تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳
کد خبر : 102022
چاپ خبر

مهرم حلال گوشیم آزاد/طلاق به شرط چت کردن!

عمده زوجین در مراجعات به دادگاه ها و مراکز مشاوره از هووی جدیدشان به نام تلفن همراه و شبکه های اجتماعی شکایت دارند ولی نمی دانند همه اختلافات و مشکلاتشان فقط با کمی محبت حل می شود

زندگی اش شده یک گوشی تلفن همراه و شبکه های اجتماعی که در آن ها عضو شده !!!!اصلا دل کندن از آن برایش سخت است. حتی نمی تواند لحظه ای آن را زمین بگذارد و به کار دیگری مشغول شود. اگر صدایش بکنید و بگویید «یک لحظه بیا»، حتی سرش را نمی چرخاند و خیلی لطف کند فقط می گوید: «الان کار دارم، چند دقیقه دیگر می آیم» ، این درد دل یکی از زوحین است که از هووی جدیدش بنام تلفن همراه شکایت دارد…
علت خیانت زوجین در شبکه های اجتماعی خلاء عاطفی است!!
متین السادات نصری روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار اخبار داغ  فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ، در پاسخ به اینکه چرا استفاده ناصحیح و افراطی از شبکه های اجتماعی اینقدر دامنگیر خانواده ها شده گفت :نه تنها زوجین جوان بلکه بعضی زن و مردهای متاهل که از بعضی هایشان سن و سالی هم گذشته است دچار استفاده نادرست و بیش از حد از این شبکه ها شده اندکه یا منجر به خیانت می شود و یا قتل!!
وی در ادامه اظهار داشت : این استفاده ناصحیح از تلفن همراه و شبکه های اجتماعی آسیب ها و پیامدهایی را به دنبال دارد که با هم مررور می کنیم:
وقت نداشتن حتی برای همسر:
در یک زندگی مشترک موفق، هر دو طرف باید بخشی از ساعات روز را در کنار یکدیگر بگذرانند. هرقدر زن یا مردی زمان بیشتری را به حضور در فضای مجازی اختصاص بدهد، طبیعتا وقت کمتری برای ارتباط با شریک زندگی و خاطره ساختن در کنار او خواهد داشت. یادتان باشد هر چه زمان کمتری را با هم بگذرانید، هر چه خاطرات مشترک تان کمتر باشد، هر چه وقت کمتری را صرف شناخت یکدیگر کنید، هر چه کمتر برای بررسی و حل چالش های زندگی تان وقت اختصاص دهید؛ بنیان زندگی مشترک تان، سست تر و احتمال از هم گسستن آن بیشتر می شود و خداحافظ گفتن تان به یکدیگر، آسان تر.
بدبینی و بی اعتمادی در زندگی مشترک:
استفاده مدیریت نشده و مداوم از تلفن همراه، گذاشتن کدهای امنیتی، حتی قرار دادن گوشی تلفن همراه روی حالت سکوت، از جمله نشانه های رفتاری است که زوجین از آن ها شکایت می کنند و دلیلی بر مشکوک بودن رفتار همسرانشان می دانند. اضطراب همسران در این گونه مواقع به حدی است که پیش پا افتاده ترین رفتار شریک زندگی شان را دلیلی مبنی بر تایید افکار خود می دانند و نتیجه قابل پیش بینی است: ایجاد کشمکش و جر و بحث های بی پایان، بی اعتمادی و بدبینی مزمن.
علت خیانت زوجین در شبکه های اجتماعی خلاء عاطفی است!!
ایجاد روابط ناسالم:
این روانشناس مورد سوم را به ایجاد روابط ناسالم ذکر کرد و ادامه داد: امروزه در فضاهای مجازی هرگونه مطلبی را می توانید بیابید و این مطالب در یک چشم به هم زدنی منتقل می شود، بی توجه به این که مخاطب این مطالب چه افرادی و در چه گروه های سنی هستند. افرادی با شعار روشنفکری در گروه ها و با دوستان اجتماعی خود، به گفت و گو درباره مسائلی می پردازند که در مواردی با شیوه های تربیتی و خط مشی فکری خانواده ها در تناقض است. درواقع روشنفکری به قیمت بی حیایی در حال رشد است. روشنفکری که تعریف دقیق و مناسبی از آن برای افراد جامعه ارائه نشده است مقدمه ای برای ورود افراد به روابطی ناسالم و پرآسیب است. عواملی همچون نیاز به محبت، نیاز به مورد توجه قرار گرفتن، نبود الگوی مناسب و… می تواند به این وضعیت نیز دامن بزند.
ایجاد رقابت های نابجا:
متین السادات نصری مورد چهارم را رقابت های نابجا دانست و گفت : رقابت، یکی از مهم ترین انگیزه های حرکتی در فرد است. ریشه رقابت می تواند احساس کمبود، حسادت، غبطه، رهایی از نقص و دستیابی به پیشرفت و کمال باشد. اگر نتیجه این رقابت سالم و مثبت باشد ایرادی ندارد که هیچ، ادامه آن هم خیلی خوب است، اما اگر قرار باشد نتیجه خوب و سالمی در بر نداشته باشد و فقط منتهی به همان چشم و هم چشمی آسیب زا شود بهتر است در یک جایی متوقف شود. کمال خواهی و زیاده طلبی دو سوی رقابت محسوب و باعث می شود رقابتی سالم و یا ناسالم شکل بگیرد. آنچه به وفور در فضاهای مجازی دیده می شود به نمایش گذاشتن تفریحات و خودروهای لوکس، لباس های فاخر و… است. بنابراین فرد با این تصور و میل به دستیابی به این قبیل دارایی ها، ممکن است دست به اقداماتی بزند که نتیجه آن از پیش معلوم است.
علت خیانت زوجین در شبکه های اجتماعی خلاء عاطفی است!!
این روانشناس در ادامه متذکر شد: تنوع و تعدد روابط در فضای مجازی و همچنین قابلیت دسترسی به افراد در موقعیت های مختلف، از آسیب های پنهان فضای مجازی محسوب می شود. در این میان کم نیستند زوج هایی که به دلایل مختلف عملکردهای زناشویی خود را ناکارآمد می یابند و به برقراری ارتباط های پنهانی اقدام می کنند و به جای حل مسائل و مشکلات زندگی مشترک خود، مسئله جدیدی را برای خود و خانواده شان ایجاد می کنند که از آن با نام خیانت یاد می شود ، که خیانت در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی به چند دسته تقسیم می شود:
خیانت رفتاری:
منظور از خیانت رفتاری این است که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده، به همسرش خیانت کند.
علت خیانت زوجین در شبکه های اجتماعی خلاء عاطفی است!!
خیانت ذهنی:
افرادی که در فکر و تخیلاتشان مدام به شخصی دیگر می اندیشند و از آنجا که آن فرد زاده ذهنشان است، شخصی ایده آل به شمار می آید برای زندگی مشترک خطر می آفرینند. این افراد دایم شریک زندگی شان را با فرد ایده آل ساخته ذهنشان مقایسه می کنند و چنین فردی چون در حال قیاس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمی خورد و رابطه سرد می شود.
خیانت کلامی:
در این نوع خیانت، زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنتی یا اینکه در هر موقعیتی که فراهم شود با افرادی از جنس مخالف صحبت می کند و گرم می گیرد. متاسفانه امروزه به دلیل وجود اینترنت و گروه های چت ارتباط کلامی و حتی ویدئویی وجود دارد که علاوه بر یک انحراف،  نوعی خیانت به همسر نیز محسوب می شود. در نهایت پیامد تمامی این آسیب ها می تواند به خطر افتادن سلامت روان و کاهش میزان رضایت از زندگی و در نهایت جدایی باشد.
گزارش از : مریم عبدالهی
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • آخرین اخبار
 • دلایل خیانت زوجین
  اسیدپاشی که با قربانی خود ازدواج کرد!
  راز طول عمر آیت‌الله جنتی از زبان خودش /فرزندان آیت‌الله چه می‌کنند؟ /ورود به نودویکمین سال زندگی
  تیپ بازیگران معروف ایرانی با چادر های خاص و جالب!
  عکس/ تونل های مخفی گروه تروریستی داعش در عراق
  عکس/ کیفیت آب آشامیدنی اهواز را ببینید
  عکس/ وقتی قرمزها حرف گوش کن شدند!
  خبر بد برای پرسپولیس/ الدوسری در الهلال ماند+عکس
  عکس/ آقا کریم داره چی میگه دقیقا؟
  عکس/ حربه عربستانی ها برای جذب تماشاچی
  میتسوبیشی ژاپن رایزنی برای فروش هواپیما به ایران را متوقف کرد
  عکس/ آخر و عاقبت جوانی با کوله باری از مدرک
  نبرد ایران با آمریکا به فرماندهی قاسم سلیمانی +تصاویر
  ارائه خدمات زنانه در آرایشگاه های مردانه /چنگیز بیا، روح انگیز برو!
  سرقت مسلحانه از یک مدرسه دخترانه در شهرستان زابل
  سفارتخانه‌‌ کشورهای اسلامی در واشنگتن درصورت انتقال‌ سفارت‌ آمریکا‌ به‌ بیت‌المقدس تعطیل شوند/محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی در راستای یهودی سازی قدس
  صحنه عجیب لمیدن گربه روی برانکارد درمانگاه یک بیمارستان دولتی در کرج+ تصاویر
  میوه های شب عید از سامانه روستایی بارگیری و به سردخانه کرج انتقال یافته است
  درِ بسته صندوق شهرداری کرج به پروژه های ناتمام شهری/ پول همیشه برای ریخت و پاش سفر رییس جمهور هست!
  کتاب مجموعه بیانات مقام معظم رهبری در حوزه فلسطین رونمایی شد
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net