادگار(کاپیتان) و نهمیاه موته(ستاره)
کانادا: فردریک وینترز(کاپیتان) و گاوین اشمیت(ستاره)
مصر: احمد عبدالهی(کاپیتان) و صالح یوسف(ستاره)
ایتالیا: امانوئله بیرارلی(کاپیتان) و ایوان زایتسف(ستاره)
ژاپن: یوتا آبه(کاپیتان) و یوکی ایشیکا.ا(ستاره)
لهستان: مایکل کوبیاک(کاپیتان) و پاول زاتورسکی(ستاره)
آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها
روسیه: سرگی تتیوکین(کاپیتان) و دیمیتری موزرسکی(ستاره)
تونس: اسماعیل مولا(کاپیتان) و ماروئن گارسی(ستاره)
ونزوئلا: کروین پینروآ(کاپیتان) و هکتور خسوس مانا(ستاره)
**گروه‌بندی تیم‌ها در مراحل سه‌گانه
مرحله اول:
گروه ۱: کانادا- ایتالیا- آمریکا- استرالیا- ژاپن و مصر
مرحله دوم: آرژانتین- ایران- روسیه- ونزوئلا- لهستان- تونس
مرحله دوم:
گروه ۱: آمریکا- ونزوئلا- ایتالیا- ژاپن- تونس- ایران
گروه۲: مصر- آرژانتین- کانادا- لهستان- استرالیا- روسیه
مرحله سوم:
گروه۱: ایتالیا- روسیه- ژاپن- آرژانتین- آمریکا- لهستان
گروه۲: مصر- تونس- کانادا- ونزوئلا- استرالیا- ایران
**برنامه کامل مسابقات
** سه شنبه ۱۷ شهریور:
 هاماماتسو:
ایران – آرژانتین ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
روسیه – ونزوئلا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
لهستان – تونس ساعت ۱۴
هیروشیما:
کانادا – ایتالیا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
آمریکا – استرالیا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – مصر ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
** چهارشنبه ۱۸ شهریور:
هاماماتسو:
ونزوئلا – آرژانتین ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
تونس – ایران ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
لهستان – روسیه ساعت ۱۴
هیروشیما:
استرالیا – ایتالیا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
مصر – کانادا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – آمریکا ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
** پنج شنبه ۱۹ شهریور:
هاماماتسو:
ایران – ونزوئلا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
آرژانتین – لهستان ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
روسیه – تونس ساعت ۱۴
هیروشیما:
ایتالیا – مصر ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
کانادا – آمریکا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – استرالیا ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
** جمعه ۲۰ شهریورماه استراحت تیم ها
** شنبه ۲۱ شهریور:
هاماماتسو:
ایران – لهستان ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
تونس – ونزوئلا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
آرژانتین – روسیه ساعت ۱۴
هیروشیما:
آمریکا – ایتالیا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
استرالیا – مصر ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – کانادا ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
** یکشنبه ۲۲ شهریور:
هاماماتسو:
لهستان – ونزوئلا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
آرژانتین – تونس ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
روسیه – ایران ساعت ۱۴
هیروشیما:
مصر – آمریکا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
استرالیا – کانادا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – ایتالیا ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۳ و ۲۴ شهریورماه جابجایی تیم ها به شهر اوساکا و تویاما
** چهارشنبه ۲۵ شهریور:
اوساکا:
آمریکا – ونزوئلا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
ایتالیا – ایران ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – تونس ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
تویاما:
مصر – آرژانتین ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
کانادا – لهستان ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
روسیه – استرالیا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه
** پنج شنبه ۲۶ شهریور:
اوساکا:
آمریکا – ایران ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
ایتالیا – تونس ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – ونزوئلا ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
تویاما:
مصر – لهستان ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
روسیه – کانادا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
آرژانتین – استرالیا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه
** جمعه ۲۷ شهریور:
اوساکا:
آمریکا – تونس ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
ونزوئلا – ایتالیا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
ژاپن – ایران ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه
تویوما:
روسیه – مصر ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه
آرژانتین – کانادا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه
استرالیا – لهستان ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه
روزهای شنبه و یکشنبه ۲۸ و ۲۹ شهریورماه جابجایی تیم ها به شهر توکیو
** دوشنبه ۳۰ شهریور:
توکیو سالن متروپولیتن:
تونس – مصر ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه
کانادا – ونزوئلا ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه
ایران – استرالیا ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه
توکیو ورزشگاه یویوگی :
روسیه – ایتالیا ساعت ۶
ژاپن – آرژانتین ساعت ۹ و ۳۵ دقیقه
آمریکا – لهستان ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه
ساعت رسمی ایران از ساعت ۲۴ دوشنبه ۳۰ شهریورماه یک ساعت عقب کشیده می شود که در ادامه این برنامه لحاظ شده است.
** سه شنبه ۳۱ شهریور:
توکیو سالن متروپلیتن:
ونزوئلا – مصر ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه
ایران – کانادا ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه
استرالیا – تونس ساعت ۱۱و ۳۰ دقیقه
توکیو ورزشگاه یویوگی :
آرژانتین – ایتالیا ساعت ۵
لهستان – ژاپن ساعت ۸ و ۳۵ دقیقه
روسیه – آمریکا ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه
** چهارشنبه یکم مهر:
توکیو سالن متروپلیتن:
ایران – مصر ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه
تونس – کانادا ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه
ونزوئلا – استرالیا ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه
توکیو ورزشگاه یویوگی :
ایتالیا – لهستان ساعت ۵
روسیه – ژاپن ساعت ۸ و ۳۵ دقیقه
آرژانتین – آمریکا ساعت ۱۳
آغاز ماراتن غول‌های والیبال در سرزمین ساموریی‌ها
انتهای پیام

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • تصاویر/ یادواره شهدای مدافع حرم استان البرز در کمالشهر برگزار شد
  تصاویر/ جشنواره بادبادکهای مبارزه با اعتیاد
  جشنواره «بادبادکهای مبارزه با اعتیاد» برگزار شد / نماد اقتدار مبارزه با مواد مخدر در سهرابیه رو نمایی شد
  واکنش‌های توئیتری به #مرده_خواران_سیاسی حادثه پلاسکو +تصاویر
  عکس/ اشک‌های یک سرباز برای قربانیان حادثه پلاسکو
  عکس/ نمازخواندن یکی از آتش‌نشانان حادثه پلاسکو
  عکس/ اشک فرزندان در آغوش پدر قهرمان
  عکس/ خدمات‌رسانی زنان آتشنشان در حادثه پلاسکو
  عکس/ گاوصندوق های بیرون کشیده شده از آوار پلاسکو
  عکس/ یکی از آتش نشانان دقایقی قبل از ریزش پلاسکو
  عکس/ مهران غفوریان در محل حادثه پلاسکو
  عکس/ اولین شهید آتش نشانی در حادثه پلاسکو
  بارش باران در بیشتر مناطق کشور در سه روز آینده
  وضعیت تعطیلی مدارس اطراف ساختمان پلاسکو
  مادرانی که منتظر پیداشدن فرزندشان از زیر آوار هستند
  ۵ نفر از آتش نشانان زیر آوار زنده هستند
  خوشحالی کاربر سعودی از ریزش ساختمان پلاسکو +عکس
  واکنش جالب یک هموطن به توییت یک صهیونیست
  قمری که به ستاره مرگ شهرت یافت+ تصاویر
  تصاویری از بزرگترین رودخانه جهان
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net