تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
کد خبر : 207945
چاپ خبر

آشوب‌گران چه بر سر اقتصاد آوردند؟

اغتشاش‌گرانی که این روزها با لباس معترض به گِرانی، وارد خیابان‌ها شدند؛ روز به روز بر شدت مشکلات اقتصادی می‌افزایند

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه «کمال مهر»، افزایش همزمان قیمت برخی اقلام مورد نیاز سبد خانوار و گمانه زنی ها درباره احتمال گرانی بنزین، افزایش قیمت نان و حذف یارانه نقدی در بودجه سال آینده ، موج تازه ای از تجمع افراد نسبت به مشکلات اقتصادی  و بیکاری را به همراه داشت که عده ای سودجو و خط دهی شده در پوشش اعتراض دست به اغتشاش زدند و اوضاع برخی از شهرهای کشور را متشنج کردند.

در چند روز گذشته ماجرای تجمع نه به گرانی کالاها، دست مایه تحریک مردم توسط ضدانقلاب ها شد و بازهم گروهی بدون آنکه به فکر مردم باشند، با ایجاد آشوب و تخریب اموال عمومی بر مشکلات اقتصادی مردم افزودند.

آشوب‌گران چه بر سر اقتصاد آوردند؟

اولین خدمتی که آشوب گران به وضعیت اقتصادی کردند، افت شدید کسب و کارهای اینترنتی، نوسان شدید نرخ در بازار طلا و سکه و ارز در بازار بود که آشفتگی بی سابقه ای را به ویژه در استان ها رقم زد. برای مثال قیمت سکه بهار آزادی هم در پی گرانی ارز (۴۳۰۰ تومان) روند صعودی به خود گرفت و به حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

رضا الفت نسب دبیر انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی درباه تاثیراختلال اخیر اینترنت در پی بروز اغتشاش در برخی از شهرهای کشور، گفت: در اختلال چند روز اخیر فروش کسب و کارهای اینترنتی افت شدید و مشهودی داشت، به طوریکه تمامی کسب و کارهای تلگرام و اینستاگرام نیز صددرصد ضرر کردند.

همچنین فعالان بازار معتقدند که بروز  ناآرامی های اخیر هم افزایش نرخ ارز و به دنبال آن گران شدن سکه را به همراه داشت که به نظر می رسد با ادامه اغتشاش ها شاهد گرانی بیشتر در بازار ارز و سکه و فشار مضاعف بر مردم خواهیم بود.

محمد محمودی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه اغتشاش روزهای اخیر با اعتراض های اقتصادی مردم سازگار نیست، افزود: تداوم این رویه، نه تنها کمکی به بهبود معیشت مردم نخواهد داشت، بلکه فرار سرمایه گذاران از ایران را نیز به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه تخریب اموال عمومی تشدید شرایط نامناسب اقتصادی را به همراه دارد، گفت: با این کار به ثبات اقتصادی صدمات جدی وارد می شود، به طوریکه برای جذب سرمایه دیگر اعتمادی نیست.

فضا برای مطالبات قانونی و حقوق شهروندی آحاد جامعه باید فراهم شود

حسن صالحی رئیس سازمان شیلات در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژی  با اشاره به اینکه دولت نسبت به اعتراض های اخیر مطالبات مردم باید تمهیداتی بیاندیشد، اظهار کرد: کنترل تورم و تلاش در جهت کاهش نرخ، اطلاع رسانی صریح هر یک از مسئولان نسبت به محدودیت برخی اقلام و کالاها امری ضروری است.

به گفته وی؛ با توجه به اظهارات رئیس جمهور هریک از مقامات باید اطلاع رسانی لازم نسبت به محدودیت کالاها داشته باشند تا  قیمت محصولات افزایش نیابد.

صالحی با اشاره به ضرورت ذخایر مناسب کالاهای استراتژیک گفت: با توجه به وجود دشمنان خارج از کشور باید مراقب برخی کالاهای استراتژیک باشیم .

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گرانی های اخیر با بخش شیلات ارتباطی ندارد، بیان کرد: در شرایط کنونی، قیمت برخی محصولات شیلاتی نظیر قزل آلا نسبت به گذشته نه تنها افزایش نیافته بلکه قیمت آن روند کاهشی در بازار داشته است.

وی ادامه داد: فضا برای مطالبات قانونی و حقوق شهروندی آحاد جامعه باید فراهم شود، به طوریکه حضور هر یک از مسئولان برای برقراری ارتباط بیشتر دربین مردم باید افزایش یابد.

به گفته رئیس سازمان شیلات؛ اگرچه افراد نفوذی دربین آشوب های اخیر وجود داشت اما اکثر آحاد جامعه از دلسوزان انقلاب هستند که باید نسبت به مطالبات آنها جوابگو باشیم.

فروکش کردن اعتراض ها، کاهش هیجانات اقتصادی است

امیرعلی امیرباقری کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژی  اظهار کرد: همگام با افزایش قیمت های جهانی و رشد آرام اقتصادی و نیز عدم جذابیت بازارهای موازی، بازار بورس مورد توجه فعالان اقتصادی قرار گرفت و افزایش تقاضای ناشی از جریان مثبت نقدینگی باعث رشد قیمت سهام و شاخص بازار به‌ویژه در سهام بنیادی و بزرگ شد و این رشد دامنه دار تا رسیدن قیمت به مقاومت های تکنیکی و محدوده اشباع خرید در برخی سهام ادامه یافت.

وی ادامه داد: عبور قیمت از این نواحی  وابسته به محرک های واقعی اقتصادی بوده و در نبود این محرک ها سرمایه گزاران مبادرت به شناسایی سود سرمایه‌گذاری خود می‌کنند. در این نواحی کشش قیمتی تقاضای سهام بالا رفته و سرمایه گذار باتوجه به ریسک پذیری شخصی سایر اوراق یا کالاهایی که خاصیت جانشینی نزدیکی برای سهام وی را دارد، مورد بررسی قرار می دهد. بنابراین احتمال آماری فروش در این محدوده و تغییر جریان نقدینگی به سمت اوراق یا ابزارهای جایگزین بالا است.

امیرباقری با بیان اینکه ریسک های بازار به دو بخش بیرونی و درونی تقسیم می شوند، تصریح کرد: از مهمترین ریسک های درونی بازار می توان به تصمیمات لحظه‌ای و تغییرات سریع قوانین بازار اشاره کرد. چندین مورد از این دستورالعمل ها مانند نبود پیش‌بینی سود و درج نشانه اخطار بر روی نمادها حسب دستورالعمل پذیرش جدید، موجب التهاب دربرخی سهامداران شد.

به گفته وی؛ نوکلاسیک های اقتصاد معتقد به وضع قوانین با ثبات و تعهد و الزام به اجرای آن هستند، چراکه منجر به حفظ پایگاه و سرمایه اجتماعی که در این مورد خاص( اعتماد سهامداران) خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از دید ریسک های خارج بازار نیز اعتراضات اخیر منجر به خروج بخشی از سرمایه و استقرار آن در حاشیه امن بود. به طور معمول در شرایط غیرمنتظره همراه با موج شایعات، سرمایه گذاران اقدام به تعمیم شرایط موجود به آینده می‌کنند و واکنش های هیجانی نشان می دهند.

وی افزود: رشد قیمت ارز و سکه در روزهای اخیر شاهد این مدعاست اما بازار آتی سکه همچنان شاهد کنش هیجانی معامله گران نبود. مشابه این اتفاق در جریان حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی نیز رخ داد. بانک مرکزی در شرایط خرید هیجانی ارز، به بازار ورود کرد و با عرضه ارز قیمت آن‌را تا حدودی متعادل ساخت.

امیر باقری  اذعان کرد: در روزهای آتی با فروکش کردن موج اعتراضات و بازگشت اعتماد به جو اقتصادی کشور، کنش‌های هیجانیِ فعالان اقتصادی نیز کاهش خواهد یافت و با عرضه ارز خریداری شده توسط مردم شاهد کاهش نسبی قیمت خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در بازار سرمایه، سهام بنیادی گزینه مطلوبی به نظر می آید، تاکید کرد: این امر می تواند در صورت افزایش نرخ ارز با خاصیت اهرمیِ سود خود به نرخ ارز، ریسک آن‌را پوشش داده و با کاهش نرخ سود موثر بانکی، نسبت قیمت به درآمد خود را افزایش دهد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در سطح کلان اقتصاد، این اعتراضات می تواند آثار میان مدت و بلند مدت مثبتی به همراه داشته باشد، چراکه متولیان عرصه اقتصاد و سیاست عملکرد خود را بیشتر زیر نگاه جامعه خواهند دید و توجه بیشتری به متغیرهای حقیقی اقتصاد به جای متغیرهای اسمی خواهند داشت.

به گفته وی ؛ در روزهای گذشته همراه با پیدایش موج اعتراضات با محوریت اقتصاد و معیشت، بازارها نیز دستخوش نوساناتی بودند. این نوسانات در بازارهای نقد شونده بیشتر جلب توجه می‌کرد، چراکه حفظ سرمایه و قدرت خرید در شرایط عدم اطمینان، از اهم دغدغه های اقشار فعال در تمامی بازارهاست.

سرمایه در جای امن پنهان می شود

عباس شهریاری عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژی با بیان اینکه اعتراضات امنیت اقتصادی را مختل می‌کند، اظهار کرد: اعتراضات و آشوب های خیاباتی باعث ایجاد ناامنی و نوساناتی در بازار می شود که می توان به نگرانی فعالین اقتصادی و کسبه بازار اشاره کرد که  در روزهای ناآرام مغازه های خود را  به خاطر جلوگیری از خسارت و صدمات وارده، می بندند.

عضو اتاق بازرگانی تهران  با اشاره به کاهش ارزش ریال در کشور تصریح کرد: ناآرامی‌های موجود باعث کاهش ارزش پولی کشور می‌شود، به طوریکه باعث شده تا مردم به سمت کالاهای با ثباتی مثل ارز و طلا بروند.

وی با بیان اینکه خروج سرمایه در گردش چرخه اقتصاد را با مشکل مواجه خواهد کرد، بیان کرد: خارج کردن سرمایه‌ از بانک ها و افزایش تقاضا برای سکه و ارز باعث بالارفتن قیمت  آنها  و کاهش میزان تولید می شود و در نهایت افزایش بیکاری را به همراه دارد.

شهریاری با اشاره به افزایش قیمت و ایجاد بازار سیاه برای خرید کالا تاکید کرد: با توجه به اختلال در روال کشور و کاهش واردات و تولید، قیمت اجناس افزایش خواهد یافت و نگرانی فروشندگان از تامین کالا با قیمت سابق، سبب احتکار و ایجاد بازار سیاه  می شود.

شهریاری در پایان با بیان اینکه شفاف سازی اقتصادی باعث اعتماد مردم به دولت می شود، گفت: با توجه به اینکه اعتراضات مردم رنگ و بوی اقتصادی و معیشت دارد، دولت می تواند با شفاف سازی و بیان مشکلات، آگاهی مردم را از شرایط بالا ببرد و در ادامه مسیر، مردم را با خود همراه کند.

آشوب‌گران چه بر سر اقتصاد آوردند؟

آشوب های اخیر، آرامش را از بورس گرفت

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار  اقتصاد و انرژی   بورس را یکی از شاخصه های مهم اقتصاد اعلام کرد و گفت: هرنوع ناآرامی( سیاسی، اجتماعی و اقتصادی) می تواند در شاخص های بورس تاثیرگذار باشد .

وی در ادامه افزود: رشد قیمت ها و افزایش فروش معامله گران، اجرای ناگهانی و دستورالعمل توقف و تغییر نمادها و اعتراضات اقتصادی در کاهش شاخص ها تاثیرگذارند.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: اغتشاش های اخیر در بازار سرمایه همانند دیگر بازارها بی تاثیر نبوده است و ادامه این روند بی اعتمادی سهامداران نسبت به سرمایه گذاری در بورس را به همراه دارد.

به گفته دارابی؛ نوسان قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر ریشه در اغتشاش ها دارد که ادامه این امر موجب تغییر اولویت معامله گران خواهد شد.

اغتشاش به اقتصاد خُرد کشور، لطمه وارد می‌کند

آلبرت بغضیان کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی در باره اغتشاشات اخیر در باره مسائل اقتصادی کشور اظهار کرد: اقتصاد ایران با مشکلاتی نظیر توزیع ناعادلانه درآمد ، تورم ،‌بیکاری و .. روبرو بوده،که اعتراضات برخی از شهروندان را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: البته برخی از اقتصاد همچون دلار با کوچکترین نوسانی دچار تغییراتی شده و تغییر نرخ دلار می‌تواند بر دیگر عرصه‌های اقتصادی هم اثر بگذارد.

بغضیان افزود: صادرکننده و واردکنندگان  با تغییرات نرخ دلار بر اثر آشوب در بخش اقتصادی بیشترین صدمه را متحمل می‌شوند.

کارشناس مسائل اقتصادی  بیان کرد: اختلال در فعالیت‌های صادراتی و وارداتی باعث می‌شود، فعالیت‌های زود بازده و کوتاه مدت تقویت ‌شوند و کالاهای مولد بی تشویق باقی بمانند، این امر به خودی خود باعث بروز آسیب جدی را در اقتصاد می‌شود.

وی گفت: اغتشاشات اخیر در اقتصاد خرد اثرهایی را به جای گذاشته است اما اگر با دید کلان به اقتصاد کشور بنگریم، اغتشاشات چند روزه نمی‌تواند آسیب مستقیم و قابل توجهی را به یکباره تحمیل کند.

بغضیان ادامه داد‌: همراه با این اغتشاشات فعالیت‌های سوداگرانه هم شکل می‌گیرد و افرادی از این موضوع به نفع خود سو استفاده می‌کنند که آثار آن می‌تواند حتی پس از نظم دهی به  این اتفاق همچنان در جریان باشد.

وی با توجه به برخی از اظهارنظرهای سازمان ملل در مورد این حادثه اخیر اذعان کرد: هر کشوری با اعتراض‌های مردمی، گاهی روبرو می‌شود و این یک امری طبیعی است اما اگر این اعتراض‌ها به طول بیانجامد؛ می‌تواند دیدگاه سازمان ملل را متشنج کرده و در نهایت امنیت اقتصاد ایران را در مجامع بین‌المللی دچار مشکلاتی کند.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: دولت باید ضمن نظم بخشی به این اغتشاش‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده‌کنندگان ، به مطالبه‌های مردم هم توجه کند و راه حل قانع کننده‌ای را برای ایجاد رفاه در اقتصاد به میان بیاورد.

بغضیان  در مقایسه با اعتراض‌های مردمی در کشورهای توسعه یافته با اغتشاش‌های اخیر ایران،‌گفت: مردمان کشورهای توسعه یافته نسبت به یک موضوع خاص اعتراض‌های خود را بیان می‌کنند و به این واسطه اهمیت موضوع بیان شده را به خوبی به گوش دولت می‌رسانند، اما اغتشاشات اخیر بدون وجود هدف منسجمی و مطالبه دقیقی جریان گرفت که این موضوع نمی‌تواند راه حل خوبی را به دنبال داشته باشد.

کارشناس مسائل اقتصادی در انتقاد به دولت بیان کرد: عملکرد دولت باعث شده تا مردم دست به اعتراض‌های استانی بزنند، بنابراین دولت باید در ساماندهی به مسائل اقتصادی و نرخ کالاهای پر مصرف همچون تخم مرغ،‌ نان و بنزین توجه کند و پیش از اینکه وضعیت مبهم اقتصادی و افزایش ناعدالتی‌ها به آستانه تحمل مردم برسد، چاره اندیشی کند.

آنچه مسلم است ؛ آشوب،  تخریب اموال عمومی و جنایت ربطی به مطالبات اقتصادی ندارد و شما می توانید ضمن محکوم کردن این اقدامات با #امنیت_حق_همه  در فضای مجازی، برخی از جنایت های این اختلالگران نظم و امنیت عمومی را در لینک های زیر مشاهده کنید.

خروش مردم خرم آباد در اعتراض به هنجارشکنان + فیلم

 


خروش مردم زنجان علیه آشوبگران + فیلم

 


قیام مردم تاکستان علیه آشوبگران با در دست داشتن قرآن های سوخته شده توسط اغتشاش گران + فیلم


هتک حرمت حسینیه بیت‌العباس(ع) کرمانشاه توسط آشوب‌گران +فیلم


افشاگری جوان اغفال شده از نحوه آموزش اغتشاشگران + فیلم

 


اولین فیلم از حمله اشرار و آشوبگران به پاسگاه شماره ۱۴ قهدریجان اصفهان

 


بگو مامورها زدند!/ مصاحبه افشاگرانه با یکی از مجروحان حادثه شاهین شهر در بیمارستان + فیلم

 


خواهش می‌کنم دستگیرشان کنید؛ درخواست مجروح حادثه ماشین آتش نشانی در دورود + فیلم

 


صحبت‌های سوزناک خانواده قربانیان دورود/ انزجار مردم از آشوبگران + فیلم

 


مردم شهرهای مختلف ایران درباره تجمعات اخیر چه می‌گویند؟

 


وقتی بی‌بی‌سی فارسی تظاهرات انقلابی را اغتشاش جا می زند + فیلم

 


حمله اغتشاشگران به ماشین آمبولانس با قمه + فیلم

 


انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • فیلم/ نسخه جدید شعر معروف «منم باید برم» با صدای سید‌رضا نریمانى و میلاد هارونى
  سوروس: اتحادیه اروپا در آستانه فروپاشی است
  قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم
  ولی‌عهد سعودی هزینه‌های اغتشاشات را تأمین می‌کرد/ همه دغدغه‌ برخی نمایندگان مجلس شده آزادی اغتشاش‌گران
  ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/ انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس
  نحوه برخورد با جوانان از منظر دین اسلام
  آیا هنوز جایی برای سریال های کمدی دهه ۷۰ در دنیای امروز وجود دارد ؟
  دروغ آمدنیوز برای تخریب آی گپ افشا شد + تصاویر
  تصویری از دورهمی بازیگران سریال لیسانسه ها
  اعلام آمادگی روسیه برای گسترش همکاری با آمریکا در سوریه
  اولین اقدام بعد ازداغ شدن تلفن همراه چیست؟
  سد و رودخانه کرج آب می رود + عکس
  بازداشت اعضای باند اخاذی از مدیران برند‌های معروف در فردیس
  هنرمندی مردمی که عضو گروه جهادی استان البرز شد/ اصلانی: کودکان زلزله زده من را به خانه آوارشده شان دعوت می کردند/ نگذاریم کرمانشاه فراموش شود
  حضور بیش از ۱۰ گروه در سومین جشنواره موسیقی فجر البرز/ سال ۹۷ اجرای موسیقی فاخر در دستور کار ارشاد قرار می گیرد
  عکس احمد نجفی در کنار همسر و فرزندان اوکراینی اش
  کدام سریال ایرانی به پاپ اهدا شد؟
  شانس خوبی که ایران در جام‌جهانی آورده
  میوه‌ای به جای قرص خواب آور
  تصویری دیدنی اما دردناک از دریاچه ارومیه
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net