تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۴
کد خبر : 7223
چاپ خبر

بررسی نماد های استان البرز(2)؛

نمادجادوگری در یکی از میادین کرج+فیلم و عکس

ضرورت استفاده از حجم های مفهومی در سطح شهر موضوع ساده ای نیست که بتوان از کنار آن به راحتی گذشت و با نصب یک اثر برای مردم شهر و یا میهمانان آن شهر معماهای دشوار طرح کرد!

به گزارش گروه اجتماعی «کمال مهر»؛زیبا سازی شهر ها همواره یکی از دغدغه های مسئولین شهر است، وجود میادین در شهرها معمولاً محلی است برای به رخ کشیدن نماد های یک شهر وبرهمین مبنا نیز نصب حجم های مفهومی در میدان ها نیز امری دقیق و حساب شده و براساس معیار های سمعی و بصری و زیبا شناختی می باشد. گروه بررسی آثار و نمادهای شهری «کمال مهر» بعد از کشف اولین نماد ناشناس در استان البرز در دومین رصد خود به اثر قابل تأمل برخورد کرد که در ذیل می خوانید؛

 

به گزارش خبرنگار«کمال مهر»؛ اثر حجمی «معبود» واقع در گلشهر- خیابان  فرمانداری کرج ، اثری متمایز و دارای نقوشی به سبک اسلامی می باشد کما اینکه در نگاه اول ذهن ، این اثر را به ابزار بازی و سرگرمی  مانند(روبیک و یا تاس ) متمایل می دارد.

kamalemehr.ir005kamalemehr.ir002

مکعب ، تاس ، روبیک «دریک نگاه»

برای رسیدن به مفهوم  یک اثر بالاخص در میادین شهر سرعت انتقال مفاهیم آن اثر مهم و تاثیرگذار است به بیانی دیگر فهمیدن پیام  یک اثر در کوتاه ترین زمان ممکن«در یک نگاه» ملاک اصلی یک نماد در میدان و یک خیابان است ؛ در اینجا مجالی برای بررسی ویژگی های نمادها برای استفاده در سطح شهر  نیست و در گزارشات بعدی به آن پرداخته خواهد شد.

اکنون  با دیدن این اثر ، نگاه یک کارشناس و یا یک اهل هنر می تواند به  بار مفهومی آن پی ببرد! همانگونه که خبرنگار ما  با  پرسش های مردمی متوجه شدیم که  این اثر در نگاه آنها با عناوین مکعب، روبیک ،تاس،مکعب های نقش دار، جلوه می کند !  و با پرسش این مطلب که این اثر چه احساسی را القا می کند؟ افراد در پاسخ از رنگ فیروزه ای آن یاد می کردند و حتی در موردی هم با بیان این مطلب که حجم دارای خشونت بصری است توجه مان را به خود جلب می کرد!

 

مفهوم نماد مربع و مکعب در علم طراحی و گرافیک

مربع نماد سکون و آرامش و ایستایی است. نماد پایداری و نماد هر آنچه استحکام را القا می نماید. مربع نماد برابری و برادری نیز می باشد.و دایره نماد آسمان می باشد، مربع نماد زمین در برابر آسمان است.
دایره نماد الوهیت است، مربع هر جایی مقابل دایره است و به همین جهت معنی ماده و هستی را منتقل می کند. هرچه مربوط به مکان باشد با اشکال چهار ضلع و زاویه به خوبی می توان نمایش دارد. همان عبارت چهاردیواری که از گذشته ها مثل بوده است. مربع دارای وزن است و استحکام دارد. در برخی موارد صراحت را بیان می کند و نشانه روشنی و واضحی و قطعی بودن چیزی است.

مکعب از مربع تاثیر گذارتر است و علاوه براین که نشاندهنده بعد بیشتری از مربع است، استحکام بیشتری را نیز القا می نماید.

 

حال اینجا برخلاف نام این اثر«معبود» که وجه الوهیت دارد و طراح می بایست از دایره که نماد الوهیت می باشد نیز  بهره  می جسته ، و  نکته قابل تأمل قرار گرفتن  مکعب ها است؛  مکعب و یا مربع زمانی دارای استحکام و پایداری است که قائم قرار بگیرد ولی در  این اثر مکعب ها بر رأس خود قرار گرفته اند که نشانه تزلزل آن می باشد، موضوعی که برخلاف نام اثر هیچگونه ویژگی همگون با نام خود ندارد! و صرفاً با استفاده از رنگ فیروزه ای حالتی معنوی به آن بخشید و  حتی به نگاه مخاطبین از نظر نقوش مکعب ، طرح فیزیکی دارای خشونت بصری می باشد.

 

الهام گیری طراح اثر «معبود» از چیست؟ مکعب افلاطونی یا جعبه یک جادوگر مسئله این است!

آنچه که بیش از هرچیز توجه دیگران را به خود جلب می کند وجه اشتراک این اثر با ابزار های بازی مانند(مکعب روبیک و تاس) می باشد، و این خود نشانگر این مسئله است که احتمالاً «طراح» تحت تأثیر اِلمانهای خاصی  بوده  و با  الهام گیری یک بازی خاص  اقدام به خلق این اثر نموده  و با یک نگاه  فاخر  هنری به موضوع اهتمام نداشته است!

در بخشی دیگر نیز می توان پا را فراتر گذاشت  و گفت که با یک «طراح» چیره دست  روبرو هستیم و  برداشت این «طراح» را برگرفته از زیبا شناسی « افلاطون »پنداشت که  مفهوم شکل هندسی مربع از نظر قانون افلاطون یعنی:{نماینده هماهنگی است که عالی ترین فضیلت به شمار می آید; شناختی کامل که شخص می تواند از طریق آن به حقیقت مطلق دست یابد.}  که این احتمال الهام گیری و القاء مفهوم زیباشناسی افلاطونی در این اثربدلیل( شکل و فرم اثر، قرارگرفتن آن و…) ضعیف است.

نتیجه گیری پیرامون مفهوم اثر در نگاه  مردم و کشش ذهنی مخاطبین مهم است که در گزارش مردمی ،  القا مفهوم  اثر بیشتر به سمت یک نوع وسیله بازی که در جامعه مرسوم است سوق داده می شود!

در اینجا قصد داریم  نمونه جالبی  از یکی از نمادهای بازی معروفtrine2 را معرفی کنیم که با اثر «معبود» شبهات نزدیکی دارد! در این بازی Wizard یا جادوگر ، یکی از سه شخصیت این بازی پلتفرم می باشد که با استفاده از جادو این جعبه ها را ایجاد می کند!

قسمتی از بازی تراین۲ :

 دانلود 

 

نصب یک نماد یا طرح معما در میادین شهر !؟ مسئولین هشیار باشند!

و درآخرنیز همانگونه که در گزارش (یک نماد ناشناس در استان البرز کشف شد!) متذکر شدیم ضرورت استفاده از حجم های مفهومی در سطح شهر موضوع ساده ای نیست که بتوان از کنار آن به راحتی گذشت و با نصب یک اثر برای مردم شهر و یا میهمانان آن شهر معماهای دشوار طرح کرد! لذا بررسی دقیق و استفاده از نماده های قابل فهم و دارای ویژگی انتقال سریع پیام و توأم با طرحی زیبا و چشم نواز محیط آرامش بخشی را به  شهر های ما خواهد بخشید.

و نکته ضروری و مهم این است که مسئولین شهری باید بادقت بالایی به مسائل اینچنینی بپردازند کما اینکه در مواردی شاهد بودیم که با  ورود برخی تفکرات التقاطی و جریانات انحرافی و مکتب های نوظهور در صدد تزریق تفکرات و نمادهای خود در الِمانهای شهری از قبیل ساختمانها ،آثارهنری و ادبی،آثار حجمی  اقدام نموده اند که باصرف هزینه های سنگین در نهایت منجر به تخریب و یا حذف این آثار شده اند. نیاز کارشناسان اهل فن و تحقیق و پژوهش در این آثار در دستگاه های دولتی به شدت مورد اهمیت وضروری است و امید آن می رود که مسئولین امر با تأمل هرچه بیشتر در این زمینه قدم بردارند؛  به امید داشتن شهری زیبا و پرنشاط

انتهای پیام/محسن رضایی اصل کارشناس ادیان وعرفان، محقق و پژوهشگر در مسائل فرهنگی

————————–

kamalemehr.ir001_001

تاس

kamalemehr.ir001

مکعب بازی روبیک

kamalemehr.ir007 kamalemehr.ir006 kamalemehr.ir005 kamalemehr.ir004 kamalemehr.ir003

۶ دیدگاه »

 1. اصحابی آذر ۲۷, ۱۳۹۲ در ۷:۰۸ ب٫ظ - Reply

  سلام و خسته نباشید حضور شما طرحی که از اون به عنوان نماد جادوگری بحث شده اسما اسلامی در قالب حجم مشخص است در واقع اسم علی (ع) در قالب طرحی مشخص مانند مکعب است و جز یکی از بخش های خوشنویسی است یا طرح پایین مکعب که به شکل خورشید است طرح شمسه است که در تذهیب و فرش بافی و معماری و گلیم استفاده می شود و این طرح اسلامی می تواند نشانه ای از همان هنر ایرانی اسلامی باشد.
  لازم بذکر است که این جانب دارای مدرک خوشنویسی، فنی و حرفه ای فرش بافی، گلیم بوده و اطلاعات مکفی را در بخش نقوش تذهیب دارم

 2. پوریا ترابی آذر ۲۸, ۱۳۹۲ در ۲:۰۳ ق٫ظ - Reply

  سلام
  لزوما نبایستی از دایره استفاده میشده چون همانطور که میدانید طراحی کعبه به عنوان خاص ترین مکان به صورت مکعبی است که خود بیانگر ذات اقدس الهی پیوند میان آسمان و زمین است. اما در خصوص تزلزل دقیقا درست میفرمایید چگونه میتوان مکعبی را که به صورت متزلزل است و حس ترس را القا میکند به عنوان نمادی با چنین مضمونی در نظر گرفت.
  باتشکر

 3. پژمان آذر ۲۸, ۱۳۹۲ در ۱۰:۴۷ ب٫ظ - Reply

  البته مطلب ، موضوع خوبی داره ولی باید بیشتر کار بشه روی مساعل مرتبط

 4. رامین خرداد ۴, ۱۳۹۳ در ۳:۳۴ ب٫ظ - Reply

  با سلام خدمت مدیر وبسایت و بازدید کنندگان محترم.
  من مدتها پیش مقاله ای در مورد تغییر میادین شهر ها توی وبلاگم نوشتم و هشدار دادم اما مورد توجه قرار نگرفت خوشحال شدم از اینکه این پایگاه نیز این چنین خبر و مطلبی رو نوشته.از شما عزیزان دعوت میکنم از وبلاگ بنده و این مطلب دیدن کنید وبا نظرات ارزشمندتون مارو یاری کنید.www.raminjalili.blogfa.com
  قسمت تغییر میادین شهرها

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • کودکان در ۲ سالگی استفاده از فضای مجازی را الگو برداری می کنند
  متحدان جدی آمریکا با تصمیم ترامپ درباره قدس مخالف هستند/ رژیم صهیونیستی نمی تواند علیه حزب الله و حماس دست از پا خطا کند
  سکوت پاپ در میانمار چه مفهومی دارد!؟
  تجلیل از «علیرضا کریمی»، کشتی‌گیر شایسته البرزی
  زیباترین پاییز دنیا در این شهر است+ تصاویر
  اتفاقی که مایه شرمساری عروس جوان در جشن شد+فیلم
  شغل پر درآمدی که متقاضی ندارد/ این خواستگاران همیشه جواب منفی می‌گیرند
  ۱۲ عکس تاثیرگذار تاریخ!
  عمل تحسین‌برانگیز فروشنده جوان هنگام زلزله +فیلم
  برخی تصاویر ثبت شده در تاریخ، تاثیر عجیبی بر زندگی انسان گذاشته اند، برخی از آنها را مشاهده می‌کنید.
  واریز کمک‌های مردمی واصل‌شده به دفتر رهبری به حساب بنیاد مسکن
  هدیه نانوایان ایرانی به مقام فرانسوی+عکس
  حادثه رانندگی عروس را راهی بیمارستان کرد +عکس
  کمک ۱۱میلیارد تومانی صاحبان سهام عدالت به دولت
   تصمیم جالبی که یک زوج سالخورده برای وسایل خانه‌شان گرفتند+تصاویر
  تصاویر رنگی دیده نشده از هیتلر، چرچیل و نازی ها در جنگ جهانی دوم
  واکنش دیدنی پرستاران بیمارستانی در ژاپن به هنگام وقوع زلزله + فیلم
  دانشجوی چینی، نوزادش را از طبقه چهارم خوابگاه به پایین پرتاب کرد + فیلم
  کوتاهی قد عروس جوان، مادرشوهر را به کشتن داد+فیلم
  مشاهدات تکان دهنده شخصی که پس از مرگ دوباره زنده شد + تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net